Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

manage UnhandledException from Class?plz help!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vaggelis στις 31-01-2010, 23:29. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-01-2010, 01:47 56745

    manage UnhandledException from Class?plz help!

    Καλησπερα

    φτιαχνω ενα dll σε vb.net για να δουλεψει ως reference σε μια εφαρμογή.
    προσπαθω να βρω ενα τροπο να κανω manage των UnhandledException, για την ακριβεια να μην επιτρεπω την εφαρμογή να τερματιστει παρα το σφαλμα.

    αν εφτιαχνα winform ειναι πολυ ευκολο  να το κανω αυτο, αλλα στην δικη μου περίπτωση ΔΕΝ εχω προσβαση στο .exe που θα κανει χρήση του DLL μου,
    αλλα πρεπει καπως να "κουμανταρω" τα σφαλματα που μπορει να ερθουν απο αυτο, και να τα διαχηριστω οπως θελω εγω.

    πως να το κανω αυτο?Huh?  παραθετω τι ακριβως θελω να κανω σε class απο winform code.

    1
    2
    3
    4
    5
     
    Private Sub MyApplication_UnhandledException(ByVal sender As Object, ByVal e As Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.UnhandledExceptionEventArgs) Handles Me.UnhandledException
    
                        e.ExitApplication = False
            End Sub

    thank you.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  28-01-2010, 02:36 56746 σε απάντηση της 56745

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Νομίζω johnny πως είναι κοινή πρακτική να πετάς Exception ΕΣΥ εφόσον αυτός που το χρησιμοποιεί έχει δώσει λάθος στοιχεία,
    ειδοποιώντας του τι να προσέξει, κάνοντας πρώτα τους δικούς σου απαραίτητους ελέγχους.

    Από την άλλη αν επιστρέφεις κάποιο object δώστου null.
    Γενικά είμαι κατά της άποψης να καταπίνεις τα Exception έτσι.

    Ίσως να μην είμουνα αυτό που ακρίβως ρωτάς, αλλά κάνω μια πρόταση.



  •  28-01-2010, 09:23 56748 σε απάντηση της 56745

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Κάτσε, αν φτιάχνεις ένα assembly που θα γίνει referenced, τότε πώς θα έρθουν σε σένα τα σφάλματα από αυτόν που θα κάνει το reference; Για να το πω πιο απλά, για να φτάσουν τα exceptions σε σένα, θα πρέπει να χρησιμοποιείς εσύ τον άλλον. Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι σε ό,τι περιγράφεις...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  28-01-2010, 10:23 56752 σε απάντηση της 56748

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    ok λογικα αυτο που λετε ετσι πρεπει να ειναι, αλλα εγω πρεπει να βρω ενα τροπο να κανω κατι σαν addhander sender.myapplication.unhandleexeptions addressof, Mywayofcontroling.

    ενα παραδειγμα με ψευτοκωδικα ειναι το παραπανω, με ποιο απλα λογια το exe που κανει χρήση του dll μου εχει ενα ηλιθιο Bug που κρεμα την εφαρμογή που πρεπει εγω να το "patchαρω" αφου δεν εχω το source του ..exe γιατι αν η εφαρμογη απλα αγνουσε το σφαλμα και προχορουσε κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα, θελω να κανω force on exceptions to continiue!

    αλλα με τον "ανάποδο" τροπο απο ενα reference να επηρεάσω την τρέχουσα εφαρμογή (το .exe!) αυτο εχω απορια αν γινεται εφαγα 9 ωρες χθες ψαχνοντας αλλα τζιφος....

    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις περημενω τις ιδεες σας. ή εναλακτικους τροπους να το πετύχω αυτό!



    υ.γ το .exe σε μια φορμα που υπαρχει θεμα με χαζο icon σε ενα control κρασαρει me exception, αν μπορούσα να "πηδήξω"  τα exceptions (even if its not recomended) η εφαρμογη θα πηγενε παρακάτω και όλα μέλι γάλα. 

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  28-01-2010, 10:42 56754 σε απάντηση της 56752

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που θέλεις να κάνεις και συμφωνώ με τους προλαλίσαντες. Επειδή εσύ είσαι ο developer όμως, δοκίμασε να πιάσεις αυτό το event AppDomain.CurrentDomain.UnhandledException


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-01-2010, 10:59 56755 σε απάντηση της 56754

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    το δοκίμασα αυτό "AppDomain.CurrentDomain.UnhandledException"

    αλλά δεν ξερω αν ο τροπος που το συνταξα ηταν σωστος και τωρα δεν εχω τον κωδικα μαζι μου, παντος δεν επιασε! και το κυριοτερο δεν βρηκα κατι σαν το e.exitapllication=false.

    θα σας ηταν ευκολο να μου δωσε λιγες γραμμες κωδικα ως παραδειγμα χρησης αυτου? (AppDomain.CurrentDomain.UnhandledException) πως δηλαδει προτεινετε να το "πιάσω"?

    ευχαριστω.

    p.s μολις βρήκα αυτο και αρχίζω να απογοητεύομαι:http://jasonlangston.blogspot.com/2005/09/appdomaincurrentdomainunhandledexcepti.html



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  28-01-2010, 21:37 56769 σε απάντηση της 56745

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το κάνεις αυτό;

    Ή μάλλον, να το διατυπώσω αλλιώς: δε θέλεις να το κάνεις αυτό.

    Όταν η εφαρμογή σου έχει φτάσει στο σημείο ενός unhandled exception, αυτό σημαίνει πως συνέβη κάτι που έχει περάσει από τους μηχανισμούς exception handling που αυτή περιέχει (γιατί περιέχει, σωστά;). Αν εσύ συνεχίσεις να προσποιείσαι ότι δε συμβαίνει τίποτα, είναι πολύ πιθανό ότι η εφαρμογή είναι σε κάποιο inconsistent state, εξαιτίας του οποίου λειτουργεί "παράλογα" και κατά πάσα πιθανότητα ο χρήστης σου θα πάθει Κάτι Πολύ Κακό (χαμένα δεδομένα, παραποιημένα δεδομένα, χιονοστιβάδα από exceptions που θα κάνουν την εφαρμογή να μην ανταποκρίνεται κλπ).

    Πιάσε το λάθος αν θέλεις, αλλά για να το καταγράψεις, π.χ. στο event log, και μετά να αφήσεις την εφαρμογή να τερματίσει. Αν θέλεις, μπορείς από τον exception handler να ξανασηκώσεις νέο instance οπότε να γλιτώσεις το χρήστη από 1-2 click.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  28-01-2010, 23:27 56770 σε απάντηση της 56769

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Δυο πράγματα θυμίζουν αυτά που γράφεις Νατάσα. Καταρχήν το φοβερό και τρομερό "on error resume next" της VB6/script. Κατά δεύτερον κάτι φοβερά και τρομερά error/exception handling που βλέπω όπου για οποιοδήποτε μη αναμενόμενο state ο developer έχει γράψει ένα return για να μην πεταχτεί exeption από την συνάρτησή του. Ανεξάρτητα από το αν ο caller της συνάρτησης (που θέλει οπωσδήποτε να γίνει η δουλειά που ζήτησε) θα προτιμούσε ένα μεγαλοπρεπές exception αντί να νομίζει ότι όλα έγιναν σωστά.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-01-2010, 23:46 56772 σε απάντηση της 56770

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Αααχ, όταν βλέπω τέτοια λουκούμια ... σε κώδικα ο οποίος βρίσκεται σε namespace που περιλαμβάνει το ._CS.  Έχω μερικές χιλιάδες γραμμές από δαύτον να συμμαζέψω τώρα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-01-2010, 00:45 56773 σε απάντηση της 56769

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    παιδιά ας φύγουμε λιγο απο το "δεν κάνει σωστό να το κάνεις αυτό...κτλ κτλ" το ξερω αυτό αλλά ειναι ο μοναδικός τρόπος για να κανω αυτο που μου ζητησανε και πρεπει ΑΝ γίνεται να το κάνω.

    δεν με ενδιαφέρει μα καθόλου αν αργότερα σκάσει κατι αλλο και εγω εχω πει οτι και να συμβεί να συνεχίσεις, μπορειτε να μου δωσετε ενα δήγμα κωδικα πως να πιασω οτιδήποτε error έρθει και απλα να μην αφήσω την εφαρμογή να σκασει?

    δεν θελω να ανοιγω αλλα Instances δεν πρεπει να πεταξω εκτος προγραμματος τον χρήστη για ενα χαζό εικονίδιο που έχει πρόβλημα και κρεμά μια ολόκληρη εφαρμογή., ξέρω τι φταίει και κολαει το ατιμο αλλα δεν μπορω να επέμβω αλλιώς αφου δεν εχω τον κωδικα του .exe, αλλα αυτο το .exe διαβαζει κατι απο ενα dll που εγω φτιαχνω, 
    αν ξερετε ενα τροπο πως να πιασω τα exception εμενα μου αρκει, δεν με ενδιαφερει καθολου που δεν ειναι ορθος τροπος σκεψεις, αυτο το γνωριζω απο το πρωτο δευτερολεπτο που ειπα θα το προσπαθησω.

    σας παρακαλω να μείνουμε στο πρακτικό κομμάτι μην γράφεται άδικα, κι εγώ συμφωνώ μαζί σας, αλλά δεν γίνεται να κάνω τίποτα άλλοSad.

    η εφαρμογή σκαει αν κανεισ 1-2-3 συγκεκριμένα βήματα στο 4 ΜΠΑΜ, αλλά αν μπορούσες να πας στο 4-5 όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά, θέλω να πηδήξω το 4, δεν μπορω να το αποφύγω γιατι μέσω αυτού παω στο 5 που πρέπει να πάω.
    το ερωτημα λοιπον παραμένει... γινεται? ΝΑΙ ή ΟΧΙTongue Tied? και αν ναι Πως? παράδειγμα?

    ευχαριστώ για το ενδιαφέρονSmile

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  30-01-2010, 04:07 56801 σε απάντηση της 56773

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Johnny :-),

    Σου επιτρεπουν να κανεις wrap το exe σε ενα δικο σου managed .exe οποτε να πιανεις το exception ? Δεν ξερω τις λεπτομερειες του συνολικου προγραμματος, αλλα αμα το .exe καλει το dll σου, δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα κανει exception. Μπορει να κανει καπου, προτου ακομα "φορτωσει" το dll σου... Εαν το .exe τρεχει μεσα σε αλλο process , παραδειγμα ενα SSIS σε SQL Server, τοτε υπαρχουν και αλλοι τροποι...

  •  30-01-2010, 14:00 56814 σε απάντηση της 56801

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    vaggelis:

    Johnny :-),

    Σου επιτρεπουν να κανεις wrap το exe σε ενα δικο σου managed .exe οποτε να πιανεις το exception ? Δεν ξερω τις λεπτομερειες του συνολικου προγραμματος, αλλα αμα το .exe καλει το dll σου, δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα κανει exception. Μπορει να κανει καπου, προτου ακομα "φορτωσει" το dll σου... Εαν το .exe τρεχει μεσα σε αλλο process , παραδειγμα ενα SSIS σε SQL Server, τοτε υπαρχουν και αλλοι τροποι...


    χμμμμμ πολυ ενδιαφέρον, αν το κατλαβα σωστα.Smile

    λοιπον

    1)το πρόγραμμα σκαει σε ενα συγκεκριμένο σημειο πουθενα αλλου!
    2)μου λες να κανω ενα δικο μου .exe σαν launcer (που έχουν καποια ckarcks) και απο εμενα να καλω το προγραμμα αλλα στο δικο μου εκτελέσημο θα κανω οτι θελω στα errors,
    Tωρα πες μου πως ακριβώς να κανω το wrap το .exe στο δικό μου και οχι ενα απλο shell run απο την εφαρμογή μου, ώστε να γινει το .exe to προβληματικό "reference" στο δικό μου άρα να περναν τα σφάλματα απο μενα?
    αυτο λες? αν ναι δοσε παραδειγματα με vb.net κωδικα να καταλαβω καλύτερα.

    ευχαριστώ.

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  31-01-2010, 23:29 56852 σε απάντηση της 56814

    Απ: manage UnhandledException from Class?plz help!

    Αφου ακριβως ξερεις που κανει crash  το αλλο, μπορεις να το κανεις patch και ας μην εχεις το source code. Το πως να το κανεις εχει λιγο δουλεια, στειλε ενα προσωπικο μηνυμα και θα σου δειξω πως, για να μην γεμιζω εδω την λιστα....
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems