Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 23-07-2011, 12:09. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-07-2011, 09:50 66630

    Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Από ότι φαίνεται η υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali" είναι περισσότερο από το FullText search που πιστεύαμε. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής των Ελληνικών σαν γλώσσας χρήσης και εισαγωγής δεδομένων με το ελληνικό format και ελληνικά μηνύματα λαθών!

    Διαβάστε περισσότερα στην δημοσίευση του Α. Χατζηπαυλή "Ελληνικά μηνύματα λάθους στον SQL Server Denali".


    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  22-07-2011, 10:32 66631 σε απάντηση της 66630

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Όπως έλεγε και ο Φράνκενσταϊν στο Groovie Goolies, "I didn't need that!". Πραγματικά αμφιβάλλω αν μας χρειάζονται περίεργα μηνύματα με ακατάληπτες μεταφράσεις όρων που δεν έχουν αντιστοιχία στα ελληνικά. Αντιθέτως, μπορώ να σκεφτώ προβλήματα όταν θα χρειάζεται να μεταφράσουμε τα μηνύματα από τα ελληνικά στα αγγλικά για να βρούμε τί συμβαίνει. Άσε που τα ελληνικά μηνύματα είναι μή googlίσημα (unbingable αν θέλετε).

    Το SET LANGUAGE 'Greek' είναι καλό για τα datetime formats αλλά αν περνάς τις ημερομηνίες πάντα ως παραμέτρους ή με ISO format, δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτε.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-07-2011, 11:55 66633 σε απάντηση της 66631

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Παναγιώτη, θα βελτιωθεί αυτό, αλλά με την λογική σου δεν θα έπρεπε να έχουμε σε κανένα προϊόν ελληνικά μηνύματα γιατί θα έχουμε πρόβλημα.. Ούτε σε .NET, ούτε πουθενά.. Αυτό το "πρόβλημα" υπήρχε και θα υπάρχει. Εγώ θα πω ότι μας χαρίζανε γάϊδαρο κι εμείς τον κοιτούσαμε στα δόντια.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  22-07-2011, 12:10 66635 σε απάντηση της 66633

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Συμφωνώ με τον Παναγιώτη, καθότι παθών από το .NET ακόμα. Μεγάλη υπόθεση να ψάχνεις το λάθος και να τρως την ώρα σου σε πυθικές μεταφράσεις.
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  22-07-2011, 12:28 66636 σε απάντηση της 66635

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Στο χωρίο μου λένε αυτό που είπε και Πάνος με το γαΐδαρο. Σε κάθε περίπτωση για να σας βγάλω από την δύσκολη περίπτωση υπάρχει ο κωδικός λάθους message_ID, serverity, και status για να bingκάρεις.

    Εξάλλου άμα θέλεις έχεις τα μηνύματα στα ελληνικά και όπως εσείς δεν τα θέλετε υπάρχουν και άλλοι που τα θέλουν τι να κάνουμε τώρα...


    Antonios Chatzipavlis

  •  22-07-2011, 12:32 66637 σε απάντηση της 66633

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Panagiotis Kefalidis:
    Παναγιώτη, θα βελτιωθεί αυτό, αλλά με την λογική σου δεν θα έπρεπε να έχουμε σε κανένα προϊόν ελληνικά μηνύματα γιατί θα έχουμε πρόβλημα.. Ούτε σε .NET, ούτε πουθενά.. Αυτό το "πρόβλημα" υπήρχε και θα υπάρχει. Εγώ θα πω ότι μας χαρίζανε γάϊδαρο κι εμείς τον κοιτούσαμε στα δόντια.

    Ακριβώς, δεν θα έπρεπε σε κανένα προϊόν - πλατφόρμα να έχουμε ελληνικά μηνύματα. Άλλο το Office, όπου τα μηνύματα απευθύνονται στον τελικό χρήστη, και άλλο τα μηνύματα του .NET ή του SQL Server τα οποία απευθύνονται είτε σε προγραμματιστές είτε σε IT Pro.

    Όσον αφορά το γάιδαρο - δεν τον κοιτάζω στα δόντια. Απλά, βλέπω ότι μαζί με το γάιδαρο μου δώσανε κι ένα σακί που μυρίζει και δεν το θέλω.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-07-2011, 12:34 66638 σε απάντηση της 66636

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Antonios Chatzipavlis:

     

    Εξάλλου άμα θέλεις έχεις τα μηνύματα στα ελληνικά και όπως εσείς δεν τα θέλετε υπάρχουν και άλλοι που τα θέλουν τι να κάνουμε τώρα...

    Υπάρχει IT Pro που θέλει τα μηνύματα του συστήματος στα ελληνικά ????? Γιατί? Πραγματικά το έχω απορία γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάποια περίπτωση που ένα ελληνικό μήνυμα θα διευκόλυνε κάποιον. Εκτός και αν κάποια εφαρμογή δείχνει αυτά τα μηνύματα στον τελικό χρήστη, το οποίο δεν θα έπρεπε να κάνει έτσι κι αλλιώς.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-07-2011, 12:43 66640 σε απάντηση της 66638

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Παναγιώτης Καναβός:

    Υπάρχει IT Pro που θέλει τα μηνύματα του συστήματος στα ελληνικά ????? Γιατί?

     

    Και όμως υπάρχουν...

    Η απάντηση μου στο στο γιατί σου είναι απλή, γιατί δηλαδή γερμανός να τα έχει στα γερμανικά, ισπανός στα ισπανικά και οχι ο έλληνας στα ελληνικά.

    Αυτό με το σακί που μυρίζει δεν το κατάλαβα τι θέλεις να πεις... Εγώ πάντως το βλέπω αυτό το σακί να μοσχοβολάει

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  22-07-2011, 12:56 66641 σε απάντηση της 66640

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Ο Γερμανός, ο Γάλλος και ο Ισπανός κατά κανόνα δεν ξέρουν αγγλικά. Αντίθετα ο Έλληνας ξέρει. Όσο για το σακί, αυτό συζητάμε από την αρχή. Παράξενα και παραπλανητικά μηνύματα τα οποία πρέπει πρώτα να μεταφράσεις στα αγγλικά για να καταλάβεις τί λένε. Το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε χρόνια με τα ελληνικά Windows και Office. Δεν βλέπω τί μου προσφέρουν τα ελληνικά system messages αλλά έχω ήδη δει τα προβλήματα σε άλλες παρόμοιες προσπάθειες.

     

    Υ.Γ. Και μην ξεχνάμε πόσες φορές κάνει κάποιος ερώτηση στο DNZ δίνοντας το ελληνικό μήνυμα που του γύρισε το .NET Framework. Το μήνυμα ούτε αυτόν βοηθάει, ούτε κι εμάς που κάθε φορά πρέπει να φανταστούμε "τί εννοούσε ο ποιητής" για να καταλάβουμε τί σημαίνει το μήνυμα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-07-2011, 13:45 66642 σε απάντηση της 66641

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Καταρχήν τα είδες τα μηνύματα στα ελληνικά; είδες να είναι παραπλανητικά; γιατί εγω που τα έχω δεις όλα καθώς κάνω μια μικρή επιμέλεια σε αυτά βλέπω ότι δεν είναι καθόλου παραπλανητικά αντίθετα μάλιστα.

    Εξάλλου πάντα υπάρχει η δυνατότητα όπως ξέρεις καλά να κάνουμε τις προτάσεις μας ώστε να γίνουν καλύτερα, εγώ αυτό κάνω, θέλεις να συνεργαστούμε ώστε να δώσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;


    Antonios Chatzipavlis

  •  22-07-2011, 20:52 66644 σε απάντηση της 66642

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάνουμε σε ακραίες καταστάσεις, αν η ελληνική γλώσσα θα βοηθήσει ή όχι.

    Συμφωνώ με τον Αντώνη, ότι αυτή την στιγμή έχουμε μια μοναδική ευκαιρία να κάνουμε την ελληνική υποστήριξη όσο καλύτερη γίνεται, και θα πρέπει να συνεργαστούμε για το καλύτερο αποτέλεσμα.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  22-07-2011, 21:04 66645 σε απάντηση της 66644

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Msg 3701, Level 11, State 5, Line 1
    Δεν είναι δυνατή η απόρριψη της πίνακας ‘X’, επειδή δεν υπάρχει ή επειδή δεν έχετε δικαιώματα.


    εγω το καλωσορίζω αν και μεχρι τωρα τα μεταφρασμένα απο φιλόλογους Ελληνικα μηνύματα ειναι άστα να παν 8 στα 10, αυτο διχνει πολυ σωστό και ξεκαθαρο!
    οσο μορφωμένοι και να είμαστε και ξερουμε αγγλικά, ειναι καλο να μην περιφρονούμε την γλωσσα μας οταν έχουμε τετοιες ευκαιρίες.
    διορθώσεις γίνονται....



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  23-07-2011, 10:13 66648 σε απάντηση της 66642

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Καλημέρα και από μένα, 

    Στο θέμα των μηνυμάτων (γενικά) θα συμφωνήσω και εγώ με τον Παναγιώτη και ο λόγος είναι το googling. Αν έχω ελληνικό μήνυμα τότε κάνοντας αναζήτηση με αυτό, το search range μου περιορίζεται σε ελληνικά forum. Πρακτικά, οι πιθανότητες να βρω την απάντηση που ψάχνω μικρές. 


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  23-07-2011, 12:05 66650 σε απάντηση της 66648

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Γι'αυτό υπάρχουν υπηρεσίες όπως το http://www.unlocalize.com/
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  23-07-2011, 12:09 66651 σε απάντηση της 66650

    Απ: Υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στον SQL Server "Denali"

    Ξέχασα και το http://finderr.net/clr/el που είναι καλύτερο..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems