Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος PanPan στις 13-02-2007, 09:53. Υπάρχουν 24 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (25 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-11-2006, 18:51 20774 σε απάντηση της 20773

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Και βέβαια αν γράψει το δικό του generator, μετά έχει μεγαλύτερη ευελιξία και σε άλλα θέματα. Για παράδειγμα, μπορεί να έχει πεδία που ενημερώνονται, αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη στον έλεγχο του concurrency. Μπορεί να έχει πεδία των οποίων οι default τιμές υπολογίζονται ή παραμετροποιούνται και δεν υπάρχουν σαν default values στη βάση, αλλά μπορείς να τις έχεις μέσα στο insert statement. Μπορεί να κάνει άλλες ενέργειες CRUD με δοτή SQL και άλλες με stored procedures.

    Μάνο μαζί σου Smile

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  20-11-2006, 20:32 20776 σε απάντηση της 20774

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Τελικά εκεί θα καταλήξω... με εσάς που έμπλεξα!!! :) :) :)
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-11-2006, 20:58 20778 σε απάντηση της 20776

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Υπάρχει κι άλλος ένας τρόπος...

    Μπορείς να κάνεις handle το DBConcurrencyException και να συγκρίνεις τα DataRowVersions. Αν δεις ότι η διαφορά είναι μόνο στο πεδίο που γίνεται auto-generate τότε κάνεις force το update, διαφορετικά... whatever είναι η λογική σου. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://msdn2.microsoft.com/en-gb/library/ms171936(VS.80).aspx

    Βέβαια ως λύση έχει το μειονέκτημα ότι κάνεις το exception τμήμα της λογικής σου.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  20-11-2006, 21:57 20779 σε απάντηση της 20778

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Είναι μάλλον πολύπλοκο για την περίπτωσή μου. Απαιτεί merging δεδομένων και εγώ το κάνω ήδη λόγω του client server μοντέλου (getchanges κλπ.).

    Σίγουρα το πιο σωστό είναι, αφού το πεδίο είναι readonly για τον χρήστη, να μην συμεττέχει στο update.

    μμμ... πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω τελικά!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  21-11-2006, 00:18 20782 σε απάντηση της 20724

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Πάντως έχουν δίκιο και η Νατάσα και ο Μάνος, ότι σε περίπτωση μεγάλου project ένας custom generator θα ήτανε ότι πρέπει. Θα έλεγα οτι και σε mid-range projects θα ήτανε χρήσιμο, γλυτώνεις πολύ χρονο μετά.. Αν και ξοδεύεις αρκετό στο να το φτιάξεις και να ειναι όσο το δυνατό πιο bullet-proof.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  22-11-2006, 15:46 20963 σε απάντηση της 20782

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Ορίστε τι θα κάνω τελικά:

    Θα εξαιρέσω το πεδίο που δεν θέλω να συμμετέχει στο update χρησιμοποιώντας τον τυπικό commandbuilder, παρέχοντάς του όμως select statement με ένα πεδίο λιγότερο, με αποτέλεσμα οι εντολές Get***Command θα επιστρέφουν commands χωρίς αυτό το πεδίο. Ουσιαστικά το select statement θα είναι διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποίησα κατά το φόρτωμα του dataset. Οπότε το adapter.update απλά θα αγνοήσει την ύπαρξη συγκεκριμένου πεδίου στο datset.

    Τώρα, επειδή το πεδίο είναι read-only για τους χρήστες, αλλά ο application server μπορεί μπορεί να το ενημερώνει, θα κάνω το παραπάνω μόνο αν ο χρήστης που κάνει το update δεν είναι ο χρήστης κάτω από τον οποίο τρέχει ο application server. Είναι ένας συγκεκριμένος, οπότε δεν θα γίνει μπέρδεμα με άλλον χρήστη.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  22-11-2006, 15:48 20964 σε απάντηση της 20963

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    ...οπότε δεν θα κάνω τον δικό μου generator προς το παρόν και αντί για αυτόν θα κάνω εκείνο το εργαλείο που θα οργανώσει το file structure των mp3 μου ανάλογα με τα ID3 tags τους....
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  22-11-2006, 19:57 20988 σε απάντηση της 20964

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Υπάρχει έτοιμο βρε! http://www.softpointer.com/tr.htm

    Είναι απίθανο, το έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον. Μεταφέρει από το file system στα tags και το ανάποδο. Κάνει μαζικό tag editing και τραβάει πληροφορίες από CDDB, Amazon, κλπ για αυτοματοποιημένα renames.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  22-11-2006, 21:10 20992 σε απάντηση της 20988

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    μα... δεν κατάλαβες. Δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω! Να το φιάξω θέλω!

    ΧΑ ΧΑ! όχι πλάκα κάνω. Ήμουν σίγουρος ότι κάτι θα υπήρχε έτοιμο, αλλά δεν ήξερα αν κάνει καλά την δουλειά. Αλλά αφού λες ότι είναι καλό... θα το δοκιμάσω. Και αν δεν είναι καλό... θα έρθω να σε βρω!

    Smile
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  13-02-2007, 09:53 24916 σε απάντηση της 20774

    Απ: Αποφυγή Concurrency violation όταν αλλάζει συγκεκριμένο πεδίο

    Στην προηγούμενηξ εταιρεία που δούλευα είχαμε φτιάξει δικό μας generator, μια και τον χρειαζόμασταν συχνά και όχι φυσικά για ένα δυό queries μιας φόρμας (πολύ χρήσιμος είχε αποδειχθείο ο dataset generator).... Στην περίπτωση που αναφέρει εδώ ο φίλος δεν βλέπω τέτοια ανάγκη. Απλά προσάρμοσε τα update queries όπως σου προτείνουν οι προλαλήσαντες ή αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το concurrency, uncheck it από τα Advance Options του Table Adapter. Μεταξύ μας θα επέλεγα την λύση με την τροποποίηση των update queries.....
    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
Σελίδα 2 από 2 (25 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems