Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zeon στις 25-05-2006, 13:11. Υπάρχουν 19 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-09-2005, 20:36 5072 σε απάντηση της 4997

    Απ: Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

    Παιδιά αυτό ήταν ;
    Τα φτιάξαμε τα Junior και Senior .Net developer profiles ;
    Πάνος Αβραμίδης
  •  19-09-2005, 10:51 5564 σε απάντηση της 4891

    Απ: Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

    Οχι, Πανο, αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση παραπάνω από αυτό το σημείο...

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-09-2005, 11:32 5565 σε απάντηση της 5564

    Απ: Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

    Αυτό δυστηχώς βλέπω και εγώ Σωτήρη ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  19-09-2005, 17:31 5574 σε απάντηση της 5565

    Απ: Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

    Θα μπορούσατε να βάλετε στο Wiki αυτά που ήδη έχετε μαζέψει για μελλοντική χρήση... Αν ξαναέρθει ή κουβέντα μπορείτε να συνεχίσετε εδώ που έχετε μείνει τώρα...

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-05-2006, 13:11 13314 σε απάντηση της 4946

    Stick out tongue [:P] Απ: Τι πρέπει να ξέρει ένας .NET Developer

     cap wrote:

    Senior:
    Εχει γνώσεις software design, λιγότερες ή περισσότερες. Γνωρίζει από design patterns, έστω και από μακριά.

    Τα έχει καταλάβει. Ξερει τι είναι factory.
    Εχει χρειαστεί να πάρει αποφάσεις σχεδίασης / αρχιτεκτονικής μερικές φορές στη ζωή του.
    Γνωρίζει τι σημαίνει refactoring.
    Εχει δουλέψει με distributed συστήματα τουλάχιστον σε 1-2 projects, ήτοι γνωρίζει ικανοποιητικά τι γινεται με το COM+ (Serviced Components)
    Εχει δουλέψει με Web Services, Windows Services στην πράξη.
    Γνωρίζει πολύ καλά XML, XSLT.
    Εχει εμπειρία στη σχεδίαση και την υλοποίηση βάσεων δεδομένων σε μεγάλες πλατφόρμες (Oracle, SQL Server). Εχει επίσης εμπειρία σε optimization επάνω σε αυτές.
    Εχει "περάσει" από σχετικές με OLAP τεχνολογίες (κύβοι, DTS, κλπ κλπ), έστω και στα βασικά τους.
    Μπορεί να δημιουργήσει λεπτομερές documentation του κώδικά του.
    Γνωρίζει καλά UML και μπορεί να σχεδιάσει απλά συστήματα χρησιμοποιώντας την ΠΡΙΝ υλοποιήσει κάτι.
    Μπορεί να μοιράσει δουλειά σε ομάδα.
    Γνωρίζει από n-tier συστήματα και έχει συμμετάσχει στην ανάπτυξη τουλάχιστον δυο-τριών σχετικών projects.
    Εχει "αγγίξει" τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του θέματα που θεωρούνται advanced (agile μεθοδολογίες, extreme programming, RUP, κατι τελος πάντων).
    Το σημαντικότερο: Δεν χρειάζεται να έχει ΟΛΑ τα παραπάνω προσόντα. Αρκούν, κατά τη γνώμη μου, μερικά από αυτά. Πρεπει όμως να γνωρίζει και αυτός το επίπεδο των γνώσεων του, να έχει μυαλό στο κεφάλι του, και να έχει διάθεση ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ και να μάθει ακόμα περισσότερα.

    Ξερω οτι η αποψη μου για τον junior μπορεί να ακούγεται "πολλή" και για τον senior "λίγη". Ομως να σας πω, όπως και στην αρχή, οτι εξαρτάται και από τους παράγοντες του περιβάλλοντος. Π.χ. για κάποιες εταιρίες junior είναι αυτος που μπορεί να φτιαξει μια-δυο φορμες. Για άλλες, πρέπει να ξέρει μεχρι και COM+. Σε άλλες εταιρίες senior είναι αυτός που απλά κάπου έχει ακούσει τον όρο "3-tier" και σε άλλες αυτός που αποφασίζει αρχιτεκτονική.



    Ζητείται senior για "άρμεγμα" ...

    Εγώ ακόμα δεν έχω δει κανέναν .... Ψέματα έχω δει έναν αλλά τον αντιμετώπιζαν ως "xxx IT Department" ....
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems