Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Real Estate / Property cms

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò apostolos_k. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος apostolos_k στις 18-12-2009, 14:58. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-12-2009, 17:55 55914

    Real Estate / Property cms

    Φίλοι του dotnetzone.gr

    Συγχωρέστε με προκαταβολικά εαν κάνω post σε λάθος συζήτηση

    Δεν είμαι ούτε developer ούτε designer επαγγελματίας ή ερασιτέχνης. Από την πλευρά του πελάτη είμαι.

    Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια cms software (Content Managment Systems) για real estate -property , αποκλειστικά από ξένες εταιρίες στην Αγγλική γλώσσα που πωλούνται στην παγκόσμια αγορά και δεν είναι open source και μπορούν να <<σηκώσουν>> μεγάλο project

    Για να μην υπάρξει οποιαδήποτε υπόνοια διαφήμησης στείλτε τα, παρακαλώ πολύ private

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Αποστόλης

  •  16-12-2009, 18:08 55916 σε απάντηση της 55914

    Απ: Real Estate / Property cms

    Καταλαβαίνω όλα τα κριτήρια που βάζεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να είναι αποκλειστικά από ξένη εταιρεία!

    ps. Μην κάνεις copy/paste το μήνυμά σου από το word ή άλλον editor για να μην βγαίνουν αυτά τα σκουπίδια από πάνω.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  16-12-2009, 18:49 55918 σε απάντηση της 55916

    Απ: Real Estate / Property cms

    Φίλε Δημήτρη.

    Από όσο έχω ψάξει (και έψαξα αρκετα) στην Ελληνική αγορά δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο για real estate property που μπορεί να <<σηκώσει >> μεγάλο project.
    Τα περισσότερα έχουν περιορισμένες δυνατότητες ( απευθύνονται σε μεσιτικά γραφεία) και οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν είναι σαν να παραγγέλνεις ένα custom software από την αρχή.
    Βέβαια το κόστος της κατασκευής ενός custom software δεν είναι το μοναδικό μου πρόβλημα.(το μικρότερο είναι)
    Υπάρχουν και άλλα προβλήματα, που περικλείουν πολλούς τομείς και είναι λίγο δύσκολο να αναφερθούν σε ανοιχτή συζήτηση.

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    ΥΓ Δεν ξέρω πως να αφαιρέσω τα σκουπίδια από πάνω
  •  17-12-2009, 08:24 55936 σε απάντηση της 55918

    Απ: Real Estate / Property cms

    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που με μαγικό τρόπο θα σου παράξει αυτό που ζητάς. Ειδικά αν αφού αναφέρεσαι σε μεγάλο Project με απαιτήσεις θα έχεις μεγάλη ανάγκη παραμετροποίησης.

    Αν σκέφτεσαι να την κάνεις ο ίδιος χωρίς κάποια εμπειρία σε HTML, CSS, web servers τουλάχιστον, θα συναντήσεις αρκετά προβλήματα.  Βέβαια  με υπομονή και επιμονή και αρκετό διάβασμα κάτι θα μπορέσεις να καταφέρεις.  
    Η άλλη λύση είναι να στραφείς σε κάποιον επαγγελματία να σε βοηθήσει διότι φοβάμαι μόνος σου θα βρεις τοίχο. 


    Μέσα από απλό Google βρήκα αυτό το CMS σε php. Είναι real estate oriented αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλει πολύ παραμετροποίηση. Επίσης δεν το έχω δουλέψει ο ίδιος για να έχω προσωπική γνώμη. Είναι καλό να το δεις όμως για να δεις τι σημαίνει έτοιμο CMS

    Επίσης υπάρχουν πολλά γενικής φύσεως έτοιμα CMS. Κάνε απλώς Google

    Manos
  •  17-12-2009, 09:55 55940 σε απάντηση της 55936

    Απ: Real Estate / Property cms

    Φίλε manos8 σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Να το κάνω ο ίδιος είναι τρομερά δυσκολο αφού δεν έχω καμία, μα καμία σχέση με το αντικείμενο.

    Οχι απλώς θα βρώ τοιχο  ....

    Ότι έμαθα το εμαθα εγκυκλοπαιδικά, κοστολογικά, και με ποιον τρόπο, και κάποια μυστικά. (από μεγάλη εταιρία του είδους)

    Θέλω να αγοράσω ένα έτοιμο cms (που πωλείται στην αγορά) και πάνω σε αυτό να γίνει το project από επαγγελματία (και όχι από εμένα) με τις αλλαγές και τροποποιήσεις που θέλω.
    Ξέρω ότι με το συγκεκριμένο τρόπο δημιουργούνται διάφορα προβλήματα μικρά και μεγάλα.........

    Επίσης όταν γράφω από ξένη εταιρία δεν εννοώ ντε και καλά να είναι Αγγλοσάξονας!

    Απλά ή αναζήτηση μου στην Ελληνική αγορά ακόμα και σε μεγάλες εταιρίες (όσο μπορεσα, είναι χιλιάδες οι Ελληνικές εταιρίες, δεν είμαι απόλυτος)   είχε σαν αποτέλεσμα να βρώ αρκετά real estate cms αλλά όπως γράφω και παραπάνω χρειαζόταν γιγαντιαίες αλλάγές.

    Σε καμία περίπτωση δεν αποκλείω Ελληνικά cms ή Ελληνικές εταιρίες.

  •  18-12-2009, 14:26 55956 σε απάντηση της 55940

    Απ: Real Estate / Property cms

    Φίλε Αποστόλη,

    Σχετικά με τα ερωτήματα που θέτεις η άποψη μου είναι η εξής:

    α) Ένα σωστό CMS σύστημα μπορεί να υποστηρίξει οποιαδήποτε μορφή περιεχομένου είτε αυτό είναι σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα, ειδήσεις κλπ.

    β) Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να "σηκώσει μεγάλο project". Να έχει πολύ περιεχόμενο, να έχει πολύ κίνηση...; Μαλλον θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος για να πάρεις και τη κατάλληλη απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

    γ) "...έχω ψάξει (και έψαξα αρκετα) στην Ελληνική αγορά..." Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ψάξει αρκετά γιατί αν το είχες κάνει θα είχες βρει. Ίσως εννοείς ότι δεν έχεις βρει με τους όρους που θέτεις.

    Πολλές εταιρίες για παράδειγμα δεν πουλάνε προϊόν CMS αλλά έχουν το δικό τους το οποίο το χρησιμοποιούν για να κάνουν projects τα οποία τους ανατείθενται. Θα μπορούσες λοιπόν αν δεν έψαχνες για "πακέτο" να μιλήσεις με τέτοιου είδους εταιρίες, άλλωστε στο τέλος σε κάποιον θα αναθέσεις να σου παραμετροποιήσει και το πακέτο.

    δ) Σε κάθε περίπτωση πριν κάνεις οποιαδήποτε επιλογή θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον άνθρωπο που θα ξέρει από αυτά και θα αναλάβει καταρχήν να προτείνει και εν συνεχεία να παραμετροποιήσει το όποιο CMS μιας κι εσύ ξέρεις μόνο το domain (business) που θες να υλοποιήσεις και δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο.

    Τέλος θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το site http://www.cmsmatrix.org/ στο οποίο μπορείς να βρεις μια μεγάλη λίστα από CMS και να συγκρίνεις τα χαρακτηριστικά τους.

    Ελπίζω να βοήθησα.


    MSc Konstantinos Pantos
    MCP Software Engineer
    http://blog.pantos.name
    http://kostas.pantos.name
  •  18-12-2009, 14:58 55957 σε απάντηση της 55956

    Απ: Real Estate / Property cms

    Φίλε Κώστα.

    Σε ευχαριστώ πολύ για το link με τα cms αλλά και για τις παρατηρήσεις.






Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems