Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος evagelos στις 16-12-2012, 11:57. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-02-2012, 01:05 69245

    Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Καλησπέρα,

    Σε κάποια απο τα προγράμματα μου είναι αναγκαίο να ασχολούμαι με το Microsoft Office (ασχέτως έκδοσης).

    Αυτά που κάνω είναι: Μετατροπή αρχείου excel σε text, και τώρα χρειάζομαι να δημιουργώ excel αρχείο με ήδη υπάρχουσες μεταβλητές (επειδή όλα τα μαθηματικά προγράμματα όπως SPSS καταλαβαίνουν τα excel αρχεία).


    Για να επικοινωνώ λοιπών με το excel, χρησιμοποιώ αυτά:

    Imports System.Runtime.InteropServices
    Imports Microsoft.Office.Interop
    Public ExcelApp As New Microsoft.Office.Interop.Excel.Application()
    Dim wBooks As Excel.Workbooks = ExcelApp.Workbooks
    Dim ExcelWorkbook As Excel.Workbook
    Dim ExcelWorksheet As Excel.Worksheet = CType(ExcelApp.ActiveSheet, Microsoft.Office.Interop.Excel.Worksheet)
    Υπάρχει όμως ένα μεγάλο πρόβλημα... Ο χρήστης πρέπει να έχει το excel γραμμένο στον υπολογιστή του!

    Υπάρχει τρόπος να επικοινωνώ με excel αρχεία, χωρίς ο χρήστης να έχει γραμμένο το Microsoft Excel στον υπολογιστή του??


  •  11-02-2012, 01:08 69246 σε απάντηση της 69245

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Εδώ και χρόνια αυτοί εδώ οι τύποι:

    εχουν λύσει αυτό το πρόβλημα (με το αζημίωτο βέβαια).

    Ρίξε μια ματιά.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-02-2012, 01:17 69247 σε απάντηση της 69246

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Ευχαριστώ για την πληροφορία,

    ωστόσο τα προγράμματά μου είναι freeware, και αφού δεν θα πάρω καθόλου λεφτά, δεν μπορώ και να δώσω για να το αγοράσω..

    Υπάρχει ίσως κάποια άλλη λύση??


  •  11-02-2012, 01:31 69248 σε απάντηση της 69247

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Αυτό; (Δεν ξέρω αν κάνει, κι εγώ τώρα το ανακάλυψα)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-02-2012, 01:32 69249 σε απάντηση της 69248

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Βεβαια επειδή θέλεις και να γράφεις και όχι μόνο να διαβάζεις, ίσως δεν κάνει. Δες και αυτό;  http://excelpackage.codeplex.com/


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-02-2012, 01:49 69250 σε απάντηση της 69249

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Δεν πειράζει, είναι 2 διαφορετικά projects.

    Στο ένα μπορώ να βάλω το πρώτο γιατί θέλω μόνο να διαβάζω.

    Στο άλλο μπορώ να βάλω το δεύτερο, αν όμως συμφωνήσει ο καθηγητής μου να αλλάξουμε το License σε GPL γιατί το πρόγραμμα έχει GPL license δυστυχώς.


    Θα δοκιμάσω αυτά τα δύο και θα απαντήσω όταν τελειώσω με το αν δούλεψαν ή όχι (προς το παρόν αφήνω το θέμα σαν μη λυμένο).


    Ευχαριστώ πολύ :)


  •  11-02-2012, 21:04 69260 σε απάντηση της 69250

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Καλησπέρα,

    Excel δεν είναι μόνο τα .xls αρχεία, είναι και τα .xlsx αρχεία. Τα δεύτερα βασίζονται στο OpenXML ένα διεθνές, ECMA-376, Second Edition και ISO/IEC 29500 standard - περισσότερες πληροφορίες εδώ.

    Για να φτιάξεις .xlsx αρχεία δεν χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένο το Excel, δηλαδή το Microsoft Office, οπότε δεν απαιτείται και η σχετικά άδεια. Αυτό που απαιτείται είναι το OpenXML SDK v2.0 και να δεις το σχετικό documentation. Η αλήθεια είναι ότι το να φτιάξεις προγραμματιστικά ένα αρχείο OpenXML έχει αρκετή χειρονακτκή δουλειά και είναι αρκετά μπελαλίδικο. Με την χρήση όμως των PowerTools του OpenXML η διαδικασία αυτή απλοποιείται - μπορείς να φτιάξεις ένα αρχείο, και χρησιμοποιώντας το σαν template να το κάνεις class/κώδικα που θα είναι ενσωματωμένο στον κώδικά σου.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-02-2012, 21:17 69261 σε απάντηση της 69260

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Ενδιαφέρον!

    Ναί, τότε θα φτιάχνω xlsx αρχεία με το PowerTools του Openxml, και οι μαθηματικοί ας τα ανοίγουν με Excel ή ας τα κάνουν απευθείας import..

    Όσο για το άλλο πρόγραμμα που θέλω απλώς να διαβάζω αρχεία, θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω το πρώτο dll.

     

    Btw, μιας που είσαι admin του φόρουμ - μπορώ με πραγματικά μεγάλη μου χαρά, να σου πω ότι το φόρουμ αυτό το αναφέρω στα Credits προγράμματος που έφτιαξα και θα πάει σε παγκόσμιο συνέδριο ( http://promisedata.org/2012/ ), και αργότερα και σε περιοδικό.

    Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω, ειλικρινά.

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)


  •  12-02-2012, 10:09 69265 σε απάντηση της 69261

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    Εμείς ευχαριστούμε..

    Είναι αλήθεια είναι ότι το OpenXML φτιάχτηκε με την προϋπόθεση ότι τα έγγραφα του προτύπου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σαν "οχήματα" μεταφοράς δεδομένων - αυτό υπονοεί το export, που κάποιος το καταλαβαίνει εύκολα, αλλά και το import που δεν είναι ευρέως γνωστό.

    Υπάρχουν τεχνικές στα έγγραφα του Office - με χρήση named ranges στο Excel και χρήση bookmarks στο Word - που ουσιαστικά καθηστούν τα έγγραφα ηλεκτρονικές φόρμες, και επιτρέπουν συλλογή/διάβασμα δεδομένων από τα αρχεία. Βέβαια πάντα είναι δυνατή και η bulk ανάγνωση των αρχείων - συγκεκριμένα για την περίπτωσή σου για το Excel, δες εδώ...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-12-2012, 11:57 71760 σε απάντηση της 69265

    Απ: Excel χωρίς να το έχει ο χρήστης?

    για δες και εδώ http://closedxml.codeplex.com/ 

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems