Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò masteripper. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος masteripper στις 07-12-2009, 09:38. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2009, 11:34 55727

    Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

    Προσπαθώ να βρώ ενα ολοκληρωμένο παράδειγμα ή τουλάχιστον κάποιο άρθρο που να περιγράφει πως ακριβώς στήνεται και "δουλεύει" ο application server σε μια αρχιτεκτονική n-tier.

    Έχω διαβάσει ως τώρα το βιβλίο "Doing Objects in Visual Basic 2005" της Kurata ....http://www.insteptech.com/home/books.htm

    και ας πούμε ότι όλα καλά και όλα ωραία...μετα όμως τι παίζει.

    Δηλαδή άντε στο βιβλίο φτιάχνει μια φόρμα και 2 dll τα οποία βρίσκονται στον ίδιο υπολογιστή....τα κάνει reference μεταξύ τους και όλα καλά και όλα ωραία.

    Στην πραγματικότητα όμως θα έχουμε (με βάση την φιλοσοφία του n-tier)

    1. Τον Χρήστη στο δικό του WorkStation

    2. Ton application Server σε κάποιο πραγματικό server

    3. Την βάση.

    Το θέμα είναι ο "Application server"  Τι θα είναι??

    Θα είναι 1 απλο Dll "πεταμένο" σε 1 φάκελλο κάπου σε 1 server ή θα είναι ας πούμε 1 Windows Service και θα επικοινωνει κάπως(πως????)

    Ελπίζω να μην σας μπερδεψα πολύ απλώς ψάχνω και δεν βρίσκω αυτό που θέλω. 

     

  •  06-12-2009, 12:29 55728 σε απάντηση της 55727

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

  •  06-12-2009, 12:38 55730 σε απάντηση της 55727

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Καλημέρα φίλε μου,

    Άγγιξες τις ποιο ευαίσθητες χορδές μου με το θέμα αυτό αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα γράφω μέχρι την άλλη Κυριακή.

    Απλά θα σου κάνω μια ιστορική αναδρομή ελπίζοντας να λύσω την απορία σου

    Το 1996 ήταν μια μηχανή με MTS(Microsoft Transaction Server).

    To 2000 ήταν μια μηχανή με COM+

    Το 2002 ήταν μια μηχανη που είχε Web Services

    Από 2006 είναι μια μηχανή που έχει WCF Services

    Σε όλα αυτά υπήρχε και υπάρχει το object που έχεις φτιάξει (με παραλλαγες) για να κάνει το middle tier

    Αυτά βέβαια είναι σε υψηλό επίπεδο απο πίσω τους υπάρχει άβυσσος πληροφορίας.

     

    Υ.Γ Για να μην ξέχασω όλα τα παραπάνω είναι σε Windows Environment γιατί υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες όπως CORBA, Taxido κλπ

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  06-12-2009, 12:52 55731 σε απάντηση της 55727

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Έχεις δίκιο να αναρωτιέσαι, μιας και στα Windows ο Application Server αποτελείται από υπηρεσίες του λειτουργικού συστήματος. Υπηρεσίες που προσφέρουν τα απαραίτητα resources που χρειάζονται οι εφαρμογές για να μπορέσουν να λειτουργήσουν, υπηρεσίες όπως ο IIS, τα Component Services, τα Message Queue services, τα Certificate services.

    Όλα ξεκίνησαν το Δεκέμβριο του 1997, όταν η Microsoft θεώρησε ότι αν τα Windows ήταν να γίνουν κυρίαρχο λειτουργικό για την ανάπτυξη εφαρμογών, θα έπρεπε να έχουν εκείνα τα χαρακτηριστικά που απαιτούνται για να τρέξουν τις εφαρμογές. Έτσι κυκλοφόρησε το Windows NT 4.0 Option Pack, που αποτελούταν από τον IIS v4.0, τον Transaction Server v2.0 (πλέον ονομάζεται Component Services), τον Message Queue Server, τον Certificate Server, το Internet Connection Services for RAS και το "θρυλικό" ADO που μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τους προγραμματιστές για την προσπέλαση δεδομένων, με τον ίδιο τρόπο για όλες τις γνωστές βάσης εκείνης της εποχής.

    Το Windows NT 4.0 Option Pack, αν και ήταν προαιρετικό για την έκδοση Windows NT 4.0, με αρχή τα Windows 2000 και σε όλες τις μεταγενέστερες εκδόσεις των Windows, είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι του λειτουργικού συστήματος και αποτελεί τη βάση για την Windows DNA architecture που παρουσιάζεται το 1999. Αν και το Wikipedia δεν το θεωρεί application server, μιας και η Windows DNA Architecture έχει υποσκελιστεί πλέον από την .NET Framework Architecture, και η δεύτερη είναι αυτή που οι σύγχρονοι προγραμματιστές έχουν μάθει να χρησιμοποιούν. Στην πραγματικότητα όμως οι υπηρεσίες που υποστηρίζουν και την μία και την άλλη αρχιτεκτονική, είναι οι ίδιες.

    Σε λειτουργικά εκτός των Windows, ο Application Server αποτελεί ξεχωριστό προιόν από το λειτουργικό σύστημα. Πρόκειται για ένα ξεχωριστό software που πρέπει να έχει εγκατασταθεί σε ένα μηχάνημα για να μπορέσει κάποιος να αναπτύξει Client/Server καθώς και Web-based εφαρμογές. Παραδείγματα γνωστών application servers αποτελούν το Apache TomCat και το JBoss. Συνήθως, οι χρήστες/διαχειριστές εκτός Microsoft λειτουργικών, δεν παραδέχονται τα Windows σαν Application Server μιας και τα μέρη που τον αποτελούν, αποτελούν και κομμάτι του λειτουργικού συστήματος.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  06-12-2009, 12:56 55732 σε απάντηση της 55730

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Antonios Chatzipavlis:

    Άγγιξες τις ποιο ευαίσθητες χορδές μου με το θέμα αυτό αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα γράφω μέχρι την άλλη Κυριακή.

    Απλά θα σου κάνω μια ιστορική αναδρομή ελπίζοντας να λύσω την απορία σου

    • Το 1996 ήταν μια μηχανή με MTS(Microsoft Transaction Server).
    • To 2000 ήταν μια μηχανή με COM+
    • Το 2002 ήταν μια μηχανη που είχε Web Services
    • Από 2006 είναι μια μηχανή που έχει WCF Services

    Σε όλα αυτά υπήρχε και υπάρχει το object που έχεις φτιάξει (με παραλλαγες) για να κάνει το middle tier

    Αυτά βέβαια είναι σε υψηλό επίπεδο απο πίσω τους υπάρχει άβυσσος πληροφορίας.

    Υ.Γ Για να μην ξέχασω όλα τα παραπάνω είναι σε Windows Environment γιατί υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες όπως CORBA, Taxido κλπ

    Χα, ακριβώς την ίδια σκέψη κάναμε, ιστορική αναδρομή!

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  06-12-2009, 13:23 55733 σε απάντηση της 55732

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Οπότε κατα βάση και κοιτάζοντας μπροστα φτιάχνουμε 1 WCF service  το οποίο φαντάζομαι τρέχει σαν Windows service.

    Δηλ. θα είναι 1 service  το οποίο θα "ακουει" σε κάποιο συγκεκριμένο port και με βάση αυτο το Port θα γίνεται η ανταλλγή πληροφοριών.

    Είμαι σωστός ή λάθος

  •  06-12-2009, 13:38 55735 σε απάντηση της 55733

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    masteripper:

    Οπότε κατα βάση και κοιτάζοντας μπροστα φτιάχνουμε 1 WCF service  το οποίο φαντάζομαι τρέχει σαν Windows service.

    Δηλ. θα είναι 1 service  το οποίο θα "ακουει" σε κάποιο συγκεκριμένο port και με βάση αυτο το Port θα γίνεται η ανταλλγή πληροφοριών.

    Είμαι σωστός ή λάθος

     

    ΣΩΣΤΑ ;)

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  06-12-2009, 14:02 55737 σε απάντηση της 55735

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Antonios Chatzipavlis:
    masteripper:

    Οπότε κατα βάση και κοιτάζοντας μπροστα φτιάχνουμε 1 WCF service  το οποίο φαντάζομαι τρέχει σαν Windows service.

    Δηλ. θα είναι 1 service  το οποίο θα "ακουει" σε κάποιο συγκεκριμένο port και με βάση αυτο το Port θα γίνεται η ανταλλγή πληροφοριών.

    Είμαι σωστός ή λάθος

     

    ΣΩΣΤΑ ;)

     

     Ωραία αφου το ξεδιαλύναμε αυτό..., κανένα παράδειγμα (κατα προτίμηση σε VB) που να υλοποιεί πλήρως 1 WCF ως business layer και θα φαίνεται διασύνδεση του με τα άλλα layer

  •  06-12-2009, 21:05 55742 σε απάντηση της 55730

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Antonios Chatzipavlis:

    Υ.Γ Για να μην ξέχασω όλα τα παραπάνω είναι σε Windows Environment γιατί υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες όπως CORBA, Taxido κλπ

     


    Απλά για την ορθότητα της πληροφορίας υποπτεύομαι ότι αναφέρεσαι στο Tuxedo και όχι στο Taxido


    Γιώργος Σακαλής
  •  06-12-2009, 21:22 55744 σε απάντηση της 55742

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    ops!

    Ναι έχεις δίκιο έχουν περάσει πολλάααααα χρόνια από τότε που ασχολήθηκα μαζί του σε UNIX.

    Να είσαι καλα και σε ευχαριστώ για την διόρθωση.

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  07-12-2009, 00:00 55745 σε απάντηση της 55737

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Γενικά είναι κάπως δύσκολο να βρεις κάτι σωστό, ολοκληρωμένο και generic ώστε να καλύπτει εκπαιδευτικές ανάγκες. Όποτε έχω κοιτάξει διάφορα παραδείγματα στο internet, συνήθως λείπει κάτι από τα παραπάνω που ανέφερα. Το μοναδικό resource που είχα βρει και με είχε ικανοποιήσει, είναι αυτό: http://www.dofactory.com/Framework/Framework.aspx Για τα $100 που δίνεις παίρνεις αρκετό υλικό για διάβασμα καθώς η 3-tier αρχιτεκονικη που παρουσιάζει, υλοποιείται με patterns.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-12-2009, 08:10 55748 σε απάντηση της 55745

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Όντως αυτό φαίνεται ενδιαφέρον.Το θέμα είναι αν αποφασίσω να τα "σκάσω" τα 100$ θα πάρω μια εφαρμογή που μπορώ να πατήσω πάνω και να φτιάξω αυτό που θέλω.???

    Δηλαδή θα μου "λύσει" την απορία που έχω αυτή την στιγμή και όσες δημιουργηθουν στην συνέχεια.Και δεν θέλω να είμαι υπερβολικός αλλά τουλάχιστον θα ήθελα τα βασικά να υπάρχουν.Δηλ μιλάμε ότι πρέπει να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των Layer...θα το δω αυτό ή θα ψάχνω πάλι.???

    Ρωτάω απο την άποψη ότι κάποιος το έχει αγοράσει φυσικά.

  •  07-12-2009, 08:51 55749 σε απάντηση της 55748

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Πιθανότατα όχι, δεν πρόκειται να πάρεις κάτι στο οποίο θα μπορείς να πατήσεις πάνω. Και δε νομίζω να βρεις κάτι τέτοιο πουθενά. Ένα παράδειγμα είναι απλά ένα παράδειγμα με στόχο να κατανοήσεις τεχνολογίες, τεχνικές και concepts.

    Πάντως, όπως είπα, αποτελεί ένα ολοκληρωμένο παράδειγμα με μια εφαρμογή 3-tier που όντως δουλεύει.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-12-2009, 09:38 55751 σε απάντηση της 55749

    Απ: Σχετικά με N-tier:Πως υλοποιείται στην πραγματικότητα.(ειδικά ο Application Server)

    Καλως...θα δω τι λέγεται γιαυτο στο Internet και θα δω τι θα κάνω.

    Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems