Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικά με το Site

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò infoCENTER. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος infoCENTER στις 03-10-2008, 12:54. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-10-2008, 02:58 45097

    Σχετικά με το Site

    Ας μιλήσουμε λίγο για το site.

    Αν και παλαιότερα είχα στείλει ένα προσωπικό μήνυμα σε ένα moderator απάντηση δεν πήρα όμως αυτό δεν με πειράζει. Ίσως να έπεσε και αυτός στο ίδιο πρόβλημα που έχω και εγώ. Απλά το ανέφερα για να επισημάνω ότι εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει δύο   ας πούμε προβλήματα στο site. Βασίκά το ένα είναι πρόταση και το άλλο πρόβλημα για να είμαι πιο ακριβής.

    Το πρώτο έχει να κάνει με την λίστα των πρόσφατων δημοσιεύσεων. Παλιά στο κάτω μέρος αυτών υπήρχε link που σε πήγαινε στις προηγούμενες. Από ένα σημείο και μετά αυτό δεν υπάρχει με αποτέλεσμα αν θέλω να δω δημοσιεύσεις που λόγω ερωτήσεων ή απαντήσεων σε παλιότερα posts έχουν φύγει από τα τρέχοντα πρέπει να πας μέσα από τις Συζητήσεις και να βρεις την κατηγορία και μέσα από εκεί αυτό που έψαχνες.

    Το δεύτερο έχει να κάνει με τα προσωπικά μηνύματα. Όταν μου στέλνει κάποιος προχωπικό μήνυμα δεν γράφει κάπου κάτι ότι έχω προσωπικό μήνυμα. θα πρέπει να πατήσω για να το δω αν έχω. Επίσης αν στα προσωπικά μου μηνύματα έχω ας πούμε μία αλληλογραφία με κάποιον δεν μου κάνει bold αν σε κάποιο θέμα που ανοίξαμε έχω reply.

    Τα έχει επισημάνει και κάποιος άλλος; Θα μπορούσε να γίνει κάτι για αυτά; Ευχαριστώ

     

  •  03-10-2008, 10:32 45098 σε απάντηση της 45097

    Απ: Σχετικά με το Site

    Καλημέρα,

    Ο σύνδεσμος που έλειπε, ήδη μπήκε στην θέση του. Προς ενημέρωση, για να μην χρειάζεται κάποιος να πάει στην πρώτη σελίδα για να ξαναβρει το link, μέσα από τα forums, μπορείτε να ακολουθείτε τον σύνδεσμο "Ενεργές Δημοσιεύσεις" που θα σας οδηγήσει στην ίδια σελίδα.

    Όσο για τα προσωπικά μηνύματα, ο ασφαλέστερος τρόπος για να μην χάσει κάποιος ένα PM, θα πρέπει στο κάτω μέρος της σελίδας με τα προσωπικά μηνύματα, στις Επιλογές να γίνει η επιλογή "Αποστολή E-mail", σε "Για όλες τις νέες δημοσιεύσεις".

    Κάποια στιγμή παλαιότερα, φτιάξαμε ένα landing page για το dotNETZone, αλλά ποτέ δεν είχαμε την ευκαιρία να ενημερώσουμε για αυτό. Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει μια εναλλακτική πρώτη σελίδα για το site, μπορεί να δοκιμάσει το http://www.dotnetzone.gr/cs/home.aspx. Θα θέλαμε να ακούσουμε τις εντυπώσεις σας, για αυτή τη σελίδα.

    Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους, για όποιες προτάσεις ή προβλήματα υπάρχουν, μην διστάζουν να κάνουν δημοσίευση στην περιοχή του dotNETZone.gr, που υπάρχει ακριβώς για αυτό το σκοπό, αλλά και μαζί μου προσωπικά, αν δεν επιθυμούν να κάνουν δημόσιο το πρόβλημα.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  03-10-2008, 11:58 45102 σε απάντηση της 45098

    Απ: Σχετικά με το Site

    Απείρως καλύτερο και χρησιμότερο το νέο home page! Ως τώρα προτιμούσα να παίρνω ειδοποιήσεις στο gmail παρά να μπαίνω στην πρώτη σελίδα, απλά γιατί ΔΕΝ περιείχε τις νέες δημοσιεύσεις. Θα πρέπει όμως οι εκδηλώσεις να ανεβούν ψηλά, γιατί τώρα χάνονται εκεί που είναι. H "Συμμετοχή" μπορεί άνετα να πάει στον πάτο, κάτω απ' όλα τα άλλα widgets γιατί δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανένα! Ίσως θα έπρεπε και οι αναζητήσεις να μπούνε σε tabs μαζί με τις άλλες ενότητες, γιατί πάλι χάνονται εκεί κάτω που είναι.

    Γουστάρω!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-10-2008, 12:08 45103 σε απάντηση της 45098

    Απ: Σχετικά με το Site

    Να κάνω και μία ελαφρώς παρανοϊκή παράκληση? Μαζί με την αναζήτηση στο site να βάλουμε και αναζήτηση στο Web, για να μπορώ να livesearchάρω αυτά που θέλω απευθείας από τη σελίδα του Dotnezone. Έτσι θα είναι είναι πολύ πιο βολικό να την κρατήσω για home page
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-10-2008, 12:54 45105 σε απάντηση της 45098

    Απ: Σχετικά με το Site

    Γεια σας και πάλι,

    σηκώθηκα με ένα βαρύ κεφάλι και προς το παρόν η δεύτερη κούπα καφέ ακόμα να με ξυπνήσει. Νυχτεριδα θα ήμουν στην προηγούμενή μου ζωή μάλλον.

    Ευχαριστώ για την τοποθέτηση του link στο κάτω μέρος των δημοσιεύσεων. Προσωπικά το χρειαζόμουν, ελπίζω να μην έγινε αυτή η αλλαγή μόνο για εμένα.

    Όσο για τα μηνύματα θα τα στέλνω στο email μου, κανένα πρόβλημα.

    Κοίταξα και την νέα κανούρια σελίδα. Ας με συγχωρέσουν όμως αυτή που την έκαναν και επένδυσαν τον χρόνο τους σε αυτήν, προτιμώ την τρέχουσα σελίδα. Μου αρέσει πιο πολύ. Βέβαια γούστο είναι αυτό και αυτό αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

    Θα έλεγα ότι, οπτικά πάντα, δεν προσφέρει κάτι το καινούριο, απλά μία αναδιάταξει τις τρέχουσας σελίδας. Ίσως αν έδινε κάτι το παραπάνω σε UI να το προτιμούσα αλλά αν είναι να πέρνω τα ίδια πράγματα τότε προτιμώ αυτήν που ήδη υπάρχει. Στο σημείο αυτό ίσως να πρέπει να αναφερθώ και στο εξής. Αν οι δημιουργοί του site σκέφτονται να συμπεριλάβουν και άλλες θεματικές ενότητες πόσο εύκολο θα ήταν αυτό να προστεθεί στην ήδη υπάρχουσα σχεδίαση μιας και η πρώτη σελίδα δείχνει να είναι γεμάτη από πληροφορίες. Ίσως με αυτό στο μυαλό η ιδέα των Tabs να εξυπηρετούσε. Αλλά τότε θα ήταν καθαρά πρακτικό το θέμα και όχι υποκειμενικό οπότε αναγκαστικά πας εκεί.

    Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψή μου και αν πίκρανα κάποιους ζητώ συγνώμη (που να του καεί ο σκληρός του δίσκος..... Big Smile)

    Κεφάτος σηκώθηκα, πάω να κάνω καφέ, καλημέρα.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems