Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Frontier. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Frontier στις 02-01-2006, 13:50. Υπάρχουν 22 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-12-2005, 21:16 8270

    Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Καταρχάς καλησπέρα,

        Να συστηθώ στα γρήγορα. Ονομάζομαι Μάνος Παππάς και γράφτηκα εδώ μετά την παρότρυνση του πολύ καλού μου φίλου Ανδρέα. Προγραμματίζω κατά κύριο λόγο σε C/C++ (17 χρόνια σε C, 9 χρόνια C++) για διάφορες πλατφόρμες (AmigaOS, Un*x, Windows/Windows CE και eCos). Κατά γενική ομολογία είμαι ευχάριστο άτομο :) απλά ενοχλούμαι με κάποια απαράδεκτα - κατά τη γνώμη μου - πράγματα.

        Το τελευταίο Visual Studio 2005 έκδοση Professional "έπεσε" στα χέρια μου (νόμιμα, σας διαβεβαιώ) και φυσικά άρχισα να το ξεψαχνίζω. Μετά την αρχική ευχαρίστηση που έχει κανείς με ένα νέο παιχνίδι/εργαλείο, ήρθαν και τα πρώτα δυσάρεστα μαντάτα, που δυστυχώς είναι σοβαρότατα (απώλεια κώδικα).

        Το ακόλουθο bug επηρρεάζει τόσο την VB.NET όσο και την C# και έχει να κάνει με τα generics, το Intellisense και το CLR2. Η πηγή του "κακού" βρίσκεται στο CLR2, εκφράζεται μέσω ενός infinite-loop του Intellisense και ενεργοποιείται με απλό κώδικα generics που γράφουμε στον editor (σας διαβεβαιώνω ότι το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει ούτε στο VSnet 2002 ούτε στο 2003). Δυστυχώς, patch (hotfix) για το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι ευρέως διαθέσιμο, παρά μόνο αφού καλέσει κανείς την υποστήριξη προϊόντος (αστική χρέωση για Αθήνα, υπεραστική για επαρχία όπως είμαστε εμείς), όπου θα πρέπει να περάσει αρκετή ώρα στη γραμμή για να πάρει
    ένα fix (που συνήθως αποστέλλεται με e-mail) το οποίο θα έπρεπε να είναι ευρέως διαθέσιμο, από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι γνωστό στην προγραμματιστική ομάδα του Visual Studio 2005 από την beta 2 και δεν διορθώθηκε στην final επειδή "δεν προλάβαιναν το launch date" (σχετικό link).

        Για να αναπαράγετε το bug, ακολουθήστε τα εξής βήματα (όπως περιγράφει στο blog του ένας φίλος από τις ημέρες Amiga, ο Frans Bouma):

        1. Δημιουργήστε ένα απλό Console C# project.
        2. Αντιγράψτε στο clipboard τον κώδικα από το εξής link
        3. Αντικαταστήστε όλα τα περιεχόμενα του main.cs αρχείου, με αυτά που αντιγράψατε προηγουμένως στο clipboard
        4. Πηγαίνετε στη γραμμή 126 (string Value // <<<<<<< HERE) και διαγράψτε το σχόλιο.
        5. Γράψτε το σύμβολο {

        BOOM! To Visual Studio 2005 "σκάει", 100% CPU usage (σε Athlon64 x2) στο process "devenv.exe". Η μόνη επιλογή είναι ο τερματισμός της διεργασίας, με απώλεια όλου του κώδικα, forms κλπ έχετε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το πρόβλημα όπως είπα, οφείλεται στο Intellisense ("πέφτει" σε infinite loop) και η μόνη επιλογή είναι είτε να τροποποιήσετε τον κώδικα (εξωτερικά από άλλο εργαλείο, γιατί αν τον ξανανοίξετε με το VS θα κολλήσει ξανά και ξανά...), είτε να κλείσετε το Intellisense και να χάσετε ένα σωρό βοηθήματα που το συνοδεύουν (και που πληρώσατε καλά χρήματα για αυτά).

        Για να μην παρεξηγηθώ: το Visual Studio ανέκαθεν το θεωρούσα την κορυφή των IDE's και ήταν το αγαπημένο μου σύστημα ανάπτυξης εφαρμογών. Όμως κάπου απογοητεύτηκα με αυτή την έκδοση, διότι προτίμησαν να κυκλοφορήσουν ένα εξαιρετικά ασταθές προϊόν (περισσότερα bugs στη συνέχεια του μηνήματος) για να προλάβουν μια ημερομηνία, παρά να κυκλοφορήσουν ένα σταθερό προϊόν λίγο αργότερα (όπως ζητούσαν σχεδόν όλοι οι testers της beta2). Αυτό ήταν το ένα σοβαρό λάθος της Microsoft.

        Το άλλο σοβαρό λάθος, είναι που δεν κυκλοφορούν τα fixes του Visual Studio ευρέως, υπό τη μορφή ενός Service Pack. Δεν είναι λίγο περίεργο που μέχρι και την έκδοση 6.0 έχουμε πληθώρα από Service Packs, ενώ για τις .NET εκδόσεις τίποτα (εκτός από το SP του VS.NET 2002 το οποίο και κυκλοφόρησε φέτος, 3 χρόνια αφότου παρουσιάστηκε το προϊόν). Αντί αυτού, ο developer είναι αναγκασμένος να καλεί την τεχνική υποστήριξη, να εξηγεί (και να κουράζει και τους εργαζόμενους εκεί) για ένα γνωστό πρόβλημα και να παρακαλά για ένα fix, ώστε να μπορεί να κάνει τη δουλειά του για να μη χάσει τη δουλειά του, κάτι που κοστίζει τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Για ένα προϊόν που κοστίζει τόσα χρήματα, η πολιτική αυτή είναι απλά απαράδεκτη! Κατανοώ ότι η Microsoft επιθυμεί κάποιο extra εισόδημα (τουλάχιστον στις περιοχές που το τηλεφώνημα στα PSS's έχει υψηλή χρέωση), αλλά να πληρώνεις και από πάνω για διορθώσεις σε ένα προϊόν που δεν λειτουργεί σωστά και όπως διαφημίζεται, είναι εξωφρενικό.

        Περισσότερα εξωφρενικά και bugs θα βρείτε στις παραπομπές του μηνύματος αυτού. Το συμπέρασμα είναι ότι δυστυχώς όταν το marketing παίζει το ρόλο των developers, μόνο κακά έρχονται. Το μόνο που ελπίζω είναι η νέα χρονιά να φέρει όσο συντομότερα γίνεται το SP ώστε να λειτουργήσει το VS όπως πρέπει και να μην στεναχωριώμαστε όπως τώρα :(  Συμβουλή μου να μην μετατρέψετε τα projects σας στο VS.net 2005 πριν βγει το SP, αλλιώς σας περιμένουν μεγάλες περιπέτειες (κυρίως οι VB και C# developers, η C++ φαίνεται να μην αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα, αν και διερευνώ κάποια issues του compiler τα οποία εμφανίσθηκαν με αυτή την έκδοση).

        Με τις καλύτερες ευχές μου για μια χαρούμενη, γεμάτη υγεία Νέα Χρονιά. :)

    Σχετικά links από blogs μερικών VS gurus όπου αναφέρονται πάρα πολλά σοβαρά bugs με το προϊόν:

    Mini-Microsoft: http://minimsft.blogspot.com/2005/11/hey-shareholders-vs-2005-is-fantastic.html
    Roy Osherove: http://weblogs.asp.net/rosherove/archive/2005/11/04/429455.aspx
    Anatoly Lubarski: http://blogs.x2line.com/al/archive/2005/11/05/1299.aspx
    Wesner Moise: http://wesnerm.blogs.com/net_undocumented/2005/11/vs_2005_bugs.html
    Ayende: http://www.ayende.com/Blog/PermaLink,guid,d7611008-da17-4019-acd2-eb74da3d5d2b.aspx

    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
  •  30-12-2005, 22:13 8271 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Η MS δεν έχει ανάγκη τα λεφτά μας απο το support που χρεώνει.Οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε δωρεάν calls λόγω του MSDN subscription που έχουμε.
    Παρουασιάζεις το bug και μιλάς για ένα fix το οποίο σου έρχεται "prive", αλλα πουθένα δεν βλέπω να το μοιράζεσαι μαζί μας και στεναχωριέμαι Smile [:)]
    Ναι ίσως είναι "απαράδεκτο" να υπάρχει αυτό το bug αλλά Service Pack δεν βγαίνει για 5 και 10 fixes αλλά για πολύ μεγαλύτερα νούμερα.Μην ξεχνάς επίσης, ότι ενα το launch date ήτανε 7 Νοέμβρη, το CD Stamping ξεκίνησε τουλάχιστον 3 εβδομάδες ΠΡΙΝ απο αυτό, το οποίο σημαίνει οτι ΟΛΑ θα έπρεπε να πάνε στα σκουπίδια, και να τυπωθούν απο την αρχή (γιατι το bug βρέθηκε κάπως "αργά"),φαντάσου το κόστος λοιπόν..Οπότε ήτανε "καλύτερα" που βγήκε έτσι τώρα..
    Δεν υποστήριζω την MS ούτε την υπερασπίζομαι, απλά ας δούμε ορισμένα πράγματα αντικειμενικά.

    Καλή χρονιά να έχουμε.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  31-12-2005, 00:13 8273 σε απάντηση της 8271

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Δεν έχω το fix γιατί δεν είναι ευρέως διαθέσιμο (όπως συμβαίνει με τα fixes των Windows, Office κλπ), οπότε δεν μπορώ να μοιρασθώ κάτι που δεν έχω :)

    Δεν παρουσιάζω τα πράγματα με δραματικό τρόπο, αλλά κάποιοι από εδώ δεν έχουν MSDN συνδρομές για διάφορους λόγους (που δεν είναι της παρούσης), άρα δεν έχουν και δωρεάν κλήσεις (που πάλι δεν είναι δωρεάν). Το θέμα είναι ότι διορθώσεις για το Visual Studio δεν γίνονται ευρέως διαθέσιμες - όπως θα έπρεπε να ήταν - κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο για την υποστήριξη των developers. Ας μου εξηγήσει κάποιος σε τι θα βοηθήσει το να καλέσω την υποστήριξη για να εξηγήσω κάτι που είναι ήδη γνωστό και υπάρχει λύση, όταν θα μπορούσαν να μου το παρέχουν μέσω web, ελέγχοντας την γνησιότητα του πακέτου Visual Studio που έχω (όχι ότι δεν γίνεται και τώρα); Δεν είναι χάσιμο χρόνου να πρέπει να μιλάω με έναν άνθρωπο, τη στιγμή που με ένα click θα λυνόταν το πρόβλημα;

    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο - πάντα καλοπροαίρετα και ειλικρινά: την επιλογή "Check for Updates" στο Help menu του VS την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Από την έκδοση 2002 δεν κάνει τίποτα, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Κανένα update/fix, απλά σε στέλνει στο Windows Update, όπου και εκεί δεν βρίσκεις φυσικά τίποτα (πέρα από κανένα .NET Runtime update) σχετικό με VS.

    Το ότι έκαναν 3 χρόνια να βγάλουν ServicePack για το VS 2002 δεν σε ενοχλεί; Το VS 2003 ήταν ένα bugfixed VS 2002, το οποίο διόρθωνε μεν κάποια bugs, αλλά έβαζε πολλά περισσότερα (εξαίρεση: ο C++ compiler που είναι πραγματικά άψογος, γιαυτό και τον έδωσαν δωρεάν ως VCToolkit2003). Το γεγονός ότι όλα αυτά τα bugs που προανέφερα, εμφανίσθηκαν στην έκδοση beta2 του VS 2005 και δεν διορθώθηκαν λόγω πίεσης χρόνου παράδοσης, είναι λογικό. Αλλά δεν είναι παράλογο να λένε ότι τα bugs θα διορθωθούν με την ΕΠΟΜΕΝΗ έκδοση του Visual Studio και όχι με κάποιο service pack (τάδε έφη δια στόματος Suma: http://weblogs.asp.net/fbouma/archive/2005/11/04/429371.aspx#429452);

    Ευτυχώς αυτό ξεσήκωσε αντιδράσεις και αναγκάστηκαν να πουν για κάποιο VS 2005 SP κατά τον Απρίλιο (!) 2006 - όταν το bug ανακαλύφθηκε από τη beta2 και το fix υπάρχει καιρό τώρα. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν οι "εγκέφαλοι" της MS ότι με αυτούς τους τρόπους θάβουν ένα πολύ καλό - κατά τα άλλα - προϊόν και ωθούν τους developers αλλού; Γιατί αν δεν μπορείς να εμπιστευθείς το IDE/CLR/Compiler σου, πως μπορείς να κάνεις το ίδιο για τη δουλειά σου; Κανείς δεν θέλει να χάνει δουλειά γιατί το IDE έχει ένα σοβαρότατο bug και δεν του δίνουν το fix που θα έπρεπε.

    Έστω να δεχτώ ότι "έπρεπε" να κυκλοφορήσουν το VS2005 όπως ήταν τώρα, αλλά κατά πόσο είναι "καλύτερο" που βγήκε τώρα, θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. Το γεγονός δε ότι δεν παρέχουν μια σειρά από fixes που υπάρχουν για ΓΝΩΣΤΑ προβλήματα ΤΩΡΑ, ενισχύει την άποψή μου. Τουλάχιστον θα γλύτωναν όλα αυτά τα MB από γκρίνια (rants) που βγήκαν στην επιφάνεια, από τα προβλήματα που δεν διορθώθηκαν από την beta2->final. Υπάρχουν μάλιστα και κάποια πράγματα που ΕΠΑΙΖΑΝ στην beta2 και δεν λειτουργούν στην final, οπότε έχει ακόμα περισσότερο γέλιο η όλη φάση (ο όρος "γέλιο" χρησιμοποιείται ειρωνικά εδώ).

    Αν είχα το fix δεν θα "γκρίνιαζα", πίστεψέ με, απλά θέλω να λειτουργεί σωστά το λογισμικό που έχω και που κόστισε αρκετά χρήματα. Και να είσαι σίγουρος ότι θα το μοιραζόμουν μαζί σας.

    Περισσότερες πληροφορίες για το fix, εδώ:
    http://support.microsoft.com/kb/910832/en-us
    και
    http://support.microsoft.com/kb/906673/en-us

    Αν μπορεί κάποιος να το βρει και να το βάλει εδώ, ώστε να ωφεληθούμε όλοι, έχει καλώς, αλλιώς να με συγχωρείτε για την ενόχληση, δεν θα επαναληφθεί με άλλα posts από εμένα.

    Υ.Γ: Αν νομίζεις ότι υπερβάλλω, που να αρχίσουμε να μιλάμε για το Refactoring και WinForms, ειδικά το refactoring (asp.net) πολύ απλά δεν παίζει σε αυτή την έκδοση. :(

    Και πάλι καλή χρόνια σε όλους και ελπίζω να φέρει φώτιση στους εγκέφαλους της MS :)
    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
  •  31-12-2005, 02:29 8275 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Όπως και να έχει δεν θα μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω ή να κράξω την MS.
    Το VS 2005 είναι ενα ΠΟΛΥ καλό προιόν, το οποίο έχει ναι μεν δυσκολίες στην μετάβαση και κάποια bugs, αλλά ειλικρίνα ΌΛΑ τα υπόλοιπα που προσφέρει, σε κάνουν απλα να τα "υποστείς" με λίγη δικαιολογημένη γκρίνια.
    Όσο για τους migration wizards έχει συζητηθεί το θέμα εκτενός σε άλλο topic και ναι, ο migration wizard για ASP.Net, δεν δουλεύει σωστά τις περισσότερες φορές, ΑΝ ΚΑΙ τις περισσότερες απο αυτές που δεν δουλεύει σωστά, είναι για είχανε "μπακαλέ ολέ" design και στήσιμο οι σελίδες.Όπως είπε και κάποιος άλλος εδώ "..ή όπως η Microsoft νομίζει οτι πρέπει να δουλέυουμε.".
    Προσωπικά, εγώ είχα ελάχιστα προβλήματα σε WinForms,αν και είχα πολλά σε WebForms, λειτουργούν όλα όσα έχω δοκιμάσει και χρειάζομαι, οπότε είμαι ενας απο τους ευχαριστημένους πελάτες της MS.
    Λες αν με ενοχλεί για το VS 2002 και VS 2003.. Να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό..Ποια απο αυτά τα bugs τα "κατάλαβες"?Ποιά απο αυτά τα bugs σου προκαλέσανε πρόβλημα στην δουλειά σου?Ποιά απο αυτά τα bugs τα είδες εν ώρα εργασίας?
    Εγω πάλι κανένα..Μερικά απο αυτά τα βρίσκουνε, απλά για να τα βρίσκουνε..ΣΙΓΟΥΡΑ έχει bugs.. ενα πολύ ενοχλητικό είναι το limitation με τα controls που μπορείς να έχεις σε μια form και δεν μπορείς να το ξεκινήσεις σε Debug αν ξεπερνάει τον "επιτρεπόμενο" αριθμό..Αλλά αυτό δεν με επηρεάσε, παρα μόνο 2 φορές..

    PS. Μπορεί να μην έχεις στο fix, αλλά απο ότι είδα στο site δίνει workaround για το bug..οπότε πιστεύω οτι μπορείς να κάνεις την δουλειά σου άνετα, μέχρι να βγεί το fix.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  31-12-2005, 10:40 8277 σε απάντηση της 8275

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

     pkefal wrote:

    Λες αν με ενοχλεί για το VS 2002 και VS 2003.. Να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό..Ποια απο αυτά τα bugs τα "κατάλαβες"?Ποιά απο αυτά τα bugs σου προκαλέσανε πρόβλημα στην δουλειά σου?Ποιά απο αυτά τα bugs τα είδες εν ώρα εργασίας?


    Compiler bugs. Bugs σε template parsers της C++ (VS 2002), τα οποία ευτυχώς διορθώθηκαν στο VS 2003, αλλά εισήχθησαν κάποια άλλα, για τα οποία υπάρχει ευτυχώς workaround. Το θέμα είναι ότι εσύ βλέπεις τα θέματα από την πλευρά του web developer, ενώ εγώ από την πλευρά του core developer. Σκέφθηκες ότι ίσως υπάρχουν κάποιοι εδώ που δεν είναι το ASP.NET όλη τους η ζωή, αλλά χρησιμοποιούν κάποια άλλη γλώσσα;

    Τέλος πάντων, δε το συνεχίζω, δεν έχει νόημα εξάλλου αφού η κουβέντα πάλι πήγε σε ζητήματα αν "χτυπάμε" την MS ή όχι, κάτι που από το αρχικό μου μήνυμα ξεκαθάρισα ότι δεν κάνω. Απλά το fix ήθελα, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος εδώ που να θέλει να βοηθήσει πραγματικά.

    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
  •  31-12-2005, 13:14 8283 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Το Service Pack για το VS2005 αναμένεται να βγει πάρα πολύ σύντομα (Ιανουάριος αν δεν κάνω λάθος), μαζί με το αντίστοιχο SP για VS.Net 2003.

    Το παράξενο είναι ότι δεν έχει περάσει ούτε μισός χρόνος από την κυκλοφορία του, ενώ για το 2003 κοντεύουμε τα 3 χρόνια.

    Μπορώ να αναφέρω κι εγώ διάφορα άλλα προβλήματα, άκρως εκνευριστικά, όπως τη μη σωστή αποθήκευση των Settings σε άλλο folder (χρειάζεται regedit, και πάλι επιμένει να δημιουργεί τον κατάλογο Visual Studio Projects στο My Documents), το ολοκληρωτικό χάσιμο των ρυθμίσεων αν ανοίξω 2 και 3 Visual Studio μαζί (για το παρόν project χρειάζομαι 5-6), και ούτω καθ' εξής.

    Και ναι, οτιδήποτε μπλέκεται με την παραγωγικότητά σου, ειδικά όταν έχεις πληρώσει για το προϊόν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (MSDN ή όχι), η υποστήριξη οφείλει να είναι άμεση. Ακόμα χειρότερα, όταν το hotfix είναι διαθέσιμο, θα πρέπει να είναι πραγματικά διαθέσιμο. Η δικαιολογία με το support call για το εκάστοτε hotfix, είναι γελοία κατά τη γνώμη μου, και δε μπορώ να δω κάποια λογική πίσω από αυτήν


    ΥΓ. Το πιο άχρηστο feature του VS.Net 2003, ήταν το Check for service releases κατά το setup! :]
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  31-12-2005, 15:29 8286 σε απάντηση της 8283

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

     Frontier wrote:
    Αν είχα το fix δεν θα "γκρίνιαζα", πίστεψέ με, απλά θέλω να λειτουργεί σωστά το λογισμικό που έχω και που κόστισε αρκετά χρήματα. Και να είσαι σίγουρος ότι θα το μοιραζόμουν μαζί σας.

    Περισσότερες πληροφορίες για το fix, εδώ: http://support.microsoft.com/kb/910832/en-us και http://support.microsoft.com/kb/906673/en-us

    Αν μπορεί κάποιος να το βρει και να το βάλει εδώ, ώστε να ωφεληθούμε όλοι, έχει καλώς, αλλιώς να με συγχωρείτε για την ενόχληση, δεν θα επαναληφθεί με άλλα posts από εμένα.

    Νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση εδώ με το τι περιλαμβάνει το PSS και τι όχι, και πότε πρέπει να πληρώσεις. Ξεκινάμε από το γεγονός ότι τα fixes/patches για τα προγράμματα είναι δωρεάν. Δεν είναι ποτέ επί πληρωμή. Το ότι πρέπει να τα πάρεις από το PSS δεν αλλάζει το γεγονός.

    Μπορεί πολλοί να έχουν δωρεάν υποστήριξη, μέσω του MSDN Subscription, από το PSS για 5 υποθέσεις με λύση σε 24 ώρες, αλλά αυτό δεν σημαίνει, επ'ουδενί, ότι όσοι έχουν μόνο το προϊόν δεν έχουν υποστήριξη. Και αυτοί έχουν δικαίωμα για 2 υποθέσεις με λύση σε 48 ώρες από το PSS δωρεάν.

    Οι λύσεις δεν είναι τα fixes/patches που υπάρχουν. Είναι κάτι που θα γίνει ειδικά για εσάς. Οπότε να φοβάστε να καλέσετε το PSS με σκοπό να πάρετε κάποιο patch είναι μάλλον ανόητο.

    Δεν μπορούν να δωθούν τα παραπάνω downloads ανοιχτά για τον καθένα μέσω του forum. Θα καταπατούσε κάμποσες EULA και η καταπάτηση τους δεν είναι κάτι που είναι σε συμφέρον μας.

    Μπορείς να αποταθείς στο Microsoft Hellas Customer Service ([email protected]) για αυτά τα fixes/patches μέσω e-mail. 'Η μπορείς εναλλακτικά να το κάνεις τηλεφωνικά στο 801 500 3000 (από σταθερό) ή στο 211 1206 500 (από κινητό) εργάσιμες μέρες και ώρες (Δευτέρα με Παρασκευή 09:00-17:00). Η μόνη σου υποχρέωση είναι να δώσεις τον αριθμό του προϊόντος, αν σου ζητηθεί.

    Αν δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη, θα μπορούσα να μεσολαβήσω για σένα από Δευτέρα, ώστε να έρθουν στα χέρια σου αυτά τα patches, αν σου είναι απαραίτητα.

     Mitsaras wrote:
    Το Service Pack για το VS2005 αναμένεται να βγει πάρα πολύ σύντομα (Ιανουάριος αν δεν κάνω λάθος), μαζί με το αντίστοιχο SP για VS.Net 2003.

    Το σχετικό δημοσίευμα, "Χρονοδιάγραμμα για τα Service Packs των VS2003 και VS2005", δεν περιλάμβανε μια τέτοια ανακοίνωση και δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο άμεση ή κυκλοφορία του ώστε να μας πιάσουν στον ύπνο. Αν κρίνω από το δημοσίευμα "Επερχόμενες κυκλοφορίες χρήσιμων ASP.NET 2.0 projects", μάλλον έχουν στο μυαλό τους, ένα service release που θα έχει να κάνει με το περιβάλλον και μόνο, και όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά..

     Mitsaras wrote:
    Και ναι, οτιδήποτε μπλέκεται με την παραγωγικότητά σου, ειδικά όταν έχεις πληρώσει για το προϊόν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (MSDN ή όχι), η υποστήριξη οφείλει να είναι άμεση. Ακόμα χειρότερα, όταν το hotfix είναι διαθέσιμο, θα πρέπει να είναι πραγματικά διαθέσιμο. Η δικαιολογία με το support call για το εκάστοτε hotfix, είναι γελοία κατά τη γνώμη μου, και δε μπορώ να δω κάποια λογική πίσω από αυτήν.

    Πιστεύω ότι έχω καλύψει πιο πάνω μέρος της ερώτησης, αλλά να αναφερθώ λίγο παραπάνω στα ακυκλοφόρητα στο ευρύ κοινό fixes/patches. Σε αυτή την κατηγορία είναι fixes/patches που δεν έχουν ολοκληρώσει τον εσωτερικό ποιοτικό έλεγχο της εταιρείας και αμφισβητείται το κατά πόσο δεν θα επηρεάσουν άλλα υποσυστήματα του προγράμματος.

    Όπως, πολύ σωστά αναφέρεις, όταν μπλέκεται η παραγωγικότητα σου, και έχεις πληρώσει ένα προϊόν δεν θέλεις να κάνεις πειράματα με την σταθερότητα του προϊόντος. Θα μπορούσε να έχει μοιραίες συνέπειες και σε σένα, αλλά και στην εταιρεία σου και να συνεχιστεί σε νομική αντιδικία. Να υπογραμμίσω ότι η κυκλοφορία των security fixes δεν ακολουθεί την ίδια οδό, μιας και η πολιτική της εταιρείας είναι να δίνονται όσο το δυνατόν πιο σύντομα - συνέπεια είναι να έχουμε πολλαπλές εκδόσεις σε πολλά security patches, που πολλές φορές δημιουργούν μπερδέματα όσο στην διάθεση όσο και στην σταθερότητα.

     

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-12-2005, 15:53 8288 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν διευκρινίζεται πουθενά ότι κλήσεις για patches στα PSS δεν θεωρούνται λύσεις, οπότε μάλλον δεν ήταν και τόσο ανόητη απορία (IMHO δεν υπάρχουν ανόητες απορίες) :)

    Σας εύχομαι καλή χρονιά.

    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
  •  31-12-2005, 16:02 8289 σε απάντηση της 8288

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Ναι έχεις δίκιο.

    Και εγώ τα περισσότερα τα ξέρω από προσωπική εμπειρία, όχι γιατί κάποιος έκατσε και μου τα είπε. Θα προσπαθήσω απο Δευτέρα να έχω μια επίσημη άποψη για αυτό, οπότε να μπορεί κάποιος να έχει μια βάση να κινηθεί...

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-12-2005, 16:06 8290 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Όπως επίσης οτι εγώ δεν το βλέπω απο την πλευρά του Web Developer.
    Win32 Developer(C#,C++ και ASM) είμαι κι εγώ.Stick out tongue [:P]

    Άντε καλή μας χρονιά!
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  31-12-2005, 16:31 8291 σε απάντηση της 8290

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

     pkefal wrote:
    Όπως επίσης οτι εγώ δεν το βλέπω απο την πλευρά του Web Developer.
    Win32 Developer(C#,C++ και ASM) είμαι κι εγώ.Stick out tongue [:P]

    Smile [:)] Ok, θα το έχω υπόψην μου!

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-12-2005, 17:30 8292 σε απάντηση της 8270

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Ένα disclaimer δε θα κάλυπτε αυτές τις περιπτώσεις περί πιθανής νομικής αντιδικίας;
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  31-12-2005, 17:46 8294 σε απάντηση της 8292

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Πιθανώς να μπορούσε να σταθεί νομικά. Αλλά ο προβληματισμός του αναφέρεις, "πλήρωσα για αυτό, θέλω υποστήριξη για αυτό, και θέλω να παίζει" καταρέει...

    Δεν θα εγγυούνται ότι παίζει... Οπότε δεν είσαι πάλι στο σημείο που δεν είχες κάτι - down to square zero;

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-12-2005, 19:15 8298 σε απάντηση της 8294

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

    Τα bugs που αναφερει ο φιλος Frontier (με τον οποιο ειχαμε κανει μια ενδιαφερουσα κουβεντα στο myPhone καποτε),
    ειναι γνωστα εδω και 1 και πλεον μηνα. Αντιμετωπιζονται οντως με workarounds.
    Το οτι εχει καποια bugs το vs.net 2005 για μενα δεν μειωνει στο ελαχιστο την αξια του, και το Big Picture ειναι οτι προκειται για κατι πολυ καλο.

    Επισης, πολλοι αναρωτιουνται γιατι το vs.net 2003 κυκλοφορει 3 χρονια χωρις SP. Λοιπον, εγω (αλλα και παρα πολλοι αλλοι), δεν αναρωτιεμαι γιατι πολυ απλα, το δουλευεω καθε μερα 3 χρονια και δεν εχει παρουσιασει τιποτα και ποτε.

    Δυστηχως το software που κυκλοφορει με bugs, ειναι πλεον παγιωμενη κατασταση. Εδω βλεπουμε προιοντα που κυκλοφορουν με διαφορες τυμπανοκρουσιες (ειδικα π.χ. αν προκειται να "χτυπησουν" καποιο MS product), να υποφερουν και αυτα απο το ιδιο συνδρομο και στον πρωτο μηνα κυκλοφοριας του να εχουν ηδη υποστει security fixes (βλεπε Firefox 1.5).

    Τωρα, η τακτικη να παιρνεις hot fixes μεσω αυτου τοy τροπου ειναι η ενδεδειγμενη απο τη στιγμη που το bug ανακαλυφθηκε λιγο πριν το Release ενος τετοιου προιοντος. Απλα δεν μπορουν να ειναι σιγουροι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα οτι θα φτιαξουν το προβλημα χωρις να δημιουργησουν καποιο(α) αλλα.
    (Μιλαμε για 7.5 εκατομμυρια γραμμες (μονο) managed code οποτε προσθεστε και τις unamanged και βλεπετε γιατι τερας μιλαμε...)

    Εδω εμεις στην εταιρεια που εργαζομαι, χρειαστηκαμε ενα fix για τον Sql Server 2000 (το προβλημα εμφανιζοταν οταν υπηρχαν συνεχεις calls σε ενα COM object που ειχα φτιαξει) και πηραμε κι εμεις το fix με τον ιδιο τροπο παρ'ολο που η MS το ηξερε εδω και αρκετους μηνες...

    Δειτε λοιπον πως μπορει ενα τετοιο πραγμα να μας βοηθησει στη δουλεια μας (εστω και με workarounds σε καποια σημεια) και σε 3-4 μηνες θα κυκλοφορησει το SP και πιστευω οτι αυτα θα λυθουν. Νομιζω οτι μερικα bugs δεν μπορουν να μειωσουν την αξια αυτου του προιοντος.

    Καλη Χρονια σε ολους!


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  31-12-2005, 20:47 8299 σε απάντηση της 8294

    Απ: Visual Studio 2005 Final (ή αλλιώς Beta2 με Final tag)

     gcapnias wrote:

    Πιθανώς να μπορούσε να σταθεί νομικά. Αλλά ο προβληματισμός του αναφέρεις, "πλήρωσα για αυτό, θέλω υποστήριξη για αυτό, και θέλω να παίζει" καταρέει...

    Δεν θα εγγυούνται ότι παίζει... Οπότε δεν είσαι πάλι στο σημείο που δεν είχες κάτι - down to square zero;



    Γιατί καταρρέει ο προβληματισμός, μήπως παίζει τώρα;
    Το σκεπτικό του "δεν κυκλοφορώ το fix γιατί δεν έχει δοκιμαστεί πλήρως και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα" είναι λάθος. Το ξέρουμε ότι είναι hotfix (κάτι μικρό που διορθώνει κάτι), απλά το περνάμε τώρα για να κάνουμε τη δουλειά μας. Άλλωστε, αν δημιουργεί πρόβλημα, το απεγκαθιστούμε και επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση, ώστε αν στο μέλλον παρουσιαστεί άλλο πρόβλημα θα ξέρουμε αν το προκάλεσε το hotfix ή όχι.

    Προσωπικά το fix θα με βοηθήσει στο να μην χρειάζεται να κάνω αλλαγές σε κώδικα που δουλεύει - εκτός του IDE - ώστε αυτός να μην crashαρει το IDE όταν φορτωθεί (το workaround). Και επειδή επαναλαμβάνεται από πολλούς εδώ μέσα, δεν μειώνεται η αξία του VS λόγω των bugs του - όσο ενοχλητικά και αν είναι - απλά καλό θα ήταν τα fixes να διανέμονται μέσα από το προϊόν (Check for updates), εννοείται με το σχετικό disclamer για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν.

    Ακολούθησα τη συμβουλή σου και έστειλα το σχετικό μήνυμα στο PSS, από τη νέα εβδομάδα λογικά θα απαντήσουν.

    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems