Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xarris88. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 26-05-2009, 18:13. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-05-2009, 14:18 50944

    Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθειά σας!
    Μου ζήτησαν από ένα ραδιοφωνικό σταθμό να προσθέσω υλικό στο website τους (το website υπάρχει και δεν φαίνεται να θέλουν κάποια αλλαγή). Αυτές θα αφορούν το πρόγραμμα, φωτογραφίες, νέα κτλ...
    Για την δουλειά μου θα πληρωθώ. Το πρόβλημα είναι πως είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πόσα να τους ζητήσω.

    Ευχαριστώ!
  •  25-05-2009, 16:25 50959 σε απάντηση της 50944

    Απ: Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Ρίξε μια ματιά στο http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/65/ShowForum.aspx. Έχει συζητηθεί το θέμα αρκετές φορές και έχουν υποθεί αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  25-05-2009, 16:40 50960 σε απάντηση της 50944

    Απ: Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Μετέφερα τη συζήτηση στο κατάλληλο forum, τα Εργασιακά. Όταν μία δημοσίευση γίνεται στο κατάλληλο forum είναι πολύ ευκολότερο να βρεθεί απάντηση.

    Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, ακούγεται σαν απλή δουλειά administration/content management. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο το οποίο σου ζητάνε να φτιάξεις, οπότε δεν τίθεται ερώτημα πόσο περίπλοκο είναι αυτό που σου ζητάνε, πόσο δύσκολο είναι να το φτιάξεις κλπ. Εκτός βέβαια και αν κρύβονται τίποτε κροκόδειλοι από πίσω.

    Νομίζω ότι το λογικότερο είναι να τους προτείνεις να πληρωθείς με την ώρα. Έτσι εξασφαλίζεσαι ότι δεν θα προκύψουν θέματα του στυλ "ε, βάλε και αυτό μιας και είσαι εδώ". Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να κανονίσεις για συγκεκριμένο ποσό αν δεν ξέρεις έστω και σε γενικές γραμμές ποιός θα είναι ο όγκος της δουλειάς.

    Όσον αφορά το πόσα να χρεώσεις ... δεν μπορώ να βοηθήσω. Εξαρτάται από τις σχέσεις που έχεις με τον πελάτη, από την πείρα σου και τις δουλειές που έχεις κάνει στο παρελθόν, από το τί νομίζεις ότι είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο πελάτης. Η δουλειά ακούγεται απλή, οπότε δεν μπορείς να ζητήσεις πολλά χρήματα. Από την άλλη, δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το είδος δουλειάς, οπότε δεν ξέρω τί "περνάει" στην αγορά.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-05-2009, 22:41 50974 σε απάντηση της 50960

    Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Εριξα μια ματια σε άλλα posts, αλλά βρηκα μονο για κοστολογηση κατασκευης website. Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι επαγγελματικα με το αντικειμενο. Ειμαι φοιτητης αλλα εχω αρκετη πειρα. Ρωτησα και ενα γνωστο που εχει ασχοληθει με το θεμα και μου ειπε να το χρεωσω 40€/ωρα. Μου φανηκε βεβαια μεγαλο το ποσο. Εγω σκεφτομουν για ~30€/ωρα. Θα δω πρωτα τι δινει αυτος και θα κρινω.
    Επισης, σαν πρωτη φορα με το συγκεκριμενο website θα χρειαστω και καποιο εξτρα χρονο για να κατανοησω το πως το εχει φτιαξει ο προηγουμενος...

    Παναγιωτη θα ηθελα εσυ σαν πιο εμπειρος, αν και ανεφερες οτι δεν γνωριζεις, να μου πεις την γνωμη σου για τις τιμες. Φαντασου οτι ερχομουν εγώ στο site σου για να σου ανανεωσω το υλικό και σου ζητουσα αυτα τα χρηματα.

    Ευχαριστώ.

  •  25-05-2009, 22:52 50976 σε απάντηση της 50974

    Απ: Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Θα πρότεινα, επειδή είναι η πρώτη σου δουλειά σε αυτό το "μοτίβο", να μην χρεώσεις ιδιαίτερα ακριβά. Ο χρόνος που χρειάζεσαι εσύ για να κατανοήσεις τι έχει φτιάξει ο προηγούμενος μπορεί να μετράει μεν, αλλά μην τον χρεώσεις ολόκληρο. Ο επαγγελματίας που χρεώνει με την ώρα χρεώνει μόνο τη δουλειά του, όχι και τη "μελέτη" που τυχόν χρειάζεται να ρίξει λόγω του οτι μπορεί να έχει τεχνικές ελλείψεις ή απειρία σε κάποιο τομέα. (Οχι οτι απευθύνεται ειδικά σε σένα αυτό, μιλώ γενικά). 

    Θέλει προσοχή, γιατί το ύψος της αμοιβής ανά ανθρωποώρα απο μόνο του δεν μπορεί να πει τίποτα για το τελικό κόστος. Αν χρεώνεις 10€ / ώρα και κάνεις 100 ώρες για να τελειώσεις κάτι, είσαι ακριβότερος από αυτόν των 40€ που χρειάζεται μόνο 10 ώρες. Λογω του οτι μπορεί να σε "τραβηξει" αυτή η δουλειά περισσότερο από ο,τι θα ανέμενες, εγώ θα πρότεινα χαμηλή χρέωση ανά ανθρωποώρα που θα σου δώσει το - ηθικό κυρίως - δικαίωμα να "πειραματιστείς" και λίγο. Για πρώτη δουλεια - και το τονίζω, εκτός του οτι είναι προσωπική μου η άποψη αυτή, ΜΟΝΟ για την πρώτη δουλειά - εγώ θα έριχνα τη χρέωση ακόμα και στα 10€ την ώρα. Εκτός αν από τον συγκεκριμένο πελάτη αναμένεις να έχεις και άλλες δουλειές και δεν θέλεις να τον...κακομάθεις. Σε αυτή την περίπτωση, εγώ θα του έβαζα 20-25 ευρώ / ώρα και ΔΕΝ θα του χρέωνα όλες τις ώρες που θα ανάλωνα (θα χρέωνα περίπου τις μισές, ωστε να είμαι κοντά στα 10€ την ώρα αλλά ο πελάτης θα ήξερε το νούμερο που θα άκουγε, ωστε στην επόμενη δουλειά που θα είσαι πιό σίγουρος για τα πράγματα και το χρόνο που θα χρειαστεί να μην τον "ξενίσει" που θα αυξηθεί απότομα το τιμολόγιό σου. Αθώα κολπάκια μεν, αλλά τι να κάνουμε, η ψυχολογία του πελάτη τα απαιτεί. Λέω "αθώα" γιατί δεν κλεβεις κανέναν με αυτό τον τρόπο!)



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  25-05-2009, 23:50 50978 σε απάντηση της 50976

    Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Ευχαριστώ πολύ cap.

    Αν ολα πανε καλα θα συνεχισω να κανω εγω την ανανεωση του περιεχομενου. Εγω το σκεφτηκα αλλιως (μπορει και λαθος βεβαια). Σαν πρωτη φορα που θα χρειαστει να ψαξω το υπαρχον συστημα, να εχω μια τιμη πχ. 25€/ωρα και απο τις επομενες φορες λιγο χαμηλοτερα, πχ. 20€/ωρα. Βεβαια η πρωτη φορα θα ειναι αυτη που θα μου παρει τον περισσοτερο χρονο. Μετα μπορει σε μια ωρα να βγαινει ολη η δουλεια.
    Οπως ομως ειπα και πριν, πρεπει να δω που κυμαινεται ο πελατης. 10€ μου φαινονται λιγα. Απο δουλειες ξερω και απο 'αθωα' κολπακια. Απλα πρωτη φορα με απασχολει αυτος ο τομεας επαγγελματικα.

  •  26-05-2009, 18:13 51001 σε απάντηση της 50978

    Απ: Κοστολόγηση ανανέωσης περιεχομένου σε website

    Γεια και απο εμένα
    Πριν από ένα δίμηνο είχα μια επαφή με ένα εργοστάσιο που ήθελε να προσλάβει κάποιον για να ανανεώνει την ιστοσελίδα τους.
    Η υποδομή ΙΤ εκεί ήταν σε πολύ προνηπιακό στάδιο.
    Το νέο site θα ήταν σύντομα έτοιμο από την εταιρεία που είχε αναλάβει την ανάπτυξη.
    Τα χρήματα που δίνανε ήταν κάπου 1500...καθαρά.
    Σίγουρα πολλά χρήματα για κάτι πολύ τετριμμένο.
    Ήταν ίσως η μοναδική εταιρεία που θα το έκανε αυτό.
    Δεν ξέρανε από πληροφορική
    Αλλά το εργοστάσιο έχει τρελά έσοδα.

    Χάρη
    Πρέπει να σκευτείς τα παρακάτω:
    1-) Πόσες ώρες θα απασχολείσαι το μήνα;
    2-) Τί ώρες θα πρέπει να ανεβάζεις το νέο περιεχόμενο; 9:00 - 17:00; 6:00-8:00 το πρωί; Όποτε θα στο ζητήσουν επί 24ώρου βάσεως;
    3-) Θα δουλεύεις στο χώρο του πελάτη σου ή στο σπίτι σου;

    Επειδή γίνεται λόγος πάντως για το μισθολογικό και δικαιολογημένα θες να βρεις μια πρώτη δουλειά, προσωπικά θα σε συμβούλευα τα ακόλουθα:

    1-) Να ζητήσεις μια ενιαία τιμή για όλο το μήνα. Είτε σου ζητήσουν 5 σελίδες είτε 500, να έχεις μια αμοιβή καλυμμένη
    2-) Να προσφέρεις υπηρεσίες με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών. Τί σημαίνει αυτό: Είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με δικά σου βιβλία εσόδων εξόδων, τιμολόγια, πληρώνεις εσύ ασφάλεια στο ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ και δε δημιουργείς δεσμέυσεις στον εργοδότη/πελάτη σου. Είσαι νέος και κάποια στιγμή θα πας στρατό. Οπότε εαν έχεις ΔΠΥ, θα διευκολύνεις την κατάσταση. Ακόμα επειδή θα σου αποδίδει ΦΠΑ, έχει κάποιο λογιστικό όφελως που θα τον ενδιαφέρει.

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να μη ζητήσεις παραπάνω από 800 ευρώ + ΦΠΑ/μήνα με δελτίο παροχής υπηρεσιών.







    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems