Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SVN (subversion για UNIX)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò SotirisKapsis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 01-10-2008, 12:52. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-09-2008, 15:22 44879

    SVN (subversion για UNIX)

    Αγαπητοί συνάδελφοι,

    Είμαι στη διαδικασία εύρεσης βοήθειας για ένα "head start" στην εγκατάσταση και την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών στη χρήση του SVN (περιβάλλον Unix). Μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάτι. Μήπως γνωρίζετε εσείς κάποιον, η αν εσεις οι ίδιοι γνωρίζετε το προϊόν (πολύ καλά) διατίθεστε να παράσχετε τις υπηρεσίες αυτές?

     

    Ευχαριστώ

  •  25-09-2008, 17:25 44883 σε απάντηση της 44879

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Το "προϊόν" είναι open-source, δωρεάν και είναι ίσως το πιο δημοφιλές πρόγραμμα version control αυτόν τον καιρό. Πληροφορίες γι αυτό θα βρεις πάρα πολύ εύκολα, ξεκινώντας από το site του ίδιου του ... Subversion. Καταρχήν, το ίδιο το πρόγραμμα περιέχει documentation για το πως να το στήσεις σε διάφορα περιβάλλοντα (Unix, Windows), ποιά είναι η φιλοσοφία του, τα διάφορα clients που υπάρχουν. Καλό θα είναι να ξεκινήσεις κοιτάζοντας το αντίστοιχο entry στο Wikipedia για να καταλάβεις τί είναι, και το Subversion Book για να μπεις σε βάθος. Μετά, ανάλογα με το IDE στο οποίο θέλεις να δουλέψεις (π.χ. Eclipse) κοιτάς πως να συνδέσεις το IDE με το Subversion.

    Αν θέλεις να παρέχεις συμβουλευτικές υπηρεσίες γι αυτό, καταρχήν θα πρέπει να μάθεις τί είναι, τί κάνει και πως δουλεύει το subversion - όχι μόνο ποιά είναι τα command line switches αλλά και πως θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μέσα από τα διάφορα IDE όπως το Eclipse ή το Visual Studio, πως χρησιμοποιείται για να καλύψει τις ανάγκες του version control (π.χ. τί είναι τα patches και που χρησιμεύουν?).
    Μετά, θα πρέπει να σκεφτείς τί είδους συμβουλευτικές υπηρεσίες θα παρέχεις? Το Subversion είναι ένα τσάμπα προϊόν με τόσο εκτενές documentation και online υποστήριξη, λεπτομερείς οδηγούς εγκατάστασης αλλά και έτοιμα πακέτα που το στήνουν ως daemon ή service. Εδώ υπάρχει τσάμπα distribution του Linux, το Buildix, το οποίο συνδυάζει σε ένα πακέτο Subversion, Issue Tracking, Build Server και Wiki. Οι χρήστες του είναι προγραμματιστές, ακριβώς το κοινό στο οποίο απευθύνεται το documentation. Κατά κανόνα δεν θα έχουν πρόβλημα να βρούν το κατάλληλο πακέτο και να το εγκαταστήσουν. Μπορεί κανείς κυριολεκτικά να το στήσει σε μία μέρα.
    Οπότε οι υπηρεσίες που παρέχεις θα πρέπει να είναι είτε σε επίπεδο τεχνικής υποστήριξης ("η βάση είναι corrupt, έχασα 2 εβδομάδες δουλειά, βοήθεια") ή σε πιο υψηλό επίπεδο, στο πως θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το Subversion για version control, πως θα συνδυαστεί με άλλα συστήματα και πακέτα, πως μπορεί να στηθεί σε μεγάλες εγκαταστάσεις, γενικά πως μία ομάδα developers θα μπορέσει να αυτοματοποιήσει τη διαδικασία της.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-09-2008, 12:59 44969 σε απάντηση της 44883

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως το ερώτημά μου είναι να βρω κάποιον που να μπορεί να μου παράσχει συμβουλευτικές υπηρεσίες για το προϊόν αυτό (και όχι να παράσχω εγώ σε άλλους). Αν γνωρίζεις κάποιον οργανισμό (εταιρία), η αν εσύ ο ίδιος είσαι σε θέση να παράσχεις τις υπηρεσίες αυτές (επι πληρωμή φυσικά), μπορούμε να το συζητήσουμε.

    Ευχαριστώ

  •  29-09-2008, 13:09 44970 σε απάντηση της 44969

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Sorry για την παρέμβαση αλλά κι εγώ κατάλαβα ότι ήθελες να στήσεις συμβουλευτικές υπηρεσίες για SVN Smile


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  29-09-2008, 17:49 44973 σε απάντηση της 44969

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Και εγώ sorry για την παρέμβαση αλλά γιατί unix.Hmm Άνετα το svn στήνεται σε οποιονδήποτε windows server (2003 και 2008 έχουμε δοκιμάσει) και παίζει ταχύτατα χωρίς πρόβλημα.
    Επίσης από το post και εγώ κατάλαβα ότι θέλεις να προσφέρεις και όχι να λάβεις υπηρεσίες. Αν ενδιαφέρεσαι να βρεις κάποιον κάνε δημοσίευση στην κατηγορία αναζήτηση συνεργατών και θα έχεις περισσότερη τύχη.



    Manos
  •  30-09-2008, 15:50 45000 σε απάντηση της 44879

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όπως μου συστήσατε, προσπαθώ πλέον να διορθώσω την παρανόηση που δημιούργησε η αγγελία μου, και την επανέλαβα ελαφρά τροποποιημένη στην "αναζήτηση συνεργατών".

  •  30-09-2008, 18:03 45005 σε απάντηση της 45000

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Κοίταξες τα Howto και τα tutorials? Είναι κρίμα να ξοδέψεις χρήματα για κάτι το οποίο μπορεί να στηθεί τόσο εύκολα και για το οποίο υπάρχει τόσο πολύ documentation. Αν έχεις απορίες γιατί δεν τις γράφεις για να σου τις απαντήσουμε? Ευχαρίστως να σου απαντήσω τσάμπα οποιαδήποτε απορία έχεις για το SVN, αλλά ντρέπομαι να ζητήσω χρήματα!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-09-2008, 18:05 45006 σε απάντηση της 45000

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Υ.Γ. Η αγγελία που έβαλες είναι πάλι ασαφής! Βγάλε καλύτερα αυτό το "και παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών". Και όπως σου είπε και ο Μάνος (manosB) υπάρχει έτοιμος installer για Windows που εγκαθιστά το SVN ως service, και πολύ καλός client, το TortoiseSVN - ο οποίος επίσης εγκαθίσταται από τον installer!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-10-2008, 12:52 45021 σε απάντηση της 45006

    Απ: SVN (subversion για UNIX)

    Συμφωνώ με τον Παναγιώτη στο ότι είναι αρκετά εύκολο σε windows. Αν πάλι όντως θέλεις σε linux και θέλεις να πληρώσεις για το στήσιμο μάλλον εδώ δύσκολα θα βρεις κάποιον, καθώς δεν συχνάζουν και πολλοί linuxάδες.

    Αν πάλι το σκέφτεσαι για windows, τότε προτείνω το VisualSVN Server.

    Παναγιώτη το svn1click που προτείνεις έχει μείνει αρκετά πίσω (έκδοση 1.3.x ενώ τελευταία έκδοση είναι η 1.5.x). Το VisualSVN Server το δοκίμασα εχθές και είναι απίστευτα εύκολο στην εγκατάσταση και τη δημιουργία repositories, χρησιμοποιεί http (ουσιαστικά από κάτω στείνει ένα δικό του apache με πολύ ωραίο τρόπο) και έχει πολύ ωραίο GUI για διαχείριση που λειτουργεί ως Console snap-in. Δοκίμασέ το και θα μείνεις έκπληκτος!

    Επίσης εκπληκτικό (αλλά όχι τζάμπα) είναι και το VisualSVN για Visual Studio. Είναι plug-in όπως το ankh αλλά λειτουργεί άψογα και με εντελώς διαφανή τρόπο. Κρίμα που δεν το έχουν obfuscated οι άνθρωποι να προστατεύσουν την ιδιοκτησία τους!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems