Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Γνώσεις νέων προγραμματιστών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dev. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 08-11-2007, 09:03. Υπάρχουν 36 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (37 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-09-2007, 19:30 34887 σε απάντηση της 34880

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Αντί να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, θα σου κάνω μία άλλη. Τί καριέρα θέλεις να κάνεις? Να ασχοληθείς με εμπορικές εφαρμογές, ERP, CRM ή χρηματιστηριακά? Με web development? Τηλεπικοινωνίες? Θέλεις να δουλέψεις στο IT μεγάλων εταιρειών ή σαν προγραμματιστής σε εταιρεία πληροφορικής? Μήπως προτιμάς το System Engineering αντί για το development?

    Για να καταλάβεις ποιές τεχνολογίες χρειάζεται να μάθεις, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τί θέλεις να κάνεις. Υπάρχουν βέβαια κάποια κοινά. Παντού σχεδόν πρέπει να ξέρεις μία προχωρημένη γλώσσα (C# ή Java), SQL (όχι απλά να ξέρεις μερικές εντολές SQL, να καταλαβαίνεις από πίνακες, index, σχεδίαση βάσης) και να ξέρεις τί εστί μεθοδολογία ανάπτυξης προγραμμάτων. Ειδικά στις μικρότερες εταιρείες μπορεί να σε ρίξουν απευθείας στα βαθειά, περιμένοντας από εσένα να καταλάβεις πότε χρειάζεται development και πότε testing.
    Από εκεί και πέρα, αρχίζουν οι διαφοροποιήσεις. Αν ασχοληθείς με τηλεπικοινωνίες, χρειάζεσαι επιπλέον γνώσεις δικτύων. Δουλεύoντας στο IT θα πρέπει να ξέρεις από διαχείριση δικτύων, λειτουργικών και βάσεων δεδομένων. Στο web development χρειάζονται και ελάχιστες γραφιστικές ικανότητες.

    Μεγάλη σημασία θα παίξει και η διπλωματική σου εργασία και οι τυχόν εργασίες που έχεις κάνει στο παρελθόν. Όταν μία εταιρεία ζητάει άτομο με 2-3 χρόνια εμπειρία σε ένα θέμα, ουσιαστικά σου λέει ότι δεν θέλει να πάρει ένα προγραμματιστή που θα πρέπει να τον πάρει από το χεράκι και να του μάθει τα πάντα. Με τη διπλωματική σου μπορείς να πείσεις ότι ξέρεις Java ή C# και SQL.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-09-2007, 21:39 34891 σε απάντηση της 34887

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Παναγιώτης Καναβός:

    Αντί να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, θα σου κάνω μία άλλη. Τί καριέρα θέλεις να κάνεις? Να ασχοληθείς με εμπορικές εφαρμογές, ERP, CRM ή χρηματιστηριακά? Με web development? Τηλεπικοινωνίες? Θέλεις να δουλέψεις στο IT μεγάλων εταιρειών ή σαν προγραμματιστής σε εταιρεία πληροφορικής? Μήπως προτιμάς το System Engineering αντί για το development?


    Για να καταλάβεις ποιές τεχνολογίες χρειάζεται να μάθεις, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τί θέλεις να κάνεις. Υπάρχουν βέβαια κάποια κοινά. Παντού σχεδόν πρέπει να ξέρεις μία προχωρημένη γλώσσα (C# ή Java), SQL (όχι απλά να ξέρεις μερικές εντολές SQL, να καταλαβαίνεις από πίνακες, index, σχεδίαση βάσης) και να ξέρεις τί εστί μεθοδολογία ανάπτυξης προγραμμάτων. Ειδικά στις μικρότερες εταιρείες μπορεί να σε ρίξουν απευθείας στα βαθειά, περιμένοντας από εσένα να καταλάβεις πότε χρειάζεται development και πότε testing.
    Από εκεί και πέρα, αρχίζουν οι διαφοροποιήσεις. Αν ασχοληθείς με τηλεπικοινωνίες, χρειάζεσαι επιπλέον γνώσεις δικτύων. Δουλεύoντας στο IT θα πρέπει να ξέρεις από διαχείριση δικτύων, λειτουργικών και βάσεων δεδομένων. Στο web development χρειάζονται και ελάχιστες γραφιστικές ικανότητες.


    Μεγάλη σημασία θα παίξει και η διπλωματική σου εργασία και οι τυχόν εργασίες που έχεις κάνει στο παρελθόν. Όταν μία εταιρεία ζητάει άτομο με 2-3 χρόνια εμπειρία σε ένα θέμα, ουσιαστικά σου λέει ότι δεν θέλει να πάρει ένα προγραμματιστή που θα πρέπει να τον πάρει από το χεράκι και να του μάθει τα πάντα. Με τη διπλωματική σου μπορείς να πείσεις ότι ξέρεις Java ή C# και SQL.



    Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά δεύτερον, λάθος μου που δεν το διευκρίνισα, αλλά γενικά έχω μια προτίμηση στις databases. Συνεπώς θα προτιμούσα να είναι οι βάσεις το κυρίως μέρος της ειδίκευσης μου. Αυτό σίγουρα σημαίνει advanced γνώση SQL και ένα σοβαρό RDBMS (SQL Server ή Oracle). Oι περιφερειακές γνώσεις που την υποστηρίζουν μπορούν να είναι κάποια προχωρημένη γλώσσα όπως λες.

    Είναι αρκετές οι γνώσεις σε αυτά τα 2-3 πράγματα για μια καλή έστω και entry level θεση;

    Για εμπορικές εφαρμογές, ERP, χρηματιστηριακά, accounting, κλπ δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Το web development το είχα υπόψην μου αρχικά αλλά έγειρα τελικά προς τις databases για διάφορους λόγους. Με hardware γενικά δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ εκτός ίσως από ελαφρύ technical support.

    Και απαντώντας στο ερώτημα σου για το είδος της καριέρας που θα ήθελα να κάνω...Σαφώς και θα προτιμούσα το οργανωμένο και προβλεπόμενο περιβάλλον μίας μεγάλης επιχείρησης όπου η δουλειά καταμερίζεται σε τμήματα και ο καθένας δουλεύει σε αυτό που γνωρίζει χωρίς να γίνεται το "παιδί για πάσα εργασία".
    Εχω άσχημη εμπειρία από συνεργασία με μικρές εταιρίες-μπακάλικα και δε θέλω να περάσω πάλι τα ίδια.
  •  09-09-2007, 22:56 34894 σε απάντηση της 34891

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα, σκοπεύεις να γίνεις Database Administrator ή Developer? Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν υπάρχουν πολλοί καθαρά Database Developers, καθώς οι περισσότερες εταιρείες πληροφορικής δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να ζητούν άτομα με τόσο μεγάλη εξειδίκευση. Θα είναι κομμάτι δύσκολο να παραμείνες καθαρά DB developer. Από την άλλη, μπορεί να βρεις αντίστοιχες θέσεις στα τμήματα IT διαφόρων εταιρειών, καθώς εκεί θέλουν οι βάσεις τους να δουλεύουν καλά, γρήγορα και με ασφάλεια. Τέτοιες θέσεις έρχονται όμως πιο κοντά προς το administration παρά το development.

    Οι γνώσεις που χρειάζεσαι είναι κυρίως καλή γνώση των σημαντικών βάσεων δεδομένων. Μία μόνο μπορεί να αρκεί για αρχή, αλλά στο μέλλον θα πρέπει να μάθεις όσο περισσότερες μπορείς. Είναι σπάνιο μία εταιρεία να χρησιμοποιεί μόνο μία βάση δεδομένων. Με τον SQL Server πάντως μπορείς να προχωρήσεις πολύ γρηγορότερα απ' ότι με την Oracle, καθώς η Oracle απαιτεί πολύ φασαρία στο configuration και στις διαδικασίες διαχείρισης. Αυτό από τη μία σημαίνει ότι μία εγκατάσταση Oracle χρειάζεται περισσότερα άτομα (άρα υπάρχει ζήτηση) από την άλλη όμως σημαίνει ότι θα χάνεις μεγάλο μέρος του χρόνου σου να ασχολείσαι με ανούσια πράγματα.

    Από εκεί και πέρα, χρειάζεται να έχεις καί γνώσεις οι οποίες είναι κοινές για όλες τις βάσεις, όπως αρχιτεκτονική hardware (πρέπει να ξέρεις τί είναι RAID, SAN, NAS, clustering κλπ), να σχεδιάζεις διαδικασίες backup/restore (και να τις εκτελείς), λογική σχεδίαση βάσεων, τουλάχιστον γνώση του replication και όποιων άλλων τεχνικών κατανεμημένων βάσεων δεδομένων έχει η κάθε βάση. Επίσης πολύ χρήσιμη είναι η γνώση OLAP καθώς όλες οι μεγάλες βάσεις παρέχουν δυνατότητες OLAP και Data Warehousing. Κατά πάσα πιθανότητα, θα πρέπει να ξέρεις και κάποια εργαλεία reporting καθώς μία από τις μεγαλύτερες χρήσεις των βάσεων είναι για τη δημιουργία reports.

    Όλα τα παραπάνω δεν χρειάζεται να τα ξέρεις από την αρχή, αλλά όσα περισσότερα ξέρεις, τόσο το καλύτερο.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-09-2007, 23:26 34895 σε απάντηση της 34894

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Παναγιώτης Καναβός:

    Οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα, σκοπεύεις να γίνεις Database Administrator ή Developer? Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν υπάρχουν πολλοί καθαρά Database Developers, καθώς οι περισσότερες εταιρείες πληροφορικής δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να ζητούν άτομα με τόσο μεγάλη εξειδίκευση. Θα είναι κομμάτι δύσκολο να παραμείνες καθαρά DB developer. Από την άλλη, μπορεί να βρεις αντίστοιχες θέσεις στα τμήματα IT διαφόρων εταιρειών, καθώς εκεί θέλουν οι βάσεις τους να δουλεύουν καλά, γρήγορα και με ασφάλεια. Τέτοιες θέσεις έρχονται όμως πιο κοντά προς το administration παρά το development.


    Οι γνώσεις που χρειάζεσαι είναι κυρίως καλή γνώση των σημαντικών βάσεων δεδομένων. Μία μόνο μπορεί να αρκεί για αρχή, αλλά στο μέλλον θα πρέπει να μάθεις όσο περισσότερες μπορείς. Είναι σπάνιο μία εταιρεία να χρησιμοποιεί μόνο μία βάση δεδομένων. Με τον SQL Server πάντως μπορείς να προχωρήσεις πολύ γρηγορότερα απ' ότι με την Oracle, καθώς η Oracle απαιτεί πολύ φασαρία στο configuration και στις διαδικασίες διαχείρισης. Αυτό από τη μία σημαίνει ότι μία εγκατάσταση Oracle χρειάζεται περισσότερα άτομα (άρα υπάρχει ζήτηση) από την άλλη όμως σημαίνει ότι θα χάνεις μεγάλο μέρος του χρόνου σου να ασχολείσαι με ανούσια πράγματα.


    Από εκεί και πέρα, χρειάζεται να έχεις καί γνώσεις οι οποίες είναι κοινές για όλες τις βάσεις, όπως αρχιτεκτονική hardware (πρέπει να ξέρεις τί είναι RAID, SAN, NAS, clustering κλπ), να σχεδιάζεις διαδικασίες backup/restore (και να τις εκτελείς), λογική σχεδίαση βάσεων, τουλάχιστον γνώση του replication και όποιων άλλων τεχνικών κατανεμημένων βάσεων δεδομένων έχει η κάθε βάση. Επίσης πολύ χρήσιμη είναι η γνώση OLAP καθώς όλες οι μεγάλες βάσεις παρέχουν δυνατότητες OLAP και Data Warehousing. Κατά πάσα πιθανότητα, θα πρέπει να ξέρεις και κάποια εργαλεία reporting καθώς μία από τις μεγαλύτερες χρήσεις των βάσεων είναι για τη δημιουργία reports.


    Όλα τα παραπάνω δεν χρειάζεται να τα ξέρεις από την αρχή, αλλά όσα περισσότερα ξέρεις, τόσο το καλύτερο.


     



    Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Δηλαδή καταλήγουμε ότι στην Ελλάδα το DBA κομμάτι είναι πιο ενεργό λόγω μεγέθους της αγοράς.

    Από εκεί και πέρα εκτός από τη θεμελιώδη και στιβαρή γνώση των βάσεων (των RDBMS δηλαδή) και - φυσικά - της SQL και των εκάστοτε παραλλαγών (PL/SQL, T-SQL...), τι θα μπορούσε να θεωρηθεί σημαντικό σαν παρελκόμενη γνώση που ζητείται για αυτές τις θέσεις ή που θα μπορούσε να με βοηθήσει να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτό το κομμάτι της αγοράς; Κάποια προχωρημένη γλώσσα ίσως - όπως είπες και νωρίτερα (C#, C++, Java);

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός - απλώς προσπαθώ να κατατοπιστώ μια και οι (υπό)ειδικεύσεις είναι τόσες πολλές που ζαλίζουν...
  •  07-11-2007, 12:57 37025 σε απάντηση της 34880

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Το ίδιο ερώτημα έχω κι εγώ. Θέλω να διαβάσω διάφορα πράγματα και όλα αυτά σε διάστημα 2-4 μηνών από τώρα, αλλά δεν ξέρω τι έχει μεγαλύτερη ζήτηση.

    Το πρόβλημά μου όμως είναι πώς θα πειστεί ο υποψήφιος εργοδότης, πως αν και είμαι γυναίκα δεν ξέρω μόνο να λιμάρω τα νύχια μου, αλλά μπορώ να ασχοληθώ και με προγραμματισμό (ακόμα και στη δουλειά που είμαι τώρα, σε τμήμα ΙΤ υποτίθεται, και κάνω γελοία πράγματα, στη συνεντευξη μου έλεγαν "όλα καλά, αλλά δεν έχεις εμπειρία" Tongue Tied )

    Αυτό που θέλω, όπως προείπα είναι να ασχοληθώ στους επόμενου μήνες με κάποιες γλώσσες και τεχνολογίες, να μεγαλώσω το βιογραφικό μου, να μπω σε μια δουλειά ώστε να πάρω και την "απαιτούμενη εμπειρία" και να προχωρήσω.

    Ο,τι ξέρω τώρα είναι από τη σχολή και τους τελευταίους 2 μήνες που έπιασα τη VB 2005
  •  07-11-2007, 22:27 37039 σε απάντηση της 37025

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Bakaliaros:
    Το πρόβλημά μου όμως είναι πώς θα πειστεί ο υποψήφιος εργοδότης, πως αν και είμαι γυναίκα δεν ξέρω μόνο να λιμάρω τα νύχια μου, αλλά μπορώ να ασχοληθώ και με προγραμματισμό (ακόμα και στη δουλειά που είμαι τώρα, σε τμήμα ΙΤ υποτίθεται, και κάνω γελοία πράγματα, στη συνεντευξη μου έλεγαν "όλα καλά, αλλά δεν έχεις εμπειρία" Tongue Tied )

    Ελπίζω ότι στο δικό σου το μυαλό δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το μανικιούρ και το development είναι δύο πράγματα ανεξάρτητα μεταξύ τους Smile Αν ένας υποψήφιος εργοδότης έχει ενδοιασμούς τέτοιου είδους, δεν πρόκειται σε αυτόν να βρεις ποτέ προκοπή, φύγε τρέχοντας. Δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν και άνθρωποι/εταιρείες με καθαρό μυαλό και χωρίς αρτηριοσκλήρωση.

    Όσον αφορά το θέμα της εμπειρίας, πολλοί θα το χρησιμοποιήσουν για να σε "αγοράσουν φτηνά". Προσπάθησε όμως να παρουσιάσεις και αυτά που έχεις κάνει όσο σπούδαζες: τη διπλωματική σου, τις εργασίες σου. Αν στην προσωπική σου ενασχόληση έχεις κάνει κάτι που το θεωρείς άξιο λόγου, δείξε το. Λάβε μέρος σε κάποιο open source project από αυτά που θα βρεις στο Codeplex. Χτίσε την αυτοπεποίθησή σου και άσε την να φανεί.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  08-11-2007, 09:03 37061 σε απάντηση της 37025

    Απ: Γνώσεις νέων προγραμματιστών

    Αφού ασχολείσαι με VB 2005 θα σου συνιστούσα να διαβάσεις και κανένα βιβλίο σχετικά με Human Computer Interaction και σχεδιασμό-υλοποίηση καλών GUI.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 3 από 3 (37 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems