Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anjelinio. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος bottlenecked στις 05-01-2011, 23:18. Υπάρχουν 37 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (38 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-12-2010, 13:29 62016 σε απάντηση της 62015

    Re: Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    Χρόνια Πολλά σε όλους και από εμένα,

    Καταθέτωντας κι εγώ την εμπειρία μου σε ότι αφορά στο Α' σκέλος της κουβέντας, νομίζω ότι καλώς ή κακώς δεν υπάρχει ένας fixed τρόπος για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, είτε πρόκειται για senior πρόσληψη είτε για junior. Φαίνεται άλλωστε και από τις απαντήσεις που έχουν έρθει στη συζήτηση. Άλλοι θα ήταν οκ να ακολουθήσουν μια διαδικασία "testing", άλλοι θα έννοιωθαν "μειωμένοι", άλλοι θα απέδιδαν λιγότερο λόγω του ότι δεν θα ήταν στο περιβάλλον τους, κοκ. Όλα αυτά μπορούν εύκολα να σε οδηγήσουν σε λανθασμένα συμπεράσματα, με μεγαλύτερο κίνδυνο όλων να περάσουν από μπροστά σου πραγματικά ικανοί υποψήφιοι τους οποίους θα απορρίψεις λόγω διαδικασίας. Νομίζω ότι αυτό που χρειάζεται είναι δημιουργικότητα και κυρίως εμπειρία.

    Εάν θέλεις να είσαι αυτός που κάνει interview και κρίνει τους υποψήφιους developers που έχει απέναντί του πρέπει να είσαι σε θέση να έχεις κι εσύ την απαραίτητη εμπειρία να οδηγήσεις τη συζήτηση εκεί που κρίνεις σωστό και να κάνεις εν μέρη adapt στον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. Να καταφέρεις σε πολύ λίγο χρόνο να διακρίνεις αν ο υποψήφιος έχει ορισμένες πολύ βασικές αξίες, να αποφασίσεις γρήγορα-γρήγορα αν πρέπει να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο σε αυτό τον υποψήφιο και, εφόσον βλεπεις ότι έχει potential, να βρεις το βέλτιστο τρόπο να τον προσεγγίσεις, αντλώντας τις πληροφορίες που σου είναι χρήσιμες για να κάνεις τις επιλογές σου.

    Άρα, ίσως μπορώ να συνοψίσω την άποψή μου στη φράση: "εφόσον θέλεις να κρίνεις έναν senior υποψήφιο πρέπει να είσαι κι εσύ ένας senior interviewer, και όχι μόνο senior developer".

    Βασίλης
  •  31-12-2010, 19:04 62019 σε απάντηση της 62015

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    anjelinio:
    ..........
    ... eye-opener.

    - το πιο σημαντικό σε αυτό το κόλπο του μπαμπά, ήταν ότι μου το "πούλησε" τόσο καλά - σε καμμία στιγμη δε με έκανε να νιώσω ανεπαρκής, ή κακός dev. Περπατήσαμε μαζί, απλώς μου έθεσε τις σωστές ερωτήσεις, ώστε να φτάσω κι εγώ στο συμπέρασμα που ήθελε να φτάσω, πιστεύοντας - και όντως - ότι σκέφτομαι απο μόνος μου. Ένας πραγματικός δάσκαλος !
    +10000000Yes

    clone it plz και στηλε κανα και στο βορρα!Wink

     γιατι εδω κοιτανε να σε μειωσουν και μετα δηθεν απο τα 10 πραγματα που εκανες θυμουντε μονο τα 2 κακα-μετρια και σου πετανε μαλακιες του τυπου μου κοστιζεις πολλα κτλ κτλ κτλ.... και ουτε καν να κανει το δασκαλο που λες κι εσυ!

    αχ αντε καλη χρονια και καλα μυαλα στους project managers και δηθεν Boss λεω εγω.

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-12-2010, 19:15 62020 σε απάντηση της 62015

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    anjelinio:
    - το πιο σημαντικό σε αυτό το κόλπο του μπαμπά, ήταν ότι μου το "πούλησε" τόσο καλά - σε καμμία στιγμη δε με έκανε να νιώσω ανεπαρκής, ή κακός dev. Περπατήσαμε μαζί, απλώς μου έθεσε τις σωστές ερωτήσεις, ώστε να φτάσω κι εγώ στο συμπέρασμα που ήθελε να φτάσω, πιστεύοντας - και όντως - ότι σκέφτομαι απο μόνος μου. Ένας πραγματικός δάσκαλος !

    Εχει στηθεί κανένα άγαλμα προς τιμήν του εν λόγω κυρίου; Γιατί αν μετρήσουμε όλη τη χώρα, μάλλον υπάρχουν 3-4 σαν και αυτόν (και πολλούς λέω). 



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  02-01-2011, 00:14 62027 σε απάντηση της 62020

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    Κατινίτσα: Είναι παντρεμένος αυτός ο θεός;  Μήπως υπάρχει και το Ε9 σε ψηφιακή μορφή;

    What people say behind your back is your standing in the community.
    Edward W. Howe
  •  02-01-2011, 01:40 62032 σε απάντηση της 62020

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    cap:

    Εχει στηθεί κανένα άγαλμα προς τιμήν του εν λόγω κυρίου; Γιατί αν μετρήσουμε όλη τη χώρα, μάλλον υπάρχουν 3-4 σαν και αυτόν (και πολλούς λέω). 



    Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, τότε πολύ φοβάμαι ότι οι εταιρίες δεν προσέχουν το προσωπικό τους. Θεωρούν τη συνεργασία συγκυριακή, χωρίς προοπτική και με ημερομηνία λήξεως. Βέβαια, όλες οι συνεργασίες λίγουν κάποτε. Όταν, όμως, ξεκινάς βλέποντας το τέλος, είναι σα να παντρεύεσαι σκεπτόμενος τη διατροφή του διαζυγίου!!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  03-01-2011, 19:40 62062 σε απάντηση της 62020

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    cap:

    Εχει στηθεί κανένα άγαλμα προς τιμήν του εν λόγω κυρίου; Γιατί αν μετρήσουμε όλη τη χώρα, μάλλον υπάρχουν 3-4 σαν και αυτόν (και πολλούς λέω).



    ... σίγουρα εγώ του έχω στήσει ένα, mentally μόνο όμως δυστυχώς ...  :)

    Angel
    O:]
  •  03-01-2011, 22:57 62064 σε απάντηση της 62062

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    Πάρα πολύ ωραίο θέμα και άργησα να το δω, μια και μέσα στα Χριστούγεννα τρέχαμε..... Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και καλή δύναμη (θα τη χρειαστούμε)!!!

    Για τέτοιους κυρίους που αναφέρεις anjelino τους έχω συναντήσει ως συνάδελφους, όταν ξεκινούσα την πορεία μου στο επάγγελμα του developer μέσα στις εταιρείες πληροφορικής. Άξιζε πολύ περισσότερο από τους δυο διευθυντάδες που είχαμε (R&D ο ένας και ο άλλος τεχνικός διευθυντής... τα συμπεράσματα δικά σας), οι οποίοι και αυτοί αυτόν ρωτούσαν.... Αυτοί είναι πραγματικοί δάσκαλοι!!

    Και όταν είσαι στα +/ -25 που ξεκινάς να δουλέψεις με όλη την όρεξη, σε εκμεταλλεύονται... Βλέπουν την όρεξη σου, σου δίνουν παραπάνω δουλειά, εφόσον βλέπουν πως τα καταφέρνεις μια χαρά, τα βγάζεις πέρα άξια και παρόλα αυτά τον αφήνουμε στο έλεος του Θεού... Και επειδή στην εταιρεία έχουμε και άλλες ανάγκες, μπορεί να τον σπρώχνουμε να κάνει και άλλα πράγματα... Καλό το φιλότιμο, αλλά έρχεται κάποια στιγμή που τους λες "γεια σας".... Αυτά λέει η εμπειρία μου.... Και όποιος θέλει να του το αναλύσω, μια και το έγραψα πάρα πολύ συνοπτικά χωρίς πολλές λεπτομέρειες και μπορεί να αφήνω πολλά κενά στο νόημα... Και μάλλον θα πιστέψω ότι όλοι όσοι θέλουν να λέγονται senior δεν είναι όλοι τεχνικά τόσο καταρτισμένοι όσο πιστεύουμε πως είναι... Έχουν δει τα μάτια μου αρκετά... Όσο για τον εαυτό μου, με διακρίνει ακόμα το ίδιο πάθος και η ίδια δίψα για νέες τεχνολογίες, όπως τότε που ξεκινούσα, και ας είμαι 33+

    Και έρχομαι στο θέμα μας. Καταρχήν να συμφωνήσω με την Joannex, που λέει πως εμείς επιλέγουμε την εταιρεία που θα συνεργαστούμε, πολύ δε περισσότερο τον άνθρωπο που θα έρθουμε στενά σε συνεργασία, μια και ο όρος εταιρεία είναι κάτι απρόσωπο. Από την άλλη, ο συνεντευκτής χρειάζεται να ξέρει τι ζητάει, να το έχει συγκεκριμενοποιήσει και να κατέχει το θέμα. Αν όχι, ας έχει μαζί του έναν αξιόλογο developer. Μου έχει τύχει ο συνεντευκτής να ηγείται απλά της ομάδας του και στην συνέντευξη να μου λέει ας μη πάμε στα τεχνικά, δεν καταλαβαίνω και πολλά. Και όταν ήρθε ο συνάδελφος developer μέσα να βοηθήσει, ώστε να έχουν μια πιο πλήρη εικόνα για το τι ξέρω να κάνω, έμεινε μόνο στην πορεία μου, στις εταιρείες που έχω δουλέψει. Απογοητεύτηκα... Περίμενα να μιλήσω πιο τεχνικά μαζί του, να συμπληρώσουν την εικόνα μου και εγώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλουν να κάνουν... Όταν δεν μου τα λένε ξεκάθαρα, τότε καταλαβαίνω πως θα βάλω τον εαυτό μου σε μπελάδες, μια και μπορείς να βγάλεις τον πιο ικανό επαγγελματία άχρηστο όταν δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.... Συμφωνώ δηλ. με αυτά που λέει ο vlinakis για τον συνεντευκτή.

     

    Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Και μια και τα είπα αρκετά συνοπτικά, είμαι στην διάθεση σας για τυχόν απορίες/ διευκρινήσεις.


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  05-01-2011, 23:18 62137 σε απάντηση της 61924

    Απ: Πόσο μακριά θα πηγαίνατε για το technical evaluation ενός senior υποψηφίου;

    Καλησπέρα παιδιά, έπεσα πάνω στο thread και δεν κρατήθηκα να μην απαντήσω.

    Στην προσπάθειά μου αυτή, θα επικαλεστώ τους μεγάλους που ως γνωστόν προσδίδουν άμεσο κύρος και καθιστούν τον ομιλητή απρόσβλητο σε κάθε είδους επιχείρημα που δεν συμφωνεί με τις απόψεις του :P

     Ο Joel Spolsky που έχει εμπειρία από συνεντεύξεις τους περνάει δια πυρός και σιδήρου http://www.joelonsoftware.com/articles/GuerrillaInterviewing3.html. Εντάξει, όχι ακριβώς, αλλά λέει χαρακτηριστικά πώς αν ο άλλος δεν σου δείξει τα κόλπα του, πώς ξέρεις ότι ξέρει? Και δεν μιλάει για trivia questions. 

    O Jeff Atwood εμφανίστηκε πριν (στο post του Παναγιώτη) κρούωντας τον κώδωνα του κινδύνου για τον Non-programming programmer, απλά τον ξαναπαραθέτω εδώ για όσους δεν το διάβασαν http://www.codinghorror.com/blog/2010/02/the-nonprogramming-programmer.html. Κάπου εκεί επίσης κρύβεται και ένα link σε paper που είναι αρκετά διασκεδαστικό http://www.eis.mdx.ac.uk/research/PhDArea/saeed/paper1.pdf. Φυσικά αυτοί αναφέρονται σε junior developers, αλλά αν ισχύουν για αυτούς, τότε αφού οι senior επιλέγονται από τους juniors, σίγουρα θα υπάρχουν και οι senior που δεν χαμπαριάζουν και πολλά πολλά http://stackoverflow.com/questions/3568/how-do-i-interview-a-senior-developer-without-pissing-him-off. Άσε που αν τους προσλάβεις κατά λάθος, μόνο προβλήματα θα έχεις http://stackoverflow.com/questions/2114701/how-do-you-teach-a-senior-developer-how-to-be-more-efficient

     Ο Scott Hanselman έχει συντάξει μία "ζόρικη" λίστα για το τι θα πρέπει να ξέρει ένας developer από junior μέχρι architect http://www.hanselman.com/blog/WhatGreatNETDevelopersOughtToKnowMoreNETInterviewQuestions.aspx, αλλά ίσως κάποια από αυτά να είναι "trivia questions" αναλόγως με την θέση που ψάχνεις να γεμίσεις. 

    Παράδειγμα κακής συνέντευξης: ο Phil Haack έτυχε μιας τέτοιας συνέντευξης http://haacked.com/archive/2004/03/18/Row_By_Row_Operations_Without_Cursors.aspx και δίνει hints για το πόσο ανοιχτόμυαλοι και έμπειροι θα πρέπει να είναι οι interviewers όταν έχουν να κάνουν με αληθινό σου-βάζω-τα-γυαλιά senior developer (o BruteForce αναφέρει την εμπειρία του σε κάτι ανάλογο).

     Για να συνοψίσω, όχι μόνο θα πρέπει να εξεταστεί σε επίπεδο κώδικα/γνώσεων, αλλά πιστέυω περιμένεις άλλα πράγματα από μια σοβαρή εταιρεία developers. Αν δεν σε ξεζουμίσουν, ξέρεις ότι χάνεις την ώρα σου, αφού δεν χρειάστηκε να υπερασπίσεις το ισχυρισμό σου ότι "ξερεις κώδικα". Τα βιογραφικά είναι καλά για ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα ("ξέρω ΑΡΙΣΤΑ C#, java, C++, MATLAB και... notepad++ ..." ήρθε ένα βιογραφικό προχθές, χωρίς πλάκα)

     Αυτά. Αν το thread είναι νεκρό πια, να με συγχωρείτε (αλλά ξέρω ότι ίσως να μην μπορείτε να κοιμηθείτε ήσυχοι έχοντας πει εγώ την τελευταία κουβέντα :P)

     

Σελίδα 3 από 3 (38 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems