Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εργασία μετά μουσικής;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Mitsaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 18-07-2006, 17:27. Υπάρχουν 32 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (33 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-07-2006, 01:20 14714 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    evliatsas, του εξήγησα πολύ ήρεμα ότι αν παρατηρήσει καθυστερήσεις στα (ευτυχώς ελάσσονος σημασίας) deadlines μας, οφείλεται στην έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, και τα αίτια αυτής (μεταξύ των οποίων και η μουσική).

    Η απάντηση του (δες το πρώτο μήνυμα) ομολογουμένως με πείραξε, τόσο, που ζήτησα μια μέρα ρεπό για να χαλαρώσω (και είχε αποτέλεσμα. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά με καλή διάθεση, μέχρι που δέχθηκα την επίθεση των beat, μπαίνοντας στο εργαστήριο).
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  14-07-2006, 12:15 14721 σε απάντηση της 14708

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    εγώ πάντως επιμαίνω! Θα περιμένω από τον Ζαχαρία Δεντοφιάχνω να μας περιγράψει και αυτός το περιβάλλον εργασίας του!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-07-2006, 15:44 14747 σε απάντηση της 14721

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Εγώ πάντως παιδιά μόνο το ... ξύλο μετά μουσικής ξέρω ....Smile


    Πάνος Αβραμίδης
  •  14-07-2006, 16:20 14751 σε απάντηση της 14721

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

     papadi wrote:
    εγώ πάντως επιμαίνω! Θα περιμένω από τον Ζαχαρία Δεντοφιάχνω να μας περιγράψει και αυτός το περιβάλλον εργασίας του!

    Η επιθυμία σας διαταγή αγαπητέ μου...ριξτε μια ματιά στη σχετική περιοχή :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-07-2006, 12:04 14773 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Γειά σας! Είδα θέμα που με ανάγκασε να γραφτώ στο forum σας.

    Λοιπόν, και εγώ όταν παίζω photoshop γουστάρω τέρμα μουσική.

    Όταν κάνω refactoring τα inctanceof σε Visitor pattern για να δουλέψουν οι μεθόδοι μου με τα δυναμικά proxies του Hibernate, δεν θέλω να ακούγεται τίποτα.

    IMHO ο γραφίστας θέλει μουσική. Ο προγραμματιστής όταν δουλεύει συνήθως δεν θέλει.

    @Mitsaras: Σε νιώθω. Είχα τρομερό πρόβλημα, το έλεγα στα meetings μέχρι που είχα καταντήσει γραφικός. Κάποτε έφυγε ένα άτομο από ένα δωμάτιο 3 ατόμων και ζήτησα να πάω εκεί. Από τότε βγάζω 25% παραπάνω δουλειά (η την ίδια δουλειά σε λιγότερο χρόνο).

    Δες το item 8: http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000043.html

    Επιπλέον, ο προγραμματιστής δεν πρέπει να παλέψει για αυτά τα πράγματα. Υπάρχουν άλλοι που πρέπει να φροντίζουν για αυτά. Δες το: http://www.joelonsoftware.com/articles/DevelopmentAbstraction.html

    Όταν ο ένας αποσυντονίζει τους οκτώ, τότε υπάρχει πρόβλημα. Προβλήματα τέτιου τύπου λύνονται από τους μανατζαρέους και τα αφεντικά της εταιρίας. Αν αυτοί δεν μπορούν να κατανοήσουν τη σημαντικότητα του θέματος τότε κακό στους εαυτούς τους, και τους μισθούς τους, κάνουν. Τα projects μέσα στο χάος βγαίνουν spaghetti, αργοπορημένα ή και καθόλου.
    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
  •  15-07-2006, 14:21 14775 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Χε χε χε, έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts του Joel, και ομολογώ ότι συμφωνώ στα περισσότερα.

    Όσο για το τελευταίο που λες, αν είναι να πέσεις σε παρανοϊκό Manager, θα σου ζητήσει να γίνεις Ζαχαρίας, δηλαδή να υποστείς τη μουσική και τη φασαρία, και να δουλέψεις ακόμα πιο γρήγορα για να προλάβεις τα deadlines. Εκεί δεν έφτασα ακόμη, ευτυχώς.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  15-07-2006, 21:49 14784 σε απάντηση της 14775

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    OFFTOPIC: Λοιπον, αυτή η συζήτηση είναι σταθερή πηγή έμπνευσης!

    Διαβασα το post του Joel και σκέφτηκα να προσαρμοσω κάποια πράγματα στα Ελληνικά δεδομένα. Στο blog μου θα βρείτε μια σειρά από δημοσιεύσεις με τίτλο "Συμβουλές" οι οποίες αναδημοσιεύονται και στα εργασιακά με στόχο τη συζήτηση, και βασίζονται πάνω στα κείμενα του Joel.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  16-07-2006, 00:29 14789 σε απάντηση της 14773

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

     cherouvim wrote:

    Γειά σας! Είδα θέμα που με ανάγκασε να γραφτώ στο forum σας.

    Γειά σου φίλε cherouvim. Μα καλά, τόσα και τόσα θέματα προγραμματιστικού ενδιαφέροντος έχει το site και αυτό σε ανάγκασε να γραφτείς;! Smile Χμμμμ... Μήπως γράφεις Java;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  16-07-2006, 01:20 14792 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Πολυ μέταλλο βλέπω :P
    Κουλούρης Θάνος
  •  16-07-2006, 01:46 14794 σε απάντηση της 14789

    Cake [^] Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    @KelMan: Παρακολουθώ το site σας εδώ και καιρό, και είναι πολύ ωραίο. Απλά τώρα ήρθε η στιγμή που ήθελα να πω τη γνώμη μου. Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά :)
    Ναι, μεταξύ άλλων ασχολούμαι και με Java.

    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
  •  16-07-2006, 11:51 14797 σε απάντηση της 14794

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Χμ, μάλλον η μέση λύση είναι ο συμβιβασμός όσον αφορά στην ένταση της μουσικής και στο ρεπερτόριο......

    Άλλο να έχεις τον διπλανό σου να ακούει μέταλλο ή κλαρίνα με τέρμα το volume και άλλο να έχει elevator music σε μια λογική ένταση......
    Μισώ τα ξυπνητήρια!!!!!!
  •  17-07-2006, 21:45 14859 σε απάντηση της 14797

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Όταν ο χώρος εργασίας έχει περίπου το μέγεθος γηπέδου (μπάσκετ Smile) γεμάτος με cubicles και τα ήθη και έθιμα αρκετά χαλαρά, είναι αναπόφευκτο να έχεις φασαρία. Και αντε να πεις "κάντε ησυχία να δουλέψουμε"!! Θα γίνεις ο τρελός ή ο κακός του χωριού. Αναγκαστικά λοιπόν μουσικούλα, δυνατή ή χαλαρή (αλλά πάντα ξένη) ανάλογα με τα κέφια (έχουμε έτοιμες playlist) ή και instrumental για να μη μας αποσπούν οι στίχοι μερικές φορές. Πάντα βέβαια με ακουστικά αν και είναι επικίνδυνο να το παρακάνεις, ειδικά με Nirvana, Guns'nRoses κλπ
    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  18-07-2006, 01:12 14863 σε απάντηση της 14859

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Nirvana!!!lol θα πρεπει να γινεται χαμος στην εταιρια σου!!! να σου δωσώ λιγο trush metal να σε απολύσουν την αλλη μέρα..egkiimena πραγματα!!!:P
  •  18-07-2006, 02:39 14865 σε απάντηση της 14659

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

    Εννοείς thrash-metal φαντάζομαι...
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  18-07-2006, 13:05 14883 σε απάντηση της 14863

    Απ: Εργασία μετά μουσικής;

     tomkarachris wrote:
    Nirvana!!!lol θα πρεπει να γινεται χαμος στην εταιρια σου!!! να σου δωσώ λιγο trush metal να σε απολύσουν την αλλη μέρα..egkiimena πραγματα!!!:P


    lol Μερικές φορές όντως γίνεται χαμός. Μερικές άλλες φορές η φασαρία προέρχεται μέσα από το κεφάλι σου και εκεί κυρίως εξυπηρετούν τα δυνατά Wink To κατάστημα διαθέτει και Prodigy (όχι Teleytaiatzi) και Black Sabbath και από την άλλη για την απόλυτη nirvana... Enya (May it Be). Music

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
Σελίδα 2 από 3 (33 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems