Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 19-02-2008, 15:34. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-12-2007, 13:03 38356

    Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Για τις ανάγκες configuration ενός project υπάρχει ένα πολύπλοκο xml και ένα αντίστοιχο xsd.

    Ψάχνω έναν free xml editor που να μπορώ να δώσω στον τελικό χρήστη (ο οποίος είναι advanced χρήστης και θα ξέρει τι σημαίνει xml) με τα ακόλουθα features:

    1. validation του xml που επεξεργάζεται ο χρήστης χρησιμοποιώντας ένα read-only (για τον χρήστη) xsd
    2. intellisense (π.χ. να βγάζει λίστα με τα διαθέσιμα attributes ενός element ή τις διαθέσιμες τιμές όταν υπάρχει enum)
    Γνωρίζεται κάτι;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-12-2007, 13:14 38357 σε απάντηση της 38356

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Μάλλον σου κάνει ο Liquid XML Studio. Τσέκαρε το feature list εδώ

    Manos
  •  14-12-2007, 13:35 38359 σε απάντηση της 38357

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    thanks Μάνο. Το κατάβασα αμέσως και το δοκίμασα. Είναι όντως φανταστικό και μια που είναι free ίσως το σκεφτώ έναντι του xml spy για προσωπική χρήση.

    Κατά τα άλλα είναι λίγο μεγάλο για αυτό που θέλω. Έχει πολύ μεγάλη εγκατάσταση, βάζει ταυτόχρονα και ένα trial ενός άλλου προγράμματος, με αποτέλεσμα να είναι δυσανάλογα μεγάλο σχετικά με το δικό μου project.

    Ψάχνω κάτι σαν το XML Notepad της Microsoft, αλλά όχι τόσο γραφικό. Θα ήθελα να είναι text based editor, όπως αυτό που προτείνεις. Απλά ο ήθελα λίγο πιο απλό. Ένα open/save/validate. 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-12-2007, 13:51 38360 σε απάντηση της 38359

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Μήπως θα σε βόλευε να χρησιμοποιήσεις τα Domain-Specific Language Tools ώστε να δώσεις έναν UI designer στον χρήστη;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  14-12-2007, 13:59 38361 σε απάντηση της 38359

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Σου έχω άλλο ένα που δεν έχω δοκιμάσει αλλά το κατεβάζω και εγώ για τεστ (άσε που χρησιμοποιεί .net framework 2.0)

    http://www.xmlfox.com/download.htm



    Manos
  •  14-12-2007, 14:02 38362 σε απάντηση της 38361

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Μόλις το ανακάλυψα κι εγώ. Δεν έχει intellisense από ότι βλέπω.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  19-02-2008, 14:56 40316 σε απάντηση της 38362

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Ενώ κατέβαζα την τελευταία έκδοση του notepad++, (ίσως του καλύτερου txt editor) είδα ότι έχει και ένα xml plug in (xml tools στη ίδια σελίδα έχει το link) που μάλλον είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

    Manos
  •  19-02-2008, 15:34 40318 σε απάντηση της 40316

    Απ: Ζητείται απλός xml editor με xsd validation και intellisense

    Μμμμ δεν είναι ακριβώς αυτό. Δεν υποστηρίζει xsd validation ούτε intellisense βάση του xsd. Κάνει απλά validation αν είναι σωστά κλεισμένα τα tags.

    Είναι όμως πολύ χρήσιμο και το κατέβασα. Μου είχε διαφύγει, αν και χρησιμοποιώ συστηματικά το notepad++. Έστω κι αυτό το validation είναι χρήσιμο, ενώ και το αυτόματο κλείσιμο tag όταν γράφεις το άνοιγμα είναι ωραίο, αλλά και το comment/uncomment.

    Ευχαριστώ πολύ χρήσιμο, αλλά το αρχικό πρόβλημα δεν μου το έλυσε! 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems