Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Application Protection

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ntaryl. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 06-03-2010, 01:33. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-03-2010, 22:52 57394

    Application Protection

    Καλησπερα   

    1) Για να προστατεψουμε  την εφαρμογη  μας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ειτε με  hardware ID αλλα  ακομα  μπορουμε να χρησιμοποιησουμε  να δινεται license   μεσω  Ιντερνετ

    2)Για  προστασια του κωδικα μας  απλα  χρησιμοποιηστε  anti crack τεχνικες  .και  με το κλεισιμο της εφαρμογης μια  καλη κρυπτογραφηση .

    Σαφως το μπερδεμα του κωδικα  ειναι καλο  αλλα αμα κανει Decompile  .....

    καλο  βραδυ   




    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  02-03-2010, 16:07 57401 σε απάντηση της 57394

    Απ: Application Protection

    Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω ... τί σκεφτόσουν όταν πάτησες το 'submit' σε αυτό το post ...

    Θα θεωρούσα - τουλάχιστον εγώ - ότι όταν πάω να κάνω ένα post σε νοήμονες ανθρώπους, έχω κάτι να πώ !!!
    Μας έβαλες τις επικεφαλίδες, αλλά λείπει το άρθρο !!!

    Τα τελευταία 3 post που έχω διαβάσει σε αυτό το topic ήταν 2 introductory socket programming tutorials, και 5 γραμμές "ενημέρωσης" ότι ναι μεγάλε, μπορείς 'κάπως' να προστατέψεις την εφαρμογή σου ( απο τί;;; ) με 2-3 τρόπους τους οποίους δε στους λέω ._


    Μήπως πρέπει να μπεί moderation σε αυτό το topic πια; Αν μη τι άλλο να μη ρίχνουμε το επίπεδο του site ρε αδερφέ, φρικάρω !!!
    Μεταφράστε καλύτερα ένα κεφάλαιο απο το 'Secrets And Lies' ρε γαμώτο, τουλάχιστον να έχουμε και λίγο περιεχόμενο στα posts αυτα ...


    ntaryl .. συγνώμη πραγματικά ρε φίλε, αλλά αυτή είναι η ειλικρινής μου άποψη για το post σου. Είναι άδειο. Συγνώμη και πάλι.


    Την ειλικρινή μου συγνώμη στους υπόλοιπους φίλους/μέλη για το ύφος μου.

    Angel
    O:]
  •  02-03-2010, 21:11 57412 σε απάντηση της 57401

    Απ: Application Protection

    Καλώς ή κακώς ποτέ δεν έχουμε διαγράψει post λόγω της ποιότητας του και δεν είναι μέσα στην πολιτική μας. Από εκεί και πέρα, το μόνο που μένει σε καθέναν μας είναι τα αποδοκιμαστικά ή επιδοκιμαστικά σχόλια επί της τεχνικής πλευράς του θέματος... Καλώς ή κακώς...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-03-2010, 23:18 57413 σε απάντηση της 57401

    Απ: Application Protection

    Καλησπερα  

    Λοιπον  (anjelinio)  δεν ξερω αλλα η απαντηση σου μου φανηκε καπως  .

    Συγκεκριμενα ανεφερα  καποιους τροπους  το πως  μπορει να προστατεψει κανεις τον κοπο του .Συγνωμη  αν δεν στους εξηγησα  με λεπτομερεια

    Μπορουσες να  ζητησεις με ομορφο τροπο να εξηγησω  κατι που δεν καταλαβαινες  .

     Και οσο για το  (με 2-3 τρόπους τους οποίους δε στους λέω)  

    Τροπος 1) Προστασια με Hardware ID

    Τροπος 2) Δινοντας License μεσω Internet  

    Τροπος 3)Κρυπτογραφηση  κωδικα 

    Τροπος 4)AntiCrack τεχνικες (Detect Decompilers και κλεινει η εφαρμογη μας   )το πιο απλο παραδειγμα  .

    Σχετικα με τα post μου  οπως ειδες του ανεφερα μερικα  προματακια να τα ψαξει και να τα ενσωματωσει στο επομενο How  to  που θα φτιαξει .


    Υ.γ  Τωρα  φιλε  μου  αν εχεις  προβληματα  δεν ειναι ωραιο να Ξεσπας εδω .Οτι  θες το ζητας ομορφα .
















    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  03-03-2010, 00:09 57414 σε απάντηση της 57413

    Απ: Application Protection


    Hardware ID  

    Στον συγκεκριμενο τροπο  καλο ειναι να χρησιμοποιηθει  παραπανω απο μια συσκευη ετσι ωστε το ID  που θα παραχθει  να μην βασιζεται σε μια .Σε περιπτωση  αλλαγης καποιου Υλικου Hardware ο πελατης επικοινωνει να παρει το νεο  ID.

    License with Internet  

    Ο Συγκεκριμενος τροπος μπορει να χρησιμοποιηθει μονο  αν οι πελατες εχουν  προσβαση στο διαδικτυο  .Δημιουργουμε  ενα Server στο μηχανημα μας η σε καποιο ιστοχωρο .Με την εγκατασταση της εφαρμογης μας τοτε  συνδεεται στον Server εκει γινεται  το τσεκαρισμα και δινεται το ID .Φυσικα ολο το Trafic ειναι  κρυπτογραφημενο .Με το ιδιο σκεπτικο μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση σε οτι χρειαστει  .

    Κρυπτογραφηση κωδικα 

    Στη  περιπτωση αυτη  χρησιμοποιουμε καποια κρυπτογραφηση (AES ,Rc4) κτλπ.Οταν  ανοιγει η εφαρμογη  ο κωδικας μας αποκρυπτογραφειται και εκτελειται  και οταν  η εφαρμογη κλεινει τοτε  ο κωδικας μας κρυπτογραφειται  .Αρα ενα εκτελεσιμο με κρυπτογραφημενο κωδικα ειναι δυσκολο να διαβαστει .

    Anti Crack  

    Δημιουργουμε καποιες συναρτησεις που μπορουνε να ελεγχουν αν υπαρχει στο μηχανημα  που  τρεχει η εφαρμογη μας  καποια  Debug Tool  .

    Αν ανιχνευθει κατι τετοιο τοτε  αυτοματα  κλεινει η εφαρμογη  μας .Ετσι  ειμαστε καπως   ασφαλης ενω τρεχουμε  την εφαρμογη  μας  .Χρησιμοποιουμε  log File  ετσι ωστε να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι συνεβη   .



    Υ.γ  Αν το συγκεκιμενο   post ριχνει το επιπεδο  του Forum  .Παρακαλω το Moderator να το σβησει   




     










    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  05-03-2010, 23:55 57460 σε απάντηση της 57401

    Απ: Application Protection

    ........deleted....
    ........deleted....
    ........deleted....

    anjelinio:

    ...
    Τα τελευταία 3 post που έχω διαβάσει σε αυτό το topic ήταν 2 introductory socket programming tutorials, και 5 γραμμές "ενημέρωσης" ότι ναι μεγάλε, μπορείς 'κάπως' να προστατέψεις την εφαρμογή σου ( απο τί;;; ) με 2-3 τρόπους τους οποίους δε στους λέω ._
    Μήπως πρέπει να μπεί moderation σε αυτό το topic πια; Αν μη τι άλλο να μη ρίχνουμε το επίπεδο του site ρε αδερφέ, φρικάρω !!!
    Μεταφράστε καλύτερα ένα κεφάλαιο απο το 'Secrets And Lies' ρε γαμώτο, τουλάχιστον να έχουμε και λίγο περιεχόμενο στα posts αυτα ...
    ...
    Την ειλικρινή μου συγνώμη στους υπόλοιπους φίλους/μέλη για το ύφος μου.


    Επειδή μέσα στα "2 intoductory socket programming" ήταν και το δικό μου που αν διαβάσει κάποιος τον κώδικα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτόν τον χαρακτηρισμό, εκτός αν θέλει πολύ κάποιος να το δει έτσι,... και επειδή η πρόταση "Μεταφράστε καλύτερα ένα κεφάλαιο απο το 'Secrets And Lies' ρε γαμώτο..." είναι στον πληθυντικό, βγάζω το λογικότατο συμπέρασμα οτι αναφέρεται και σε έμενα...
    Μπορώ, λοιπόν, να υποσχεθώ στον φίλτατο anjelinio το παρακάτω:
    Επιφυλλάσομαι για ένα καλύτερο άρθρο, από το 'Secrets And Lies' το οποίο θα ανεβάσει το επίπεδο.

    ........deleted....
    ........deleted....
    ........deleted....

    thnx...

    Nothing to declare...
  •  06-03-2010, 00:17 57461 σε απάντηση της 57460

    Απ: Application Protection

    Thisea, δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι ο πιο super ουάο εδώ..Tongue Tied Πρωτού αρχίσεις κι εσύ να "την λες" στους άλλους, μάθε ποιοι είναι.

    Μην το συνεχίσετε γιατί θα το κλειδώσω..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  06-03-2010, 00:28 57462 σε απάντηση της 57461

    Απ: Application Protection

    Panagiotis Kefalidis:

    ...Πρωτού αρχίσεις κι εσύ να "την λες" στους άλλους, μάθε ποιοι είναι.


    Παναγιώτη, μόλις τώρα αναίρεσες εκείνο που απαιτείς από εμένα.
    Θα είχε νομίζεις ενδιαφέρον να βγάζαμε τα βιογραφικά μας πριν εκφράσουμε την άποψη μας ή πριν αμυνθούμε? Και να αντικρούαμε μόνο εκείνον που έχει το... μικρότερο?
    Ακόμα κι έτσι... ενδιαφέρον θα είχε, και δεν σου λέω αν κάποιους συμφέρει ή όχι. Καλύτερα να μην το μάθουμε ποτε!
    Tespa...
    Ι delete my post... για να μην ενοχλεί όλους του untouchable.

    Nothing to declare...
  •  06-03-2010, 01:33 57465 σε απάντηση της 57462

    Απ: Application Protection

    Άλλο είπα, άλλο κατάλαβες.. κανείς δεν σου είπε να διαγράψεις το ποστ σου ή οτιδήποτε τέτοιο.. κι εγώ την γνώμη μου είπα, απλα προειδοποίησα ότι αμα συνέχιζε η ιστορία και αρχίζατε να μαλώνετε, ότι θα κλείδωνα το ποστ. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems