Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DBugged. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DBugged στις 07-06-2008, 13:37. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-06-2008, 15:41 42637

    Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Γεια χαρά στο forum και πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Πολλά τα θέματα και μάλιστα ιδιαίτερα  ενδιαφέροντα.

    Υπάρχει το εξής απλό σενάριο το οποίο σίγουρα αρκετοί έχετε «συναντήσει». Δούλευα σε εταιρία Web για μια 7ετία με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών. Φεύγοντας έτυχε να κάνω ένα web site για πελάτη με κατάστημα ηλεκτρονικών. Ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να του κόψω ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και όχι ΔΕΛΤΙΟ διότι σαν έξοδο της εταιρείας του περνάει μόνο το πρώτο. Εμένα φυσικά την ίδια στιγμή με «κόψαν» τα φίδια διότι νοητικά μπροστά μου έβλεπα τον εαυτό μου στην εφορία πίσω από ατελείωτες ουρές αγανακτισμένων ελλήνων να περιμένω για να βγάλω μπλοκ τιμολογιων.

    Ρώτησα λογιστή ο οποίος μου είπε ότι δεν υφίσταται η έννοια «Τιμολόγιο» για δουλειές IT. Ότι δηλαδή θα πρέπει να κόψω Δελτίο όπως και στην εταιρεία που δούλευα, να γίνει κανονικά η παρακράτηση 20% και απόδοση ΦΠΑ 19%.

    Η πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Κόβουμε Δελτίο σε πελάτες που δεν έχουν αντικείμενο IT? Η υπάρχει θέμα τιμολογίου?

    (if πρώτη ερώτηση == true){
        Ερώτηση 2η:
        λόγω παρακράτησης 20% συνεπάγεται και κάποια βεβαίωση αμοιβών? Που θα πρέπει να λάβω  από τον πελάτη η οποία να  λέει «έγινε παρακράτηση μπλα μπλα μπλα» για να το έχω για την     εφορία στη επόμενη φορολογική δήλωση?
    }

    Συγνώμη αν ήμουν κουραστικός αλλά ξέρω ότι η απάντηση είναι πολύ κοντά! :-)

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


    <asp:BuRton runat="powder" ID="MyBoard" OnClick="do3sixty_NOW" ></asp:BuRton>
  •  04-06-2008, 21:46 42647 σε απάντηση της 42637

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει για τιμολόγια αλλά για δες εδώ μια προηγούμενη συζήτηση.

    Αν έχεις ακόμα απορίες προτείνω να συνεχίσεις εκεί για να ειδοποιηθούν για τις απορίες σου τα άτομα που έχουν ήδη συμμετάσχει στη συζήτηση.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  05-06-2008, 06:23 42653 σε απάντηση της 42637

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Τιμολόγιο ή δελτίο δε σημάνει τίποτα. Αναφορικά σου λέω τα έξεις: Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, Τιμολόγιο πώλησης, Τιμολόγιο αγοράς, Πιστωτικό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Δελτίο Αποστόλης, Δελτίο Αποστόλης-Τιμολόγιο Πώλησης, Δελτίο Αποστόλης λιανικής, Δελτίο επιστροφής, Δελτίο παραλαβής και τελειωμό δεν έχουν τα παραστατικά. Τώρα σαν ελεύθερος επαγγελματίας (όπως είμαι και εγώ) αυτό που μπορείς να κόψεις είναι Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (ΑΠΥ). Στην ΑΠΥ σαν ελεύθερος επαγγελματίας υπάρχει παρακράτηση 20% του λεγομένου Φόρου Ελευθερών Επαγγελματιών (ΦΕΕ). Αυτός ο φόρος παρακρατείται από τη επιχείρηση και σου αποδίδετε με την ολοκλήρωση της δήλωση σου στο τέλος του χρόνου (+ κάτι μήνες).
    Αυτά.


    while (!dead) learn();
  •  05-06-2008, 09:43 42656 σε απάντηση της 42653

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Γιώργο νομίζω το ερώτημα είναι προς ποιον μπορείς να κόψεις ΑΠΥ. Προς οποιαδήποτε εταιρεία, ακόμα και προσωπική; Φαντάζομαι ότι ο πελάτης του φίλου μας έχει προσωπική επιχείρηση. Θα παρακρατηθεί πάλι 20%;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  05-06-2008, 11:46 42667 σε απάντηση της 42656

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Η απάντηση είναι σε όλους, εκτός (πάντα υπάρχει ένα έκτος) από ιδιώτες.
    while (!dead) learn();
  •  06-06-2008, 21:52 42736 σε απάντηση της 42667

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Γιώργο ευχαριστώ πολύ για την ακριβέστατη απάντηση! Μια τελευταία απορία που μένει έχει να κάνει με το εξής πρακτικό θέμα: Εάν π.χ. κόψω ένα δελτίο 1000 Ευρώ σημαίνει ότι παίρνω στο χέρι μου  1000-(1000*20%)+(1000*19%) = 990
    Πως εγώ "δείχνω" στην εφορία ότι το 20 % (200 Ευρώ) έχουν παρακρατηθεί και αποδοθεί από τον πελάτη σε εκείνη;  Κατά την διάρκεια της εργασίας μου σε εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια, η εταιρεία μου παρείχε στο τέλος του έτους ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ την οποία κατέθετα με την φορολογική μου δήλωση που έδειχνε το ποσό που είχε παρακρατηθεί. Ο πελάτης υποχρεούται να μου δώσει κάτι αντίστοιχο; Και αν ναι, αυτό γίνεται στο τέλος του έτους ή όταν κόβεται το δελτίο;

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

      PS: Δημήτρη ευχαριστώ, αρκετά κατατοπιστική και η συζήτηση που με παραπέμπεις,  αφήνω αυτή τη αποριούλα και κλείνει το θέμα.

    <asp:BuRton runat="powder" ID="MyBoard" OnClick="do3sixty_NOW" ></asp:BuRton>
  •  06-06-2008, 22:32 42739 σε απάντηση της 42736

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    DBugged:
    Γιώργο ευχαριστώ πολύ για την ακριβέστατη απάντηση! Μια τελευταία απορία που μένει έχει να κάνει με το εξής πρακτικό θέμα: Εάν π.χ. κόψω ένα δελτίο 1000 Ευρώ σημαίνει ότι παίρνω στο χέρι μου  1000-(1000*20%)+(1000*19%) = 990
    Πως εγώ "δείχνω" στην εφορία ότι το 20 % (200 Ευρώ) έχουν παρακρατηθεί και αποδοθεί από τον πελάτη σε εκείνη;  Κατά την διάρκεια της εργασίας μου σε εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια, η εταιρεία μου παρείχε στο τέλος του έτους ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ την οποία κατέθετα με την φορολογική μου δήλωση που έδειχνε το ποσό που είχε παρακρατηθεί. Ο πελάτης υποχρεούται να μου δώσει κάτι αντίστοιχο; Και αν ναι, αυτό γίνεται στο τέλος του έτους ή όταν κόβεται το δελτίο;

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

      PS: Δημήτρη ευχαριστώ, αρκετά κατατοπιστική και η συζήτηση που με παραπέμπεις,  αφήνω αυτή τη αποριούλα και κλείνει το θέμα.

     

    Εγώ στην απόδειξη γράφω μετά το τέλος της αιτιολογίας: ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΦΟΡΟΣ 20% X 1000 = 800 ευρώ

    Και ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 990 ευρω.

    Ετσι διευκολύνεται τόσο ο πελάτης, άλλο τόσο η εφορία, αλλά και εσύ.

    Για την βεβαίωση, δεν γνωρίζω. Αν ο πελάτης είναι εταιρία, τότε πάμε στο γνωστό σου σενάριο οπου υποχρεούται να σου τη δώσει. Αν είναι ιδιωτης πελάτης δεν γνωρίζω τι ισχύει.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-06-2008, 08:49 42744 σε απάντηση της 42739

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Για το πώς να γραφεί κανείς τις ΑΠΥ υπάρχουν δύο τρόποι. Και οι δύο είναι ΣΩΣΤΟΙ.

    1ος τρόπος:
    Αφαιρείς τη παρακράτηση από την αρχική αξία και μετά προσθέτεις το ΦΠΑ αναλογούν στην αρχική αξία.

    Παράδειγμα:

         Αξία/Net κόστος :    1.000,00 €
             - ΦΕΕ (20%) :      200,00 €
                  Σύνολο :      800,00 €
               ΦΠΑ (19%) :      190,00 € (ΤΩΝ 1.000,00€)
           Πληρωτέο πόσο :      990,00 €

    2ος τρόπος:

    Γράφεις σαν παρατήρηση το ποσό που παρακρατείται αλλά στο τέλος λες ποιο είναι το πληρωτέο ποσό.

    Παράδειγμα:

         Αξία/Net κόστος :    1.000,00 €
               ΦΠΑ (19%) :      190,00 € (ΠΑΛΙ ΤΩΝ 1.000,00€)
                  Σύνολο :    1.190,00 €

          (Παρακράτηση ΦΕΕ (20%) 200,00 €)

        Πληρωτέο πόσο    :      990,00 €



    ΥΓ1:
    Σωτήρη, όντος δεν ισχύει για τον ιδιώτη πελάτη, το ανέφερα και στο παραπάνω thread είναι η μόνο εξαίρεση.

    ΥΓ2:
    DBugged, για να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες, η εταιρεία που εργαζόσουν και ο «πελάτης» όπως τον αποκαλείς (σωστά) και στις δύο περιπτώσεις είναι ΠΕΛΑΤΗ σου και δεν έχει καμία διαφορά. Άρα για τη βεβαίωση αμοιβών ελεύθερων επαγγελμάτων (ΒΑΕΕ) δεν υπάρχει κάποια διαφορά.

    Τώρα τρεις σημαντικές παρατηρήσεις:

    1η: Από αυτά που καταλαβαίνω στο παρελθόν, ήταν μία η εταιρεία που εξεργαζόσουν. Επομένως έπαιρνες μία ΒΑΕΕ. Τώρα μέσα στη διάρκεια του ημερολογιακού χρόνου (01/01/ΧΧΧΧ έως 31/12/ΧΧΧΧ) εάν εργαστείς για «n» πελάτες θα πρέπει να πάρεις και «n» ΒΑΕΕ. Προσοχή! ο διαχωρισμός (group by) είναι οι πελάτες και όχι ο αριθμός των ΑΠΥ που έχει κόψει. Το φόρο ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να τον αποδώσει στο κράτος ο πελάτη σου.

    2η: Όλες οι ΑΠΥ που κόβεις σημαίνει αυτόματως πληρωμή τις μετρητοίς. Εάν κάποιος πελάτης δεν σε πληρώσει, δεν μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματα σου. Άρα καλύτερα να κόβεις τις ΑΠΥ όταν σε πληρώσει.

    3η: Πρέπει να κόβεις τουλάχιστον σε τρείς πελάτες ΑΠΥ κατά τη διάρκεια του ημερολογιακού χρόνο για
    να μην θεωρείται εξαρτημένη εργασία, που σημαίνει ότι πρέπει να βρίσκεσαι ως ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. (Ρητορική ερώτηση: έκοβες άλλες δύο στη προηγούμενη εργασία σου;)


    Μου θυμίζω κάποιον που έγραφε γράμμα με ΥΓ.
    Αυτά


    while (!dead) learn();
  •  07-06-2008, 11:39 42750 σε απάντηση της 42744

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!

    (σου ξέφυγε ένα 'μην' και το πρόσθεσα στην τελευταία παράγραφο).

    Σχετικά με το ότι υπάρχει αυτή η εξαίρεση αν ο πελάτης είναι ιδιώτης... ισχύει και αν ο πελάτης είναι βουλευτής; ε; ε; ε; Γιατί άκουσα τελευταία για κάτι βουλευτές που έπαιρναν τιμολόγια από εταιρείες και μάλιστα έκαναν και 'διακανονισμούς' και αργούσαν να τα πληρώσουν. ε; Δεν έχεις απάντηση, ε; Zip it!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  07-06-2008, 12:13 42751 σε απάντηση της 42750

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Τι; Πώς; Εγώ είμαι από χωριό. Δεν ξέρω παιδί μου από αυτά. Dog

    Όσο άφορα το «μην» το έκανα επίτηδες να δω εάν θα το διαβάσετε.Smile


    while (!dead) learn();
  •  07-06-2008, 13:23 42752 σε απάντηση της 42751

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Εγώ ετοιμαζόμουν να σου γράψω απάντηση οτι κάτι δεν έχω καταλάβει στο (3), ωσπου ειδα την διόρθωση του Δημήτρη :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-06-2008, 13:37 42754 σε απάντηση της 42751

    Απ: Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κόβουμε σε κάθε είδους πελάτη;

    Γιώργο όντως, είχα κόψει και σε άλλη εταιρεία όταν δούλευα για να αποφύγουμε μπλεξίματα με το ΙΚΑ.

    Παιδιά ευχαριστώ εγώ είμαι καλυμμένος! Ο εφέτης ανακριτής δεν ξέρω αν είναι (σχετικά με τους ιδιώτες πελάτες βουλευτές Smile )



    <asp:BuRton runat="powder" ID="MyBoard" OnClick="do3sixty_NOW" ></asp:BuRton>
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems