Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gmlogic. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 31-01-2007, 00:07. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-01-2007, 01:16 24242

    Geeked [8-|] Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Δεν ξέρω αν η περιγραφή του θέματος είναι η πιο κατάλληλη.
    Αν θέλη κάποιος Moderator μπορεί να το αλλάξη.
    Λοιπόν, έχουμε μια εφαρμογούλα με κανένα δύο Forms και μερικά queries να γεμίζουν DataGridViews,Treeviews κλπ από ACCESS Tables
    Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνη εγκατάσταση θα πρέπει να υπάρχη η να εγκατασταθή το .net Framework δηλ περίπου 22Mb.
    Πώς θα μπορούσα να εγκαταστήσω μόνο αυτά που χρειάζομε και όχι όλο το .net Framework δηλ να μικρύνη το μέγεθος τως αρχείων της εγκατάστασης

    Σας ευχαριστώ Angel

    George Matzouranis
  •  30-01-2007, 01:25 24244 σε απάντηση της 24242

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Ας πούμε ότι γίνεται. Μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής σου, θα λές ότι το PC έχει ή ότι δεν έχει εγκατεστημένο το .NET Framework; Αν όλες οι εφαρμογές ακολουθούσαν αυτή τη λογική, θα έκαναν εγκατάσταση (καλού-κακού) το .NET Framework, μην τύχει και δεν βρουν τα DLLs που χρειάζονται. Εξάλλου, έχουμε πει πολλές φορές, ότι το .NET Framework δεν είναι ευθύνη της εφαρμογής να το εγκαθιστά. Άντε το πολύ να υπάρχει σε ένα ειδικό φάκελο στην περίπτωση που γίνεται distribution με CD/DVD. Πλέον είναι αρκετά δύσκολο και όσο περνά ο καιρός θα γίνεται ακόμη δυσκολότερο να βρεις υπολογιστή χωρίς .NET Framework.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  30-01-2007, 01:56 24247 σε απάντηση της 24244

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Δίκιο έχεις απλά θέλεις να φτιάξης κάτι μικρό πχ ένα τηλ.κατάλογο μερικά Kbytes και είναι αναγκασμένος αν δεν έχη το .NET Framework
    να το κατεβάση.Και αν δεν έχει και ADSL .......
    Οπότε μάλλον δεν γίνετε διαφορετικά.



    George Matzouranis
  •  30-01-2007, 12:31 24259 σε απάντηση της 24247

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    gmlogic:
    Δίκιο έχεις απλά θέλεις να φτιάξης κάτι μικρό πχ ένα τηλ.κατάλογο μερικά Kbytes και είναι αναγκασμένος αν δεν έχη το .NET Framework
    να το κατεβάση.Και αν δεν έχει και ADSL .......
    Οπότε μάλλον δεν γίνετε διαφορετικά.




    Βεβαια, επειδη τα πραγματα (καλως η κακως) συνεχιζουν ν'αλλαζουν πολυ γρηγορα, σιγουρα θα σου τυχει να εχει μεν το pc που'ενδιαφερει .net framework εγκατεστημενο αλλα οχι την εκδοση που θελεις...Οποτε καλο ειναι να την εχεις εσυ σ'ενα flash disk και να εισαι ετσι σιγουρος...

    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  30-01-2007, 12:41 24260 σε απάντηση της 24259

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Εχω επίσης την εντύπωση οτι το .NET Framework εγκαθίσταται και μέσω του Windows Update. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οπότε οι πιθανότητες να μην το έχει πάρει κάποιος που έχει νομιμο λειτουργικό μειώνονται.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  30-01-2007, 12:56 24261 σε απάντηση της 24260

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    cap:
    Εχω επίσης την εντύπωση οτι το .NET Framework εγκαθίσταται και μέσω του Windows Update. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οπότε οι πιθανότητες να μην το έχει πάρει κάποιος που έχει νομιμο λειτουργικό μειώνονται.


    Ναι αλλα κατ'αρχην δεν ειναι στα  critical updates οποτε καποιος μπορει πολυ ευκολα απλα να μην το επιλεξει και μετα ειναι και το θεμα ογκου. Πρεπει το pc να εχει καποια γρηγορη συνδεση για να το επιλεξει ο αλλος για κατεβασμα, οι περισσοτεροι στην Ελλαδιτσα εχουν dial-up συνδεσεις οποτε το 22.4ΜΒ (2.0) η ακομα χειροτερα το 50.3 (3.0) ειναι απαγορευτικα γι'αυτους.
    Γι'αυτο λεω, το Flash disk ειναι η καλυτερη λυση, ολα τα pc εχουν usb θυρες οποτε ετσι εισαι σιγουρος.

    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  30-01-2007, 13:28 24264 σε απάντηση της 24261

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο στην μεμονωμένη εγκατάσταση. Εκεί σαφώς ένα flashάκι αρκεί για το Framework. Δεν ξέρω αν ο Γιώργος ενδιαφέρεται για την περίπτωση της μαζικής διάθεσης της εφαρμογής. Πάντως, ενδιαφέρον αρχίζει να φαίνεται το σενάριο διάθεσης της εφαρμογής μαζί με το flash disk. To κόστος ανά Mb (ιδιαίτερα στην χονδρική) έχει πέσει τόσο πολύ όπου πλέον αποτελεί μια πολύ ελκυστική λύση.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  30-01-2007, 13:49 24267 σε απάντηση της 24264

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Μια που το συζητάμε να τι έλεγα.
    Βλέπουμε κάτι μικρούλια EXE στο INTERNET πχ για ανεύρεση αρχείων στο δίσκο η ενα ημερολόγιο η οτιδήποτε κλπ
    Που είναι γραμμένα σε C ή JAVA ή δεν ξέρω και εγώ τι ενώ εμείς οι dotnet αδες, αναγκαζόμαστε νά έχουμε με το Framework  > 22Mb αυτό έλεγα
    Confused

    George Matzouranis
  •  30-01-2007, 13:53 24268 σε απάντηση της 24267

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    gmlogic:
    Μια που το συζητάμε να τι έλεγα.
    Βλέπουμε κάτι μικρούλια EXE στο INTERNET πχ για ανεύρεση αρχείων στο δίσκο η ενα ημερολόγιο η οτιδήποτε κλπ
    Που είναι γραμμένα σε C ή JAVA ή δεν ξέρω και εγώ τι ενώ εμείς οι dotnet αδες, αναγκαζόμαστε νά έχουμε με το Framework  > 22Mb αυτό έλεγα
    Confused


    Τα μικρούλια exe που είναι γραμμένα σε C χρησιμοποιούν το Win32 API που είναι μέρος του λειτουργικού και "απαιτούν" την ύπαρξη των Windows. Όσο για τα προγράμματα σε Java επίσης απαιτούν το virtual machine της Java που δεν είναι καθόλου μικρό!
    Οι περισσότερες μικρές εφαρμογές, εκτός και αν είναι κεντημένες σε assembly, χρησιμοποιούν και απαιτούν κάποιες βιβλιοθήκες για την εκτέλεσή τους, οι οποίες μπορεί ή όχι να υπάρχουν. Αν είσαι σωστός, ενημερώνεις τους χρήστες σου και τους κατευθύνεις προς τις βιβλιοθήκες αυτές.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  30-01-2007, 16:21 24276 σε απάντηση της 24268

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Μου αρέσει πολύ η έκφραση

    Νατάσα Μανουσοπούλου:
    κεντημένες σε assembly
    Smile

     


    Palladinos Nick
    Software Engineer
    -----------------------
    The limits of my language mean the limits of my world. (Ludwig Wittgenstein)
  •  30-01-2007, 16:23 24277 σε απάντηση της 24276

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    PALLADIN:

    Μου αρέσει πολύ η έκφραση

    Νατάσα Μανουσοπούλου:
    κεντημένες σε assembly
    Smile

     



    Ναι, με σταυροβελονια.

    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  30-01-2007, 23:42 24300 σε απάντηση της 24277

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Τέτοιο πρόβλημα είχε π.χ. το TAXIS (βλ. εφαρμογή πελατών προμηθευτών) που σου λέει κατέβασε την εφαρμογή τρέξε την και στείλε μου το αρχείο που δημιούργησε.
    Την εφαρμογή την δίνουν σε Access πού είναι κι αυτή μια λύση.
    Παλαιότερα είχα ακούσει ότι η Delphi είχε τέτοιο feature. All in one exe.

    Harry Tsavdaris
  •  30-01-2007, 23:56 24302 σε απάντηση της 24300

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    tsavos:
    Παλαιότερα είχα ακούσει ότι η Delphi είχε τέτοιο feature. All in one exe.


    Το Delphi δουλευει ετσι απο την εκδοση 1 μεχρι και σημερα.

    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  31-01-2007, 00:07 24304 σε απάντηση της 24302

    Απ:Minimum εγκατάσταση εφαρμογής

    Πάντως αν συγκρίνουμε τα 22MB .NET με τα 4-5 (δεν θυμάμαι ακριβώς) της VB6 και λάβουμε υπόψη το bandwidth τότε και τώρα καθώς και τις χωρητικότητες των σκληρών δίσκων, μάλλον το .NET είναι μικρότερο!

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems