Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ilias_gr. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 22-07-2009, 13:40. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-07-2009, 11:20 52530

    Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Θέλω να φτιάξω ένα προγραμματάκι που να τρέχει σε συσκευή GPS (PNA) με Windows CE.

    Αυτό το πρόγραμμα θα λαμβάνει τις πληροφορίες NMEA από τον δέκτη GPS και θα εμφανίζει το Latitude και το Longitude.

    Εγκατέστησα το Visual Studio 2008 και έφτιαξα ένα απλό προγραμματάκι με την Visual Basic.
    Το κάνω κανονικά deploy σε μία συσκευή MLS Destinator και το τρέχω.
    Ξεκινάει κανονικά η εφαρμογή και μόλις πάει να ανοίξει την θύρα του GPS, μου βγάζει σφάλμα "System.IO.IOException" στην εντολή SerialPort.Open().

    Το ίδιο το αρχείο exe, το κάνω Copy (μέσω της κάρτας SD) σε μία άλλη συσκευή που έχω (Navigon 2100max) και δουλεύει κανονικά!
    Ανοίγει την θύρα και δείχνει τα δεδομένα του GPS!!
    Δεν γίνεται, όμως, να χρησιμοποιήσω αυτή τη συσκευή για δημιουργία εφαρμογών γιατί δεν υποστηρίζεται από το ActiveSync,
    οπότε δεν μπορώ να κάνω deploy απ' ευθείας στο Navigon. Θα πρέπει να κάνω deploy στην άλλη συσκευή και μετά να αντιγράφω το exe
    και αυτό είναι πολύ χρονοβόρο.

    Στην συσκευή MLS Destinator έχω αρκετά προγραμματάκια (όπως το NoniGPS Plot) που την ανοίγουν κανονικά τη θύρα του GPS. Πως γίνεται;
    Έχω δοκιμάσει τη Visual Basic 2008 και 2005 και την Visual C# 2008 και 2005, αλλά τίποτα.
    Στο Navigon δουλεύει κανονικά, αλλά στο MLS Destinator δεν δουλεύει με τίποτα.

    Και οι δύο συσκευές έχουν Windows CE 5.0
    Το Navigon έχει .NET CF 3.5 ενώ το MLS έχει .NET CF 2.0 (δεν γίνεται εγκατάσταση το 3.5)


    Έχει κανένας από σας MLS Destinator να μου πει αν αντιμετοπίζει το ίδιο πρόβλημα;
    Καμιά ιδέα πως να το κάνω να δουλέψει το SerialPort.Open();

    Αν θέλετε μπορώ να σας δώσω τον κώδικα.


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
  •  17-07-2009, 16:24 52579 σε απάντηση της 52530

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Τίποτα; Κανείς;

    Ελάτε, ρε παιδιά! Ας βοηθήσει κάποιος! Tongue Tied
  •  17-07-2009, 17:01 52581 σε απάντηση της 52579

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    ilias_gr:
    Τίποτα; Κανείς;

    Ελάτε, ρε παιδιά! Ας βοηθήσει κάποιος! Tongue Tied

    Κατά πάσα πιθανότητα, κάποια εφαρμογή έχει "ανοίξει" ήδη την σειριακή θύρα, για αυτό και παίρνεις λάθος...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  17-07-2009, 19:05 52586 σε απάντηση της 52581

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    George J. Capnias:

    Κατά πάσα πιθανότητα, κάποια εφαρμογή έχει "ανοίξει" ήδη την σειριακή θύρα, για αυτό και παίρνεις λάθος...

     

    George J.



    Φίλε κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα!
    Μάλλον δεν διάβασες καλά το αρχικό μου μήνυμα.
    Έχω τρέξει πολλές εφαρμογές που την ανοίγουν κανονικά την θύρα του GPS.
    Οπότε, αν η θύρα ήταν δεσμευμένη δε θα την άνοιγαν ούτε τα άλλα προγράμματα.


    Καμιά άλλη ιδέα; Idea
  •  17-07-2009, 20:16 52589 σε απάντηση της 52586

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Από development σε GPS δεν ξέρω τίποτα,αλλά το exception σου μάλλον σημαίνει ότι το SerialPort object είχε παραμέτρους που δεν ήταν αποδεκτές στο συγκεκριμένο μηχάνημα.Μήπως να μας δείξεις το τμήμα κώδικα όπου φαίνεται καθαρά η χρήση της SerialPort.Open και επίσης ότι property πιθανόν αλλάζει.
  •  17-07-2009, 20:32 52591 σε απάντηση της 52586

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    ilias_gr:

    Φίλε κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα!
    Μάλλον δεν διάβασες καλά το αρχικό μου μήνυμα.
    Έχω τρέξει πολλές εφαρμογές που την ανοίγουν κανονικά την θύρα του GPS.
    Οπότε, αν η θύρα ήταν δεσμευμένη δε θα την άνοιγαν ούτε τα άλλα προγράμματα.


    Καμιά άλλη ιδέα; Idea

    Δυστηχώς θα επιμείνω στην ιδέα μου ότι η σειριακή είναι κλειδωμένη από άλλο πρόγραμμα - αν η συσκευή που το τρέχεις είναι της MLS, κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιεί το serial port sharing που προσφέρεται για το NMEA decoding από το SDK των mobile 6:

    • Λογικά αυτή η συσκευή δεν είναι ένα μηχανάκι που προσφέρεται για να μπορέσει κάποιος να φτιάξει δικές του εφαρμογές, αλλά ένα portable GPS με λειτουργίες multimedia συσκευής
    • Η εταιρεία και οι προγραμματιστές της, έχουν κάνει σχεδόν ανάπτυξη πλατφόρμας και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχουν χρησιμοποιήσει όποια advanced τεχνική μπορεί να προσφερθεί για ανάπτυξη.
    • Το SDK των mobile συσκευών έχουν μέσα ένα έτοιμο API για να πως μπορεί κάποιος να διαβάζει από την σειριακή το NMEA πρωτόκολλο, χωρίς να κάνει δική του υλοποίηση - αυτό χρησιμοποιεί το port sharing. Έχεις δει αυτό το παράδειγμα μέσα στο SDK;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  18-07-2009, 01:27 52597 σε απάντηση της 52530

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Όπως σου ξαναείπα έχω πολλές "απλές" εφαρμογές που είναι φτιαγμένες από απλούς προγραμματιστές, σαν κι εμάς, που την ανοίγουν κανονικά τη θύρα. Αυτοί πως το κάνουν άραγε; Confused

    Όσων αφορά αυτό που είπες για το SDK, θα το κοιτάξω και θα σου πω.


    Σας παραθέτω τον κώδικα από ένα εντελώς απλό προγραμματάκι με την Visual Basic 2008:

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    32
    33
    34
    35
    36
    37
    38
    39
    40
    41
    42
     
    Imports System.IO.Ports
    
    Public Class Form1
      Dim MySerialPort As New SerialPort()
    
      Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
        Button1.Text = "Open Serial Port"
        Button2.Text = "Receive Data from Serial Port"
        Button3.Text = "Exit"
      End Sub
    
      Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
        MySerialPort.PortName = "COM7"
        MySerialPort.BaudRate = 57600
        MySerialPort.DataBits = 8
        MySerialPort.Parity = Parity.None
        MySerialPort.StopBits = StopBits.One
        MySerialPort.Handshake = Handshake.None
        Try
          MySerialPort.Open()
          MsgBox(MySerialPort.PortName + " is Open!")
        Catch ex As Exception
          MsgBox(ex.Message)
        End Try
      End Sub
    
      Private Sub Button2_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button2.Click
        Dim NMEA As String = ""
    
        Try
          NMEA = MySerialPort.ReadLine
          If NMEA <> "" Then MsgBox(NMEA)
        Catch ex As Exception
          MsgBox(ex.Message)
        End Try
      End Sub
    
      Private Sub Button3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button3.Click
        MySerialPort.Close()
        Application.Exit()
      End Sub
    End Class

    Ξεκινήστε ένα νέο Project σε Visual Basic 2008 για Smart Device με .NET CF 2.0
    Δώστε στην φόρμα τις διαστάσεις που έχει η συσκευή σας (240x320 ή 480x272)
    και δημιουργήστε 3 κουμπιά: Button1, Button2 και Button3.

    Γιατί δεν δουλεύει το .Open() στην γραμμή 20;

    ΥΓ Στις γραμμές 14 έως 18 έχω δοκιμάσει όλες τις δυνατές παραλλαγές, ακόμα και να μην τις γράψω καθόλου αλλά σε καμία περίπτωση δεν δούλεψε.


    Αν κάποιος έχει χρόνο και όρεξη, ας το κάνει deploy στο GPS του να μας πει αν δουλεύει.

    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!
  •  18-07-2009, 10:55 52598 σε απάντηση της 52597

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    ilias_gr:
    ΥΓ Στις γραμμές 14 έως 18 έχω δοκιμάσει όλες τις δυνατές παραλλαγές, ακόμα και να μην τις γράψω καθόλου αλλά σε καμία περίπτωση δεν δούλεψε.

    Να κάνουμε μια επανάληψη:

    • Ο κώδικας που έχεις γράψει παραπάνω, δουλεύει για το Navigon 2100Max, αλλά δεν δουλεύει για MLS Destinator

    Υποθέτω ότι έχει ελέγξει ότι το MLS Destinator έχει COM7, οπότε θα μπορούσες να αναφέρεις πιο είναι το Description του System.IO.IOException που βγάζει το πρόγραμμά σου στο SerialPort.Open();

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  18-07-2009, 11:57 52600 σε απάντηση της 52598

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Ακριβώς, φίλε George.
    Ο παραπάνω κώδικας ανοίγει την θύρα του GPS στο Navigon 2100max,
    αλλά στο MLS Destinator βγάζει το παρακάτω μήνυμα σφάλματος:
    System.IO.IOException was unhandled
    Message="IOException"
    StackTrace:
    at System.IO.Ports.SerialStream.WinIOError() at System.IO.Ports.SerialStream..ctor() at System.IO.Ports.SerialPort.Open() at GPS_Test.Form1.Button1_Click() at System.Windows.Forms.Control.OnClick() at System.Windows.Forms.Button.OnClick() at System.Windows.Forms.ButtonBase.WnProc() at System.Windows.Forms.Control._InternalWnProc() at Microsoft.AGL.Forms.EVL.EnterMainLoop() at System.Windows.Forms.Application.Run() at GPS_Test.Form1.Main()
    InnerException:
    Το προγραμματάκι "NoniGPS Plot" που ανέφερα στο πρώτο μου post έχει μία δυνατότητα που σου εμφανίζει περιγραφή για κάθε θύρα.
    Και στις δύο συσκευές μου βγάζει την θύρα GPS στην COM7. Οπότε είμαι σίγουρος ότι είναι αυτή η θύρα.
    Άλλωστε έχω δοκιμάσει συνολικά πάνω από 5 διαφορετικά προγράμματα και όλα συνδέονται με την COM7 και λειτουργούν κανονικά!
    Εγώ, γιατί δεν μπορώ; Crying



    ΥΓ: Μήπως δοκίμασες να τρέξεις τον παραπάνω κώδικα στην συσκευή σου; (ή δεν έχεις GPS;)
  •  18-07-2009, 12:06 52601 σε απάντηση της 52600

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Από το MSDN:

    IOException:

    The port is in an invalid state.

    - or -

    An attempt to set the state of the underlying port failed. For example, the parameters passed from this SerialPort object were invalid.

    UnauthorisedAccessException:

    Access is denied to the port.


    Άρα να υποθέσουμε ότι πράγματι δεν υπάρχει θέμα με την πρόσβαση στην θύρα;Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με την εταιρεία να σου δώσουν πληροφορίες με τις σωστές ρυθμίσεις για την επικοινωνία με τη θύρα ή τυχόν περιορισμούς  που υπάρχουν;
  •  18-07-2009, 15:28 52603 σε απάντηση της 52601

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    darklynx:
    Από το MSDN:

    IOException:

    The port is in an invalid state.

    - or -

    An attempt to set the state of the underlying port failed. For example, the parameters passed from this SerialPort object were invalid.



    Αυτό το είχα βρει κι εγώ από το site της MS. Αλλά ακόμα έχω την ίδια απορία: Τα άλλα προγράμματα, πως την ανοίγουν τη θύρα;
    Προφανώς όχι με το SerialPort.Open(), αλλά με κάποιο άλλο, παρόμοιο εργαλείο!


    darklynx:
    Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με την εταιρεία να σου δώσουν πληροφορίες με τις σωστές ρυθμίσεις για την επικοινωνία με τη θύρα ή τυχόν περιορισμούς  που υπάρχουν;

    Αυτό το άφησα για το τέλος. Είπα πρώτα να δοκιμάσω μόνος μου και αν, τελικά, δεν βγάλω άκρη θα ρωτήσω την εταιρεία!



    Διάβασα κάπου ότι με το "OpenNETCF.IO.Serial" ανοίγει η σειριακή κανονικά! Big Smile
    Προσπάθησα να το ενσωματώσω στον κώδικά μου, αλλά δεν τα κατάφερα! Sad
    Δυστυχώς δεν είμαι τόσο πολύ εξοικειωμένος με την VB.NET. Είμαι εδώ και χρόνια κολλημένος με την VB6.

    Αν θα μπορούσε κάποιος να κατεβάσει το OpenNETCF.IO.Serial από εδώ και να το προσαρμόσει στο παραπάνω προγραμματάκι, θα του ήμουν πολύ υπόχρεος!
  •  19-07-2009, 12:36 52605 σε απάντηση της 52603

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Επιτέλους, τα κατάφερα! Big Smile

    Το OpenNETCF.IO.Serial δουλεύει άψογα! Yes

    Σας αναφέρω την λύση για όποιον ενδιαφέρεται:


    Κατεβάστε το OpenNETCF.IO.Serial.zip από εδώ: http://serial.codeplex.com/Release/ProjectReleases.aspx
    Ξεκινήστε ένα νέο Project με VC# ή VB.
    Δώστε στην φόρμα τις διαστάσεις της συσκευής σας (πχ 240x320 ή 480x272).
    Αποθηκεύστε το!
    Αποσυμπιέστε το OpenNETCF.IO.Serial.zip στον φάκελο που κάνατε save το project σας.
    Από το μενού File επιλέξτε Add -> Existing Project...
    Πηγαίνετε στον φάκελο του project σας και κάντε διπλό κλικ στο αρχείο OpenNETCF.IO.Serial.csproj.
    Θα σας βγάλει ένα μήνυμα (δεν ξέρω γιατί) επιλέξτε Yes.
    Από δεξιά (Solution Explorer) κάντε δεξί κλικ στο OpenNETCF.IO.Serial και επιλέξτε Build (Μη τρομάξετε με τα Warnings).
    Τώρα κάντε δεξί κλικ στο Project σας (πάλι απ' το Solution Explorer) και επιλέξτε Add Reference...
    Από την καρτέλα Projects κάντε διπλό κλικ στο OpenNETCF.IO.Serial.
    Αυτό ήταν, είστε έτοιμοι!

    Σας δίνω ένα παράδειγμα γραμμένο σε Visual Basic:
    Βάλτε στην φόρμα 3 κουμπιά (Button1, Button2, Button3) και ένα TextBox (TextBox1).
    Στα Properties του TextBox1 επιλέξτε Multiline = True και μεγαλώστε το TextBox στο ύψος (σχεδόν σε όλο το παράθυρο).
    Τώρα θα πρέπει να βάλετε ένα Timer (Timer1) απ' το οποίο θα διαβάζουμε την θύρα του GPS.
    Μπείτε στον κώδικα και κάντε copy/paste τα παρακάτω και είστε έτοιμοι:
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    32
    33
    34
    35
    36
    37
    38
    39
    40
    41
    42
    43
    44
    45
    46
    47
    48
    49
    50
    51
    52
    53
    54
    55
    56
    57
    58
    59
    60
    61
    62
    63
    64
    65
    66
    67
    68
    69
    70
    71
    72
    73
    74
    Imports System.Text
    Imports OpenNETCF.IO.Serial

    Public Class Form1
    Dim MyPort As Port
    Dim IncomingData As String = ""

    Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
    Me.Text = "Read GPS Sample"
    Button1.Text = "Open COM"
    Button2.Text = "Close COM"
    Button3.Text = "Exit"

    MyPort = New Port("COM7:") ' Εδώ βάλτε τη θύρα του GPS.

    MyPort.RThreshold = 1 ' get an event for every 1 byte received
    MyPort.InputLen = 1 ' calling Input will read 1 byte
    MyPort.SThreshold = 1 ' send 1 byte at a time

    Timer1.Enabled = True
    End Sub

    Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
    Try
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + "Opening COM Port... "
    MyPort.Open()
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + "OK!" + vbCrLf
    Catch ex As Exception
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + ex.Message + vbCrLf
    End Try

    If MyPort.IsOpen() Then TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + "COM Port is open!" + vbCrLf
    End Sub

    Private Sub Button2_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button2.Click
    Try
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + "Closing COM Port... "
    MyPort.Close()
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + "OK!" + vbCrLf
    Catch ex As Exception
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + ex.Message + vbCrLf
    End Try

    If Not MyPort.IsOpen() Then TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + "COM Port is closed!" + vbCrLf
    End Sub

    Private Sub Button3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button3.Click
    If MyPort.IsOpen() Then MyPort.Close()
    MyPort.Dispose()
    Application.Exit()
    End Sub

    Private Sub Timer1_Tick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Timer1.Tick
    If Not MyPort.IsOpen() Then Exit Sub

    Dim enc As Encoding = Encoding.ASCII 'Display as text
    Dim inputData As Byte() = New Byte(0) {}
    Dim I As Integer

    For I = 1 To MyPort.InBufferCount
    inputData = MyPort.Input 'Read the character
    IncomingData = IncomingData + enc.GetString(inputData, 0, inputData.Length)
    Next I
    If IncomingData <> "" Then
    Try
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + IncomingData
    IncomingData = String.Empty
    Catch ex As Exception
    TextBox1.Text = TextBox1.Text + vbCrLf + ex.Message + vbCrLf
    End Try
    End If
    TextBox1.SelectionStart = TextBox1.Text.Length : TextBox1.ScrollToCaret() 'Scroll TextBox Down
    End Sub
    End Class
    Αν τα κάνατε όλα σωστά, θα έχετε το παρακάτω αποτέλεσμα:


    Τώρα, αν κάποιος θέλει να το κάνει με Visual C#, μπορεί να
    κατεβάσει το SerialCSharp.zip από εδώ: http://serial.codeplex.com/Release/ProjectReleases.aspx


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, το πρόβλημά μου λύθηκε!
  •  22-07-2009, 10:02 52679 σε απάντηση της 52605

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Φιλε μου εμενα με πεταει μια γραμμη αλλα την βγαζει με ???? και κουτακια.
    Δοκιμασα και αλλα encodings αλλα κανενα δε βγαζει κατι σωστο.

    Και κατι αλλο.
    Το GPS δε πρεπει καπως να το ενεργοποιω και μετα να αρχιζω να διαβαζω απο την serialport του ;
    Εσυ απλα ανοιγεις την port και διαβαζεις. Αυτο παντα ενεργοποιημενο ειναι ;

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  22-07-2009, 13:30 52690 σε απάντηση της 52679

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Ενταξει τωρα φαινεται οτι στελνει συνεχεια δεδομενα.

    Αλλα ακομα στο textbox τα strings ειναι ???????? κουτακια και περιεργα.
    Γιατι ομως;

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  22-07-2009, 13:40 52692 σε απάντηση της 52690

    Απ: Πρόβλημα με το άνοιγμα της θύρας για GPS.

    Ρε παιδιά το έχουμε πει ένα σωρό φορές. Μην ξεθάβετε άλλα ποστ και ρωτάτε εκει μέσα. Και πιο απίθανο είναι να πάρετε απάντηση γιατί φαίνεται ότι είναι ξεθαμένο, αλλά δεν είναι και δυνατόν να διαβάζουμε όλο το post για να βγάλουμε άκρη τι εννοείται εσείς. Ανοίξτε καινούργιο thread με αναφορά σ'αυτό που το διαβάσατε και περιγράψτε το πρόβλημά σας εκεί, ώστε να βοηθηθείτε πιο εύκολα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems