Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Cloud Computing starter kits

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 03-02-2011, 02:18. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-02-2011, 15:32 62888

    Cloud Computing starter kits

    Καλησπέρα
    Μήπως γνωρίζει κανείς σχετικά με cloud computing σε επίπεδο development πχ manuals ,samples code , patterns, και γενικά εφαρμογές μικρές σαν ξεκίνημα ?
    πχ πως θα ξεκινήσω με windows azure τι πρέπει να ξέρω απο την αρχή κτλ κτλ...

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  01-02-2011, 15:45 62889 σε απάντηση της 62888

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Κοίτα καταρχήν το MSDN. Μία από τις 4 θεματικές περιοχές είναι το Cloud Computing. Η αρχική σελίδα περιέχει εισαγωγικά videos και installers για τα εργαλεία.

    Το Patterns & Practices της Microsoft έχει βγάλει δύο βιβλία τα οποία είναι διαθέσιμα και online, το Moving Applications to the Cloud και το Developing Applications for the Cloud. Γενικά είναι πολύ καλά βιβλία αλλά το στυλ τους ξεφεύγει από το εντελώς εισαγωγικό. 
    To Getting Started section του Windows Azure επίσης περιέχει μία λίστα με βιβλία των Manning, O'Reily (αγοραστά αυτά) τα οποία μπορούν να βοηθήσουν. 

    Και μιας και λέμε για βιβλία, μην ξεχνάμε ότι ο Manning κάνει έκπτωση στα μέλη του DotNetZone, πληροφορίες εδώ. Για τους άλλους το ψάχνουμε

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-02-2011, 16:45 62892 σε απάντηση της 62888

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Το καλύτερο resource με το οποίο μπορείς να ξεκινήσεις την ενασχόληση σου με το cloud computing είναι κατά τη γνώμη μου το

    Windows Azure Platform Training Kit - January Update http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=413E88F8-5966-4A83-B309-53B7B77EDF78&displaylang=enhttp://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=413E88F8-5966-4A83-B309-53B7B77EDF78&displaylang=en

    Σε αυτο θα βρεις μια πληθώρα από resources και πληροφορίες όπως παρουσιάσεις, hands-on labs και demos, που θα κάνουν το ξεκίνημα σου αρκετά ομαλό.

    HTH


    MSc Konstantinos Pantos
    MCP Software Engineer
    http://blog.pantos.name
    http://kostas.pantos.name
  •  01-02-2011, 17:25 62895 σε απάντηση της 62888

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Bill :
    Καλησπέρα
    Μήπως γνωρίζει κανείς σχετικά με cloud computing σε επίπεδο development πχ manuals ,samples code , patterns, και γενικά εφαρμογές μικρές σαν ξεκίνημα ?
    πχ πως θα ξεκινήσω με windows azure τι πρέπει να ξέρω απο την αρχή κτλ κτλ...

    Εκτός απο αυτά που σου πρότεινε ο Παναγιώτης, μπορείς να κατεβάσεις το Windows Azure Training Kit January Update, το οποίο είναι υπερπλήρες, ξεκινάει απο τα πιο απλά, με παρουσιάσεις και demos και φτάνει μέχρι πολύ σύνθετα παραδείγματα και labs. Είναι απο απο τους καλύτερους τρόπους να μάθεις και να "εξικοιωθείς" μέχρι ένα βαθμό με το Windows Azure.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  01-02-2011, 17:45 62902 σε απάντηση της 62895

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Χμμμ, ξέχασες το link Stick out tongue Ευτυχώς, το link υπάρχει ήδη στην αρχική σελίδα του MSDN, πρόκειται για το Windows Azure Platform Training Course στην παράγραφο  "5. Continue Learning"
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-02-2011, 00:07 62924 σε απάντηση της 62892

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Παναγιώτη, ναι δίκιο έχεις, βιασύνη..

    Κώστα, τι στο καλό ρε φίλε, όταν έκανα εγώ το ποστ, το δικό σου δεν υπήρχε και βγήκε μετά και μάλιστα πριν απο εμένα.. έχει χαζέψει ο CS.. αλλοιώς δεν θα ξακαέκανα το ίδιο ακριβώς ποστ με εσένα.. wth..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  02-02-2011, 00:27 62925 σε απάντηση της 62888

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Ένα από τα βασικότερα πράγματα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις με το Azure είναι τί θέλεις να κάνεις με αυτό. Πολλοί θεωρούν ότι Cloud=Ένα Web Role και ένα SQL Azure. Αυτό όμως δεν διαφέρει πολύ από ένα hosted site, άσε που γενικά κοστίζει και περισσότερο. Η πραγματική δύναμη του Azure βρίσκεται στο Table Storage (ουσιαστικά μία NoSQL βάση με αυτόματο distribution/replication και eventual consistency αντί για atomic transactions), στο Queue service και τη χρήση των worker roles. Ο τρόπος ανάπτυξης όταν όλες οι επικοινωνίες γίνονται με queues, η αποθήκευση είναι σε NoSQL βάση και δεν υπάρχουν transactions πουθενά έχει τα δικά του προβλήματα αλλά και τα δικά του οφέλη, όπως το πολύ χαμηλότερο κόστος (ακόμα και σε σχέση με το SQL Azure), η μεγαλύτερη ταχύτητα και το πολύ μεγαλύτερο scalability για ίδιο κόστος.

    Είναι κάτι σαν τη μετάβαση από file databases και τους cursors τις οποίες διάβαζε μία εφαρμογή/χρήστης τη φορά στα RDBMS και την SQL όπου δεκάδες χρήστες αλλάζουν ταυτόχρονα δεδομένα. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-02-2011, 00:35 62926 σε απάντηση της 62925

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Καλά δεν είναι μόνο εκεί η δύναμη, αλλα συμφωνώ ότι είναι απο τα δυνατότερα/βασικά σημεία.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  02-02-2011, 01:08 62927 σε απάντηση της 62926

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Δεν πρόκειται για τα δυνατότερα σημεία, αλλά για τον ίδιο το λόγο ύπαρξης του Azure και τον λόγο που αξίζει να διαβάσει κανείς γι αυτό. Το load balancing ή το content distribution network υπάρχουν εδώ και καιρό - το Azure απλά μειώνει το κόστος. Δεν αλλάζουν αυτά τον τρόπο ανάπτυξης των εφαρμογών ούτε απαιτούν να μάθει κανείς κάτι καινούριο. Αν μείνει κανείς σε αυτά δεν θα έχει μάθει κάτι καινούριο.

    Αντίθετα, το NoSQL, η ασύγχρονη επικοινωνία, η έλλειψη transactions αλλάζουν ριζικά τον τρόπο ανάπτυξης και απαιτούν ριζική αλλαγή στον τρόπο σκέψης και σχεδίασης - όπως και η αλλαγή από file databases σε RDBMS πριν από 20 χρόνια.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-02-2011, 01:18 62928 σε απάντηση της 62927

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Παναγιώτης Καναβός:
    Δεν πρόκειται για τα δυνατότερα σημεία, αλλά για τον ίδιο το λόγο ύπαρξης του Azure και τον λόγο που αξίζει να διαβάσει κανείς γι αυτό. Το load balancing ή το content distribution network υπάρχουν εδώ και καιρό - το Azure απλά μειώνει το κόστος. Δεν αλλάζουν αυτά τον τρόπο ανάπτυξης των εφαρμογών ούτε απαιτούν να μάθει κανείς κάτι καινούριο. Αν μείνει κανείς σε αυτά δεν θα έχει μάθει κάτι καινούριο.

    Αντίθετα, το NoSQL, η ασύγχρονη επικοινωνία, η έλλειψη transactions αλλάζουν ριζικά τον τρόπο ανάπτυξης και απαιτούν ριζική αλλαγή στον τρόπο σκέψης και σχεδίασης - όπως και η αλλαγή από file databases σε RDBMS πριν από 20 χρόνια.

    Καλά ναι, μην παίζουμε με τις λέξεις.. δεν είπα το αντίθετο εγώ, ίσα ίσα συμφωνώ, απλά προσφθέτω ότι δεν είναι το μόνο πράγμα.. NLB στήνεις και .. μόνος σου και CDN δίνει η akamai απο την εποχή του Νώε..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  02-02-2011, 01:19 62929 σε απάντηση της 62927

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Αν και transactions έχουμε σε επίπεδο Table storage όπως και concurrency (optimistic).. Κι όχι eventual consistency αλλά strict, καθώς και οι 3 replices είναι transanctional consistent την στιγμή που γίνεται το commit στην public facing. Κι αυτό ισχύει γενικά για το Windows Azure Storage, είτε Blob, είτε Queue, είτε Table.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  02-02-2011, 23:15 62964 σε απάντηση της 62925

    Απ: Cloud Computing starter kits

    οκ με το cloud και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι "χαζό" αλλά θα με ξεδιαλύνει πολλά : Γιατί να κάνω project cloud αφου ένα ήδη υπάρχον site πχ μπορώ να το ανεβάσω στο cloud ? (Η δεν μπορώ ?) 
    Θέλω να πω δηλαδη πως τι το ιδιαίτερο να προγραμματίσω πχ αφού στην ουσία ένα web application είναι , γιατί να κάνω κ.καλά cloud application ?
    (Αν πχ το site μου λειτουργικά θα είναι το ίδιο) 

    Επίσης για το noSQL που αναφέρες πιο πάνω σκέφτηκα το http://tempuri.org/tempuri.html  νομίζω πως είναι το ίδιο και είναι free και έχει API και για .net / java

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  02-02-2011, 23:37 62965 σε απάντηση της 62964

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Bill :
    οκ με το cloud και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι "χαζό" αλλά θα με ξεδιαλύνει πολλά : Γιατί να κάνω project cloud αφου ένα ήδη υπάρχον site πχ μπορώ να το ανεβάσω στο cloud ? (Η δεν μπορώ ?) 
    Θέλω να πω δηλαδη πως τι το ιδιαίτερο να προγραμματίσω πχ αφού στην ουσία ένα web application είναι , γιατί να κάνω κ.καλά cloud application ?
    (Αν πχ το site μου λειτουργικά θα είναι το ίδιο) 

    Επίσης για το noSQL που αναφέρες πιο πάνω σκέφτηκα το http://hadoop.apache.org/  νομίζω πως είναι το ίδιο και είναι free και έχει API και για .net / java

    Εάν δεν χρειάζεσαι στο elasticity κι όλα αυτά που προσφέρει, τότε απλά δεν χρειάζεται να πας..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  02-02-2011, 23:47 62968 σε απάντηση της 62965

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Παναγιώτη, δεν γράφεις ένα άρθρο με εισαγωγικά για το cloud, σε απλή γλώσσα, που να απαντά σε απλές καθημερινές ερωτήσεις των ενδιαφερόμενων; Πολλοί, μεταξύ τους και εγώ, το παραδέχομαι, έχουν μια νεφελώδη (pun not intented) άποψη για το τι μπορούν να επιτύχουν στο cloud.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  03-02-2011, 00:52 62972 σε απάντηση της 62968

    Απ: Cloud Computing starter kits

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά όσο περισσότερο ισχυρές και δημοφιλείς γίνονται οι φορητές συσκευές (smartphones, tablets) τόσο το Cloud θα γίνεται πιο σημαντικό. Έχω την αίσθηση ότι δημιουργήθηκε πρωτίστως γι' αυτή την αγορά (χωρίς, βέβαια, ν' αγνοούμε τις υπόλοιπες εφαρμογές).

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems