Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

e-shop in America

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xioni. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 14-03-2008, 14:24. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-03-2008, 11:16 40829

    e-shop in America

    Καλημέρα.
    Εχω φτιάξει ένα e-magazino όπου ο χρήστης θα μπορεί να δει το περιεχόμενο του μόνο εάν γίνει συνδρομητής. θα υπάρχουν 3μηνες, 6μηνες και ετήσιες συνδρομές. Το σιτε θα είναι  πολύγλωσσο (Αγγλικά, Ελληνικά, Ιταλικά). Το σιτε θα το ανεβάσω στην Αμερική μιας και εχω βρει εκει το πιο φθηνο hosting. Η πληρωμή θα γίνεται μέσω visa, mastercard, paypal, american express, visa electron.
    Αυτό που δεν έχω ιδέα είναι πως να ξεκινήσω με το commerce κομμάτι. Καταρχήν εγω βρίσκομαι στην Ελλάδα και δεν εχω επαγγελματικο ΑΦΜ. Το hosting του σιτε θα είναι στην Αμερική. το domain θα είναι σε .com.

    Απορίες :

    - Πρεπει να επικοινωνήσω με κάποιες αμερικάνικες τράπεζες αφου εκει θα γίνεται η κατάθεση των συνδρομών μέσω internet ?
    - ή μήπως δεν ειναι αναγκαίο να γίνεται εκει η κατάθεση και μπορώ απευθείας να γίνεται η συνδρομή σε κάποια ελληνική τράπεζα (όσο είμαι στο αμερικάνικο σιτε να παρουσιαζω σε δολλάρια την συνδρομή, όσο είμαι στο αγγλικό να δείχνω την τιμή σε λίρες και σε ευρώ αν είμαι στο ελληνικό ή ιταλικό)
    - τι χρειάζεται από την μεριά μου (χαρτιά - εφορίες - νομικά). Ποιον πρέπει να ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες ?


  •  13-03-2008, 12:04 40830 σε απάντηση της 40829

    Απ: e-shop in America

    Το που θα φιλοξενείς το site δεν έχει καμία σχέση με το που θα κατευθύνονται οι πληρωμές. Αρκεί να έρθεις σε επαφή με τράπεζες για να σου δώσουν τις απαραίτητες πληροφορίες και τις δυνατότητες που σου προσφέρουν. Είναι πιθανό κάποιες ή όλες να μην μπορούν να καλύψουν όλους τους τρόπους πληρωμής που απαιτείς (πχ. American Express).

    Αν θες μπορώ να σου προτείνω σε ποια να πας και σε ποια όχι αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση.

     

    Όσον αφορά το νομότυπο μέρος, για να είσαι «σωστός» καλό είναι να κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος ή εταιρείας. Θα πρέπει να αποδίδεις φόρους για ότι εισπράττεις και να κόβεις αποδείξεις για τους πελάτες σου. Καλύτερα πάνω σε αυτά θα σε ενημερώσει ένας δικηγόρος ή ένας λογιστής. Και δικηγόρο έχω να σου προτείνω σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιον γνωστό που να εμπιστεύεσαι. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην δεχτείς νομικές συμβουλές από λογιστή ούτε λογιστικές συμβουλές από δικηγόρο διότι θα μπλέξεις ιδικά αν έχεις και συνεργάτες.

     

    Θα σου δώσω και μια πληροφορία που δύσκολα θα βρεις. Έχε υπόψη σου ότι στην περίπτωση που κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος, και είσαι ασφαλισμένος ήδη διότι εργάζεσαι (πχ. ΙΚΑ), και έχεις ξεκινήσει να εργάζεσαι μετά το 1993 (άλλο ένα milestone στο ασφαλιστικό) έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα και να γλιτώσεις το κόστος του ΤΕΒΕ.

     

    Τέλος, το webhosting να το αγοράσεις μετά την έναρξη ώστε να μπορέσεις να το βάλεις και στα έξοδα σου για φορολογικούς λόγους.

     

    Καλές δουλειές

     

  •  13-03-2008, 12:13 40831 σε απάντηση της 40830

    Απ: e-shop in America

    gkaz:

    Θα σου δώσω και μια πληροφορία που δύσκολα θα βρεις. Έχε υπόψη σου ότι στην περίπτωση που κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος, και είσαι ασφαλισμένος ήδη διότι εργάζεσαι (πχ. ΙΚΑ), και έχεις ξεκινήσει να εργάζεσαι μετά το 1993 (άλλο ένα milestone στο ασφαλιστικό) έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα και να γλιτώσεις το κόστος του ΤΕΒΕ.

     

     

    Επειδή έχω πράξει το συγκεκριμενο, να πω τρεις πληροφορίες ακόμα:

    1. Στο ΤΕΒΕ ζητάνε αρκετά πράγματα, και είναι αυστηροί (απαλλαγή είναι αυτή). Αν το κάνεις, σιγουρέψου οτι σου έχουν αναφέρει ΟΛΑ τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να μην τρέχεις και ξανατρέχεις.

    2. Ισχύει η απαλλαγή ακόμα και αν είσαι part-time εργαζόμενος με ασφάλιση ΙΚΑ.

    3. Η απαλλαγή πρέπει να ανανεώνεται ετησίως με κατάθεση συγκεκριμένων δικαιολογητικών στο ΤΕΒΕ.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  13-03-2008, 13:39 40832 σε απάντηση της 40831

    Απ: e-shop in America

    Τελεια...ευχαριστώ ΠΟΛΥ και τους 2.
  •  14-03-2008, 14:24 40849 σε απάντηση της 40832

    Απ: e-shop in America

    Κάτι που δεν αναφέρθηκε. Αν θέλεις να δεχθείς πληρωμές με πιστωτικές κάρτες και απευθύνεσαι σε πελάτης εκτός Ελλάδας, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις paypal ή google checkout ή κάποια αντίστοιχη υπηρεσία. Προτείνω να μην απευθυνθείς σε ελληνικές τράπεζες, γιατί είναι κάτι που δεν θα εμπιστευθεί εύκολα ένας ξένος. Αν εγώ π.χ. μπω σε ένα site της Ζιμπάμπουε που χρησιμοποιεί το "Ασφαλές σύστημα πληρωμών" της "Εθνικής Τράπεζα της Ζιμπάμπουε" θα εξαφανιστώ αμέσως. Αν όμως δω paypal δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να κάνω συναλλαγή με την Ζιμπάμπουε. Το ίδιο ισχύει π.χ. και για τον Αμερικάνο ή τον Άγγλο. Αν δει ότι εσύ χρησιμοποιείς το "Ασφαλές σύστημα πληρωμών" μιας ελληνικής τράπεζας, όσο και αν φαίνεται σε εμάς τους Έλληνες ασφαλές, στον Αμερικάνο φαίνεται σαν "Εθνική Τράπεζα της Ζιμπάμπουε".

    Οπότε προτείνω paypal/google checkout, έστω κι αν παίρνουν μεγαλύτερη προμήθεια. Νομίζω επίσης ότι είναι και πιο εύκολα να τα χρησιμοποιήσεις, μια που θα βρεις πολύ έτοιμο κώδικα.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems