Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προς αναζήτηση S/W

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Χρήστος Γεωργακόπουλος στις 22-08-2005, 01:00. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-08-2005, 20:38 3930

    Προς αναζήτηση S/W

    Ψάχνω δύο προγράμματα για το laptop μου...

    Το πρώτο είναι ένα synchronizer για το outlook. Θέλω να κάνω synchronize το Outlook του laptop με αυτό το desktop pc μου, όπως περίπου γίνεται με το ActiveSync.

    Το δεύτερο είναι ένα network settings profiler, δηλαδή ένα πρόγραμμα που να κρατάει profiles με όοολα τα network settings ώστε να μην χρειάζεται να τα αλλάζω χειροκίνητα κάθε φορά που αλλάζω δίκτυο.

    Αν έχει κάποιος κάποια αξιόπιστη πρόταση θα με γλυτώσει από κόπο και χρόνο αναζήτησης...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-08-2005, 15:02 3969 σε απάντηση της 3930

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

    Γειά σου Μανο, γράφω από ένα internet cafe από την όμορφη Μονεμβασιά (ποσο αρρωστος μπορεί να είναι κανείς για να μπαίνει στο dnz στις διακοπές του - πολύ! ) :)

    Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό το Plaxo για sync (www.plaxo.com). Εχει ακριβώς ό,τι ζητάς και μάλιστα ακόμα περισσότερα (μια και με το account σου μπορείς να "κατεβάσεις" τα contacts σου, τα tasks και τα calendar entries σε ένα φρεσκοεγκατεστημένο PC), αλλά όπως καταλαβαίνεις τα κρατάει όλα online.

    Privacy issues δεν έχουν παρατηρηθεί ούτε έχω φάει κανένα "περίεργο" spam. Το θεωρώ πολύ αποτελεσματικό και με σώνει σε περιπτώσεις επανεγκαταστάσεων.

    Ενα άλλο καλό είναι οτι αν εσυ και εγώ χρησιμοποιούμε το plaxo τότε οποιαδήποτε αλλαγή κάνω εγώ στα στοιχεία μου σου "έρχεται" αυτόματα. Εμένα με ορισμένους φίλους (οπως π.χ. cgeo που μου το σύστησε) με έχει σώσει στην κυριολεξία.

    Για τα network settings δεν έχω κάποια πρόταση, είναι και μεσημέρι, ο ήλιος καίει, και πρεπει να παω για τη μεσημεριανή ουζοκραιπάλη πριν με σκοτώσει η γυναίκα μου :) επιφυλάσσομαι στο επόμενο login μου :)

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  03-08-2005, 18:57 3979 σε απάντηση της 3930

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

     KelMan wrote:

    Το δεύτερο είναι ένα network settings profiler, δηλαδή ένα πρόγραμμα που να κρατάει profiles με όοολα τα network settings ώστε να μην χρειάζεται να τα αλλάζω χειροκίνητα κάθε φορά που αλλάζω δίκτυο.

    Τι εννοείς ακριβώς "αλλάζω δίκτυο";

    Άρης


    Aris
  •  03-08-2005, 19:05 3981 σε απάντηση της 3979

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

    Φαντάζομαι, αυτό που λέει, αν είμαι στο σπίτι να επιλέγω profile σπίτι και να παίζουν όλα, όταν είμαι στο γραφείο, profile γραφείο και να συνδέεται κατευθείαν...

    Στο IBM ThinkPad που έχω, έχει ένα utility της IBM (Shared Connections) που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά...

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  03-08-2005, 19:42 3984 σε απάντηση της 3981

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

    Ακριβώς, φαντάσου ότι αυτό το utility θα πρέπει να αλλάζει δυναμικά όλα τα properties της κάρτας δικτύου και του Internet Options.

    Κάποτε είχα βρει ένα τέτοιο ρε γμτ αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ξανά το site του...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-08-2005, 19:55 3985 σε απάντηση της 3969

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

     cap wrote:

    Γειά σου Μανο, γράφω από ένα internet cafe από την όμορφη Μονεμβασιά (ποσο αρρωστος μπορεί να είναι κανείς για να μπαίνει στο dnz στις διακοπές του - πολύ! ) :)

    Καλός τον! Λέω κι εγώ... Που χάθηκες, που χάθηκες...

    Γλούπ! Internet Cafe?! Δηλαδή θες να πεις ότι πήγες διακοπές ΧΩΡΙΣ laptop!!! Χωρίς 3G σύνδεση με internet ή έστω GPRS?!

    Οτι δεν θα γράφεις πλάι στο φλάτσ-φλούτσ κύμα το επόμενο επεισόδιο του Ζαχαρία; Αίσχος!

     cap wrote:

    Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό το Plaxo για sync (www.plaxo.com). Εχει ακριβώς ό,τι ζητάς και μάλιστα ακόμα περισσότερα (μια και με το account σου μπορείς να "κατεβάσεις" τα contacts σου, τα tasks και τα calendar entries σε ένα φρεσκοεγκατεστημένο PC), αλλά όπως καταλαβαίνεις τα κρατάει όλα online.

    Privacy issues δεν έχουν παρατηρηθεί ούτε έχω φάει κανένα "περίεργο" spam. Το θεωρώ πολύ αποτελεσματικό και με σώνει σε περιπτώσεις επανεγκαταστάσεων.

    Ενα άλλο καλό είναι οτι αν εσυ και εγώ χρησιμοποιούμε το plaxo τότε οποιαδήποτε αλλαγή κάνω εγώ στα στοιχεία μου σου "έρχεται" αυτόματα. Εμένα με ορισμένους φίλους (οπως π.χ. cgeo που μου το σύστησε) με έχει σώσει στην κυριολεξία.

    Καλό φαίνεται αυτό αλλά αφορά απ' ότι κατάλαβα μόνο τα contacts...

    Ωστόσο βρήκα εδώ κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες επί του θέματος...

     cap wrote:

    Για τα network settings δεν έχω κάποια πρόταση, είναι και μεσημέρι, ο ήλιος καίει, και πρεπει να παω για τη μεσημεριανή ουζοκραιπάλη πριν με σκοτώσει η γυναίκα μου :) επιφυλάσσομαι στο επόμενο login μου :)

    Άντε, και να μην παρατηρηθεί τέτοια ολιγωρία στο καθημερινό check του DNZ άλλη φορά!


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-08-2005, 20:48 3988 σε απάντηση της 3985

    Απ:Προς αναζήτηση S/W

    Μάνο, σήμερα βγήκε και αυτό: SyncToy v1 Beta for Windows XP

    SyncToy is a free PowerToy for Microsoft Windows XP that provides is an easy to use, highly customizable program that helps users to do the heavy lifting involved with the copying, moving, and synchronization of different directories. Most common operations can be performed with just a few clicks of the mouse, and additional customization is available without adding complexity. SyncToy can manage multiple sets of directories at the same time; it can combine files from two folders in one case, and mimic renames and deletes in another. Unlike other applications, SyncToy keeps track of renames to files and will make sure those changes get carried over to the synchronized folder.

    Το κατέβασα, αύριο το βράδυ θα σου πω, εντυπώσεις...

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  21-08-2005, 16:43 4462 σε απάντηση της 3988

    Απ: Απ:Προς αναζήτηση S/W

    Εγώ χρησιμοποιώ το http://www.mobilenetswitch.com/ και είναι πραγματικά άψογο. Κανένα πρόβλημα εδώ και 6 μήνες.

    This unique program allows you to:

    • Configure a Proxy Server, Drive Mappings, Default Printer, Dynamic outgoing (SMTP) mail server. Time Zone, IP Addressing and much more for each location you use your machine.
    • Switch these settings without needing to restart your machine
    • This program also enables an administrator to allow none-admin-users to configure network settings with the click of a button.
    • ...and it can do much more;
      Windows is Multi-Tasking, Mobile Net Switch makes it Multi-Network.

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  21-08-2005, 21:57 4476 σε απάντηση της 3930

    Απ: Προς αναζήτηση S/W

    Καλησπέρα,

    Σχετικά με το "network settings profiler".

    Δεν χρειάζεσαι άλλο software εκτός από ένα - δυο scripts και την υπέροχη εντολή netsh των Win2K - WinXP.

    Βήματα:
    1. Φτιάχνεις "χειροκίνητα" το profile που θέλεις (με IP, DNS κλπ με τα dialogs των Windows) μια φορά.
    2. Τρέχεις σε console την εντολή netsh dump > profile1.net (φυσικά με όποιο file name θέλεις). Το αρχείο θα είναι ένα netsh script.
    3. Επαναλαμβάνεις τα βήματα 1 και 2 για κάθε δίκτυο που συνδέεσαι (σπίτι, γραφείο κλπ).
    4. Την επόμενη φορά που συνδέεσαι σε "αποθηκευμένο" δίκτυο τρέχεις netsh exec profile1.net.
    5. Φτιάχνεις τα αντίστοιχα script στο desktop και είσαι έτοιμος...
    HTH




    --
    Cascader
    http://blog.cascader.gr
  •  22-08-2005, 01:00 4477 σε απάντηση της 4476

    Απ: Προς αναζήτηση S/W

    Εμμμ, ναι, πάλι καλά που δεν το έχω πληρώσει... πάντως κάνει την δουλίά με ωραία γραφικά :-)
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems