Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Ioannis P. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Costas. στις 25-02-2012, 20:06. Υπάρχουν 29 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (30 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-02-2007, 12:27 24461

    Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να γραφτεί κάποιος στο επιμελητήριο προκειμένου να κάνει έναρξη επαγγέλματος ως προγραμματιστής; Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει ένα προεδρικό διάταγμα που αναφέρει τα επαγγέλματα που δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν μέλη του επιμελητηρίου και ότι μεταξύ αυτών είναι και το συγκεκριμένο. Δεν κατάφερα να βρω όμως περισσότερες πληροφορίες, γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο, πριν ρωτήσω στο τοπικό επιμελητήριο;
  •  03-02-2007, 12:56 24463 σε απάντηση της 24461

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Εγώ έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ως προγραμματιστής - μεταφραστής χωρίς να μου ζητηθεί να γραφτώ στο επιμελητήριο. Απο όσο ξέρω και τα δύο είναι "ανοιχτά" επαγγέλματα, δηλαδή δεν απαιτείται κάποιου είδους δικαιολογητικό ή πτυχίο ή εγγραφή επιμελητηρίου προκειμένου να κάνει κανείς έναρξη. Αν όμως δεν είναι έτσι, την έχω άσχημα :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-02-2007, 10:22 24511 σε απάντηση της 24463

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Φίλε Cap . Δυστυχώς έχει αλλάξει ο νόμος και εγγραφόμαστε πλέον στο επιμελητήριο . Και εγώ όταν έκανα έναρξη υπήρχε εξαίρεση αλλά μετά για την επόμενη  θεώρηση στοιχείων το βρήκα μπροστά μου και έκανα εγγραφή ( χρειάζεται βεβαίωση πληρωμής από το αρμόδιο επιμελητήριο ).
  •  05-02-2007, 10:26 24513 σε απάντηση της 24463

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Στο επιμελητήριο γράφεσαι αν έχεις τελειώσει κάποια Πολυτεχνική σχολή ή ΤΕΙ, μετά από εξετάσεις (όπου συνήθως παρουσιάζεις την διπλωματική σου και τελειώνεις σε 20 λεπτά). Οι σχετικοί με εμάς κλάδοι είναι οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί. Μετά από αυτό, έχεις τη δυνατότητα να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ, να δουλεύεις με δελτίο παροχής υπηρεσιών και να υπογράφεις σχέδια, αναλόγως με την εμπειρία σου (τουλάχιστον για τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς). Για προγραμματιστές ή πληροφορικάριους γενικώς δεν υπάρχει αντίστοιχος κλάδος, αν και το παλεύουν διάφοροι σύλλογοι. Δυστυχώς, με τον τρόπο που το κάνουν (ο οποίος περιλαμβάνει το αλληλοφάγωμα, ή τον αποκλεισμό σχολών που δεν έχουν πολυτεχνική καταγωγή ΚΑΙ το όνομα Υπολογιστών στον τίτλο) θα αργήσει πολύ να λυθεί το πρόβλημα, και αν λυθεί ίσως να είναι χειρότερα από πριν.

    Αν μπορείς, δεν είναι άσχημο να γραφτείς στους Ηλεκτρολόγους και να φτιάχνεις και να υπογράφεις σχέδια. Είναι πολύ ευκολότερο από τον προγραμματισμό ενώ σε βάθος χρόνου μπορεί να αποφέρει σταθερά περισσότερα χρήματα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-02-2007, 10:31 24514 σε απάντηση της 24513

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Πράγμα που σημαίνει οτι εξακολουθεί να μην είναι απαραίτητη η εγγραφή σε επιμελητήριο για τον ελεύθερο επαγγελματία προγραμματιστή, αν κατάλαβα καλά. (Δεν έχω πτυχίο πληροφορικής).
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-02-2007, 11:35 24521 σε απάντηση της 24514

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Δυστυχώς έχουν αλλάξει τα δεδομένα . Μίλησε  με τον Λογιστή σου και πές  του να το ψάξει , διότι γύρω στο 2003 άλλαξε ο νόμος  και πλέον και οι ελεύθεροι επαγγελματίες προγραμματιστές ( αν θυμάμαι καλά τα ΚΑΔ από 72 ) χρειάζονται την εγγραφή και την ενημερότητα ( μη οφειλή ) στο αρμόδιο επιμελητήριο για να θεωρήσουν στοιχεία στην εφορία . ( Το βράδυ  θα κυτάξω την τελευταία απόδειξη και θα σας πώ περισσότερες λεπτομέρειες ) .




    Edited
    Αν βέβαια το τμήμα Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων στην εφορία σου δεν έχει ενημερωθεί και δεν στο ζητήσει μην πας γυρεύοντας να τους ενημερώσεις . Big Smile

    Το βρήκα αν δεν κάνω φοβερό λάθος είναι το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών .


  •  05-02-2007, 12:18 24527 σε απάντηση της 24521

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Πάντως, αν είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν χρειάζεται να ενημερώσεις άλλο επιμελητήριο.
    Θα συμφωνήσω και εγώ ότι υπάρχει μεγάλο μπάχαλο στην Ελλάδα σχετικά με το επάγγελμα του μηχανικού πληροφορικής, και αυτό γιατί δεν είναι αναγνωρισμένο και κατοχυρωμένο πουθενά. Είναι μοναδικό φαινόμενο κάθε σχολή (μόδα) να βάζει στον τίτλο της «ΚΑΙ το όνομα Υπολογιστών», έτσι να έχουμε σχολές «ελβετικούς σουγιάδες» που βγάζουν από ενεργειακούς μέχρι μηχανικούς λογισμικού (αναλογιστείτε την συνάφεια).

    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  05-02-2007, 12:19 24528 σε απάντηση της 24521

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Μαλλον δεν γνωρίζουν κάτι, γιατί αν ήταν έτσι θα μου το είχαν σφυρίξει. Πέρισυ θεώρησα νέο μπλοκ αποδείξεων και έκανα μια αλλαγή στους κωδικούς, συν οτι άλλαξα στοιχεία διεύθυνσης. Θα ρωτήσω παρ'όλα αυτά, μην μου ζητάνε μαζί τα χρεωστούμενα μετά από κανα χρόνο :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  08-02-2007, 00:27 24656 σε απάντηση της 24528

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Στο www.taxheaven.gr που έριξα μια ματιά, έμαθα ότι τα επιμελητήρια προκειμένου να λαμβάνουν περισσότερες συνδρομές κάνουν μέλη τους ακόμη και επαγγελματίες που δεν υποχρεούνται σε εγγραφή.

    Επίσημα το κράτος ρυθμίζει το θέμα του ποιοι γράφονται στο επιμελητήριο με το παρακάτω (εγώ βέβαια και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά οι προγραμματιστές πρέπει να γράφονται).

    ΠΟΛ. 1167/1993

    ................................................................

    Β. Σε ότι αφορά τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ.1 περ.α’ του ν.2081/92 για την υποχρεωτική εγγραφή σε οικείο Επιμελητήριο:

    ΔΕΝ εγγράφονται σε επιμελητήρια υποχρεωτικά:

    1. Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που είναι μέλη άλλου Ν.Π.Δ.Δ.

    2. Οι πλανόδιοι μικροπωλητές, πλανόδιοι έμποροι (εκτός αν έχουν επιχείρηση με εμπορική δραστηριότητα ή παραγωγική μονάδα με εγκατάσταση).

    3. Οι γεωργοί γενικότερα (μελισσοτρόφοι, χοιροτρόφοι, πτηνοτρόφοι, κτηνοτρόφοι) εκτός αν πωλούν τα προϊόντα της δικής τους παραγωγής, κατόπιν επεξεργασίας ή μεταποίησης με οργανωμένη επιχείρηση (ΕΠΕ και Α.Ε.)

    4. Οι σύνδεσμοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα και οι αστικές εταιρείες μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, εφόσον η ιδιότητα αυτή προκύπτει από το καταστατικό τους.

    5. Οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, όπως κατονομάζονται στο άρθρο 45 παρ.1 και παρ.2 του 3323/1955 . Ειδικά από τους φυσικοθεραπευτές θα ζητείται η προσκόμιση βεβαίωσης εγγραφής τους στον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών, ή στην Πανελλήνια Ένωση Εργαστηριούχων Φυσικοθεραπευτών, κατά περίπτωση.

    6. Όσοι παρέχουν κυρίως χειρονακτική εργασία (εργατοτεχνίτες, οικοδόμοι, καθαρίστριες κλπ.)

    7. Οι ξεναγοί, αν προκύπτει ότι έχουν σύμβαση εξηρτημένης εργασίας οποιασδήποτε μορφής.

    8. Οι φαρμακοποιοί και τα φαρμακεία με οποιαδήποτε μορφή και αν λειτουργούν

    9. Οι υπαγόμενοι σε κάποιο άλλο Επιμελητήριο δικαιωματικά: εκ του νόμου (Οικονομικό, Ναυτικό Ξενοδοχειακό, Γεωτεχνικό, τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος κ.λ.π.), καθώς και τα αντικείμενα των αντίστοιχων καθ’ ύλη δραστηριοτήτων.

    10. Οι συντάκτες, οι εκδότες, οι διευθυντές εφημερίδων) και περιοδικών.

    11. Οι εκμεταλλευτές φορτηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης.

    12. Σημειώνεται, τέλος, ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια εγγράφονται υποχρεωτικά στα εμπορικά ή επαγγελματικά επιμελητήρια και κατά τη συνήθη πρακτική εγγράφονται κυρίως στα επαγγελματικά Επιμελητήρια.
  •  08-02-2007, 09:32 24667 σε απάντηση της 24656

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Θα πρέπει να συμβουλευτείς το άρθρο 45 παρ.1 και παρ.2 του 3323/1955 που αναφέρεται στο κείμενό σου για να δεις τις ειδικότητες που απαριθμεί.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  08-02-2007, 09:48 24669 σε απάντηση της 24667

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Η ειδικότητα  αναλυτής - προγραμματιστής σε ελεύθερο επαγγελματία πάντως δεν ανήκει στα ελευθέρια επαγγέλματα  του άρθρου αλλά στην παροχή υπηρεσίας ( όπως δηλώνεται και στο Ε3 ) . Με ένα τηλέφωνο πάντως στο Επαγγελματικό επιμελητήριο ( link σε προηγούμενο post ) θα λυθούν όλες οι απορίες .



  •  08-02-2007, 14:22 24678 σε απάντηση της 24667

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Θα πρέπει να συμβουλευτείς το άρθρο 45 παρ.1 και παρ.2 του 3323/1955 που αναφέρεται στο κείμενό σου για να δεις τις ειδικότητες που απαριθμεί.

    Η αλήθεια είναι ότι αυτό σκέφτηκα αρχικά. Μετά όμως αναρωτήθηκα για το ποιες ειδικότητες σχετικές με την πληροφορική μπορεί να υπήρχαν το 1955 και δεν έψαξα να το βρω.Smile
  •  09-02-2007, 22:03 24760 σε απάντηση της 24678

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    εγω έκανα έναρξη στην εφορία ως ελεύθερος επαγγελματίας πριν 2 μήνες και μετά από ένα μπέρδεμα με το μητρώο και λίγο ψάξιμο κατέληξαν στο γεγονός ότι εγώ δεν είναι υποχρεωμένος να είμαι γραμμένος σε επιμελητήριο. Το ίδιο έγινε και με έναν φίλο μου προγραμματιστή που έκανε έναρξη την ίδια εποχή με εμένα. Αυτός πήγε και στο επιμελητήριο και πήρε χαρτί που βεβαίωνε ότι δεν είναι υπόχρεος εγγραφής στο επιμελητήριο. Εγώ έχω πτυχίο από την πληροφορική αθήνας και ο φίλος μου από την πληροφορική της ασσοε, γιατί αυτό παίζει ρόλο μιας και τα παιδιά του πολυτεχνείου γράφονται σε επιμελητήριο από όσο γνωρίζω όπως αναφέρει και ο pkanavos παραπάνω.
  •  09-02-2007, 22:14 24761 σε απάντηση της 24760

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Σήμερα ρώτησα τη λογίστριά μου και δεν είχε κάποια πληροφόρηση απο τη ΔΟΥ μου για το θέμα. Θα κάνει και εκείνη μια γενική ερώτηση στη ΔΟΥ. Αλλα μαλλον υποψιάζομαι οτι η υποχρέωση εγγραφής σε επιμελητήριο κατά την έναρξη επαγγέλματος έχει να κάνει με το πτυχίο του καθενός.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  10-02-2007, 12:49 24774 σε απάντηση της 24761

    Απ: Οι προγραμματιστές γράφονται στο επιμελητήριο;

    Το επιμελητήριο όταν είχα ρωτήσει το χρειάζεται το ΤΕΒΕ. Ως ελεύθερος επαγγελματίας εκεί ασφαλίζεσαι.

    Εϊναι αυτό που λέει ο cap. Το επιμελητήριο στο οποίο θα γραφτείς έχει να κάνει και με το πτυχίο που έχεις.

    Άμα είσαι απόφοιτος πολυτεχνικής σχολής, πας στο ΤΕΕ, για απόφοιτους τεχνικής σχολής (ΤΕΙ) πας ΕΕΤΕΜ (όπως εγώ). Άμα δεν έχεις πτυχίο πληροφορικής, αλλά έχεις το ταλέντο, μπορείς να κάνεις έναρξη και να γραφτείς στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο. Περιέχει όλους τους κλάδους.

    Όσον αφορά τον κωδικό επαγγέλματος, για αποφοίτους πολυτεχνικών/τεχνικών σχολών, ο πιο κατάλληλος είναι ο Μηχανικός Πληροφορικής - Παροχή Υπηρεσιών Υλικού/Λογισμικού (72.10.10 αν θυμάμαι καλά). Για μη απόφοιτους δεν ξέρω για να μιλήσω σίγουρα.....
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
Σελίδα 1 από 2 (30 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems