Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ABS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 25-02-2011, 12:39. Υπάρχουν 54 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 4 (55 εγγραφές)   1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-02-2011, 14:11 63611

    OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Κατεβαστε  τα OMEGA Framework & CMS ALPHA 0.2 από εδώ: http://omegacms.codeplex.com/ 

    Θα ήθελα feedback και πιο πολύ για το framework (OMEGA - DLL)!

    Thanx!
  •  23-02-2011, 14:58 63613 σε απάντηση της 63611

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Καλησπέρα,

    Από ότι είδα από τον πηγαίο κώδικα που κατέβασε δεν υπάρχει κάτι ολοκληρωμένο - έχω μείνει την εντύπωση ότι το project σου είναι το πέρασμα σε .NET Framework/C# της δουλειάς ή μέρος της που έχει γίνει με το Alpha CMS και έχεις αναφέρει σε κάποιο άλλο post σου στο forum, σωστά; Αυτό που έχεις ξεκινήσει να κάνεις είναι η μεταφορά μία προς μία των .php modules του Alpha CMS σε αντίστοιχες C# classes για το Omega CMS;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  23-02-2011, 16:31 63614 σε απάντηση της 63613

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Βέβαια και είναι μεταφορά του  ALPHA CMS.....

    Αλλά σχετικά ολοκληρωμένο είναι το framework (DLL) το οποίο μπορείς και να δοκιμάσεις.

    Ευχαριστώ.

  •  23-02-2011, 23:37 63638 σε απάντηση της 63614

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Το .NET Framework δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από τις βασικές αρχές, να δεις και μερικά βασικά όπως πως συνδέεται κανείς στη βάση, ακόμα και πως δουλεύουν τα stings, πριν ξεκινήσεις να φτιάξεις ένα framework το οποίο θα δείξεις σε άλλους. Επιπλέον, δες πρώτα τί υπάρχει ήδη έτοιμο πριν προσπαθήσεις να το ξανα-υλοποιήσεις.

    Αν η βάση σου είναι η PHP έχεις πολλά πράγματα να μάθεις, ειδικά στον τομέα της επικοινωνίας με τις βάσεις. Η PHP είναι επιοικώς .... πρωτόγονη σε αυτό τον τομέα, καθώς έχει υποτυπώδη διαχείριση συνδέσεων, αδυναμία χρήσης παραμέτρων και άλλα ... καλούδια.

    Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από το Learning Center για Web Developers του MSDN και μετά να συνεχίσεις στο Getting Started του ASP.NET για να δεις τί μπορείς να κάνεις με το ASP.NET. Θα σου συνιστούσα επίσης να μην δοκιμάσεις να παρακάμψεις το πρώτο site, ο κώδικας που είδα το έχει ανάγκη.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-02-2011, 09:53 63643 σε απάντηση της 63638

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Καλημέρα.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι εννοείς πρωτόγονο στην PHP σε σχέση με τις συνδέσεις και πως ακριβώς θα μπορούσα να κάνω ένα γενικευμένο μοντέλο συνδέσεων που να παράγει ένα Connection String ανάλογα με τις παραμέτρους?

    Επίσης τι ακριβώς "κακό" έιχε ο κώδικας του DLL? Μπορείς να μου εξηγήσεις πιο συγκεκριμένα με παραδείγματα!

    Επίσης φυσικά και τον .NET δεν είναι τόσο απλό, ίσα ίσα που είναι πολύ σύνθετο και δε σου δίνει μοναδικότητα στον τρόπο που θες να κάνεις κάτι αλλά αυτό είναι το θέμα. Να δώσεις δηλαδή ένα δρόμο για να κάνει κάτι κάποιος και όχι 10 διαφορετικούς τρόπους για να κάνει πιο πολλά λάθη!

    Τέλος έχω δεί πολλά CMS και Frameworks σε .ΝΕΤ όπως το Kentico ας πούμε και είναι έλεος από κώδικα. Τα τυπάκια απλά δεν έχουν μάθει τι σημαίνει απλότητα. Πιο δύσκολα δε θα μπορούσαν να τα κάνουν τα πράγματα.

    Ευχαριστώ.

  •  24-02-2011, 10:18 63645 σε απάντηση της 63643

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Καλημέρα

    Θα μπορούσες πχ σε ερωτήματα που επιστρέφουν μία τιμή να εκτελείς τα sqlcommands ως scalar:

    object o = cmd.executescalar();

    Και παίρνεις την τιμή που θέλεις, από το να φτιάχνεις dataset και να ψάχνεις row=0 και col=0

    Όσον αφορά τις παραμέτρους, ρίξε μία ματιά εδώ:


    Επίσης εφ'όσον θέλεις να φορμάρεις strings, ρίξε και μια ματιά στην string.format, είναι κατά τα πρότυπα της παραδοσιακής Vanilla C

    Αυτά από όσα είδα με μια ματιά επιφανειακά, οι υπόλοιπο ας δώσουν περισσότερο feedback.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  24-02-2011, 10:28 63647 σε απάντηση της 63645

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Ευχαριστώ πολύ Δήμο, αυτά που λες τα γνωρίζω όμως επειδή θέλω μια πλατφόρμα δε μπορώ να κάνω πάντα ExecuteScalar γιατί θέλω ο user να περνάει πάντα μέσα σε ένα string όλα τα SQL Commands. 
    Δε θέλω για παράδειγμα να έχω ένα SELECT function και ένα UPDATE function ...κτλ. για να διαλέγω ποιος τρόπος είναι καλύτερος και να τον χρησιμοποιώ. 

    Άρα λοιπόν εφόσον θέλω με μια function να τα κάνω όλα αυτά θεωρώ ότι ο τρόπος μου είναι μονόδρομος. Επίσης είναι και το θέμα ότι έτσι θα έιχα παραπάνω κώδικα και δε το θέλω αυτό. Εφόσον δε, η .NET είναι interpreted έχει σαφώς χαμηλότερη απόκριση στην εκτέλεση από την PHP και έτσι οι γραμμές παραπάνω κώδικα δε θα με βοηθήσουν στο να επιτύχω καλύτερη ταχύτητα...

    Να σημειώσω πως θέλω να χρησιμοποιήσω όσο γίνεται πιο λίγο και ιδιαιτερότητες του .NET Framework για να έχω πιο portable κώδικα!!!
  •  24-02-2011, 17:10 63681 σε απάντηση της 63647

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Ξεκίνα από τα εισαγωγικά. Όσα γράφεις είναι bad practice ακόμα και για PHP. Άσε που το .NET ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ INTERPRETED.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-02-2011, 17:54 63685 σε απάντηση της 63647

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    @ABS: Τι ακριβώς εννοείς "η .NET είναι interpreted"; Όλες οι .aspx σελίδες γίνονται parse σε κλάσσεις (classes) και γίνονται compile σε assemblies.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  24-02-2011, 19:44 63688 σε απάντηση της 63685

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Εννοώ ότι όπως και η Java έτσι και τα εκτελέσιμα του .NET έχουν byte code που εκτελείται στο κάθε client και μεταφράζεται.
    Πως αλλιώς δηλαδή λές μια γλώσσα που έχει intermediate κώδικα εκτός από interpreted?

    Ξέρω πολύ καλά τι λέω...


  •  24-02-2011, 19:59 63689 σε απάντηση της 63688

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Εννοώ ότι όπως και η Java έτσι και τα εκτελέσιμα του .NET έχουν byte code που εκτελείται στο κάθε client και μεταφράζεται.
    Πως αλλιώς δηλαδή λές μια γλώσσα που έχει intermediate κώδικα εκτός από interpreted?

    Ξέρω πολύ καλά τι λέω...




    Όχι ακριβώς... Ρίξε μια ματιά εδώ.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  24-02-2011, 20:03 63690 σε απάντηση της 63689

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Ναι, πολύ ωραία έχεις και την επιλογή να κάνεις χρήση ενός JIT και...?

    Για να είσαι portable όμως το αφήνεις ως έχει και πάλι δεν έχεις καλύτερη ταχύτητα από την PHP που είναι όλη γραμμένη σε native C!
    Άρα λοιπόν το να κάνω χρήση loose ends και λιγότερο κώδικα .ΝΕΤ για μένα είναι πολύ σημαντικό για μεταφερσιμότητα αλλά και ταχύτητα!
  •  24-02-2011, 20:07 63691 σε απάντηση της 63638

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Παναγιώτης Καναβός:

    Το .NET Framework δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από τις βασικές αρχές, να δεις και μερικά βασικά όπως πως συνδέεται κανείς στη βάση, ακόμα και πως δουλεύουν τα stings, πριν ξεκινήσεις να φτιάξεις ένα framework το οποίο θα δείξεις σε άλλους. Επιπλέον, δες πρώτα τί υπάρχει ήδη έτοιμο πριν προσπαθήσεις να το ξανα-υλοποιήσεις.

    Αν η βάση σου είναι η PHP έχεις πολλά πράγματα να μάθεις, ειδικά στον τομέα της επικοινωνίας με τις βάσεις. Η PHP είναι επιοικώς .... πρωτόγονη σε αυτό τον τομέα, καθώς έχει υποτυπώδη διαχείριση συνδέσεων, αδυναμία χρήσης παραμέτρων και άλλα ... καλούδια.

    Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από το Learning Center για Web Developers του MSDN και μετά να συνεχίσεις στο Getting Started του ASP.NET για να δεις τί μπορείς να κάνεις με το ASP.NET. Θα σου συνιστούσα επίσης να μην δοκιμάσεις να παρακάμψεις το πρώτο site, ο κώδικας που είδα το έχει ανάγκη.

    Πάντως για να διορθώσουμε και κάτι, η PHP έχει αντίστοιχα δωρεάν frameworks (Zend, DojoX κλπ) τα οποία κάνουν όλα τα παραπάνω που αναφέρεις Παναγιώτη. Απλά δεν τα υποστηρίζει "εγγενώς" η γλώσσα.. Άλλωστε κι εμείς στις γλώσσες που γράφουμε, ένα framework χρησιμοποιούμε για να κάνουμε όλα αυτά τα οποία περιγράφεις.. Άρα δεν έχει σχέση τόσο πολύ η γλώσσα (PHP, ROR, whatever here) πάντα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  24-02-2011, 20:49 63693 σε απάντηση της 63690

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Ναι, πολύ ωραία έχεις και την επιλογή να κάνεις χρήση ενός JIT και...?

    Για να είσαι portable όμως το αφήνεις ως έχει και πάλι δεν έχεις καλύτερη ταχύτητα από την PHP που είναι όλη γραμμένη σε native C!
    Άρα λοιπόν το να κάνω χρήση loose ends και λιγότερο κώδικα .ΝΕΤ για μένα είναι πολύ σημαντικό για μεταφερσιμότητα αλλά και ταχύτητα!


    Ειλικρινά, προσπαθώ τόση ώρα να σου απαντήσω, αλλά μου είναι αδύνατο να συμπυκνώσω σε λίγες γραμμές όλες τις σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό. Γι' αυτό ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:

    1. Συκγρίνεις την PHP με το ASP.NET ή με μια οποιαδήποτε γλώσσα του .NET (πχ C#);
    2. Η PHP είναι interpreted (εδώ κι εδώ)!! ΝΑΙ, υπάρχουν compilers για PHP.
    3. Δεν υποστηρίζει threading.
    4. Η ταχύτητα δεν εξαρτάται μόνο από τη γλώσσα, αλλά και από άλλους παράγοντες όπως είναι το database engine, ο database provider και ένα σωρό άλλα πράγματα.

    ΔΕΝ σκοπεύω ν' ανοίξω flame, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσεις στο No 1.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  24-02-2011, 20:58 63694 σε απάντηση της 63690

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Ναι, πολύ ωραία έχεις και την επιλογή να κάνεις χρήση ενός JIT και...?
     
    Για να είσαι portable όμως το αφήνεις ως έχει και πάλι δεν έχεις καλύτερη ταχύτητα από την PHP που είναι όλη γραμμένη σε native C!
    Άρα λοιπόν το να κάνω χρήση loose ends και λιγότερο κώδικα .ΝΕΤ για μένα είναι πολύ σημαντικό για μεταφερσιμότητα αλλά και ταχύτητα!

    Τι εννοείς "έχεις και την επιλογή"; Αυτή ΕΙΝΑΙ η επιλογή. Μετά απο το compilation απο τον JIT, το "πακέτο" που ονομάζεται assembly κι έχει μέσα, metadata, IL, resources κλπ, γίνεται compile σε κάτι που λέγεται "native assembly" έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε φόρα να γίνει compile. Αυτό γίενται για λόγους optimization για διαφορετικές αρχιτεκτονικές συστημάτων (CPU κλπ).

    Ξεκίνα απο τα βασικά, γιατί χάνεις μπόλικο ζουμί και θα έχεις πρόβλημα. Τώρα εάν δεν θέλεις να ακούσεις 4-5 διαφορετικούς ανθρώπους που σου το λένε αυτό, δικαίωμά σου I guess Smile


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Σελίδα 1 από 4 (55 εγγραφές)   1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems