Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio 2003 on Vista

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος axaros στις 29-10-2007, 15:30. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-10-2007, 09:02 36581

    Visual Studio 2003 on Vista

    Δυστυχώς έχω ακόμα εφαρμογές σε VS2003.Sad Κάνοντας search στο google πρακτικά κατέληξα ότι μπορώ να εγκαταστήσω VS2003 σε Vista αλλά
    1. δεν υπάρχει υποστήριξη από την Microsoft (δηλαδή ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει ένα update στα vista και να μην παίζει τίποτα μετά)
    2. Στο internet διάβασα πολλές δημοσιεύσεις από κόσμο που ταλαιπωρήθηκε από από αυτή την ενέργεια.
    Έχει κανείς VS2003 σε Vista να μου πει καμιά γνώμη. Δυστυχώς δεν έχω spare υπολογιστή για να κάνω δοκιμές οπότε απευθύνομαι στην κοινότητα.

    Υσ: Και για να προλάβω μερικούς άπιστους Θωμάδες δεν ψάχνω αφορμή για να μην προχωρήσω στα Vista και να κρατήσω τα αγαπημένα μου XP!!Big Smile


    Manos
  •  25-10-2007, 09:28 36583 σε απάντηση της 36581

    Απ: Visual Studio 2003 on Vista

    Υπάρχει και η μέση οδός δηλαδή: Έχεις ένα VPC σε Windows Vista και μέσα του έχεις εγκαταστήσει Windows XP με VS2003.


    while (!dead) learn();
  •  25-10-2007, 09:53 36585 σε απάντηση της 36581

    Απ: Visual Studio 2003 on Vista

    Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο...

    Αν μπορείς να έχεις 1 υπολογιστή, προσπάθησε να τον αρματώσεις όσο μπορείς: Πάνω από 2GB RAM, διπύρηνο ή τετραπύρηνο επεξεργαστή. Έτσι μπορείς να τρέξεις virtualization software και να φτιάξεις όσες εικονικές μηχανές μπορείς. Κράτησε το λειτουργικό της φυσικής μηχανής χωρίς εγκαταστάσεις προγραμμάτων όσο μπορείς, και φτιάξε εικονικά μηχανήματα που το καθένα να αποτελεί από μόνο του ένα περιβάλλον εργασίας. Μην αγχώνεσαι πόσο θα φορτώσεις το καθένα, μιας πολύ σπάνια θα υπάρχει ανάγκη να τρέχουν 2 ταυτόχρονα.

    Πρέπει να πω, ότι έχοντας αυτό το στυλ εργασίας από το 2003, έχω καταφέρει σε 2 laptop, να κάνω εγκατάσταση λειτουργικού εκτός από την εγκατάσταση λειτουργικού σε καινούργιο μηχάνημα, μόνο 3 φορές -στην περίπτωση hardware fealure (κάηκε η m/b) και αναβάθμισης (XP -> Vista -> Vista64). Βέβαια όλα αυτά χωρίς downtime, μιας και οι εικονικές μηχανές για όσο καιρό δεν είχα υπολογιστή, μπορούσα να τις χρησιμοποιώ από άλλο υπολογιστή.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-10-2007, 10:43 36586 σε απάντηση της 36585

    Απ: Visual Studio 2003 on Vista

    Οκ κύριοι you have a point. Ίσως οι εικονικές μηχανές είναι η λύση στο πρόβλημα μου. Δεν έχω βέβαια ούτε τους πόρους, ούτε το χρόνο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο τώρα ειδικά με τόσα Pending projects, αλλά σίγουρα στο μέλλον εκεί θα καταλήξω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    ΥΣ: Όπως καταλάβατε τα XP πήραν άλλη μια παράταση ζωής στον υπολογιστή μου. Εφτάψυχα είναιBig Smile

    Manos
  •  29-10-2007, 15:30 36755 σε απάντηση της 36581

    Απ: Visual Studio 2003 on Vista

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems