Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anzap στις 16-03-2006, 19:37. Υπάρχουν 65 απαντήσεις.
Σελίδα 4 από 5 (66 εγγραφές)   < 1 2 3 4 5 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-03-2006, 12:12 10466 σε απάντηση της 10462

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Ευχαριστώ Σωτήρη. Επιβεβαιώνεται η ποιότητα που διακρίνω στα "λογοτεχνικά" σου έργα.

    Για τους φοιτητές εκείνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι δεν συμβαίνει στον τομέα της πληροφορικής μόνο. Χρόνια τώρα, πριν εισβάλλει η πληροφορική επανάσταση στη χώρα μας, όσοι ασχολούνται με την τριτοβάθμια εκπαίδευση γνωρίζουν ότι φοιτητές γράφουν εργασίες που τους δίνουν οι καθηγητές τους, αποσπάσματα των οποίων (αν όχι ολόκληρες) βρίσκονται όλως τυχαίως σε βιβλία που εκδίδουν οι καθηγητές αργότερα με το όνομα τους.
    Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό. Είναι όμως κάκιστο όταν παραλείπεται παντελώς το όνομα του πρώην φοιτητού που έκανε την εργασία και παρουσιάζεται ως δουλειά άλλου.
    Αφήστε κατά μέρος τις φήμες που θέλουν καθηγητές να τσεπώνουν επιδοτήσεις μεταπτυχιακών και άλλων εργασιών.
    Για 200 γραμμές κώδικα θα μιλάμε τώρα; Η ευθύνη της ακαδημαϊκής κοινότητος στη ζωή μας είναι κολοσσιαία.
  •  08-03-2006, 12:21 10467 σε απάντηση της 10466

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    "Καταρχήν δεν είχα θέμα στο post μου.
    Επίσης δεν έχω καμία διάθεση να επικεντρωθώ στην εκμετάλλευση των φοιτητών (ο pkanavos το έκανε) αν και διαφωνώ κάθετα
    στην εκμετάλλευση του οποιουδήποτε."


    axaros, με μπερδεύεις. Το αρχικό μήνυμα το κάνεις εσύ ή ο pkanavos; Γιατί εγώ σε εκείνον απάντησα, που μου απηύθυνε και τον λόγο. Και απ' ότι βλέπω εκείνος άνοιξε το θέμα, κάνω λάθος;

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά μου είναι και καινούριο το interface του φόρουμ και δεν τό 'χω σε τίποτε να λέω πως φταίει το γεγονός ότι είναι γραμμένο σε .Net

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αστειεύομαι.
  •  08-03-2006, 12:25 10468 σε απάντηση της 10467

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Μπλεχτήκαμε όντως ...
    Νόμιζα ότι αναφερόσουνα στο δεύτερο post μου στο phorum.gr ...
    Sorry ...
    Πάνος Αβραμίδης
  •  08-03-2006, 12:28 10469 σε απάντηση της 10466

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Το ότι υπάρχει εκμετάλλευση των φοιτητών δεν σημαίνει ότι πρέπει και να την ανεχτούμε. Όπως επίσης δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε να μας σώσει η οποιαδήποτε κυβέρνηση. Ούτε ότι θα πρέπει να δεχτούμε τις "υπόγειες" διαδικασίες με τις οποίες εταιρείες και ιδρύματα παίρνουν διαγωνισμούς.

    Αν δεν ξεκινήσουμε από κάπου, δεν θα γίνει τίποτα. Το είπα και παραπάνω, έτσι ξεκινήσαμε το DotNetZone, από την τρέλα μας. Καιρός είναι τώρα να πούμε και στους φοιτητές αυτά που έχουμε μάθει και δεν τους τα λέει κανείς, ίσως και γιατί δεν τα ξέρει κανείς. Έτσι θα βοηθήσουμε και αυτούς, και τους εαυτούς μας.

    Προσωπικά το θεωρώ υποχρέωση μου ως μηχανικού να βοηθήσω τους νέους μηχανικούς να μάθουν όσα έχω μάθει κι εγώ, να τους βοηθήσω να αποφύγουν τα λάθη που έκανα κι εγώ. Δεν περιμένω να έχουν όλοι την ίδια αντίληψη, απλά έχω φτάσει στο σημείο να πω: "Ε, όχι ρε γ*****. Κάτι πρέπει να γίνει πιά".


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-03-2006, 12:43 10470 σε απάντηση της 10469

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Το φανατισμό κάθε είδους πολεμήστε τότε παιδιά που δημιουργεί παρωπίδες και έχει ως επακόλουθο την εκμετάλλευση από τους επιτήδειους...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  08-03-2006, 12:56 10471 σε απάντηση της 10470

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Μαλλον ονειροβατουμε παιδια...Τι πρωτοβουλιες λέμε τωρα και ενημερωση στους φοιτητες και ολα αυτα τα ομορφα...Θα πανε καποιοι με σωστες ιδεες, θα τους πουνε 5 πραγματα και μετα οταν ο φοιτητης θα εχει αναγκη τον καθηγητη για να περασει το μαθημα η για να κανει την πτυχιακη του, θα επανελθει στην προηγ. νοσηρη κατασταση του "παρε-δωσε".

    Επαναλαμβανω, αν δεν σφιξουν τα πραγματα απο το κρατος, ΔΕΝ προκειται ν'αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ σε αυτο το κ...χανειο, οσο κι αν μερικοι απο εμας εχουμε αγαθες προθεσεις.
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  08-03-2006, 14:33 10476 σε απάντηση της 10471

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Σκοπός δεν είναι να αλλάξουμε το εκπαιδευτικό σύστημα. Αν όμως πείσω κάποιους φοιτητές να πάρουν το πτυχίο αντί να μπλέξουν σε projects έχω πετύχει κάτι. Αν κάνω κάποιους υπεύθυνους των προγραμμάτων να προσέξουν τί κάνουν, πάλι έχω πετύχει κάτι. Αν πω στον φοιτητή του ΤΕΙ ότι αν πάει για πρακτική εξάσκηση στην επαρχιακή πόλη που σπουδάζει, θα τον εκμεταλλευτούν, έχω πετύχει κάτι ακόμα. Αν πείσω κάποιον φοιτητή να πάει στο εξωτερικό για να καταλάβει τί θα πει πληροφορική, ακόμα καλύτερα.

    Εξάλλου, υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα που δεν χρειάζονται εκπαιδευτική μεταρρύθμιση για να αλλάξουν. Αυτή τη στιγμή κανείς δεν λέει στους φοιτητές πως να ψάξουν για δουλειά, πως να σχεδιάσουν την καριέρα τους, πως να πάνε σε μία συνέντευξη. Κανείς δεν τους λέει ότι άλλο το IT και άλλο ο ISV. Κανείς δεν τους λέει ότι σημασία έχει σε ποιόν κλάδο αναφέρεσαι, όχι σε ποιά γλώσσα δουλεύεις. Άλλο οι εμπορικές εφαρμογές, άλλο οι χρηματοοικονομικές, άλλο το shrinkwrap και άλλο το build-to-order.

    Αφού μπορώ να βοηθήσω, γιατί να μην το κάνω? Κι άσε τους καθηγητές να κάνουν ότι θέλουν. Ελάχιστα επηρεάζουν την ελληνική αγορά. Η δικιά μας επέμβαση όμως θα έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-03-2006, 14:42 10477 σε απάντηση της 10476

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

     pkanavos wrote:
    Σκοπός δεν είναι να αλλάξουμε το εκπαιδευτικό σύστημα. Αν όμως πείσω κάποιους φοιτητές να πάρουν το πτυχίο αντί να μπλέξουν σε projects έχω πετύχει κάτι. Αν κάνω κάποιους υπεύθυνους των προγραμμάτων να προσέξουν τί κάνουν, πάλι έχω πετύχει κάτι. Αν πω στον φοιτητή του ΤΕΙ ότι αν πάει για πρακτική εξάσκηση στην επαρχιακή πόλη που σπουδάζει, θα τον εκμεταλλευτούν, έχω πετύχει κάτι ακόμα. Αν πείσω κάποιον φοιτητή να πάει στο εξωτερικό για να καταλάβει τί θα πει πληροφορική, ακόμα καλύτερα.

    Εχεις βαλει ηδη τοσα πολλα "ΑΝ" που η προσπαθεια εχει αποτυχει πριν καν ξεκινησει...Αυτα που αναφερεις, αποτελουν μερος ενος σωστου εκπαιδευτικου συστηματος, ετσι δηλ. θα επρεπε να λειτουργει, οπως περιγραφεις. Νομιζεις λοιπον, οτι μια χουφτα ανθρωποι μπορουν ν'αλλαξουν νοοτροπιες και νοσηρες καταστασεις δεκαετιων ?? Εγω δεν το νομιζω...Ασε που οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον, δεν ειναι ουτε δικη σου ουτε δικη μου δουλεια να τρεχουμε στα Πανεπιστημια και να προσπαθουμε να πειθουμε τους φοιτητες να παρουν πτυχιο, τους υπευθυνους προγραμματων να προσεχουν τι κανουν κτλ κτλ, αυτη πρεπει να ειναι η ΣΩΣΤΗ δουλεια που πρεπει το Κρατος να κανει. Εμεις, δοξω το Θεο ηδη εχουμε αρκετα προβληματα και αγχη να λυσουμε στις προσωπικες μας ζωες...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  08-03-2006, 15:21 10480 σε απάντηση της 10477

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

     objectref wrote:
    Εχεις βαλει ηδη τοσα πολλα "ΑΝ" που η προσπαθεια εχει αποτυχει πριν καν ξεκινησει...

    Δεν νομίζω, είναι αρκετά εύκολο να πετύχω το κάθε "ΑΝ" ξεχωριστά, και νομίζω ότι έχω καταφέρει αρκετά από αυτά. Είναι εύκολο έτσι και ξεκινήσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πιάσεις κουβέντα με ένα φοιτητή. Άλλοι ακούνε, άλλοι έχουν χάψει το παραμύθι της σχολής, "Είμαστε οι πρώτοι στο Κάτω Νευροκόπι". Όταν πιάνω κουβέντα με ένα φοιτητή που κάνει πρακτική στην εταιρεία που δουλεύω, του λέω όσα συζητούμε εδώ, πολλά από τα οποία δεν έχει ξανακούσει ποτέ. Αν αυτός τα μεταφέρει και στους συμφοιτητές του πέτυχα. Όταν μου λέει αυτός ο φοιτητής ότι οι συμφοιτητές του που κάνανε πρακτική στην επαρχιακή πόλη δουλεύουν σα σκυλιά για χαζομάρες, σκέφτομαι ότι κάποιος θα έπρεπε να τους είχε ειδοποιήσει.

     objectref wrote:
    Νομιζεις λοιπον, οτι μια χουφτα ανθρωποι μπορουν ν'αλλαξουν νοοτροπιες και νοσηρες καταστασεις δεκαετιων ??

    Ναι, και δεν θα είναι η πρώτη φορά. Ειδικά για ένα θέμα χωρίς μεγάλες δυσκολίες. Δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι η γή είναι στρογγυλή, ούτε να κάνουμε καμμία επανάσταση. Απλά να πούμε δύο πράγματα στους νέους συναδέλφους. Δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο!

     objectref wrote:
    Εμεις, δοξω το Θεο ηδη εχουμε αρκετα προβληματα και αγχη να λυσουμε στις προσωπικες μας ζωες...

    Βοηθώντας τους άλλους βοηθάω και τον εαυτό μου. Μιλώντας στους φοιτητές, κάνω δυσκολότερη τη ζωή στους "δουλέμπορους". Έτσι τους εμποδίζω να εκμεταλλεύονται και εμένα. Αλλάζω τη νοοτροπία των νέων μηχανικών και τους κάνω Μηχανικούς. Αυτό όμως είναι άλλη κουβέντα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-03-2006, 15:26 10481 σε απάντηση της 10480

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Μαλιστα...διαφορετικες γνωμες, ευπροσδεκτες ολες, πιστευω...
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  08-03-2006, 17:55 10483 σε απάντηση της 10481

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    O pkanavos λέει κάτι πολύ απλό και εντελώς σωστό και εμείς του μετράμε τις λέξεις και τις τελείες του. Ο άνθρωπος λέει ότι όλοι πρέπει να βάλουμε το χέρι μας για να βοηθήσουμε το επάγγελμα μας. Όχι συνδικαλιστικά ή επιστημονικά αλλά στην ουσία του.
    Προφανώς, όσοι πιστεύουν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα λόγω ιδεολογίας ("τίποτα δεν αλλάζει...", "φταίει το κράτος...", κλπ), δεν συνεισφέρουν στην κατεύθυνση αυτή. Υπάρχουν άλλοι (εκτός του pkanavos) που να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν οι ίδιοι κάτι?
    Πάνος Κοκκινίδης
  •  08-03-2006, 18:20 10484 σε απάντηση της 10483

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

     pkok wrote:
    O pkanavos λέει κάτι πολύ απλό και εντελώς σωστό και εμείς του μετράμε τις λέξεις και τις τελείες του. Ο άνθρωπος λέει ότι όλοι πρέπει να βάλουμε το χέρι μας για να βοηθήσουμε το επάγγελμα μας. Όχι συνδικαλιστικά ή επιστημονικά αλλά στην ουσία του.

    Κανεις δεν μετραει φιλε μου τις λεξεις κανενος, o pkanavos λεει τη γνωμη του, εγω εχω διαφορετικη, εσυ μπορει να εχεις (η οχι) την ιδια. Πιστευει δηλ. οτι ετσι μπορει να βοηθηθει το επαγγελμα μας, οκ, εγω και πολλοι αλλοι δεν το πιστευουμε αυτο και δεν εχει γινει και εως τωρα τιποτα. Δεν διαφωνουμε με τον pkanavos στο interface αλλα στο implementation...


    Προφανώς, όσοι πιστεύουν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα λόγω ιδεολογίας ("τίποτα δεν αλλάζει...", "φταίει το κράτος...", κλπ), δεν συνεισφέρουν στην κατεύθυνση αυτή. Υπάρχουν άλλοι (εκτός του pkanavos) που να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν οι ίδιοι κάτι?

    Δυστυχως, δεν ειναι "θεμα ιδεολογιας" για να φτασει να πει καποιος "τίποτα δεν αλλάζει...", "φταίει το κράτος..." αλλα ΟΥΣΙΑΣ...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  08-03-2006, 18:51 10485 σε απάντηση της 10484

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

     objectref wrote:

    Κανεις δεν μετραει φιλε μου τις λεξεις κανενος, o pkanavos λεει τη γνωμη του, εγω εχω διαφορετικη, εσυ μπορει να εχεις (η οχι) την ιδια. Πιστευει δηλ. οτι ετσι μπορει να βοηθηθει το επαγγελμα μας, οκ, εγω και πολλοι αλλοι δεν το πιστευουμε αυτο και δεν εχει γινει και εως τωρα τιποτα. Δεν διαφωνουμε με τον pkanavos στο interface αλλα στο implementation...

    Σκοπός μου δεν ήταν να θίξω αυτούς που για οποιαδήποτε λόγο πιστεύουν ότι δεν γίνεται τίποτα. Η γνώμη αυτή είναι απολύτως σεβαστή και αναμφισβήτητα έχει την πλειοψηφία. Σκοπός μου ήταν να δω τι ιδέες έχουν αυτοί που πιστεύουν ότι μπορεί να αλλάξει κάτι (ζητάω δηλαδή ιδέες για το implementation, αφού όλοι συμφωνούμε στο interface). Ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα...


    Πάνος Κοκκινίδης
  •  08-03-2006, 18:59 10486 σε απάντηση της 10485

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

     pkok wrote:
     objectref wrote:

    Κανεις δεν μετραει φιλε μου τις λεξεις κανενος, o pkanavos λεει τη γνωμη του, εγω εχω διαφορετικη, εσυ μπορει να εχεις (η οχι) την ιδια. Πιστευει δηλ. οτι ετσι μπορει να βοηθηθει το επαγγελμα μας, οκ, εγω και πολλοι αλλοι δεν το πιστευουμε αυτο και δεν εχει γινει και εως τωρα τιποτα. Δεν διαφωνουμε με τον pkanavos στο interface αλλα στο implementation...

    Σκοπός μου δεν ήταν να θίξω αυτούς που για οποιαδήποτε λόγο πιστεύουν ότι δεν γίνεται τίποτα. Η γνώμη αυτή είναι απολύτως σεβαστή και αναμφισβήτητα έχει την πλειοψηφία. Σκοπός μου ήταν να δω τι ιδέες έχουν αυτοί που πιστεύουν ότι μπορεί να αλλάξει κάτι (ζητάω δηλαδή ιδέες για το implementation, αφού όλοι συμφωνούμε στο interface). Ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα...

    Φυσικα και ΔΕΝ με εθιξες Smile [:)] αλοιμονο, μην αγχωνεσαι...απλα καμμια φορα τα γραφομενα μας στα forums παρεξηγουνται και γι'αυτο εσπευσα να πω καλυτερα ισως καποια πραγματα.


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  15-03-2006, 08:29 10667 σε απάντηση της 6824

    Απ: Πως να φάτε μερικά χιλιάρικα το χρόνο γράφοντας μια open source εφαρμογή

    Έχω μερικές απορίες:

    1) Τα χρήματα που ξοδεύτηκαν ΠΟΥ πήγαν; Πήραν κάτι οι φοιτητές; Πάνω απο 300 ο ένας δε θα πήρε!

    2) Και ποιές άμυνες έχουν οι φοιτητές; Τον Τριανταφυλλόπουλο;



    Σχετικά με το 4, νομίζεται ότι ξέρουν οι καθηγητές καλά από ελεύθερο λογισμικό;

    Εγώ όταν ήμουν προπτυχιακός φοιτητής ο καθηγητής που δίδασκε λειτουργικά δεν ήξερε από Linux.

    Δίδασκε και awk...Hello? Την Perl και την Python τις ήξερε;

    Μια φορά που έδειξα σε έναν άλλο έναν φορητό με περιβάλλον KDE είπε..."Τί είναι αυτό; Motif";



    Τέλος πάω στοίχημα ότι όταν παραδώσανε τη λύση δεν τους δώσανε και τον κώδικα με την άδεια GPL.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 4 από 5 (66 εγγραφές)   < 1 2 3 4 5 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems