Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikosvovos στις 25-08-2013, 13:53. Υπάρχουν 57 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 4 (58 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-09-2005, 14:08 5356 σε απάντηση της 5350

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Κάποιος έκανε πατάτα περνώντας τα στοιχεία. Εξάλλου, στο site της έρευνας δεν υπάρχουν μισθολογικά στοιχεία. Αναρωτιέμαι που τα βρήκαν στην Ημερισία?
    Άσε που μια έρευνα που έγινε μέσω του site του ALBA δεν είναι και ό,τι πιο αξιόπιστο, για τον απλούστατο λόγο ότι το κοινό του ALBA δεν είναι προγραμματιστές!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  12-09-2005, 14:28 5358 σε απάντηση της 5348

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

     cap wrote:

    Αν και γενικά γνωρίζω οτι βρισκόμαστε πίσω μισθολογικά σε σχέση με άλλες χώρες της ΕΕ, το 8000 ευρώ / έτος (υποθέτω καθαρά, αρα δια 14 παει στα 571 ευρώ μισθός) μου φαίνονται πολύ λίγα. Μου κάνει εντύπωση που απο τα 252 ερωτηματολόγια που συγκεντρώθηκαν βγήκε τόσο χαμηλός μέσος όρος. Και μιλάμε για ΜΕΣΟ ΟΡΟ, πράγμα που σημαίνει (ανάλογα βέβαια με τη διακύμανση), οτι υπαρχουν και άνθρωποι που παίρνουν λιγότερα από 571 ευρώ; Μα αυτό είναι εκτός συλλογικών συμβάσεων! Μήπως η έρευνα έγινε σε ωρομίσθιους;

    Λέει "Υπάλληλοι πληροφορικής". Και ο θυρωρός που έχουμε στην πόρτα σε μια εταιρία πληροφορικής, και αυτός μέσα είναι. Αλλά βασικά, αν για μια έρευνα δεν ξέρουμε πως επιλέχθηκε το δείγμα είναι από άχρηστη έως παραπλανητική...


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  12-09-2005, 14:31 5359 σε απάντηση της 5356

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Παιδιά από τα λίγα που διάβασα η συγκεκριμένη έρευνα σίγουρα πάσχει και είναι το λιγότερο αναξιόπιστη.
    Επι της ουσίας, κατά τη γνώμη σας οι Έλληνες developers σήμερα εξαργυρώνουν τη γνώση και τον κόπο τους,
    σε σχέση με το εξωτερικό;

    Από τα ελάχιστα πράγματα που ξέρω από την Αγγλική αγορά ένας Junior (o οποίος παρεπιπτόντως μάλλον δεν πιάνει τα standards του Σωτήρη στο αντίστοιχο post) ξεκινάει από τις 18 - 20 χιλιάδες λίρες το χρόνο.

    Και μην μου πείτε για διαφορά κόστους ζωής γιατί είμαστε πάρα μα πάρα πολύ κοντά !!!!!
    Πάνος Αβραμίδης
  •  12-09-2005, 14:44 5363 σε απάντηση της 5359

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Αν αντιστρέψεις τα νούμερα, βγάζει μεγαλύτερο νόημα. Δηλαδή, μέσος όρος 32000, 8000 λιγότερα από τους Γερμανούς
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-09-2005, 01:39 5393 σε απάντηση της 5142

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    οκ. ψηφισα, κι εγώ και μελαγχόλησα. :(
    ειδα τη θεση μου σε σχεση με τους υπολοιπους 24, και επιβεβαιωσα μια υποψια που ειχα εδω και καιρό. ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ.
    να μην πω που βρισκομαι, αλλα και να πω, θα μου πεις καλα ειμαι.

    ε, δεν ειμαι!!
    σε συνδιασμο με την ηλικια μου, τις τιμες που τρεχουν σα παλαβές, και τις ανυπαρκτες προοπτικες... δεν ... δεν .. δεν μ' αρέσω, δεν μ αρεσει, αίσχος... :)

    λεω, να κατσω στ αυγα μου,
    να ψαξω αλλη εταιρεια, παλι υπαλληλακος,
    να ψαξω τι μπορω να κανω στο ελευθερο,
    ή να μεταναστεύσω; Η Ιρλανδια εχει προβλημα ανεργίας?

  •  13-09-2005, 11:26 5415 σε απάντηση της 5347

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

        Σχετικά με το άρθρο της Ημερισίας για τα ... 8000 που παίρνουμε ετησίως, να σας πω ότι επικοινώνησα με την κυρία Ζωή Κουρουνάκου στο ALBA για να μάθω τί έγινε. Όπως φαίνεται, το άρθρο δεν έχει και ιδιαίτερα μεγάλη σχέση με την πραγματική έρευνα!

        Την απάντηση σας τη γράφω στο "Ημερισία, ALBA και Έρευνες Αποδοχών", γιατί θέλω να τη δει όσο γίνεται περισσότερος κόσμος.

    Νομίζω ότι η "Ημερισία" το αξίζει ένα flameάκι Angry [:@]


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-09-2005, 14:35 5420 σε απάντηση της 5415

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Στα όπλα!!!!
    Έρχονται δύσκολες μέρες!!!

    Πιστεύω πως τα νούμερα είναι και για τις δύο χώρες λάθος.
    Στη Γερμανία όταν τέλειωνα τις σπουδές μου (1998) ο μισθός ενός οικονομολόγου με εξειδίκευση στην πληροφορική (θέσεις project manager) κυμαινόταν στα 5500 DEM (μικτά), 77000 DEM ετησίως = 40526€. Από τότε έχουν περάσει 7 χρόνια και δεν γνωρίζω καλά την κατάσταση, αλλά θα ψάξω και θα επιστρέψω δρυμήτερος.
    Για την Ελλάδα δεν θα πω τίποτα διότι και οι ίδιοι γνωρίζετε την κατάσταση.
    Εάν έχεις φίλο τον ιδιοκτήτη της εταιρείας που δουλεύεις ή κάποιο γερό μέσο είσαι προύχοντας, εάν όμως επαφίεσαι στην αξιοκρατία έχεις τελειώσει.

    Όλοι το γνωρίζουμε το ρητό από το στρατό:
    εάν έχει μέσο διάβενε, εάν έχει κ___ στήσε και εάν δεν έχεις τίποτα την τελαμώνα σκύσε
  •  13-09-2005, 15:04 5422 σε απάντηση της 5420

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Τώρα τι παίρνουν στη Γερμανία ξέρεις;
    Πάνος Αβραμίδης
  •  13-09-2005, 18:44 5428 σε απάντηση της 5422

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Παίδες,
    Αυτό που γενικότερα δεν έχετε συμπεριλάβει στη φόρμα και είναι αρκετά σημαντικό είναι το τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις το μισθό σου. Όλοι ξέρουμε τα εξής:
    - πως ελάχιστες εταιρείες στην πληροφορική πληρώνουν υπερωρίες (και αυτές σιγά-σιγά το κόβουν)
    - άλλο να δουλεύει σε εταιρεία πληροφορικής και άλλο να δουλεύεις σε εταιρεία άλλου κλάδου
    Σημειώνω πως μόνο βάσει των δύο παραπάνω κριτηρίων το πραγματικό ωρομίσθιο ενός πτυχιούχου στην πληροφορική μπορεί να είναι χαμηλότερο από το ωρομίσθιο ενός σκουπιδιάρη στο δήμο.

    Αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί πολύ περισσότερο από το ποιες κλίμακες μισθών είναι σωστό να μπουν ή όχι στο ερωτηματολόγιο.

    Συγχαρητήρια γιατί τουλάχιστον έγινε μία αρχή.

    Και μία κουφή ιδέα τώρα έχει σκεφτεί κανείς ή ενδιαφέρεται κανείς να φτιάξουμε ένα site, όπου:
    - θα τηρείται πλήρης ανωνυμία
    - θα εμφανίζονται όλες οι θέσεις εργασίας που ανοίγουν κατά καιρούς από τις εταιρείες
    - οι υποψήφιοι που θα πηγαίνουν στη συνέντευξη θα αναφέρουν στο site πόσα ζητάνε έτσι ώστε ο επόμενος τουλάχιστον να μην ζητάει λιγότερα και από το να αφήνουμε την απόφαση στο εκάστοτε εργοδότη να δημιουργούμε τη δική μας "συνεννοημένη πρακτική"

    Έτσι δεν λειτουργούν οι περισσότερες εταιρείες στην Ελλάδα και στο κόσμο, γιατί να μην λειτουργούμε και εμείς έτσι;

    Σκεφτήτε το και τα λέμε!!!
  •  15-09-2005, 09:00 5472 σε απάντηση της 5428

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

     avtheos wrote:
    Αυτό που γενικότερα δεν έχετε συμπεριλάβει στη φόρμα και είναι αρκετά σημαντικό είναι το τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις το μισθό σου. Όλοι ξέρουμε τα εξής:
    - πως ελάχιστες εταιρείες στην πληροφορική πληρώνουν υπερωρίες (και αυτές σιγά-σιγά το κόβουν)
    - άλλο να δουλεύει σε εταιρεία πληροφορικής και άλλο να δουλεύεις σε εταιρεία άλλου κλάδου
    Σημειώνω πως μόνο βάσει των δύο παραπάνω κριτηρίων το πραγματικό ωρομίσθιο ενός πτυχιούχου στην πληροφορική μπορεί να είναι χαμηλότερο από το ωρομίσθιο ενός σκουπιδιάρη στο δήμο.

    Σωστά. Το αν ο μισθός είναι ικανοποιητικός ή όχι καθορίζεται από ποικίλους άλλους παράγοντες. Δυστυχώς, τα polls στην παρούσα μορφή τους επιτρέπουν μόνο μια ομάδα ερωτήσεων ανά δημοψήφισμα, πράγμα που καθιστά απαγορευτικό αυτό το συνδυασμό ερωτήσεων. Θα μπορούσαμε να κάνουμε πάντως ένα ξεχωριστό poll.



     avtheos wrote:

    Και μία κουφή ιδέα τώρα έχει σκεφτεί κανείς ή ενδιαφέρεται κανείς να φτιάξουμε ένα site, όπου:
    - θα τηρείται πλήρης ανωνυμία
    - θα εμφανίζονται όλες οι θέσεις εργασίας που ανοίγουν κατά καιρούς από τις εταιρείες
    - οι υποψήφιοι που θα πηγαίνουν στη συνέντευξη θα αναφέρουν στο site πόσα ζητάνε έτσι ώστε ο επόμενος τουλάχιστον να μην ζητάει λιγότερα και από το να αφήνουμε την απόφαση στο εκάστοτε εργοδότη να δημιουργούμε τη δική μας "συνεννοημένη πρακτική"

    Χμ, θεωρώ οτι ο ιδιοκτήτης του site θα κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να φάει μηνυσούλα ή να υποχρεωθεί να αποκαλύψει τον "poster" που δυσφήμισε την τάδε εταιρία. Δεν ειμαι αισιοδοξος οτι όλοι θα λένε την αλήθεια ή οτι οι εταιρίες που θα μπαίνουν σε ένα τέτοιο site θα θεωρούν οτι ειπώθηκε η αλήθεια. Ακόμα και νομικά να μην υπαρξει πρόβλημα, θα υπάρξουν πολλές συγκρούσεις. Γενικά, πιστεύω οτι είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα αυτό.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-09-2005, 14:46 5611 σε απάντηση της 5142

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Να τολμήσω πρόχειρο συμπέρασμα από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα:

    • Τυπικός μισθός senior developer: 1400 - 1900 ευρώ
    • Τυπικός μισθός junior developer: 1000 - 1400 ευρώ

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  09-12-2005, 10:54 7721 σε απάντηση της 5142

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    τροφή για σκεψη:
    Δεν ειναι αστεια λεφτα αυτα, για τις χρεωσεις των εταιρειων προς τους πελατες τους??
    Για να το επεκτεινω λιγο, οταν μια αγγλική εταιρεια δινει μια προσφορα για ενα software 50% απανω απο την ελληνικη, αλλα πληρωνει τους υπαληλους της 75% παραπανω, δεν ειναι γελειο?
    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  09-12-2005, 11:30 7730 σε απάντηση της 7721

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Γιατί, το γεγονός ότι τόσος κόσμος πληρώνεται κάτω από το βασικό μισθό, δεν είναι και αυτό γελοίο? Και δεν τους έχει πιάσει ακόμα η Επιθεώρηση Εργασίας να τους κλείσει το σκλαβοπάζαρο (γιατί μαγαζί δεν είναι)?

    Τουλάχιστον, τώρα ξέρουν όσοι πληρώνονται κάτω από 800 ότι τους πιάσανε κορόιδα και το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να φύγουν τρέχοντας.

    Στη γελοιότητα πρόσθεσε και τα εξής: Το κόστος ζωής είναι αντίστοιχο της Αγγλίας. Τα επαγγελματικά έξοδα (περιοδικά, βιβλία, σύνδεση στο Internet) πολύ μεγαλύτερα.

    Και μετά γκρινιάζουν οι ελληνικές εταιρείες για την έλλειψη προγραμματιστών ...
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-09-2006, 10:01 16281 σε απάντηση της 7730

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Καλημέρα σε όλους !!!
    Και καλό χειμώνα !!!

    Επανέρχομαι στο θέμα γιατί χθες πήγα να ... κουρευτώ ...
    Πήγα λοιπόν στον φίλο μου τον κουρέα με τον οποίο ήμασταν σειρούλες στη Λήμνο ...
    Ο φίλος μου λοιπόν παρέμεινε σαν πενταετής και μονιμοποιήθηκε ...

    Δουλεύει (όσοι έχουν κάνει στρατό ξέρουν τι σημαίνει δουλειά) χοντρικά από τις 8 έως τις 1 το μεσημέρι
    και με 8 χρόνια στην πλάτη του και γυναίκα και παιδί (έρχεται σύντομα) θα απολαμβάνει σχεδόν 1300 (καθαρά)
    euro.

    Εάν πάρει μετάθεση εκτός Αττικής που κατοικοεδρεύει θα πλησιάσει τις 2000 euro μηνιαίως ...

    Τα σχόλια δικά σας ...

    Έτσι γιατί αυτό το 800 (και άμα γουστάρεις) πιπιλιέται πολύ σαν καραμέλα για τους juniors ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  05-09-2006, 10:47 16283 σε απάντηση της 16281

    Απ: Δημοψήφισμα: Πού κυμαίνεται ο μισθός σας (μηνιαία, καθαρά);

    Κοιτα, ειναι παρα πολλες δουλειες που πληρωνονται καλυτερα απο την δικια μας αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει ν'αλλαξουμε επαγγελμα για να πληρωνομαστε καλυτερα (οι τουλαχιστον οσοι εχουν παραπονο απο τον τωρινο μισθο τους).

    Γι'αυτο εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να μιλαω για "επενδυση στον εαυτο μας" ετσι ωστε μισθολογικα τουλαχιστον να ειμαστε ενταξει...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
Σελίδα 3 από 4 (58 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems