Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Firefox 3

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 24-06-2008, 22:10. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-05-2008, 14:41 42546

    Firefox 3

    Ο Firefox 3 είναι προ των πυλών.
    Αυτή τη στιγμή ξεκίνησε μια παγκόσμια εκστρατία που αποσκοπεί στο σπάσιμο του παγκοσμίου ρεκόρ Γκίνες με τα περισσότερα κατεβάσματα σε 24 ώρες.
    Σε αυτό το λινκ http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/ μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο download event και να είστε από τους πρώτους που θα κατεβάσουν τον Firefox 3.

    Fox 3

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  31-05-2008, 15:54 42548 σε απάντηση της 42546

    Απ: Firefox 3

    Μια και μου αρέσει η γκρίνια, ένα από τα παράπονα που είχα με την beta 5 ήταν ότι δεν δούλευε με τα self-signed certificated του IIS7, και δεν υπήρχε τρόπος να δουλέψει, παρά μόνο αν έκανες αναβάθμιση από FF2.0, στον οποίο θα είχες κάνει accept το παραπάνω certificate. Υπάρχει καμιά πληροφορία σχετικά με το αν λύθηκε το παραπάνω;

    Κατά τ' άλλα, μου άφησε ανάμικτες αν και γενικά θετικές εντυπώσεις. Μερικές διαδικασίες έγιναν πιο λειτουργικές (πχ αποθήκευση του password) άλλες πάλι είναι γελοιωδώς προβληματικές από πλευράς accessibility (πχ αποδοχή προβληματικού ssl certificate). Ωστόσο, γενικά είναι μια πιο ελαφριά έκδοση από την προηγούμενη.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  31-05-2008, 16:15 42549 σε απάντηση της 42548

    Απ: Firefox 3

    Το αν λύθηκε αυτό το πρόβλημα, μάλλον θα πρέπει να περιμμένουμε την τελική έκδοση για να το διαπιστόσουμε.
    Φημολογείται ότι θα διατεθεί μέσα στον Ιούνιο.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  31-05-2008, 22:56 42551 σε απάντηση της 42548

    Απ: Firefox 3

    Έχει βγεί η RC1 ( http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-rc.html )

    (Sorry για το link αλλά κάτι παίζει μεταξύ .NETZone & Safari)
    Visual Basic 2008 Express edition (και βλέπουμε)
  •  12-06-2008, 23:23 42856 σε απάντηση της 42551

    Απ: Firefox 3

    Ο Firefox 3 κυκλοφορεί την Τρίτη!
    http://developer.mozilla.org/devnews/index.php/2008/06/11/coming-tuesday-june-17th-firefox-3/
    Fox 3

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  13-06-2008, 10:43 42863 σε απάντηση της 42856

    Απ: Firefox 3

    Χθές  κυκλοφόρησε και η τελική έκδοση του opera 9.5

  •  16-06-2008, 08:30 42900 σε απάντηση της 42546

    Απ: Firefox 3

    0+1 Big Smile

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  18-06-2008, 10:00 42923 σε απάντηση της 42546

    Απ: Firefox 3

    Χθες το βράδυ κατά τις 9.30 βγήκε στον αέρα η επίσημη έκδοση του firefox 3. Ευτυχώς το πήρα χαμπάρι και τον κατέβασα αμέσως. Τώρα γίνεται πανικός στους server της Mozilla και κανείς δεν μπορεί να κατεβάσει.Μάλλον το γκίνες ρεκόρ για περισσότερα κατεβάσματα σε 24 ώρες θα το σπάσουνSmile

    Λοιπόν πρώτη πρώτη εντύπωση. Μου φάνηκε πολύ γρήγορος, τουλάχιστον διπλάσια ταχύτητα εμφάνισης των σελίδων από IE7 και firefox 2.Yes (είπαμε πρώτη εντύπωση)
    Δεν μου βρήκε λεξικό να προσθέσει αλλά αυτό μάλλον θα λυθεί γρήγορα


    Manos
  •  18-06-2008, 10:32 42928 σε απάντηση της 42923

    Απ: Firefox 3

    Μου τη δίνουν τα ρεκόρ Γκίνες! Δεν το βλέπετε υπερβολικό; Είναι μια νέα έκδοση νέος browser, υποστηρίζει όλα τα δημοφιλή λειτουργικά, είναι 1-2 χρόνια μετά την προηγούμενη νέα έκδοση... δεν είναι λογικό να κάνει ρεκόρ;

    ps1. Μου αρέσει ο firefox και τον έχω κατεβάσει ήδη. Το βρίσκω υπερβολικό να έχει διπλάσια ταχύτητα, αλλά κατά τα άλλα μου άρεσε η νέα έκδοση.

    ps2. Οι μπύρες Γκίνες κάτι λένε! Beer


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-06-2008, 10:49 42929 σε απάντηση της 42928

    Απ: Firefox 3

    Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος το ClickOnce και να μας πει αν παίζει; Εδώ έχει ένα public app:

    http://siokonline.com/publix/publish.htm


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  18-06-2008, 11:34 42930 σε απάντηση της 42929

    Απ: Firefox 3

    KelMan:

    Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος το ClickOnce και να μας πει αν παίζει; Εδώ έχει ένα public app:

    http://siokonline.com/publix/publish.htm

    Δυστυχώς φαίνεται να λειτουργεί όπως και πριν. Sad


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-06-2008, 18:01 42948 σε απάντηση της 42930

    Απ: Firefox 3

    Διαφωνώ με τον τρόπου που διαχειρίζονται τα self signed SSL, αλλά ευτυχώς, δεν σε εμποδίζει να τα προσθέσεις με μια χειροκίνητη αλλά μεγαλούτσικη συγκριτικά, διαδικασία.

    Πολλά extensions ακόμα δεν κάνανε το "άλμα", οπότε υπομονή από μένα μερικές βδομάδες...


    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  19-06-2008, 01:08 42957 σε απάντηση της 42948

    Απ: Firefox 3

    Όντως είναι μεγαλούτσικη η διαδικασία (δεν ξέρω συγκριτικά με τι εννοείς, αλλά είναι μεγαλούτσικη) αλλά δεν βλέπω πως αλλιώς θα έπρεπε να είναι. Αν ένα πιστοποιητικό είναι self signed είναι το ίδιο με το να είναι signed από άγνωστο πάροχο. Που σημαίνει ότι η ταυτότητα του server δεν μπορεί να πιστοποιηθεί. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι η πρόσβαση σε ένα site που δεν έχει καθόλου πιστοποιητικό είναι πιο εύκολη και άμεση με ένα site που έχει πιστοποιητικό self signed ή signed από άγνωστο πάροχο. Νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον το ίδιο εύκολη και άμεση. Υποθέτω ότι αυτό γίνεται για να μην δωθεί η εντύπωση στον επισκέπτη ότι εκείνο το https σημαίνει απαραίτητα ασφαλές περιβάλλον. Δυστηχώς έχει περάσει σε πολλούς χρήστες αυτή η εντύπωση.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  19-06-2008, 08:51 42961 σε απάντηση της 42957

    Απ: Firefox 3

    Εννοώ συγκριτικά με την προηγούμενη έκδοση, όπου σου εμφάνιζε ένα dialog box και επέλεγες άμεσα αν θα συνεχίσεις ή όχι, και όχι κάτι που με την πρώτη ματιά θυμίζει 404 error, θέλει προσεκτικό διάβασμα, καθώς και να προσθέσεις μια μόνιμη (?) εξαίρεση για αυτό το site (πάτα το κουμπί για να προσθέσεις exception, μετά στο dialog που θα εμφανιστεί πάτα να ξαναλάβεις το πιστοποιητικό, και μετά πάτα το accept).

    Προσωπικά, το θεωρώ usability πρόβλημα το παραπάνω, και νομίζω ότι γινόμαστε παρανοϊκοί με την ασφάλεια (UAC κανείς; ). Συμφωνώ ότι το επίπεδο της "δύσκολιας" μεταξύ no-SSL και self-SSL sites θα έπρεπε να είναι παρόμοιο.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  19-06-2008, 10:43 42972 σε απάντηση της 42961

    Απ: Firefox 3

    Mitsaras:


    Προσωπικά, το θεωρώ usability πρόβλημα το παραπάνω, και νομίζω ότι γινόμαστε παρανοϊκοί με την ασφάλεια (UAC κανείς; ). Συμφωνώ ότι το επίπεδο της "δύσκολιας" μεταξύ no-SSL και self-SSL sites θα έπρεπε να είναι παρόμοιο.


    Είπες μεγάλη κουβέντα!
    Παρανοϊκοι! Σωστά το λες.
    Όταν όμως έχουμε να κάνουμε με ασφάλεια, το να γινόμαστε παρανοϊκοί, δε μας κάνει και εσφαλμένους..
    Η λέξη "παράνοια" χρησιμοποιήται και θεωρείται best practice.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems