Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gkostopoulos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 10-04-2007, 10:41. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-04-2007, 04:23 27947

    Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Γεια σας παιδιά,

    θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά αρχάριου υποθέτω περί σχεδιασμού.
    Φτιάχνω μία εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης.
    Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να έχω μία βασική εφαρμογή σαν γενικό περιβάλλον και να έχω φορτώσει (ως plug-in) το κομμάτι της εμπορικής διαχείρισης.
    Και φυσικά στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να φορτώσω και επιπλέον plug-ins (πχ. reporting, μισθοδοσία ή ότι άλλο χρειαστεί).
    Κάθε plug-in θα είναι στην ουσία μια εφαρμογή που θα "κουμπώνει" πάνω στο κεντρικό γενικό περιβάλλον και το κεντρικό περιβάλλον θα περιέχει δυνατότητες
    διαχείρισης αυτών των plug-ins (προσθήκη, παραμετροποίηση κλπ).

    Πως θα μπορούσα να υλοποιήσω ένα τέτοιο σχέδιο? Απλά ζητάω κάποιες κατευθυντήριες για να ψάξω.

    Δηλαδή τι προδιαγραφές θα πρέπει να έχει η κεντρική εφαρμογή και τα plug-ins ώστε να ενώνονται. Υπάρχουν εργαλεία ή τεχνολογίες της Microsoft που να
    βοηθούν σε αυτό? ή κάποιος sample κώδικας.

    Κοίταξα στο web αλλά δεν έβγαλα άκρη γιατί αυτές με το που έγγραφα "add-in" με πήγαινει κατευθείαν σε add-ins για vstudio.
    (Δουλεύω σε VS2005 vb.net ή c# ... )


    ΥΓ. Δεν μιλάω για υλοποίηση της μορφής: η κεντρική εφαρμογή να καλεί το exe της "plug-in" εφαρμογής γιατί τότε δεν θα είναι pluged-in αλλά μία εντελώς άλλη εφαρμογή. Η τέλοσπάντων, από την εμπειρία σας ποιοι θα ήταν καλοί τρόποι υλοποίησης?
    ΥΓ. Θα ήταν καλό τα plug-in κομμάτια να εμφανίζονται σαν mdi children στο κεντρικό γενικό περιβάλλον.

    pls help
  •  05-04-2007, 11:22 27955 σε απάντηση της 27947

    Απ: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Θα πρέπει να "εντρυφήσεις" λίγο - πραγματικά λίγο - στο Reflection & Dynamic Class Loading.

    Κατα τ' άλλα, αν τα Αγγλικά σου την παλεύουν, δες κι αυτό το webcast που είναι ακριβώς ότι ψάχνεις.

    Angel
    O:]
  •  05-04-2007, 12:25 27958 σε απάντηση της 27947

    Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Θα πρότεινα να κοιτάξεις και το Composite UI Application Block, από τα Patterns & Practices.  Κάνει περισσότερα από αυτά που ζητάς, αλλά θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα, και τα έξτρα που κάνει είναι πιθανό τελικά να τα χρειαστείς.

    Μεταξύ άλλων σου προσφέρει:

    The Composite UI Application Block facilitates the design and implementation of your client applications in three areas:

    • It allows your application to be based on the concept of modules or plug-ins.
    • It allows developers with shell expertise to build components that hide user interface complexity from the business logic development.
    • It facilitates development using patterns for loose coupling between modules.

    Patrick
  •  05-04-2007, 15:31 27968 σε απάντηση της 27958

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Και πιο συγκεκριμένα, την κλάση ObjectBuilder και το dependency injection που υλοποιεί. Η κλάση ObjectBuilder υπάρχει στο CAB, το Enteprise Library και όλα σχεδόν τα Software Factories της Microsoft, και χρησιμοποιείται για να υλοποιήσει την "pluggable" αρχιτεκτονική και των δύο. Τo CAB και το σχετικό Smart Client Software Factory όμως είναι μία καλή υλοποίηση για να καταλάβει κανείς πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλα αυτά.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-04-2007, 16:26 27971 σε απάντηση της 27968

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Παιδιά είστε υπέροχοι όσοι απαντήσατε. Πράγματι και το Smart Client Factory λύνει το θέμα σωστά (αν και κάνει πολλά περισσότερα με πάρα πολύ "έτοιμο" κώδικα) και το δυναμικό φόρτωμα κλάσεων είναι εξίσου καλό. Thaaaanx
  •  07-04-2007, 18:03 28159 σε απάντηση της 27971

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Παίρνω σαν αφορμή την ερώτηση του κ. Κωστόπουλου για να ρωτήσω το εξής: Τι εστί το Acropolis Framework? Παρακολουθώ κάποια blogs και οι της Microsoft τηρούν κάποια σιγή ιχθύος σχετικά. Ξέρω ότι πρόκειται να βγει κάποιο CTP, μάλλον τον Μάιο, και ότι προφανώς θα είναι κάποιο rich client framework. Αυτό θα περιλαμβάνει smart clients τόσο για τα γνωστά windows forms τόσο και για το WPF? θα είναι δηλαδή κάτι που θα πατήσει στο SCSF με την ίδια αρχιτεκτονική και θα περιλαμβάνει και το WPF, θα είναι use-case driven? Έχω την αίσθηση ότι μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι, απλά θέλω μια πιο υπεύθυνη απάντηση για τις εικασίες μου.

  •  09-04-2007, 20:07 28352 σε απάντηση της 28159

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Δεν είναι καλό να "κολλάς" δικές σου ερωτήσεις σε ερωτήσεις άλλων. Αν θέλεις να ρωτήσεις για το Acropolis, κάνε μία νέα ερώτηση με αυτό το θέμα. Οι πιθανότητες να απαντηθεί μία ερώτηση άσχετη με το thread στο οποίο κολλάει, είναι πολύ μικρές. (Μετάφραση: Προτιμότερο να ξεκινήσει καινούριο thread για την ερώτηση σου παρά να μπουν οι απαντήσεις σε αυτό εδώ)


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-04-2007, 22:54 28362 σε απάντηση της 27971

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    gkostopoulos:
    Παιδιά είστε υπέροχοι όσοι απαντήσατε. Πράγματι και το Smart Client Factory λύνει το θέμα σωστά (αν και κάνει πολλά περισσότερα με πάρα πολύ "έτοιμο" κώδικα) και το δυναμικό φόρτωμα κλάσεων είναι εξίσου καλό. Thaaaanx

    Ρίξε και μια ματιά σε αυτό: http://weblogs.asp.net/rosherove/articles/8048.aspx. Είναι απλό και αποτελεσματικό. Το έχω χρησιμοποιήσει και παίζει μια χαρά, ωστόσο αυτό που χρειάζεται προσοχή είναι να κατασκευάσεις εκ των προτέρων την εφαρμογή σου με τέτοιο τρόπο ώστε να παρέχει ένα object model πάνω στο οποίο θα μπορούν να βασιστούν τα plug-ins.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  10-04-2007, 00:14 28372 σε απάντηση της 28362

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Και για λόγους πληρότητας, να πούμε ότι η νέα έκδοση του .NET που έρχεται με το επόμενο Visual Studio θα έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για addings. Μάλιστα, τα δύο τελευταία τεύχη του MSDN Magazine περιέχουν άρθρα για το πως να χρησιμποιήσει κανείς τα addins καθώς και τα θέματα ασφαλείας που προκύπτουν.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-04-2007, 10:11 28395 σε απάντηση της 28352

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Δεν κολάω "άλλη" ερωτήση,

    "“Acropolis“ is the code name for a framework that supports the rapid development, deployment, and management of composite client applications. “Acropolis“ includes design-time tools, run-time components, and a management infrastructure. “Acropolis“ produces flexible and powerful client applications that leverage .NET Framework 3.0 technologies, such as Windows Presentation Foundation (WPF) and Windows Workflow Foundation (WF)." ( Real World Software Architecture ) , νομίζω είναι άστοχη η παρατήρηση σας. Προφανώς το Acropolis είναι το καινούριο Framework που θα περιλαμβάνει τα παραπάνω καθώς και τα plug-ins, που ήταν σαν πρώτο θέμα συζήτησης.

  •  10-04-2007, 10:41 28400 σε απάντηση της 28395

    Απ: Re: Δημιουργία δικής μου εφαρμογής που δέχεται δικά μου plug-ins/components/add-ins

    Η ερώτηση "μήπως έχει κανείς ακουστά το Acropolis" δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το "πως φτιάχνουμε αρχιτεκτονική plugin?". Εσύ χάνεις όταν προσθέτεις μία δική σου ερώτηση στην ερώτηση άλλου, καθώς οι πιθανότητες να προσέξει κάποιος τη νέα ερώτηση είναι εξαιρετικά περιορισμένες. Μόνο όσοι συμμετέχουν ήδη στη συζήτηση πρόκειται να απαντήσουν, δηλαδή 4-5 άτομα από τα σχεδόν 2000. Ακόμα και όσοι συμμετέχουν, δεν είναι σίγουρο ότι θα προσέξουν την ερώτηση, ειδικά αν πιστεύουν ότι έχει ήδη απαντηθεί.

    Υπάρχουν μερικές καλές τακτικές αν θέλει κανείς να πάρει απάντηση γρήγορα σε μία ερώτηση: Το θέμα της ερώτησης να είναι ξεκάθαρο και όχι γενικό, το κείμενο της ερώτησης να είναι σαφές και τέλος, να μην κολλάει η ερώτηση σε άλλες.

    Όσον αφορά τη δική σου, για ξαναδές στο Design & Architecture forum, το "Κοντεύει η επόμενη έκδοση του Smart Client Software Factory! ". Νομίζω ότι αναφέρεται σε αυτό που ζητάς.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems