Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikolaosk στις 03-05-2010, 13:02. Υπάρχουν 30 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (31 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-04-2010, 18:23 58399 σε απάντηση της 58397

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

     + body {font-family:"Verdana";font-weight:normal;font-size: .7em;color:black;} p {font-family:"Verdana";font-weight:normal;color:black;margin-top: -5px} b {font-family:"Verdana";font-weight:bold;color:black;margin-top: -5px} H1 { font-family:"Verdana";font-weight:normal;font-size:18pt;color:red } H2 { font-family:"Verdana";font-weight:normal;font-size:14pt;color:maroon } pre {font-family:"Lucida Console";font-size: .9em} .marker {font-weight: bold; color: black;text-decoration: none;} .version {color: gray;} .error {margin-bottom: 10px;} .expandable { text-decoration:underline; font-weight:bold; color:navy; cursor:hand; }

    Server Error in '/Reply To Cap' Application.

    Value was too large for an Int32.


    Angel
    O:]
  •  28-04-2010, 18:34 58400 σε απάντηση της 58399

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Lol! Μόνο εσύ θα μπορούσες να το σκεφτείς αυτό :)

    Αμα θέλεις μπορώ να στο βελτιώσω να παίρνει int64, αλλά θα λάβεις πρώτα το τιμολόγιο. :)



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  28-04-2010, 20:57 58406 σε απάντηση της 58400

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Συμφωνώ και με του δύο σας (Σωτήρη , 'Αγγελο). Προσωπικά έχω υιοθετήσει την στάση αυτή εδώ και χρόνια. Το γεγονός ότι το χομπυ μου το έχω κάνει εδώ και 22 χρόνια δουλειά και ζω την οικογένεια μου δεν σημαίνει ότι θα το κάνω και τζάμπα. Όχι ότι δεν το έχω κάνει για την ψυχή της μάνας μου η όποια όταν θα... θα έχει δεσπόζουσα θέσει δίπλα στο Κύριο με όλα όσα τζάμπα έχω κάνει. Και να σημειώσω ότι δεν έχω άλλους πόρους για να ζήσω παρα μόνο αυτή.

    Προσωπικά δεν κάνω τίποτα πλέον τζάμπα. Και όσοι με ξέρετε προσωπικά ξέρετε ότι βαράω και στην τιμή ( ε Μάνο τι λες ;) ). Όποιος θέλει όποιος δεν θέλει κάθομαι σπίτι μου και πίνω τσίπουρα. Τώρα άμα ο πελάτης δεν θέλει, ΟΚ σεβαστό, ευτυχώς υπάρχουν και οι BIC για να κάνει τη δουλειά του.


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-04-2010, 13:21 58423 σε απάντηση της 58397

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    cap:
    Ναι, έχετε δίκιο.
    .......
    Ο τρόπος να το αποφύγουμε αυτό εμείς, ως επαγγελματίες, είναι να μην υποκύψουμε στις πιέσεις της αγοράς (τουλάχιστον όχι εύκολα και όχι χωρίς ανταλλάγματα). Ο χρόνος μας είναι πολύτιμος, συνεπώς όποιος πληρώνει λιγότερα θα πρέπει να παίρνει λιγότερο από το χρόνο μας. Και ας δραστηριοποιηθούμε και εμείς λίγο στο εξωτερικό, ε; Με όποιον τρόπο μπορούμε ο καθένας μας. 

    Μην βιαστεί να με κριτικάρει κανείς ως ουτοπικό, έχω οικογένεια, συνεπώς ξέρω τι σημαίνει ανάγκη για διαρκή ροή χρημάτων. Ομως, εδώ που φτάσαμε, πρέπει να πάρουμε όλοι τα ρίσκα μας.
    ............


    +120.000.000.000 i agree its all about us!
    αμα αφησουμε να αυτοεξευτεληστουμε για λιγα μετρητα θα μας πατανε μια ζωη, και αποτελεσμα δεν θα εχουμε! πολλες φορες δεν υπαρχει το "καλιο πεντε και στο χερι" αυτο ειναι η αρχη της υποτιμησης της εργασιας μας, διοτι αμα χρειαζεσαι οπωε λεει ο φιλος ροη χρηματων για βιοποριστικους λογους τι να το κανεις τα 5 αμα για να επηβιωσεις θες 10 και στο χερι??
    παλι πεινασμενος θα εισαι! τι θα πεις στο μαναβι βαλε "μιση" πατατα να ταισω τα "μισα" παιδια μου???

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  01-05-2010, 16:43 58462 σε απάντηση της 58423

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Κύριοι καλά τα λέτε
    Συμφωνώ και εγώ.
    Από την άλλη πάλι έχω συναντήσει και επαγγελματίες που έχουν υλοποιήσει έργα σοβαρής αξίας στο εξωτερικό με ελιτίστικα προϊόντα να ψάχνουν δουλεία του χιλιάρικου γιατι είναι 9+ μήνες στο ψάξιμο και δεν αντέχουν άλλο.
    Ο ΦΠΑ πήγε στο 21% και θα αυξηθεί πάλι ίσως και στο 25%.
    Το να απορροφήσουμε ως επαγγελματίες αυτή την αύξηση είναι μια μορφή υπόκυψης. Εαν πάλι μετακινηθεί στον πελάτη τότε κινδυνεύουμε να σκοτώσουμε και τις πωλήσεις μας.
    Με την επερχόμενη συρρίκνωση του δημόσιου τομέα, συρρικώνεται και η αγορά, άρα μικρότερη ζήτηση.
    Ο νόμος της προσφοράς/ζήτησης λέει ότι θα οδηγηθούμε σε πτώση τιμών κλπ.
    Λύσεις που μπορώ να σκευτώ είναι:
    -Εξαγωγές: πουλάμε υπηρεσίες εκτός Ελλάδος.
    -Ρίχνουμε το κόστος σε προϊόντα με όποιο τρόπο μπορούμε.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  02-05-2010, 13:01 58470 σε απάντηση της 58462

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Με χαρά και έκπληξη είδα σήμερα πριν λίγο τον κ. υπουργό οικονομικών, να ΜΗΝ μας κόβει 13ο & 14ο μισθό; Ίσως διάβαζαν κάτι τέτοια threads τελευταία και το πάλεψαν;
    Δηλώνω εντυπωσιασμένος απρόσμενα. Το φερέφωνο της ευρώπης που μας κυβερνάει έκανε ακόμα μια καλή κίνηση "προς τα μέσα".

    Κι έσωσε ίσως την καρριέρα του έτσι, την επομένη της Εργατικής Πρωτομαγιάς. Πάντα τέτοια !

    Angel
    O:]
  •  02-05-2010, 14:07 58471 σε απάντηση της 58470

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    ο σκοπός είναι να μειωθεί ο δημόσιος τομέας, και η επιθυμία του μέσου έλληνα να θέλει να πάει εκεί.

    π.χ στην εφορία της περιοχής μου, ο πρωτοδιόριστος εφοριακός, 25 ετών ας πούμε, έχει μισθό 750 ευρώ + 750 ευρώ επιδόματα. 1500 ευρώ καθαρά.

    μετά από 2 master και 1 bachelor στο software enginnering, στην πρώτη μου δουλειά στην ελλάδα, πήρα 950 ευρώ, δουλεύοντας πενθήμερο 14ωρο.....

    πάνε να κάνουνε αυτό το οποίο επιτάσσει η λογική και η δικαιοσύνη. να αμοίβονται αυτοί που εργάζονται και να μην αμοίβονται αυτοί που δεν εργάζονται.

    σε καμία πολιτισμένη χώρα δεν είναι ο μισθός του δημόσιου υπαλλήλου , υψηλότερος, από αυτού του ιδιωτικού τομέα.

    Σήμερα είναι μια πραγματικά λαμπρή ημέρα και αν και δεν ανήκω σε αυτό το κόμμα, οφείλω να πω ένα μπράβο σε όσους εκπόνησαν το σχέδιο αυτό, έλληνες ή ξένους.

    είναι δίκαια μέτρα. σίγουρα βέβαια κάποιοι αδίκως θα υποστούνε σε αυτές τις περικοπές, γιατί δεν συμμετείχανε στο party..... αλλά είναι δύσκολο να τους ξεχωρίσεις....

    σε αυτό το σημείο να θυμίσω ότι έχουμε 50.000 περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους από την Γερμανία των 95.000.000.......

    υπάρχει κάποιος που να θεωρεί ότι με 300 δις ευρώ χρέος , το μανίκι έπρεπε να πληρώσει ο χιλιοταλαιπωρημένος ιδιωτικός υπάλληλος?

    πρέπει να το πληρώσουνε αυτοί που κάνανε το Party...... το Party τέλειωσε....

    επίσης θα κοπούνε πολλά άλλα στο δημόσιο όσο δεν πιάνουμε τους στόχους..... θα δούμε κατάργηση της μονιμότητας και μείωση των εφάπαξ.

    Η μόνη ανάπτυξη θα προέλθει με την στήριξη του ιδιωτικού τομέα. πως θα χρηματοδοτηθεί? από τα πακέτα στήριξης και από την συρρίκνωση του δημόσιου τομέα.

    τα λεφτά θα πάνε αντί να πληρώνουμε άτομα τα οποία δεν προσφέρουνε τίποτα, σε χρηματοδότηση αναπτυξιακών έργων.

     

     


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  02-05-2010, 18:43 58473 σε απάντηση της 58470

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    anjelinio:
    Με χαρά και έκπληξη είδα σήμερα πριν λίγο τον κ. υπουργό οικονομικών, να ΜΗΝ μας κόβει 13ο & 14ο μισθό; Ίσως διάβαζαν κάτι τέτοια threads τελευταία και το πάλεψαν;
    Δηλώνω εντυπωσιασμένος απρόσμενα. Το φερέφωνο της ευρώπης που μας κυβερνάει έκανε ακόμα μια καλή κίνηση "προς τα μέσα".

    Κι έσωσε ίσως την καρριέρα του έτσι, την επομένη της Εργατικής Πρωτομαγιάς. Πάντα τέτοια !

    O λόγος είναι πολύ απλά ότι για τα δύο "δώρα" (τα οποία είναι επιδόματα) ο εργοδότης καταβάλει εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία και δεν είναι λίγα τα λεφτά αυτά. Είχα ακούσει μέσα στη βδομάδα τον πρόεδρο από το δεν-θυμάμαι-ποιό οργανισμό/ομοσπονδία ιδιωτικών υπαλλήλων κι έλεγε ακριβώς αυτό το πράγμα. Ότι κάποια στιγμή υπήρξε η πρόταση αλλά μετά το εξέτασαν και είδαν ότι το να μείνουν τα επιδόματα συμφέρει περισσότερο. Μάλιστα, ο δημοσιογράφος επέμενε "μα εμένα οι πληροφορίες μου λένε..." και ο άνθρωπος του έλεγε "επαναλαμβάνω ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο θέμα". Βέβαια για τα ΜΜΕ δεν πουλάει το "ΔΕΝ κόβεται ο 13ος & 14ος", πουλάει το ότι κόβεται.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-05-2010, 20:20 58474 σε απάντηση της 58471

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    nikolaosk:

    τα λεφτά θα πάνε αντί να πληρώνουμε άτομα τα οποία δεν προσφέρουνε τίποτα, σε χρηματοδότηση αναπτυξιακών έργων.

    Τα οποία θα πάρουν οι γνωστοί άγνωστοι, έτσι Νικόλα?


    Antonios Chatzipavlis

  •  02-05-2010, 22:50 58475 σε απάντηση της 58474

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    ελπίζω να μην τα πάρουνε οι ελεεινές κρατικοδίαιτες - μέσα στην μίζα - "ιδωτικές" επιχειρήσεις αλλά να πάνε σε υγιεείς ανθρώπους.

    βασικα αντώνη τα πολλά λεφτά δεν θα πάνε πουθενά. θα πάνε στο να μειωθούνε τα ελλείματα και το χρέος. είναι σαν να χρωστάς εσύ 100.000 ευρώ.

    και να κόβεις από κάποια οικογενειακά έξοδα για να μπορέσεις να ξεπληρώσεις το χρέος σου... άρα τα λεφτά δεν πάνε ούτε στον γιο σου , ούτε στην γυναίκα σου. πάνε στους πιστωτές σου.....

    επίσης είναι κακό να λοιδωρείται η επιχειρηματικότητα στην ελλάδα. αν πούμε ότι το 85% των επιχειρήσεων είναι μέχρι 10 άτομα, αυτοί οι άνθρωποι βάλανε κάποια λεφτά και προσπαθούνε με νύχια και με δόντια να έχουνε κάποιο κέρδος.

    μέσω αυτών πληρώνονται μισθοί, ένσημα και υπάρχει υγίεια. υπάρχουνε λαμόγια και απατεώνες.... αλλά αν ήτανε όλοι έτσι, θα ήμασταν σε αυτό το σημείο το 1985...... οπότε κάποιοι δουλεύανε και πληρώνανε και ζούσανε όλοι οι άλλοι.

    σίγουρα δεν τα δηλώνανε όλα..... σίγουρα με παρατυπίες, αλλά σίγουρα με θετικό πρόσημο....


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  03-05-2010, 09:48 58479 σε απάντηση της 58475

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    δυστυχώς το παρτυ μόλις άρχισε...

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  03-05-2010, 10:16 58481 σε απάντηση της 58479

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Antonios Chatzipavlis:

    δυστυχώς το παρτυ μόλις άρχισε...

     



    Αλλά αυτή τη φορά δεν υπάρχει πρόγραμμα. Για να δούμε πως θα καταλήξει το πάρτυ!!

    Γιώργος Σακαλής
  •  03-05-2010, 10:28 58482 σε απάντηση της 58481

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    sakalis:

    Αλλά αυτή τη φορά δεν υπάρχει πρόγραμμα. Για να δούμε πως θα καταλήξει το πάρτυ!!

    υπάρχει πως δεν υπάρχει στο τρίπτυχο σκληρό, σκληρότερο, σκληρότατο


    Antonios Chatzipavlis

  •  03-05-2010, 10:45 58483 σε απάντηση της 58482

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Παίδες, έχουμε ξεφύγει από το θέμα του thread. Αν είναι να λέμε τέτοια, μπαίνω και στο Facebook. Ή μπορούμε να το συνεχίσουμε στο cafe και να ψυχοθεραπευτούμε(;) με μπινελίκια/εξυπνάδες/αφορισμούς/κλπ (choose your poison).

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-05-2010, 10:52 58485 σε απάντηση της 58482

    Απ: Αγορά εργασίας πληροφορικής στη μετά ΔΝΤ εποχή

    Ως προς αυτά που ειπώθηκαν στα τελευταία σχόλια. Σωστά πρέπει να "νοικοκυρέψουμε" το σπίτι μας, αλλά μην μπαίνουμε και στο παιχνίδι που θέλουν κάποιοι να στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλον και να μην μας νοιάζει τίποτα άλλο. Άποψή μου, τέτοια μέτρα χωρίς να χτυπηθεί το σύστημα εκεί που πονάει (στη φοραδιαφυγή , στην μίζα κ.λ.π.) δεν είναι τίποτα. Και βέβαια δεν θα πρέπει να πάμε με τη λογική ότι έγινε έγινε από δω και πέρα τι. Αλλά να εξετάσουμε και το παρελθόν.
Σελίδα 2 από 3 (31 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems