Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μακεδονία

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George Parissis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 13-07-2011, 13:21. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-07-2011, 01:25 66556

    Μακεδονία

    Άσχετο το θέμα, ίσως θέμα του καφέ και των τσιγάρων αλλά είπα να γράψω για αυτό μετά από μία πρόσφατη εμπειρία που είχα.

    Σαν καλό παιδί και εγώ, όπως όλοι μερικές φορές παίζω ένα παιχνίδι (HON για όσους γνωρίζουν).

    Το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει ένα Store section που πας και αγοράζεις διάφορα πράγματα για τον χαρακτήρα σου και μέσα σε όλα αυτά έχει σημαίες κρατών. Βλέπω λοιπόν την σημαία των Σκοπίων με το όνομα Μακεδονία.

    Τώρα βέβαια θα μου πεις, καλά ξυπνητούρια μεγάλε... Τέλος πάντων, ευαίσθητος πάνω στο θέμα αυτό είπα να κάνω μία καλή πράξη για τον εαυτό μου και για την χώρα (μεγάλα λόγια). Οπότε έγραψα στο Forum του εν λόγω game.

    Ο Moderator του forum με απλά λόγια μου λέει τις σκας, αφού Μακεδονία θα ονομαστεί οπότε δεν το αλλάζω μεταξύ των άλλων. Οι δε χρήστες, καλύτερα να μην μιλήσω και φυσικά ένας δεν έλειψε να μου την πει κιόλας επειδή μιλάω όταν το πορτοφόλι είναι άδειο... (οικονομική κατάσταση βλέπετε).

    Δηλαδή ρε παιδιά τι να πω... έξω μας έχουν για κλοτσιές και οι πολιτική μας γυρνάνε αριστερά δεξία με τελευταίες φωτογραφίες στον in.gr με αστειάκια, γελάκια και δείπνα μεταξύ του Βενιζέλου και των Ευρωπαίων για να μας δείξουν ότι όλα πάνε καλά.

    Οι περισσότεροι στην Ευρώπη θεωρούν πως εμείς φταίμε για την κρίση που τους ήρθε όταν Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιρλανδία μαζί είναι μόλις το 4% του χρέους των Ευρωπαίων ενώ Ισπανία και Ιταλία το 40%. Γιατί δεν μιλάνε οι πολιτικοί μας, γιατί δεν ξεκαθαρίζουν στον κόσμο τι ακριβώς συμβαίνει;

    Ούτε λίγο ούτε πολύ ένοιωσα το σκουπίδι της Ευρώπης και φυσικά κανένας Έλληνας να απαντήσει ή να δώσει ένα Post συμπαράστασης. Είχαν αποχαυνωθεί με το παιχνίδι. Και φυσικά να προτείνω σαν ένδειξη διαμαρτυρίας όλοι οι Έλληνες να σταματήσουν να παίζουν... τι λες τώρααααα..... δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. 

     

  •  13-07-2011, 02:23 66557 σε απάντηση της 66556

    Απ: Μακεδονία

    Συμφωνώ με τις κινήσεις σου σχετικά με το παιχνίδι....Αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...φαντάσουν να έμπαινε ένας Βάσκος στο παιχνίδι και να έλεγε να μην ξαναπαίξεις το παιχνίδι αυτό , επειδή δεν υπάρχει ανεξάρτητη χώρα των Βάσκων...

    Σπάνια ο άλλος καταλαβαίνει το πρόβλημα σου και σε τι βαθμό σε πειράζει....

    Λίγο δύσκολο να είναι το χρέος της Ιταλίας και της Ισπανίας το 40% της ευρωζώνης....Υπάρχει μια διαφορά τεράστια που έχουμε με αυτές τις χώρες.Η ισπανία έχεις λόγο Χρεος/Αεπ = 60%... εμείς 140%....

    Το πρόβλημα δεν είναι αν εμείς χρωστάμε 340 δις ευρώ και η ισπανία 600 δις....το πρόβλημα είναι τι προοπτικές έχει μια χώρα να αποπληρώσει το χρέος ( ή να το κάνει βιώσιμο )....

    Δηλαδή αν εσύ βγάζεις 50.000 ευρώ το χρόνο και έχεις έλλειμα ανά έτος 10.000 ευρώ και ένα χρέος 200.000 ευρώ είσαι πολύ πιο επικίνδυνος για τον δανειστή σου από ένα που χρωστάει 100.000.000 ευρώ αλλά έχει ετήσιο εισόδημα τζίρο 105.000.000 ευρώ...μην ξεχνάς ότι η ιταλία (xρέος 120% ΑΕΠ) έχει πολύ πιο βαριά βιομηχανία από εμάς και πολύ καλύτερο τουρισμό.... αλλά όντως έχουνε πρόβλημα...το ίδιο και οι ισπανοί..οι ισπανοί για τον ίδιο λόγο που καταστράφηκε και η ιρλανδία...καταστράφηκε από τον κατασκευαστικό τομέα και τις ιδιωτικές τράπεζες....εμείς από το δημόσιο χρέος...

    Κανείς από την ευρώπη δεν λέει ότι φταίει μόνο η ελλάδα.  τώρα όταν βγάζουν φωτογραφίες, πάντα χαμογελαστοί είναι κάτι σαν εθιμοτυπικό...εγώ πάντως σε όλους του τόνους ακούω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα...Από παντού το ακούω αυτό...

    Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά..Έχουν γίνει πολλά λάθη στην αρχιτεκτονική ευρώ....Εμείς σαν χώρα έχουμε κάνει πολλά λάθη και για πολλά χρόνια...Η μόνη λύση είναι να το πάρει απόφαση η ευρώπη και να γίνει ένα γερό κούρεμα και έκδοση ευρωομολόγου...εμείς εδώ πρέπει να κάνουμε μεταρυθμίσεις, να μειώσουμε το έλλειμα....να πιάσουμε την φοροδιαφυγή...δύσκολα πράγματα με τόση οργή και παραπληροφόρηση που υπάρχει...

    τώρα τι λέει ο καθένας ηλίθιος σε ένα forum,μην το παίρνεις στα σοβαρά....

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  13-07-2011, 03:56 66559 σε απάντηση της 66557

    Απ: Μακεδονία

    Σωστή η ανάλυσή σου για το χρέος σε σχέση με τον τζίρο. Όσο για το ποσοστό 4% έναντι 40 που ανέφερα δεν το έβγαλα από το μυαλό μου αλλά το αντέγραψα από ένα site εφημερίδας. Δεν γνωρίζω με ποια λογική έβγαλαν αυτό το ποσοστό απλά το ανέφερα εμπιστευόμενος την είδηση από ένα επώνυμο site αντί από ένα απλό blog.

    Όσο για το άλλο θέμα σχετικά με την ονομασία ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ και δεν μιλάω για τους πολιτικούς αλλά και για τους απλούς πολίτες. Έχω στείλει στην Sony, Philips, DevExpress και σε μερικές ακόμα. Με έγραψαν στα κανονικότατα... Αν πέρναμε όμως την απόφαση να μποικοτάρουμε της υπηρεσίες τους και τα προιόντα τους θα έβλεπες τι θα γινόταν. Πρόσφατα το συγκεκριμένο παιχνίδι δέχθηκε επίθεση DDos και για μία εβδομάδα δεν μπορούσες να παίξεις. Αιτία. Επειδή οι Ρώσοι απαιτούσαν να μπουν οδηγίες στην γλώσσα τους και επειδή αρχικά το αρνήθηκαν τους πίεσαν με αυτό τον τρόπο. Δεν έχει τόσο σημασία αν έπρεπε ή όχι να μπουν οδηγίες στην γλώσσα τους αλλά τόσο η απαίτηση και η διεκδίκηση τελικά νεαρών που ήθελαν να δουν την γλώσσα τους να συμπεριλαμβάνεται μεταξύ των αγγλικών, γερμανικών και άλλων γλωσσών.

    Μεταξύ Ελλάδας και Σκοπίων σύγκριση δεν υφίσταται. Αν πούμε τέρμα το game για ένα μήνα θα δεις για πότε θα αλλάξει η ονομασία. Άλλωστε στα 10 παιχνίδια που θα παίξεις στα 4 θα δεις Έλληνα μέσα, καταλαβαίνεται για την αναλογία των πελατών τους. Και όμως ρε παιδιά δεν βρέθηκε ένας να γράψει και αυτός κάτι..... Κρίμα.

  •  13-07-2011, 13:21 66561 σε απάντηση της 66559

    Απ: Μακεδονία

    χα καλο!

    περημενε εσυ να δεις Ελληναρα να πατησει ποδι σε τι? σε παιχνιδι? χαχα
    εδω σε πολιτικο επιπεδο δεν ειπαμε τιποτα και καναν τα Αμερικανακια τους νονους και βαφτισαν οτι θελαν οπως το θελαν και δεν μιλησε κανεις
    και οσοι μιλησαν χ***** η φοραδα στο αλόνι!

    θα πανε τωρα τα ελληνοπουλα ενως παιχνιδιου να διαμαρτηρηθουν!? σωθηκες!
    αυτο μας εφαγε, "ελα μωρε εγω θα αλλαξω τον κοσμο!??" και τελικα ετσι δεν αλλαξε τιποτα.

    κατι τετοιο (αντιδραση) ειχα κανει κι εγω για το ιδιο θεμα ονομασιας σε τουριστικο site που πουλαγε διακοπες στην "Μακεδονια"!!
    οταν τους εκραξα με μαιλ, μου απαντησαν εμεις ξερουμε οτι οι Αμερικανοι την Λενε ετσι, αρρα ετσι την λεει και ολος ο κοσμος! αφου την αναγνωρισαν οι Αμερικανοι Τελος!

    αμα βαφτιζαμε παντου σε ταμπελες, περιοδικα, χαρτες, ιστοσελιδες, τηλεορασεις, ραδιοφωνα, την Αθηνα ή Το Βολο, η οποιοδηποτε πολη σε "NEW YORK" τι θα γινοταν?
    θα λεγαμε ελα μωρε "EAST NEW YORK"  εμεις δυτικη η δικη σας πως κανεται ετσι!

    να δεις για ποτε θα σηκωνονταν να μας βομβαρδισουν οι Αμερικανοι!

    ενα ρητό λεει¨
    "Αν δεν σε σέβονται, πρεπει να σε φοβουντε!"

    εμεις ουτε σεβασμο εχουμε (ιδιος τωρα με τα χρεη), και παντα μας αντιπροσωπευουν κοτες εξω! τι περημενεις!?

    έιδες πως το παραπανω ρητό έπιασε με τους Ρώσους που ανέφερες? Wink

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems