Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 08-07-2008, 17:35. Υπάρχουν 20 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-06-2008, 17:12 42985

    Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Αναζητώ επειγόντως (για τον ορισμό του επείγοντος διαβάστε Ζαχαρία για να δείτε σε ποιά κατηγορία εμπίπτει) ένα component, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ FREE, που να κάνει τα εξής:

    1. Να κάνει "render" κείμενο σε image.
    2. Να επιστρέφει image data (κατα προτίμηση jpeg) κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να τα σώσει σε αρχείο ..
    3. Να δουλεύει με όποιο font είναι εγκατεστημένο στον server (αμά μπορεί και από αρχείο χωρίς εγκατάσταση ακόμη καλύτερα..)
    4. Να υποστηρίζει unicode κείμενο ( με unicode εννοώ utf-8 και με utf-8 εννοώ Ελληνικά. Αργκ.)
    5. Να παρέχει πληροφόρηση για το μέγεθος της δημιουργημένης εικόνας (ίσως να επιτρέπει και παραμετροποίηση εκ των προτέρων ..)

    Εχουν δοκιμαστεί τα εξής και απερρίφθησαν:
    D-Type powerdoc ( http://www.d-type.com/pdocasp/index.htm )
    AspImage 2.x ( http://www.serverobjects.com/comp/Aspimage.htm )

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 19:56 42988 σε απάντηση της 42985

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Αυτό το κείμενο που βρίσκεται; Είναι πχ σε κάποιο TextBox/RichTextBox; Είναι σε κάποιο αρχείο; Σε κάποια βάση; Τα πληκτρολογεί ο χρήστης κάπου; Μιλάμε για Windows Forms? Για Web Forms?


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-06-2008, 20:18 42989 σε απάντηση της 42988

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Ναι, καλά το σκέφτηκα, δεν είναι και τόσο τρομερό για να το φτιάξεις και μόνος σου:

    Public Class Form1
       Private Sub ConvertButton_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) _
                                                                            Handles ConvertButton.Click
          Dim theImage As New Bitmap(InputTextBox.Width, InputTextBox.Height)
          Dim theGraphics As Graphics = Graphics.FromImage(theImage)

          Dim foreColor As New SolidBrush(InputTextBox.ForeColor)
          Dim backColor As New SolidBrush(InputTextBox.BackColor)

          theGraphics.FillRectangle(backColor, 0, 0, Width, Height)
          theGraphics.DrawString(InputTextBox.Text, InputTextBox.Font, foreColor, 3, 3)

          OutputPictureBox.Image = theImage
       End Sub
    End Class

     

    Χρειάζεσαι μια φόρμα, ένα TextBox (InputTextBox), ένα PictureBox (OutputPictureBox) και ένα Button (ConvertButton). Υποθέτω ο ίδιος κώδικας δουλεύει μια χαρά και σε web forms.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-06-2008, 21:33 42990 σε απάντηση της 42989

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Χμ. Επειδή από Graphics δεν τα πάω και τόσο καλά, εκείνο το InputTextBox.Font τι μας λεει; Οτι θα πρέπει να έχω ΓΡΑΨΕΙ στο textbox με αυτό το font;

    Ειναι webforms αν και δεν παίζει ρολο. Οι γραμματοσειρές ειναι openType. Δεν θέλω να γράφω εγω κατι, θέλω να παίρνει τη γραμματοσειρά που θα ορίζω και να φτιάχνει μια προκαθορισμένη φράση σε εικονα.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 21:50 42991 σε απάντηση της 42990

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Αμάν! Σαν πολύ τεμπέλης δεν μας έγινες; Μου φαίνεται ότι έχεις κακομάθει με τα modules του DNN Stick out tongue

    Λοιπόν, εκείνο το TextBox είναι ο text container καθώς δεν είχες διευκρινίσει στο μήνυμά σου από που έρχονται οι χαρακτήρες. Υπέθεσα ότι ήταν user generated, ωστόσο θα μπορούσαν να ήταν σε μια μεταβλητή και να ορίζεις δυναμικά διάφορα χαρακτηριστικά που στο δείγμα απλά τα κάνω copy από το textBox (Forecolor, BackColor, Font). Πιστεύω ότι καλύπτεσαι σε όλα τα requirements. Άμα θες, το κάνω component και στο πουλάω, θα σου παρέχω και support Big Smile


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-06-2008, 22:00 42992 σε απάντηση της 42991

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Λες να είμαι τόσο τεμπέλης τελικά; :)

    Θα κάνω μια δοκιμή (μια δοκιμή θα μας πείσει) και θα αποφανθώ :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 22:02 42993 σε απάντηση της 42992

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που ετοιμάζοταν να του πει να το γράψει μόνος του γιατί είναι εύκολο ε; Stick out tongue
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  19-06-2008, 23:02 42994 σε απάντηση της 42993

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Ω! Μην βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας :)

    Οκ, το παραδέχομαι. Ειμαι τεμπέλης. Δοκίμασα το παράδειγμα του Μάνου και πείστηκα για αυτό.

    Μια ακόμα ερώτηση (που κανονικά θα έπρεπε να την θέσω σε ξεχωριστό thread, αλλά, όπως είπαμε, ειμαι τεμπέλης):

    Ειδα οτι το System.Drawing.InstalledFontCollection μπορεί να μου δώσει πίσω τα installed fonts. Ok. Θα μπορούσα (λέμε τώρα) να κάνω το ίδιο κόλπο με το font drawing με opentype fonts που ΔΕΝ είναι installed στο μηχάνημα αλλά απλά υπάρχουν ως φυσικά αρχεία;

     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 23:12 42995 σε απάντηση της 42994

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Κι εγώ θα σε βαρέσω! Με πρόλαβε ο Μάνος όμως. Αλλά θα σε βαρέσω γιατί ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ το index στο documentation, ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω από την System.Drawing.Text.InstalledFontCollection υπάρχει η PrivateFontCollection!

    Λοιπόν, αφού θέλεις να πληρώσεις, θα αναλάβεις να πληρώσεις τις μπύρες την Τρίτη!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-06-2008, 23:26 42997 σε απάντηση της 42995

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Καλύτερα να μασάω παρά να μιλάω σήμερα. (Αν και ούτε το πρώτο πρέπει να κάνω γιατί πρέπει να χάσω κανα κιλό) :(

    Η μόνη μου δικαιολογια είναι οτι δήλωσα άσχετος με οτιδήποτε αρχιζε απο Graphics (και πιστεύω οτι εξυπακούεται και οτι είμαι άσχετος με οτιδήποτε αρχίζει από Drawing). Αλλά, παρά ταύτα, thank you. Πιστεύω (να μην με βαρέσετε πάλι) οτι θα είναι σχετικά εύκολο να σηκώσω ένα opentype font from file και να το προσθέσω στην PrivateFontCollection. Ουφ! Μια ερώτηση πήγα να κάνω ο άνθρωπος και πεσατε 10 να με φάτε :)

     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 23:28 42998 σε απάντηση της 42997

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Έλα ρε, μή μασάς! Φτάνει να κεράσεις!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-06-2008, 23:29 42999 σε απάντηση της 42997

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Θα δοκιμάσω την τύχη μου με κίνδυνο να πληρώσω ένα καφάσι μπύρες:

    Αυτοί: http://www.d-type.com/pdocasp/index.htm, αν τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο τα λέμε, τι λόγο ύπαρξης έχουν; Where's the catch?

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-06-2008, 23:33 43000 σε απάντηση της 42993

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Panagiotis Kefalidis:
    Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που ετοιμάζοταν να του πει να το γράψει μόνος του γιατί είναι εύκολο ε; Stick out tongue


    Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν απάντησα επειδή θεώρησα ότι θα ζητάει κάτι πιο δύσκολο από το προφανές (disbelief). Σωτήρη, μήπως ήπιες από την κούπα του manager* κατά λάθος;
    * obscure reference σε Dilbert

    EDIT: Τα παραπάνω components υπήρχαν από την εποχή που το .net δεν υπήρχε παρά ως σύλληψη στην Microsoft. Και πώς να κάνεις quick & easy image processing σε ASP? Αλλά το ότι βγήκε το .net δεν σημαίνει ότι θα εγκατέλειπαν τα components τους οι παραπάνω. Το πολύ πολύ να δίνουν καμμιά δυνατότητα παραπάνω, που δεν είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να την υλοποιήσεις με αμιγή .net framework κλάσεις με ευκολία.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  19-06-2008, 23:39 43001 σε απάντηση της 42999

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Αυτοί βγάλανε προϊόν για ASP/.NET, δηλαδή απλά ASP. Όπως γράφουν "D-Type PowerDoc for ASP/.NET is a COM object (ActiveX DLL) for Microsoft Internet Information Server 4.0 or 5.0". Επίσης, παίζουν και με Type 1, Type 3 fonts, ενώ το .NET μόνο με TrueType και OpenType.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-06-2008, 23:39 43002 σε απάντηση της 43000

    Απ: Αναζήτηση component (rendering fonts to images)

    Ερ, μάλλον με έχει πιάσει Μανατζερίτιδα. Και να πεις οτι είχα και κάτι να μανατζάρω! :)

    Ορθή απάντηση. Επρεπε να το έχω υποψιαστεί. Μούφα το καρπούζι δηλαδή.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems