Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Ηλίας Κεκάκος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 24-03-2009, 08:33. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-03-2009, 23:15 49503

    Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow

    Συνημμένα: HelloWorldWorkflow.zip
    Γειά σας,

    Έχω κάποιο πρόβλημα σε αυτό το απλό πρόγραμμα. Αν μπορεί να το δει κάποιος και να μου πεί γιατί 'χτυπάει' ενώ δεν βγάζει λάθος.Angry

    Ευχαριστώ
  •  22-03-2009, 04:03 49506 σε απάντηση της 49503

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow

    απο οτι βλεπω πιστευει οτι δεν εχει κωδικα να εκτελεσει και σε ενημερωνει.

    αυτο αλλαζεται απο την παρακατω ρυθμιση TOOLS>OPTIONS μεσα στο VS., με το που εκανα την αλλαγη ειδα το μηνυμα στην κονσολα αλλα αμεσα γιατι τερματιζει οπως ειναι προγραμματισμενο. δουλεψε.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  22-03-2009, 07:27 49509 σε απάντηση της 49506

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Συνημμένα: error_WF.zip
    Δεν ξέρω αν σ' εσένα έτρεξε, αλλά στον υπολογιστή μου βγάζει τα παρακάτω build errors:
    ------ Build started: Project: HelloWorldWorkflow, Configuration: Debug Any CPU ------
    C:\Documents and Settings\kekakoe\Local Settings\Temp\09c31o3q.vb(45) : error BC30269: 'Public Sub New()' has multiple definitions with identical signatures.
    C:\Documents and Settings\kekakoe\Local Settings\Temp\09c31o3q.vb(52) : error BC30269: 'Private Sub InitializeComponent()' has multiple definitions with identical signatures.
    C:\Windows Workflow Foundation\Labs\VB\Lab01\Completed\Exercise 1\HelloWorldWorkflow\HelloWorldWorkflow\Workflow1.xoml(68) : error BC30260: 'codeActivity1' is already declared as 'Private codeActivity1 As System.Workflow.Activities.CodeActivity' in this class.
    ========== Build: 0 succeeded, 1 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========

    Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι το lab της άσκησης στο αρχείο που στέλνω.

    Ευχαριστώ

    ΥΓ Προσπάθησα να το ανεβάσω αλλά δεν τα κατάφερα. Κατεβάστε όλη την εκπαίδευση σε WF από εδώ. Πρόσθεσα την οθόνη με το μήνυμα λάθους
  •  22-03-2009, 19:07 49513 σε απάντηση της 49509

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Σ' εμένα παίζει μια χαρά...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  23-03-2009, 01:03 49522 σε απάντηση της 49513

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Άρα κανείς δεν μπορεί να δώσει μια απάντηση γιατι σε 'μενα δεν τρέχει.
  •  23-03-2009, 01:34 49523 σε απάντηση της 49522

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Τι τρέχεις; Studio 2005 ή 2008; Έχεις βάλει .NET Framework 3.5 SP1; Μήπως έχει σπάσει η εγκατάστασή σου;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  23-03-2009, 18:27 49549 σε απάντηση της 49523

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Συνημμένα: helloworldworkflow_opt.rar
    Κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα. Αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες δημιουργίας του προγράμματος θα πρέπει να έχετε το ίδιο πρόβλημα.
    Τα βήματα είναι τα εξής:
     Δημιουργώ ένα πρόγραμμα Sequential workflow console application. Αυτό δημιουργεί ένα αρχείο (μεταξύ των άλλων) workflow1.vb. Αν συνεχίσω με αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Αν το διαγράψω (όπως λένε οι οδηγίες) και  προσθέσω ένα Sequential workflowμε με ξεχωριστώ το αρχείο του κώδικα, τότε δημιουργούνται τα αρχεία workflow1.xoml & workflow1.xoml.vb. Αυτό το πρόγραμμα δεν δουλεύει.
    Πιστεύω ότι τώρα κάποιος θα μπορέσει να μου δώσει μία εξήγηση του τι συμβαίνει και δεν τρέχει το πρόγραμμα.
    Παρεπιμπτοντος το setup είναι: WIN SP3, VS2008, .NET Framework 3.5 SP1.

    Ευχαριστώ

    ΥΓ. Τελικά το πρόβλημα το έχω με τα αρχεία XOML. Ξέρει κανείς καμία λύση;
  •  24-03-2009, 08:33 49566 σε απάντηση της 49549

    Απ: Πρόβλημα σ' ένα πολυ απλό workflow ---URGENT---

    Αααα... μάλιστα... Έπρεπε να το είχα καταλάβει! Μου συνέβη την πρώτη φορά, βρήκα το κόλπο και μετά το ξέχασα...

    Λοιπόν, θα πρέπει να πας στο Solution Explorer και να κάνεις δεξί κλικ στο xoml αρχείο. Επιλέγεις να το ανοίξεις με τον XML editor (αν έχεις ανοίξει τον designer για το ίδιο αρχείο θα σου βγάλεις prompt να τον κλείσεις, πράγμα που κάνεις). Μόλις δεις τον xml κώδικα, απλά κλείσε πάλι το παράθυρο. That's it. Δεν χρειάζεται να σώσεις και τέτοια, απλά να το ανοίξεις σε XML.

    Είναι πρόβλημα του designer που ερμηνεύει τα XML data καθώς αφήνει σκουπίδια που δημιουργούν conflict. To ίδιο πρόβλημα (με την ίδια λύση) εμφανίζεται ενίοτε και στον designer του Entity Framework.


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems