Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος axaros στις 22-08-2005, 15:00. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-08-2005, 10:09 3943

    Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Μετά την κουβέντα για το που να βρει κανείς προγραμματιστές για .NET έριξα μια ματιά στις αγγελίες της FogCreek, της εταιρείας του Joel Spolsky. Ακολουθεί το παράδειγμα μιας αγγελίας που "τραβάει" και σε κάνει να θέλεις να δουλεψεις εκεί. Προσέξτε τη δομή της αγγελίας:

    1. Ποιά είναι η εταιρεία και γιατί αξίζει να δουλεύεις σε αυτή
    2. Τί θα κάνεις, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, εκεί. Όχι "θα αναπτύσσει εφαρμογές web blah blah" και θα σφουγγαρίζει.
    3. "Απαιτήσεις". Είσαι καλός? Σε θέλουμε
    4. Τί προσφέρουμε, φάτσα κάρτα. Ακόμα και η παροχή καλής καρέκλας.

    Απολάυστε:

    Software Developer

    Fog Creek Software is a small, friendly software company in midtown New York City. We started in 2000 based on the simple idea that if we built a company that was a great place to work, we would be able to attract great talent. Since then, sales of our products FogBugz and CityDesk have gone through the roof, and we have exciting new products in the pipeline. We're proud to have been profitable since day one and taken no outside investment, but our sales are so strong that we need help coping with the demand.

    As a Fog Creek programmer you will help develop the code in our award winning products.

    Responsibilities:

    Design, develop, code, test, document, and support the software that makes Fog Creek great. You may be working on CityDesk, FogBugz, our internal systems such as the Fog Creek online store, or upcoming, unannounced products.

    Technologies:

    We do not hire based on a specific list of buzzwords, technologies, or popular acronyms on your resume. Today we happen to use C++, Visual Basic, VBScript, Perl, PHP, Java, JavaScript, xhtml, CSS, and C# in our organization. Tomorrow we may be using something different. Whatever technologies, languages, or development environments you've been using, we expect you have mastered them in depth, and we expect that you will be able to master any technology, language, or development environment that we need in the future.

    Requirements:

    Incredible coding skills. Your friends and coworkers describe you as an "animal." Your programming ability is way above average, as demonstrated by a continuous string of successful projects.

    Excellent command of written and spoken English.

    Available for an in-person interview in New York (no phone interviews)

    Permanent legal right to work in the United States

    Computer programming ability as demonstrated through successful completion of at least one programming course or mastery of at least one programming language.

    Very people-oriented, friendly demeanor and personable nature

    Excellent grades and a track record of success

    We would prefer:

    Bachelors' degree or equivalent

    Fog Creek Software's extensive benefit package is available for all full time employees:

    Competitive salary commensurate with experience

    21 paid vacation days per year

    4 paid company holidays per year

    Comfy Aeron Chair

    Health insurance including spouse and family

    Dental plan

    Health club reimbursement up to $70/month

    Free subway/bus pass (monthly metrocards) worth $76/month

    Free soft drinks, tea, coffee, etc.

    Frequent free lunches

    Direct Deposit

    Other:

    Position is in our New York City office. No telecommuting.

    Fog Creek Software, Inc. does not discriminate in employment matters on the basis of race, color, religion, gender, national origin, age, military service eligibility, veteran status, sexual orientation, marital status, disability, or any other protected class. We support workplace diversity.

    To apply, please email us at jobs (at) fogcreek (dot) com, attaching a current resume in HTML, Word, Plain Text or PDF format. In the body of the email, explain why you would be a good fit for this job. If you have a website, send us the URL.

     

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-08-2005, 18:44 3978 σε απάντηση της 3943

    Απ:Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Να σου πω την αλήθεια, και εμένα μου αρέσουν τα ξεκάθαρα πράγματα και θα τα ήθελα να τα βλέπω όλα σε μια αγγελία, σαν αυτή που παραθέτεις.

    Από την άλλη, αν έβλεπα μια αγγελία στην Ελλάδα σε αυτό το στυλ, θα πήγαινα πολύ κουμπωμένος, και με πολύ μεγάλες επιφυλάξεις, γιατί θα πίστευα ότι "είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό". Δεν είναι σύμφωνο με το ρεύμα της αγοράς, με τον τρόπο που γίνεται η δουλειά και με τον τρόπο που γίνονται οι αξιολογήσεις για την πρόσληψη, όπου το τελικό κόστος είναι αυτό που υπαγορεύει ποιον θα αποκτήσεις και όχι τόσο καλός είναι. Και μην ξεχνάμε ότι η εμπειρία στον χώρο μετά από κάποια χρόνια ανεβάζει τις αμοιβές αρκετά ψηλά όπως και τις απαιτήσεις του εργαζόμενου. Και η δική μας αγορά πολλές φορές δεν είναι ώριμη για αυτά.

    Βρέθηκα κάμποσες φορές στην θέση να αναζητάω κόσμο για δουλειά, και αν και είχα περάσει από συνέντευξη κάμποσα άτομα και είχα ξεχωρίσει αυτούς που με ενδιέφεραν, σαν υπεύθυνος για το τμήμα μου, πίστεψε με όταν έπρεπε να περάσουν από τον ΙΤ Manager και τον CEO για να φτάσουν να προσληφθούν, άκουγα περίεργα πράγματα.

    Μόνο σε περιόδους που τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα, και η πρόσληψη έπρεπε να είναι άμεση, μόνο τότε, γινόταν το δικό μου.

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  03-08-2005, 19:10 3982 σε απάντηση της 3978

    Απ:Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Φίλε Γιώργο, αφού πέρασαν κι απο 'σένα πριν προσληφθούν .... μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό.

    Πολύ πρόσφατα άκουσα την ατάκα απ'τον αρχι-ΙΤ εδώ "προσλάβαμε έναν στη θέση του ... που φεύγει", χωρίς να ξέρουμε οι υπόλοιποι καν οτι φεύγει ο ένας, οτι έγιναν interviews κτλ κτλ ... κι όταν (ο αθώος) είπα "δε μου στέλνεις ένα mail-άκι το βιογραφικό του να δούμε με ποιόν θα έχουμε να κάνουμε;" η απάντηση ήταν "ααα .. δε γίνεται αυτό ! Είναι confidential information το βιογραφικό του" ...

    Τι απαντάς σε κάτι τέτοιο, στα πλαίσια μιας εταιρίας 8 ατόμων;;; .. εγώ σιώπησα, κι έτσι σιωπηλά έκανα post το δικό μου βιογραφικό σε 2 sites ακόμα ...


    Angel
    O:]
  •  10-08-2005, 11:48 4151 σε απάντηση της 3982

    Απ:Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Να ρωτήσω κάτι ; Με τα test ικανοτήτων συμφωνείτε ;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-08-2005, 12:29 4155 σε απάντηση της 4151

    Απ:Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Test ικανοτήτων? Αμέ, είναι πολύ διασκεδαστικά, φτάνει να μην παίζουν ρόλο στην πρόσληψη. Smile [:)] Πρώτον, γιατί είναι ελαφρώς αναξιόπιστα, τα ψυχολογικού στυλ τουλάχιστον. Τα τεστ γνώσεων από την άλλη μετράνε λάθος πράγματα, αν ξέρεις δηλαδή κάποια πράγματα αντί για το αν μπορείς να λύνεις προβλήματα και να μαθαίνεις νέα πράγματα.

    Τα τεστ αυτά όμως σου λένε κάτι για την εταιρεία στην οποία θα πας. Αν είναι ψυχολογικού στυλ, σου λένε ότι έχει ολίγη γραφειοκρατία, τουλάχιστον στις προσλήψεις. Αν είναι γνώσεων, σου λένε τί επιπέδου προγραμματιστές ψάχνει η εταιρεία, ή πως σκέφτεται αυτός που τα έγραψε.
        Σε κάποια εταιρεία μου είχαν δείξει κώδικα από τα samples του lint, ενός προγράμματος που ελέγχει την ποιότητα κώδικα C. Εντελώς απίστευτα παραδείγματα, που ποτέ δεν πρόκειται να συναντήσεις σε κανονικό κώδικα, εκτός κι αν προσπαθείς να γράψεις τον πιο μπερδεμένο κώδικα. Σε άλλη εταιρεία μου έδωσαν μια λίστα με ερωτήσεις σε VB που όποιος έχει γράψει έστω και ένα προγραμματάκι θα μπορούσε να απαντήσει. Σε κάποια "μεγάλη" εταιρεία πριν από ... 7-8 χρόνια, μου είχαν βάλει IQ τεστ. Μόνο που το τεστ ήταν παλιό, από αυτά που είχε το "Περισκόπιο της Επιστήμης" και το στυλ των ερωτήσεων μου ήταν ήδη γνωστό.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-08-2005, 12:36 4156 σε απάντηση της 3978

    Απ:Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Το post του Καπνιά με έβαλε σε σκέψεις. Έχει δίκιο, κι εγώ αν έβλεπα μια καλογραμμένη αγγελία από ελληνική εταιρεία θα ήμουν πολύ κουμπωμένος, ακριβώς γιατί θα θεωρούσα ότι "είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό". Οι ελληνικές εταιρείες έχουν ένα τεράστιο πρόβλημα αξιοπιστίας, τόσο απέναντι των προγραμματιστών όσο και απέναντι στους πελάτες τους. Έτσι, ακόμα και όταν ακούσεις κάτι καλό αναγκαστικά φυλάγεσαι.
        Το κακό είναι ότι έτσι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Πως θα καταφέρει κανείς να ξεχωρίσει την καλή εταιρεία από τη "βιτρίνα"? Την εταιρεία που πραγματικά κάνει πρωτοποριακά πράγματα από αυτή που νομίζει ότι κάνει, γιατί δεν έχει πλέον επαφή με τις εξελίξεις? Την εταιρεία που ξέρει να φτιάχνει εφαρμογές από αυτή που νομίζει ότι επειδή πουλάει με το κιλό, όλα πάνε καλά?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  21-08-2005, 16:17 4460 σε απάντηση της 4155

    Απ: Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

     pkanavos wrote:

    Αν είναι ψυχολογικού στυλ, σου λένε ότι έχει ολίγη γραφειοκρατία, τουλάχιστον στις προσλήψεις.

    Κάποτε που έψαχνα κόσμο, τους πέρναγα από ερωτήσεις του στυλ 'Πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια' και δεν είχε καμία σχέση με γραφειοκρατία (σε εταιρία 8 ατόμων). Πολλές φορές ο τρόπος του interview διαμορφώνεται από τις τρύπες που έχει η γούνα σου από προηγούμενα καψίματα... (πχ τον bill gates να μου φέρεις και να μου απαντήσει ότι φαντάζεται τον εαυτό του στα 40 του σε ένα υπόγειο με supercomputers να γράφει κώδικα, δεν τον θέλω, πετάξτε τον έξω... θέλω φυσιολογικούς ανθρώπους με οικογένεια και παιδιά που μπορούν να έρθουν και σε επαφή με έναν πελάτη ή ένα συνεργάτη χωρίς να ντρέπομαι...)


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  22-08-2005, 14:15 4495 σε απάντηση της 4460

    Απ: Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Χρήστο πές μου με ειλικρίνεια :

    Ξέρεις τι θα κάνεις σε δέκα χρόνια ;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  22-08-2005, 14:50 4499 σε απάντηση της 4495

    Απ: Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Ή σε πέντε? Με είχαν ρωτήσει τί θα κάνω σε 5 χρόνια, στην ίδια εταιρεία που μου έβαλαν το αρχαίο IQ test. Άσε που οι απαντήσεις που δίνεις είναι εξ ανάγκης στυλιζαρισμένες: 1. Θα έχω δικιά μου εταιρεία 2. Θα το γυρίσω σε management. 3. Θα είμαι στο δημόσιο 4. Θα είμαι καθηγητής πληροφορικής. Οτιδήποτε άλλο είναι τόσο αβέβαιο που δεν διαφέρει από ευχολόγιο.

    Και επίτηδες δεν έβαλα "Θα είμαι προγραμματιστής", "Θα είμαι Architect" ή ό,τι άλλο.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-08-2005, 15:00 4502 σε απάντηση της 4499

    Απ: Αγγελίες που ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ προγραμματιστές

    Μακάβριο το ζήτημα αλλά να υποθέσω ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις τις έκαναν και στους εργαζομένους στους πύργους ;
    Δεν ξέρω παιδιά αυτό μόνο μπορώ να απαντήσω ...
    Πάνος Αβραμίδης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems