Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα του forum με firefox?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Thiseas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 05-06-2007, 06:54. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-06-2007, 20:08 32532

    Πρόβλημα του forum με firefox?

    Έχω τον Firefox 2.0.0.4 με και μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα οτι με το forum έχει... προβλήματα:

    Γράφοντας κάποιο Post ή έχοντας ανοιχτή μια σελίδα,... μετά από κάποιο διάστημα ο firefox κολλάει για μεγάλο χρονικό διάστημα... τόσο πολύ που μόνο με IE κάνω την δουλειά μου....

    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος φίλος το πρόβλημα αυτό?


    Nothing to declare...
  •  03-06-2007, 20:48 32537 σε απάντηση της 32532

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Αντιμετωπίζω κι εγώ παρόμοια προβλήματα με το Firefox που και που, αλλά όχι μόνο στο DotNetZone. Κάτι περίεργο μπορεί να συμβαίνει με τα addins ή τον ίδιο το Firefox. Έχω κι εγώ Firefox 2.0.0.4

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-06-2007, 20:53 32539 σε απάντηση της 32532

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Θα ήθελα να κλείσεις τα extensions του Firefox για να σιγουρέψουμε ότι υπάρχει το πρόβλημα. Και όσοι χρησιμοποιούν Firefox, ας τσεκάρουν το πρόβλημα που αναφέρεται...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  03-06-2007, 21:02 32541 σε απάντηση της 32539

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    George J. Capnias:
    ... Θα ήθελα να κλείσεις τα extensions του Firefox για να σιγουρέψουμε ότι υπάρχει το πρόβλημα. George J.

    Τι εννοείς να κλείσουμε τα extentions?
    Να κάνουμε disable τα addons που έχουμε βάλει στον Firefox?


    Nothing to declare...
  •  03-06-2007, 21:51 32549 σε απάντηση της 32532

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Όχι, ποτέ. Είναι πιο πιθανό να προκαλείται το πρόβλημά σου από κάποιο addon παρά από τον Firefox. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στην error console μήπως γράφει κάτι χρήσιμο.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  03-06-2007, 22:34 32552 σε απάντηση της 32541

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Thiseas:
    Τι εννοείς να κλείσουμε τα extentions?
    Να κάνουμε disable τα addons που έχουμε βάλει στον Firefox?

    Ναι, αν δεν είναι δύσκολο. Δες και την κονσόλα όπως προτρέπει και η Νατάσα...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-06-2007, 08:55 32566 σε απάντηση της 32532

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Και εγώ με το firefox αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα. (2.0.0.3)

    Συγκεκριμένα ο χρόνος φόρτωσης για μια σελίδα όταν είμαι ήδη μέσα στο forum και πάω από ενα Link σε κάποιο άλλο είναι υπερβολικά μεγάλος (σαν να κολλάει και να ξεκολλάει μόνος του μετά από 30s)

    Απλά κλείνω τον firefox τον ξανανοίγω και τρέχει πάλι σφαίρα.

    Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα Community Server.

    Αυτήν την συμπεριφορά δεν μου την εμφανίζει στο ΙΕ.


    Manos
  •  04-06-2007, 10:59 32573 σε απάντηση της 32566

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Μάλλον φταίει κάποιο add-on.
    Έχοντας απενεργοποιήσει όλα τα Add-Ons "παίζει" Ok!!

    Εντάξει κάποιες φορές καθυστερεί γύρω στα 30", αλλά φαίνεται οτι αυτό είναι ένα μικρό collision με τον server.... no big deal.

    Καμία σχέση με τα προβλήματα που είχα πριν...
    Βέβαια,... το error console αναφέρει κάποια ψιλο-warnnings.... αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το θέμα.

    Τώρα πρέπει να ενεργοποιώ ένα-ένα τα add-ons για να δώ ποιό είναι αυτό που κάνει την.... ζημιά! Tongue Tied

    Thnx!!

    Nothing to declare...
  •  04-06-2007, 12:02 32582 σε απάντηση της 32532

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό το πρόβλημα με τον IE 7. Η αίσθηση που παίρνω είναι ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχει response ο browser από τον server. Και μετά από μισό λεπτό δουλεύει ok. Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει ο browser, και δεν το έχω ψάξει παραπάνω.
    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  04-06-2007, 12:02 32583 σε απάντηση της 32573

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Τα μόνα κολλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το dotnetzone κατά καιρούς (και έχοντας πάντα την τελευταία έκδοση του browser) ήταν με το Javascript του wysiwyg TextBox στη δημιουργία μηνύματος.

    Ωστόσο, μερικές φορές, όντως το dnz αργεί να ανοίξει, λες και δεν υπάρχει ενεργό Application, ή/και ο server χρειάζεται να το κάνει jit-compile.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  04-06-2007, 21:46 32611 σε απάντηση της 32583

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Sorry που το ξανανοίγω το θέμα αλλα.... δημιουργήθηκε πρόβλημα όταν επέστρεψα σπίτι και το έβαλα στο wireless δίκτυο.
    Ξαφνικά χωρίς να κάνω οτιδήποτε έχει σχέση με τον firefox browser (διαβαζα ένα e-book), κόλησε.... σταμάτησε να ανταποκρίνεται ηια 5 λεπτα (ξέρετε το γνωστό white window!!!).

    O Task Manager ανέφερε οτι το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται....

    Το πρόβλημα είναι οτι είμουνα στην μέση ενός Post του οποίο είχα σταματήσει για να δω κάτι αναφορές στο e-book.
    Προσπάθησα να ανοίξω άλλον firefox.... τίποτα... κολλημένοι όλοι!!!!
    Σε μια τελευαία προσπάθεια να μην χάσω ότι είχα γράψει, απενεργοποίησα το wireless network για να "κόψω" την επικοινωνία.
    Ω... του θαύματος μόλις κόπηκε η επικοινωνία ο firefox επανήλθε κανονικά και το μύνημα εμφανίστηκε εκεί που το είχα αφήσει.

    Πήγα στο error console και:
    Error: uncaught exception: [Exception... "Access to XPConnect service denied"  code: "1011" nsresult: "0x805303f3 (NS_ERROR_DOM_XPCONNECT_ACCESS_DENIED)"  location: "http://www.dotnetzone.gr/cs/Utility/global.js?Version=2.1.61120.2 Line: 232"]

    Βέβαια αυτό μπορεί να προέρχεται από το βίαιο κλείσιμο του wireless δικτύου.

    Το πρόβλημα είναι οτι αυτό που το κάνει ο firefox μόνο όποτε είμαι μέσα στο .ntzone editor.... χωρίς να μπορώ να ορκιστώ οτι δεν μπορεί να συμβεί κι όταν διαβάζω καποιο Post.Sad

    OPSss   τώρα μου βγάζει...:
    Error: event is not defined
    Source File: http://www.dotnetzone.gr/cs/FreeTextBox3/insertemoticons.aspx
    Line: 324

    στην function
    function EmoticonsOut()
    {
    var emoticonsPreview = document.getElementById("emoticonsPreview");
    if (emoticonsPreview != null)
    {
    if (event.x < 0 || event.x > document.getElementById("emoticonsPopup").offsetWidth)
    EmoticonsPreviewHide();
    }
    }
    και

    Error: r is not defined
    Source File: http://www.dotnetzone.gr/cs/FreeTextBox3/FTB-FreeTextBox.js
    Line: 362

    ....

    this.CancelEvent(ev);
    }
    } else if (ev.which == FTB_KEY_TAB) {
    if (this.CheckTag(r.parentElement,'LI')) {
    // do it's own thing!
    } else {

    ....




    Nothing to declare...
  •  05-06-2007, 06:54 32615 σε απάντηση της 32611

    Απ: Πρόβλημα του forum με firefox?

    Όσο έχει να κάνει με το πρώτο λάθος, ο υπαίτιος είμαι εγώ, μιας και ο κώδικας αυτός είναι δικός μου και αποτελεί ένα extension που έχω κάνει στο FreeTextBox Editor. Όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή, ο κώδικας αυτός δεν τρέχει σε Firefox και θα πρέπει να τον αλλάξω.

    Για το δεύτερο, δεν μπορώ να σου πω τι μπορεί να φταίει, μπορεί απλά να είναι μια συνέπεια από το προηγούμενο λάθος - είναι core κώδικας του control και δεν έχει πειραχτεί.

    Αν θες μέσα από το profile σου, άλλαξε το editor από το FreeTextBox στο TinyMCE, μέχρι να επιληφθώ επί του προβλήματος.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems