Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εργασία μετά μουσικής;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Mitsaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 18-07-2006, 17:27. Υπάρχουν 32 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (33 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-07-2006, 13:16 14659

    Εργασία μετά μουσικής;

    Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα στους developers της παρέας: Πόσοι από εσάς δουλεύετε μετά μουσικής;


    Προσωπικά, η μουσική με αποσυντονίζει πλήρως, ειδικά όταν έχει έντονο beat, και χάνω την αυτοσυγκέντρωσή μου.

    Στην περίπτωσή μου δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς, καθώς ο προϊστάμενος (που είναι στο ίδιο δωμάτιο με τους developers) αρέσκεται στην ύπαρξη μουσικής, και όταν του ανέφερα το πρόβλημα, μου απάντησε απλώς "ναι, αλλά χωρίς μουσική θα με πάρει ο ύπνος".


    ΥΓ. Μήπως έχετε κάποιο link σχετικό με το θέμα;

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-07-2006, 13:37 14664 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Κάνε του δώρο το Peopleware (και χρέωσέ το μετά σε εξοδολόγιο Smile) να ξεστραβωθεί.

    Η ησυχία είναι βασικό συστατικό στοιχείο ενός δημιουργικού περιβάλλοντος (γράφει, ενώ ακούει μουσική και μάλιστα από ακουστικά...) και το θέμα της μουσικής είναι κάπως σαν το θέμα του καπνίσματος. Αν είναι αντικαπνιστής, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αναλογία σαν παράδειγμα. Όπως και να έχει, αν η μουσική σε ενοχλεί, δεν πρέπει να ακους μουσική. Αν βαριέται τόσο πολύ τη δουλειά του που κινδυνεύει να τον πάρει ο ύπνος, θα έπρεπε να σας απαλλάξει από την παρουσία του. Εναλλακτικά, μπορεί να φοράει ακουστικά. Αν και από αυτά που γράφεις, μάλλον η περίπτωση είναι χαμένη από χέρι...

     

     


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  13-07-2006, 14:00 14666 σε απάντηση της 14664

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    εγώ πάντως χωρίς μουσική και Old Holborn και φραπέ (προσέξτε το λογικό ΚΑΙ που έβαλα, χεχε) δεν μπορώ να κάνω τίποτα..... τη μουσική θα τη χαμηλώσω μόνο αν είναι να σκεφτώ κάτι πολύ δύσκολο το οποίο θα απαιτεί πλήρη αυτοσυγκέντρωση
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  13-07-2006, 14:03 14668 σε απάντηση της 14664

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    δυστηχώς το θέμα του περιβάλλοντος εργασίας είναι πολύ μεγάλο! Φαντάζομαι ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν την πολυτέλεια να δουλεύουν σε ένα ιδανικό περιβάλλον για ένα developer.

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον και η άποψη του Ζαχαρία Δεντοφιάχνω σε αυτό το θέμα!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  13-07-2006, 14:54 14672 σε απάντηση της 14668

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Κι εγώ στο background βάζω www.somafm.com (συνήθως Illinois Street Lounge) αλλά στα "δύσκολα" θέλω ησυχία...
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-07-2006, 15:54 14678 σε απάντηση της 14672

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Εργασία με μουσική.... ΠΑΝΤΑ!!! Όχι γιατί μπορεί να με πάρει ο ύπνος αλλά γιατί έτσι μπορώ να ηρεμήσω και να συγκεντρωθώ. Άλλωστε είναι και ένα από τα hobby μου με αρκετά μεγάλη μουσική συλλογή οπότε για κάθε στιγμή βάζω και την ανάλογη μουσική. Μπορώ να καταλάβω όμως και αυτούς που δεν μπορούν με μουσική και για αυτό έχω πάντα μαζί μου ένα ζευγάρι ακουστικά.
  •  13-07-2006, 16:17 14682 σε απάντηση της 14678

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Εργασία με ησυχία. Πάντως η μουσική με ενοχλεί λιγότερο από φωνές, τηλέφωνα, αυτοκίνητα, γέλια,α εροπλάνα , τρένα κλπ κλπ.

    Τουλάχιστον να είναι ξένη και κατά προτίμηση instrumental ώστε να μην αποσπούν οι στίχοι την προσοχή.

    Παρατήρησα πάντως ότι οι 2 από τους 3 που ακούν μουσική όταν θέλουν απόλυτη αυτοσυγκέντρωση τουλάχιστον την χαμηλώνουν.
  •  13-07-2006, 16:20 14683 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Δυστυχώς η πρόταση των ακουστικών δεν έπιασε (μου πρότεινε να βάλω εγώ ακουστικά - τέλος πάντων).

    Μερικές φορές βάζω κι εγώ μουσική, αλλά τι γίνεται όταν χρειαστείς για μερικά λεπτά πλήρη αυτοσυγκέντρωση; Χωρίς ενοχλήσεις από τη λογίστρια και τη γραμματέα, ή τον ήχο του τηλεφώνου;

    Έχω καταλήξει στο να αποδέχομαι το χάσιμο του focus (μέχρι να αποκτήσω γραφείο τουλάχιστον).
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-07-2006, 17:42 14688 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Εγώ πάντως χωρίς μουσική σεν μπορώ να δουλέψω. Σε μια εταιρεία που δούλευα και δεν μπορούσα να ακούω μουσική, κόντεψα να τρελλαθώ. Είτε δουλεύω σπίτι, είτε στο γραφείο, πάντα ακούω μουσική. Βέβαια από την στιγμή που δεν είναι επιλογή σου, η μόνη ευχή είναι καλά κουράγια !!

  •  13-07-2006, 21:22 14702 σε απάντηση της 14688

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Προσωπικά θεωρώ την σωστή μουσική - αυτή που με ευχαριστεί προσωπικά - σαν μέσο για την αυτοσυγκεντρωσή μου και την δημιουργία ενός καλύτερου περιβάλλοντος για να δουλέψω/προγραμματίσω. Βέβαια, δεν θεωρώ απαραίτητο να την μοιραστώ με τους γύρω μου, οπότε πάντα κυκλοφορώ με ακουστικά. Πρέπει να ομολογήσω ότι σε εποχές που είχα deadlines και καθόμουν μόνος μέχρι αργά για να τα προλάβω, είχα συληφθεί, ουκ ολίγες φορές, να ακούω πάρα πολύ δυνατά metal rock, και να γράφω σε μισοόρθιος, μισο σκαρφαλωμένος επάνω στο γραφείο, κάτι σαν τον Hugh Jackman στην ταινία "Swordfish"...

    Βέβαια ξέρω και άλλους "παρόντες", που εκτός από την μουσική, βάζουν και κανένα ποτηράκι για την ηρεμία και την αυτοσυγκεντρωσή τους... Big Smile

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-07-2006, 21:31 14703 σε απάντηση της 14702

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Αμ το άλλο! Που μερικοί όταν γράφουν μουρμουράνε τον κώδικα; Big Smile
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-07-2006, 22:54 14708 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    "...να ακούω πάρα πολύ δυνατά metal rock, και να γράφω σε μισοόρθιος, μισο σκαρφαλωμένος επάνω στο γραφείο..."

    Ομολογώ κι εγώ πως μερικές φορές, χρειάζομαι μια δόση από Back in Black ή Iron Maiden (μεταξύ άλλων) για μπορέσω να κινήσω τα γρανάζια του μυαλού μου και να μου έρθει η... έμπνευση (αυτό συνήθως μου συμβαίνει όταν αρχίζω να χτυπάω το στυλό στο τετράδιο για περισσότερα από 5 λεπτά, προσπαθώντας να σχεδιάσω κάποια δομή/πλάνο).

    Ωστόσο, όταν ακολουθούσα νοητικά κάποιο chain of events, ή το προαναφερθέν πλάνο άρχιζε να γίνεται πολύπλοκο, ή και έκανα debugging σε δύσκολες περιπτώσεις, παρατηρούσα πως η μουσική με αποσυντόνιζε.


    Ναι, τα ακουστικά είναι η καλύτερη λύση. Υποδηλώνει σεβασμό προς τους συνεργάτες σου, και σου δίνει την ελευθερία να επιλέξεις τη μουσική που θέλεις εσύ, και σε καλύτερη ποιότητα από αυτή των μέσων ηχείων που κυκλοφορούνε στα γραφεία (δε νομίζω να έχουνε όλοι Gigaworks στα γραφεία τους!).
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-07-2006, 23:02 14709 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    με ωτοασπίδες έχεις προσπαθήσει;προσωπικά αναλόγος την δυσκολία του "εργου" βάζω και την κατάληλη μουσικη.
  •  13-07-2006, 23:31 14710 σε απάντηση της 14666

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

     dt008 wrote:
    εγώ πάντως χωρίς μουσική και Old Holborn και φραπέ (προσέξτε το λογικό ΚΑΙ που έβαλα, χεχε) δεν μπορώ να κάνω τίποτα.....

     

    Προσωπικά το τρίπτυχο αυτό, μου είναι τόσο απαραίτητο για να δουλέψω, όσο και το να έχει ρεύμα ο Η/Υ.

    Και άντε με την μουσική υπάρχουν τα ακουστικά. Όμως με το Old Holborn τι γίνεται όταν οι συνάδελφοι επιδίδονται σε άναρθρες κραυγές και επιθανάτιους ρόγχους κάθε φορά που ακούν αναπτήρα???

    Πάντως πιστεύω ότι πάντα μπορεί να βρεθεί μια συμβιβαστική λύση (ακόμα και με τον προϊστάμενο...).

    Εγώ πάντως,πρίν από χρόνια, έκανα λευκή απεργία κυκλοφορώντας με ένα ζευγάρι τεράστιες ωτοασπίδες σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα κλαρίνα, ο ήχος των οποίων διαχέονταν άπλετα στον χώρο από το γραφείο του προϊσταμένου μου. Παραδόξος έπιασε!!!

  •  13-07-2006, 23:34 14711 σε απάντηση της 14703

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

     KelMan wrote:
    Αμ το άλλο! Που μερικοί όταν γράφουν μουρμουράνε τον κώδικα; Big Smile

    Κρύβε λόγια! Δεν έρχονται όλοι με real time interpreter ενσωματωμένο... Big Smile

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Σελίδα 1 από 3 (33 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems