Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C# ή VB.NET ?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sakalis στις 13-12-2012, 12:44. Υπάρχουν 51 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 4 (52 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-03-2009, 17:11 49545 σε απάντηση της 1311

    Απ: C# ή VB.NET ?

    VB.NET και ξερο ψωμι, χωρις γιατι. Stick out tongue

    ας λενε οτι θελουν διαφορα site για χρονους εκμαθησης κτλ εχει να κανει με τον ανθρωπο και τις δυνατοτητες του.

    οσο αφορα τις δυνατοτητες ακριβως οι ιδιες ειναι στο 99% και μαλιστα στα περισσοτερα η vb.net ειναι πολυ ποιο ευκολη στο να την καταλαβεις και να υλοποιησεις διαφορες ιδεες.

    αν τωρα ανοικει καποιος στο 1%  ας διαλεξει την c#

    οι ποιο πολυ απο φοβο οτι δεν θα βρησκαν υποστηριξει στραφηκαν εκει, και τελικα οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι ακομα VB.net

    να θυμαστε οτι γραφτηκε για C# παιζει 99,99% και σε VB.net χωρις κοπο, βλεπε DirectX SDK κατι πολυ ψαγμενο και ιδιαιτερο.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  23-03-2009, 19:28 49553 σε απάντηση της 49541

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Προσωπικά πάντως σαν απλός παρατηρητής όλου αυτού του παιχνιδιού C#, VB.NET και παρακολουθώντας
    το συγκεκριμένο topic που πράγματα που δεν ήξερα μιας και έχω ξεκινήσει και συνεχίζω με την C#, έχω δεί
    εκτός Ελλάδας ότι όντως το μεγαλύτερο ποσοστό έχει στραφεί στην C# απο το 2007 ακόμη όταν την πρωτοακουσα,
    (ναι αλήθεια τότε έμαθα ότι υπάρχει τέτοια γλώσσα :P), και ενώ συχνά παρακολουθώ την ζήτηση υπαλλήλων από
    εταιρείες λογισμικού, βλέπω πως 9 στις 10 ακόμα ζητάνε VB.NET. Παρατηρώ επίσης όμως ότι μέχρι και αυτοί,
    (οι 9), λαμβάνουν σαν προσόν η ανάγνωση και ακόμη το debugging σε C#, αυτό πιστεύω δείχνει και την αλλαγή
    στην νοοτροπία της αγοράς προφανώς ανακαλύπτοντας πράγματα που θα μπορούσαν να τους κάνουν ποιο εύκολη
    την ζώη σε πράγματα όπως το rounding ποιο πάνω.

  •  23-03-2009, 21:18 49560 σε απάντηση της 49545

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Johnnyxp64:

    ας λενε οτι θελουν διαφορα site για χρονους εκμαθησης κτλ εχει να κανει με τον ανθρωπο και τις δυνατοτητες του.

    οσο αφορα τις δυνατοτητες ακριβως οι ιδιες ειναι στο 99% και μαλιστα στα περισσοτερα η vb.net ειναι πολυ ποιο ευκολη στο να την καταλαβεις και να υλοποιησεις διαφορες ιδεες.

    Αν ισχύει το πρώτο ("έχει να κάνει με τον άνθρωπο"), τότε το δεύτερο ("είναι πολύ πιο εύκολη") προφανώς επίσης αναφέρεται στον εαυτό σου.

    Johnnyxp64:

    αν τωρα ανοικει καποιος στο 1%  ας διαλεξει την c#

    "Κάποιος";;; Μήπως μιλάς για προσωπικά "projects" (για να μην τα υποβαθμίσω σε "προγράμματα"). Γιατί για τις εταιρίες είναι λίγο διαφορετικά τα κριτήρια. Αν δεν βαριέσαι διάβασε τα 3 ετών posts στο ίδιο thread και θα καταλάβεις τι εννοώ (υποθέτω ότι βαρέθηκες να τα διαβάσεις προσεκτικά και όχι ότι δεν τα κατάλαβες).

    Johnnyxp64:

    οι ποιο πολυ απο φοβο οτι δεν θα βρησκαν υποστηριξει στραφηκαν εκει, και τελικα οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι ακομα VB.net

    "οι περισσότερες εφαρμογές είναι ακόμα VB.NET"??? Από που προκύπτει αυτή η βαρύγδουπη εκτίμηση; Για δώσε τίποτα έγκυρα στατιστικά για να μας διαφωτίσεις και εμάς.


    The fact that the program works is irrelevant.
  •  23-03-2009, 21:29 49562 σε απάντηση της 49560

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Ας μην γίνει και αυτή η συζήτηση φανατισμός και αναρχία, με ενδιαφέρει κιόλας το θέμα! :P

    Αυτά που επισήμανε ο BruteForce (ωραίο nick :D, θυμίζει εποχές...) αν μπορούμε να τα τεκμηριώσουμε.

  •  22-09-2009, 03:16 53885 σε απάντηση της 49560

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Πέφτει τσακωμός για το τίποτα ή μου φαίνεται; Εγώ βρε παιδιά δεν ανήκω στον κόσμο των Software Developers. Εγώ είμαι ένας ταπεινός Ηλεκτρονικός που ασχολείται με τα Embedded Systems. Με λίγα λόγια σχεδιάζω κυκλώματα και προγραμματίζω τους Microcontrollers που περιέχουν. Ασχολούμαι όμως με προγραμματισμό (κυρίως σε C) για να δοκιμάσω την επικοινωνία ενός κυκλώματος με τους υπολογιστές. Επιδή έχω δουλέψει και με τις 2 γλώσσες δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια διαφορά διότι ουσιαστικά στο .NET Framework μία είναι η πραγματική γλώσσα, η IL στην οποία μετατρέπονται όλα τα προγράμματα που γράφτηκαν είτε στην μία είτε στην άλλη γλώσσα. Έχει τύχει να παίζω (μη έχοντας τι να κάνω) μετατρέποντας προγράμματα από την μία γλώσσα σε μια άλλη. Απλό ήταν τελικά δεν είδα κάτι που θα μ' έκανε να απορρίψω την μία η την άλλη. Πιστεύω ότι είναι και οι 2 οι καλύτερες γλώσσες για την κατασκευή του τέλειου FrontEnd και διαχείριση βάσεων δεδομένων. Τίποτα παραπάνω! Για μένα η απλή C είναι ακόμα αξεπέραστη γλώσσα με υψηλές δυνατότητες επικοινωνίας με το hardware (άσχετη η συγκεκριμένη γλώσσα με το θέμα συζήτησης).Ίσως να μην χιάζεται τελικά τόσος καυγάς για το θέμα του προγραμματισμού που είναι μια έκφραση δημιουργίας και μπορεί να εκφράζεται ο καθένας ελεύθερα μ' αυτήν επιλέγοντας την γλώσσα που του ταιριάζει χωρίς να του βάζουμε ταμπέλες όπως: αρχάριος, άσχετος, βλάκας και οτιδήποτε άλλο.
  •  22-09-2009, 17:55 53894 σε απάντηση της 53885

    Απ: C# ή VB.NET ?

    dimitris1983:
    Πέφτει τσακωμός για το τίποτα ή μου φαίνεται;

    Κι εσύ βρε παιδί μου... το είχαμε ξεχάσει αυτό το θέμα, τι το ξέθαψες! Big Smile


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  22-09-2009, 18:50 53895 σε απάντηση της 53885

    Απ: C# ή VB.NET ?


    Μια και όλοι είπανε την άποψη τους, να πω και εγώ την δική μου. Είχα αρκετή εμπειρία σε VB 6.0 και στο προηγούμενο visual studio (προ .net) και η λογική κατάληξη είναι να μπω στον κόσμο της VB.Net και όχι της C#.
    αντίστοιχα κάποιος ο οποίος είχε μακρά εμπειρία σε Java, είναι λογικό να υλοποιεί τις .net εφαρμογές του σε c#.

    είναι αλήθεια ότι πολλά samples και demos που βλέπουμε σε πολλά sites και είναι σε c#.

    αυτό δεν σημαίνει ότι η VB εγκαταλείπεται, όπως κάποιοι λένε. Αυτά είναι χωρίς βάση.

    Για όσους ανησυχούνε για το μέλλον της VB , μπορεί να ακούσει ένα εξαιρετικό Podcast,  με τον Joe Stagner και την Lisa Feigenbaum που μιλάει για το μέλλον της Vb.

    Πέρα από κάποια διαφορετικά features, που έχουνε οι γλώσσες, XML literals δεν είναι supported σε C# , Optional and named parameters δεν ήτανε μέχρι την c# 4.0 version supported.

    Γενικότερα, η VB και η c# έχουνε πρόσβαση στις ίδιες classes και παράγουνε τον ίδιο MSIL κώδικα για να τρέξει το .NET runtime. Φυσικά όταν τις χρησιμοποιούμε μέσω του Visual Studio έχουμε και το ίδιο περιβάλλον εργασίας.

    ίσως ένας λόγος που επηρεάζει είναι η σύνταξη της κάθε γλώσσας.

    Ξέρω κάποιους που δεν μπορούνε ούτε να βλέπουνε το end if , end sub ενώ όλα τα building blocks τελειώνουνε με curling braces.

    Κατά την γνώμη μου ο σωστός software engineer πρέπει να είναι αρκετά proficient και στις 2 γιατί μπορεί να έρθει η στιγμή στιγμή να κληρονομήσει Project σε c# ή vb

    @dimitris1983 "Για μένα η απλή C είναι ακόμα αξεπέραστη γλώσσα με υψηλές δυνατότητες επικοινωνίας με το hardware ".

    αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς...

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  22-09-2009, 19:30 53899 σε απάντηση της 49541

    Απ: C# ή VB.NET ?

    IoannisKaramitros:
    Δεν έχω δουλέψει πολύ με VB.NET αλλά από όσο γνωρίζω η Microsoft υποστηρίζει περισσότερο την C#

     

    Δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα ποια. Ίσως είχε προωθηθεί ποιο πολύ στις αρχές, για προφανής λόγους.

    Μην με παρεξηγήσεις, την αγαπώ.

     


  •  22-09-2009, 22:28 53902 σε απάντηση της 53895

    Απ: C# ή VB.NET ?


    nikolaosk:

    Ξέρω κάποιους που δεν μπορούνε ούτε να βλέπουνε το end if , end sub ενώ όλα τα building blocks τελειώνουνε με curling braces.
    Κατά την γνώμη μου ο σωστός software engineer πρέπει να είναι αρκετά proficient και στις 2 γιατί μπορεί να έρθει η στιγμή στιγμή να κληρονομήσει Project σε c# ή vb

    όντος που το ξεθάψαμε τώρα αυτό?

    σε αυτο που λες Νικο, γραφω και στις δυο αμα υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάγκη αλλα πολλές φορές προτιμώ να το ξαναγράφω στην vb.net μου που τοσο αγαπώ παρα να σκέπτομαι "ανάποδα" και αλλα "τζενται Γιοντα" στυλ που θελει η c#

    ασε που ετσι και ξεχασεις να βαλεις ενα ";" ή "}" δεν τρεχει ο κωδικας και ψαχνεσαι λιγο, τουλαχιστον στην vb.net ολα τα End μπαινουν παντα αυτοματα.

    αυτο που με "χαλαει" ειναι αυτη η "αναποδη" συνταξη-σκεψη της C#, 

    διψας και η ερωτηση ειναι ως εξης στις 2 γλωσσες:

    vb.net "Έχετε ένα ποτήρι νερό να πιω?"

    c# "Να πιω, έχετε ενα ποτήρι νερό" Surprise

    sorry το βρησκω τουλάχιστον αστειο! Party!!!
    ετσι ας αφήσουμε το θεμα να θαφτει πάλη....χεχε




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  23-09-2009, 10:52 53904 σε απάντηση της 53902

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Αν πω "C++/CLI και ξερό ψωμί" κινδυνεύω να βγω εκτός θέματος;Stick out tongue

    Ειλικρινά το να διαλέξεις μεταξύ C# και VB.NET μου φαίνεται αρκετά αδιάφορο,οι διαφορές αυτών των δύο γλωσσών είναι πολύ αμελητέες τουλάχιστον ως προς την πρακτική χρησιμότητά τους,περισσότερο δίνουν ένα διαφορετικό flavor που πρέπει να συνηθίσεις.Να ήταν VB.NET ή IronPython,C# ή C++/CLI θα έλεγα εντάξει,οι διαφορές είναι μεγάλες.

    Προσωπικά με απογοητεύει που πλέον οι επιλογές για να γράψεις .NET κώδικα έχουν μειωθεί στην επιλογή μεταξύ VB.NET ή C#,δεδομένου του πλήθους των complilers που κυκλοφορούσαν στο παρελθόν.Ακόμα και η Microsoft βιάζεται να θάψει την C++/CLI,αφαιρώντας την υποστήριξη Intellisense γι'αυτήν από το VS 2010.

  •  23-09-2009, 12:02 53907 σε απάντηση της 53902

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Johnnyxp64:

    ... και αλλα "τζενται Γιοντα" στυλ που θελει η c#

    ασε που ετσι και ξεχασεις να βαλεις ενα ";" ή "}" δεν τρεχει ο κωδικας και ψαχνεσαι λιγο, τουλαχιστον στην vb.net ολα τα End μπαινουν παντα αυτοματα.


    Πάντα μου άρεσε το Star Wars, έχω όλη την 6λογία.

    Resharper είναι η λύση στο παραπάνω που ξεχνάς καθώς γράφεις εν τάχυ...

    :)




  •  23-09-2009, 12:24 53909 σε απάντηση της 53907

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Μωρε καλη η 6λογια αλλα καλητερο το Star Trek για μενα και ο "logical" Spok  Stick out tongueBig Smile

    και μιας και σε βρήκα εδώ να πω δημοσίως ένα τεράστιο Μπράβο στον Φίλο G.tas που σάρωσε με ποσοστό 100% στο MCPD σε μικρο χρονικό διάστημα! ΕΎΓΕ μεγάλε excellent job.YesGeeked


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  23-09-2009, 13:09 53910 σε απάντηση της 53909

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Ευχαριστώ φίλε, 1.5  - 2 χρόνια Full On δεν είναι και τόσο μικρό χρονικό διάστημα.... :P

  •  23-09-2009, 15:06 53911 σε απάντηση της 53907

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Όλες οι γλώσσες καλές είναι!! Σημασία έχει να μπορείς να εκμεταλλευτείς όσο πιο πολλές από τις δυνατότητές τους γίνεται, ώστε να είσαι αποτελεσματικός και παραγωγικός. Δε θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο να γνωρίζεις να γράφεις σε πολλές γλώσσες, αλλά να μπορείς να διαβάζεις όσο το δυνατό περισσότερες! Νομίζω ότι ο τύπος είχε δίκιο... Τώρα, αν θέλετε να διαβάσετε και την προσωπική άποψη ενός χρήστη, αυτή είναι η εξής:

    Κατ' αρχήν θεωρώ τον εαυτό μου χρήστη. ΘΕΛΩ να είμαι χρήστης!! Αυτό σημαίνει ότι ΔΕ με ενδιαφέρει να μιλάω με τον υπολογιστή για τα δικά ΤΟΥ προβλήματα. Θέλω να μιλάω για τα δικά ΜΟΥ προβλήματα. Για μένα προγραμματισμός είναι η περιγραφή ενός προβλήματος με λογικές προτάσεις και η εκτέλεση της αντίστοιχης ενέργειας ανάλογα με το αν ικανοποιείται η αληθής ή η ψευδής συνθήκη. Το πως καταλαβαίνει ο υπολογιστής τι είναι αληθές και τι ψευδές με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δε με νοιάζει τι συμβαίνει στη μνήμη, ούτε το πως συμβαίνει. "Τα του μέταλλου τω μετάλλω". Αυτού του είδους το development το αφήνω σ' εκείνους που θεωρούν ότι τους εκφράζει και τους ικανοποιεί. Άλλωστε, όπως ανέφερα και πιο πάνω, θέλω να λύσω το δικό μου πρόβλημα...

    Πιθανόν αυτά που γράφω εκ πρώτης όψεως να φαίνονται παράξενα. Όμως, για σκεφτείτε λίγο. Δεν υπάρχει τίποτε το διαφορετικό ανάμεσα στις γλώσσες προγραμματισμού και στις ανθρώπινες γλώσσες. Το ζητούμενο είναι το ίδιο. Θέλουμε να μιλάμε και να γράφουμε σωστά, προκειμένου οι άλλοι να μας καταλαβαίνουν. Γι' αυτό ΔΕΝ είναι απαραίτητο να γίνουμε φιλόλογοι ή γλωσσολόγοι. Το γιατί είναι σχεδόν αυταπόδεικτο: Αν ήταν έτσι, όλοι οι φιλόλογοι θα ήταν εξ' ορισμού ποιητές και λογοτέχνες!! Αντίστοιχα, ΔΕΝ είναι απαραίτητο να σπουδάσουμε νευροφυσιολόγοι, και να μάθουμε το πως λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος, για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας. Αυτός ο μικρός παραλληλισμός καταδεικνύει γιατί ο προγραμματισμός είναι τόσο τέχνη όσο και επιστήμη. Είστε λογοτέχνες κύριοι και δεν το γνωρίζετε!!

    Δυστυχώς, δε ζούμε στην εποχή του Star Trek. Από κάποιο σημείο και μετά αρχίζει να μας απασχολεί το τι συμβαίνει στο μέταλλο γιατί, μέσω των περιορισμών του, κάνει αισθητή την παρουσία του στον κόσμο μας. Με ανάλογο τρόπο που μας θυμίζει η γραμματική, το συντακτικό και οι κανόνες ορθογραφίας ότι και η γλώσσα έχει κι αυτή τους δικούς της μηχανισμούς. Το συμπέρασμα που θέλω να καταλήξω μέσω όλων αυτών των συλλογισμών, είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση αυτό που έχει σημασία ΓΙΑ ΜΕΝΑ είναι το FRAMEWORK!! Το .NET δεν είναι τέλειο αλλά είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή για τη δουλειά που το θέλω. Η ύπαρξή του με βοηθάει αφάνταστα!! Με προστατεύει από το μηχάνημα και τις παραξενειές του και κάνει τη ζωή μου εύκολη. Η γλώσσα είναι απλά θέμα προσωπικής προτίμησης. Αν θέλετε, σας τη λέω. Προτιμώ τη c# αντί της VB.NET γιατί βρίσκω την τελευταία υπερβολικά φλύαρη!! Μπορώ να πω έως και άσχημη... Αλήθεια, σας αρέσει η σύνταξη των lambdas στη VB.NET; Επίσης, με τη c# έχω αποβάλλει πολλές κακές συνήθειες που υιοθέτησα από την VB6 και αντριχιάζω ακόμα και στο άκουσμα των γραμμάτων "VB". Είναι σίγουρο ότι η VB .NET είναι μια άλλη γλώσσα, αλλά η προκατάληψη παραμένει... Κι αυτό ανθρώπινο είναι! Άλλωστε και ελληνική γλώσσα δεν είναι καλύτερη από όλες τις άλλες; Γι' αυτό να πετάξουμε τις υπόλοιπες και να μάθουν όλοι ελληνικά υποχρεωτικώς!! (όποιος δεν κατάλαβε, κάνω humor...).

    ΥΓ.: Γιώργο (gtas) και τα δικά μου συγχαρητήρια Yes. Όμως, τις πιστοποιήσεις ΔΕΝ τις κρύβουν!! Τις αναφέρουν στο προφίλ.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  23-09-2009, 15:45 53912 σε απάντηση της 53911

    Απ: C# ή VB.NET ?

    Markos:

    ΥΓ.: Γιώργο (gtas) και τα δικά μου συγχαρητήρια Yes. Όμως, τις πιστοποιήσεις ΔΕΝ τις κρύβουν!! Τις αναφέρουν στο προφίλ.

    Thanx Marko, ελήφθη.

    Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί γενικά πρέπει να υπάρχει αυτός ο διχασμός, C# ή VB, λύσε το προβλημά σου με αυτό που ξέρεις να χρησιμοποείς,

    αν δεν σου κάνει για κάποιο λόγο, μάθε να χρησιμοποιείς και κάτι άλλο (πολύ δύσκολο να μην μπορείς να βγάλεις λύση με την όποια γλώσσα χρησιμοποιείς).

    Το θέμα είναι να προσφέρεις μια σωστή και καλή λύση (όποες έννοιες προγραμματιστικές καλύπτουν αυτές οι λέξεις) για τον πελάτη σου. Ο άλλος βλέπει το

    αποτέλεσμα της δουλειάς σου, και αυτό θα κρίνει. Τα εργαλεία υπάρχουν και ποικίλουν, το μόνο που σου μένει είναι να μάθεις τι σε προσφέρουν και πως να τα χρησιμοποιήσεις.

    Έχω μάθει να μην λαμβάνω τις απόψεις των άκρων, αποφεύγω ανθρώπους που λένε, χρησιμοποίησε μόνο αυτό ή μην χρησιμοποιείς αυτό. Εσύ θα κρίνεις πότε πρέπει να το χρησιμοποιήσεις

    και γιατί (αυτό τελευταίο μου μυρίζει Data Access).

     


Σελίδα 2 από 4 (52 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems