Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Module error

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Γραμματικόπουλος Νικόλαος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 26-03-2012, 16:40. Υπάρχουν 18 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (19 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-03-2012, 00:59 69760

    Module error

    Καλησπέρα,
    έχω γράψει ένα πρόγραμμα και τρέχει κανονικά. Όταν όμως το κάνω setup μόλις τρέξω το πρόγραμμα μου πετάει αυτό το error
    the type initializer for MainModule threw an exception.
    το mainmodule το έχω προσθέσει εγώ ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ κάποιες μεταβλητές as public. Και σας δίνω και τον κώδικα ο οποίος είναι γραμμένος σε VB


    Module MainModule

        'Gia to aplo connection
        Public constr As String
        Public con As SqlClient.SqlConnection
        Public command As SqlClient.SqlCommand

        'gia ta stoixeia
        Public UserName As String
        Public Pass As String
        Public UserInfo As LevelsClass
        Public Company As Integer
        Public Season As Integer
        Public Lesson As Integer

        'Public Formes
        Public PubLoginForm As LoginForm
        Public PubCompanySelectionForm As CompanySelectionForm
        Public PubLessonsGridForm As LessonsGridForm
        Public PubUserGridForm As UsersGridForm
        Public PubMainForm As MainForm
        Public PubSearchForm As SearchForm
        Public PubChangeStatusForm As ChangeStatusForm
        Public PubAttendanceForm As AttendanceForm
        Public PubSegmentControlForm As SegmentControlForm
        Public PubModeAutoFingForm As ModeAutoFingForm
        Public PubModeHandleFingerForm As ModeHandleFingerForm
        Public PubModeHandleForm As ModeHandleForm

        'gia tis apousies
        Public abslist As List(Of StudentClass)
        'counter
        Public counter As Integer
        'gia ton elegxo an einai anoixto
        Public opendev As Boolean
        Public checkform As Integer
        '1 gia autofingform
        '2 gia handlefingform
        '3 gia handleform

        'gia thn apothikeush ths eikonas
        Public bmap As Bitmap
        Public fingmap As Byte()

        'gia to Proccesing
        Public Pubaem As Integer

        'gia ta levels
        Public ListOfLevels As List(Of LevelsClass)
        Public ListOfStudentSearch As List(Of SearchClass)
        Public ListOfSemesterChar As List(Of SearchClass)
        Public ListOfExcel As List(Of SearchClass)

    End Module

    έχει μήπως καμία ιδέα??
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  25-03-2012, 01:47 69765 σε απάντηση της 69760

    Απ: Module error

    Επίσης κάτι που ξέχασα ν' αναφέρω είναι ότι χρησιμοποιώ 1 φόρμα DevExpress. Με τα διαφορετικά είδη setup που έχω δημιουργήσει ένα error είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω και άλλο ένα είναι ότι δεν μπορεί να φορτώσει τα DevExpress.dll
  •  25-03-2012, 13:34 69766 σε απάντηση της 69760

    Απ: Module error

    Αυτό το exception δεν έχει ένα Inner Exception που να δίνει παραπάνω πληροφορίες για το πρόβλημα;
  •  25-03-2012, 23:10 69769 σε απάντηση της 69766

    Απ: Module error

    Όχι.
  •  25-03-2012, 23:23 69770 σε απάντηση της 69769

    Απ: Module error

    Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις συμπεριλάβει το component στο setup ή για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται σωστά. Με λίγο googling που έκανα, τέτοια μηνύματα σφάλματος εμφανίζονται όταν κάποια βιβλιοθήκη δεν έχει συμπεριληφεί στο deployment. Μήπως υπάρχουν components με reference σε τρίτα components τα οποία δεν τα έχεις συμπεριλάβει;

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  25-03-2012, 23:31 69771 σε απάντηση της 69770

    Απ: Module error

    Τι εννοείς δεν έχω συμπεριλάβει; Όταν δημιουργώ το setup βάζω μέσα στο project ότι υπάρχει στο release file. Το vs βρίσκει όλα τα references που χρησιμοποιώ και τα ενσωματώνει από μόνο του. Εγώ δεν κάνω τίποτα παραπάνω. Όσο για το module αυτό, βρίσκεται μέσα στο project όπως και όλα τα υπόλοιπα και λογικά θα πρέπει να ενσωματώνει και αυτό.
  •  25-03-2012, 23:39 69772 σε απάντηση της 69771

    Απ: Module error

    Δεν είναι υποχρεωτικό να πρόκειται για κάτι που βρίσκεται στον "έλεγχό" σου. Για παράδειγμα, δες εδώ κι εδώ. (Η διαίσθησή μου, μου λέει ότι το δεύτερο link ίσως είναι η λύση που ψάχνεις. Το βρήκα τώρα). Η περιγραφή του σφάλματος δείχνει ότι "κάτι λείπει", αλλά δε σου λέει τι είναι αυτό.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 00:04 69773 σε απάντηση της 69772

    Απ: Module error

    Φίλε ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά δεν δουλεύει και πάλι. Έκανα τα βήματα που είχε γραμμένα στο 2ο λινκ χωρίς θετικό αποτέλεσμα.
  •  26-03-2012, 00:08 69774 σε απάντηση της 69773

    Απ: Module error

    Μήπως χρειάζεται να εγκατασταθεί η 64-μπιτη βιβλιοθήκη; Σε τι λειτουργικό εγκαθιστάς την εφαρμογή;

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 00:27 69775 σε απάντηση της 69769

    Απ: Module error

    Μπορείς να πιάσεις το TypeInitializationException και να κοιτάξεις το InnerException property, όπως προτείνει εδώ; Μου φαίνεται πολύ παράξενο που παραπάνω γράφεις ότι δεν υπάρχει inner exception...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 00:54 69776 σε απάντηση της 69775

    Απ: Module error

    Could not load file or assempbly 'DevExpress.Data.v10.2, Version=10.2.5.0,Culture=neutral (mpla mpla) or one of its dependencies.Strong name validation failed.(Exception from HRESULT:0x...)
  •  26-03-2012, 01:09 69777 σε απάντηση της 69776

    Απ: Module error

    Όντως κάτι δεν εγκαθίσταται σωστά. Μια παρεμφερή συζήτηση λαβάνει χώρα εδώ. Αναφέρει κάποια πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις. Αν όλα αποτύχουν, τότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις post στο forum της DevExpress.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 01:24 69778 σε απάντηση της 69777

    Απ: Module error

    Anyway ευχαριστώ φίλε για τη προσπάθεια και το χρόνο σου. Η λύση που εφαρμόζω τώρα είναι να βγάλω το devexpress control και να κάνω κάτι δικό μου.
  •  26-03-2012, 10:37 69783 σε απάντηση της 69778

    Απ: Module error

    Αυτό είναι κάπως "πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι". Γιατί νομίζεις ότι το "κάτι δικό σου" δεν θα έχει τα ίδια ή περισσότερα προβλήματα? Απ' ότι φαίνεται δεν έχεις φτιάξει σωστά το setup της εφαρμογής σου. Το πρόβλημα δεν είναι στα components της DevExpress - τόσος κόσμος τα χρησιμοποιεί χωρίς πρόβλημα. 
    Κοιτάζωντας τον κώδικα σου βλέπω πολλές φόρμες τις οποίες έχεις φτιάξει εσύ, χωρίς καθόλου εκτελέσιμο κώδικα. Προφανώς το πρόβλημα είναι σε κάποια από αυτές τις φόρμες, όχι στο module. 

    Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις μία μικρή εφαρμογή (μία φόρμα, ένα control) με τα control της DevExpress και να δεις πως συμπεριφέρεται όταν γίνεται το setup. Μετά, μπορείς να προσθέσεις ένα-ένα τα δικά σου controls μέχρι να δεις ποιό δημιουργεί το πρόβλημα.

    Πέρα από αυτό, θα πρέπει να βάλεις exception handling και logging στην εφαρμογή σου το οποίο θα αποθηκεύει όλο το exception, όχι μόνο το Message. Διαφορετικά δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη τί συμβαίνει. Ένα απλό Exception.ToString() θα σου δώσει το message, το σημείο που εμφανίστηκε το πρόβλημα και ολόκληρο το call stack. Έτσι θα μπορέσεις να δεις ποιά φόρμα είναι αυτή που προκαλεί το σφάλμα

    Τέλος, μπορείς να πιάσεις τα exceptions που έχουν ξεφύγει από τον κώδικα σου πιάνοντας το UnhandledException event. Αυτό θα σου δώσει την ευκαιρία να πιάσεις το exception και να το αποθηκεύσεις κάπου πριν κλείσει η εφαρμογή σου. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  26-03-2012, 14:35 69784 σε απάντηση της 69783

    Απ: Module error

    Στη προκειμένη περίπτωση, μετά την αλλαγή που έκανα δηλαδή να αφαιρέσω τα DevExpress δουλεύει κανονικά το setup. Όσο για τη λύση που μου προτείνεις την έχω εφαρμόσει ήδη. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα. Όχι το να κάνω μία μικρή εφαρμογή με DevExpress αλλά να αφαιρέσω όλες τις φόρμες και να τις προσθέσω μία μία. Όπως γράφω και παραπάνω ένα από τα error ήτανε αυτό που αφορά το MainModule. Αλλάζοντας τρόπο δημιουργίας του setup κατά ένα περίεργο τρόπο άλλαξαν και τα error. Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως τ’ ότι τα έχω σπασμένα και όχι αγορασμένα είναι το πρόβλημα γιατί όπως είπες και εσύ τόσος κόσμος τα χρησιμοποιεί. 
    Αναλυτικότερα

    Με το publish now του VS δεν τρέχει καν το setup.
    Με το setup project του VS έχω το error με το MainModule
    Με το setup του InstallShield δεν βλέπει καν τα dependencies που έχουνε οι βιβλιοθήκες που καλώ και τα dll της DevExpress δεν τα βλέπει καν. Εκεί είναι που έχω και το 2ο το error που ανέφερα στο topic πως δεν μπορεί βρει τα dll της DevExpress
Σελίδα 1 από 2 (19 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems