Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Greek Power. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Saber στις 01-09-2006, 04:22. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-08-2006, 00:11 16070

    έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Σας καλησπερίζω

                Το ερώτημα μου είναι απλό, έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός? !!! Έχω ακούσει επαναλυμένα και  έχω δει σε ντοκιμαντέρ ότι σε 10 – 20 χρόνια από τώρα οι ηλεκτρονική υπολογιστές θα τους μιλάς και θα σου απαντάν «ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ».  Οπότε  τη χρειάζεται ο προγραμματιστής?!!
                Το πόσο ισχίου αυτά δεν το ξέρω.. το σίγουρο είναι ότι οι υπολογιστές είναι μια τεχνολογία που θα ξεπεραστεί η θα αλλάξει τέλειος σε 50 χρόνια από τώρα! Οπότε δεν  θα έχουν και οι εταιρίες του επαγγέλματος ΠΟΛΗ ΜΈΛΛΟΝ!!

     

    Ολλα αυτά σύμφωνα με την γνώμη μου,την μικρή μου εμπειρια και αυτά που έχω ακούσει!!!

     

    Θα ήθελα την γνώμη σας!!


    ΥΠ : Αν είναι δυνατόν θα ήθελα να με επικαλείται GreekMan (χωρίς κανένα υπονοούμενο προς εσάς! )
  •  29-08-2006, 03:55 16072 σε απάντηση της 16070

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Καλως ήλθες στην παρέα μας.

    Για το θέμα που θίγεις, και πριν απο 20 χρονια τα ίδια λέγονταν. Οταν προγραμματίζαμε - η καλύτερα άλλοι - με διάτρητες κάρτες, assembly και δεν συμμαζεύεται, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τη γενιά των γλωσσών προγραμματισμού που σήμερα χρησιμοποιούμε και που κάνουν πράγματα σε μια γραμμή κώδικα που τότε έπρεπε 40 άνθρωποι να σπάνε τα κεφάλια τους επί 1-2 χρόνια για να τα πετύχουν.

    Ομως, μαζί με την πρόοδο στην τεχνολογία αυξάνονται και οι ανάγκες. Οι σημερινές εφαρμογές είναι τόσο περίπλοκες και ποικίλες σε γνωρίσματα και λειτουργίες, που δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μπλιπ-μπλιπ της περασμένης 20ετίας.

    Ετσι, η άποψή μου είναι οτι το software development ήρθε για να μείνει. Ακόμα και αν έχεις έναν υπολογιστή που θα του λες "φτιάξε μου" και αυτός θα σου φτιάχνει, θα εξακολουθεί να είναι απαραίτητο να του πεις ΤΙ θα φτιάξει. Οταν λοιπόν μια τραπεζική εφαρμογή σήμερα έχει ένα ΤΟΜΟ προδιαγραφές και απαιτεί παλαβή γνώση του τραπεζικού τομέα για να μπορέσεις να την υλοποιήσεις, ο προγραμματιστής ορισμένες φορές ξεφεύγει από το στενό του ρόλο και φοράει και άλλα "καπέλα" (του αναλυτή, του χρήστη κλπ). Αυτά δεν θα τα γλυτώσουμε ποτέ, μια και αμα ήταν δυνατή η δημιουργία ενός υπολογιστή που να ήξερε ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω από κάθε τομέα, τότε θα πηγαίναμε σε μια κατάσταση Matrix..θα παίρνανε τα μηχανήματα το πάνω χέρι :)

    Τωρα, γιατί θέλεις να σε αποκαλούμε GreekMan και τι υπονοούμενο εγώ ομολογουμένως δεν το πολυέπιασα, αλλα ειναι και αργά τώρα και δεν λειτουργώ :) Εμένα πάντως με λένε Σωτήρη.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-08-2006, 09:42 16078 σε απάντηση της 16072

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Εγώ είχα διαβάσει ένα δημοσίευμα από την εποχή που εμφανίστηκε το ραδιόφωνο στην Αμερική (επαναδημοσίευση προφανώς!) που έλεγε ότι σύντομα θα υπήρχε μόνο ένα πανεπιστήμιο στον κόσμο στο οποίο όλοι θα φοιτούσαν μέσω του ραδιοφώνου!

    Επίσης προτείνω να μην βλέπεις ειδήσεις στον Alter και το Star!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  29-08-2006, 10:20 16083 σε απάντηση της 16078

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Ακόμα καλύτερα να μη βλέπεις ειδήσεις καθόλου.
    Στην Αμερική ξέρεις έχουν παρόμοιο πρόβλημα.
    Πολλές εταιρείες άνοιξαν γραφεία στην Ινδία και μετέφεραν δεκάδες χιλιάδες δουλειές εκεί. Μετά δεν υπάρχουν πολλοί καθηγητές και βοηθοί δεν είναι καλλοί στο να διδάξουν.
    Έτσι έχουν αποθαρρυνθεί νέοι από το να σπουδάσουν πληροφορική. Τώρα οι εταιρείες τρέχουν και δε φτάνουν. Έχει κάνει και η κυβέρνησή τους ένα κάρο σαχλαμάρες. Τρέχουν και ζητούν βοήθεια και από τη πολιτεία να κάνει κάποιες αλλαγές στο σύστημα. Βλέπεις συμβαίνουν και στα καλύτερα τα σπίτια.
    Το θέμα είναι ότι θέσεις προγραμματιστών πάντα θα υπάρχουν.
    Βγαίνουν νέες τεχνολογίες, νέα προιόντα, νέα μηχανήματα, αλλάζει η αγορά, αλλάζει ο ανταγωνισμός κινείται ο κόσμος και οι προγραμαμτιστές πρέπει να προσαρμόζονται.
    Κάποτε τρυπάγαν κάρτες και έγραφαν σε τύμπανα.
    Τώρα γράφουν κώδικες και τα αποθηκεύουν σε δίκτυα αποθήκευσης.

    Προγραμματισμός θα υπάρχει.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  29-08-2006, 15:03 16097 σε απάντηση της 16070

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Καλησπέρα,

        δυστυχώς ούτε κι εγώ έπιασα το υπονοούμενο.
    Πάντως, μην ανησυχείς. Μακάρι σε δέκα χρόνια να απαντούν -και να καταλαβαίνουν οι υπολογιστές σαν άνθρωποι, γιατί σκέψου πόσα προβλήματα θα μπορούν να λύσουν!
    Θα μπορείς να κάνεις και δίκτυο, και να συνεδριάζουν κιόλας! Ίσως τότε να μην δουλεύει κανένας, πόσο μάλλον οι προγραμματιστές!
    Παρ'όλα αυτά, δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο όσο είμαστε εμείς στη ζωή.
    Άσε που θα υπάρχουν και πολλά προβλήματα στην αρχή - μέχρι να διορθωθούν τα bugs.
    Για παράδειγμα, το πιο δύσκολο αρχικά για έναν υπολογιστή, θα είναι να κάνει χιούμορ...
    ...ή πετυχημένα υπονοούμενα...
    ...;
    Indifferent

    Βαγγέλης Λαμπρινίδης.
  •  29-08-2006, 15:07 16098 σε απάντηση της 16097

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Στο κάτω κάτω... έχω και πολύ καλές ιδέες για σουβλατζίδικο!

    Αυτό θα υπάρχει σίγουρα για πολλά χρόνια!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  29-08-2006, 15:38 16101 σε απάντηση της 16070

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    αγαπητέ φίλε,

    προφανώς αναφέρεσαι (κι ας μην το ξέρεις ) στον ορισμό του Turing για την τεχνιτή νοημοσύνη. Πιθανότατα κάποια στιγμή να γίνει πραγματικότητα. Πώς θα επιρεάσει αυτό τον προγραμματισμό; Πάρα πολύ, αλλά προς ποια κατεύθυνση δεν ξέρω. Πώς όμως να τον καταργήσει; πάλι για μηχανήματα δεν μιλάμε, δεν θα δέχονται εντολές; Τι εντολές όμως;

    Άλλο πράγμα είναι οι εντολές του χρήστη προς ένα πρόγραμμα (πχ print, save, κλπ κλπ) κι άλλο πράγμα οι εντολές που γράφει ο προγραμματιστής όταν κατασκευάζει το πρόγραμμα. Κι αφού σίγουρα θα χρειάζονται προγράμματα, σίγουρα θα χρειάζονται και προγραμματιστές, πιθανότατα λιγότεροι (αφού θα είναι πιο παραγωγικοί ) αλλά κάποιοι θα χρειάζονται.

  •  29-08-2006, 22:47 16115 σε απάντηση της 16101

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο υπονοούμενο απλά Κάποτε είχα βάλει αυτό το όνομα τούρκικη ιστοσελίδα και μου έκαναν όλοι pm και έλεγαν … δηλαδή και επειδή είσαι Έλληνας ? κτλ. Και έτσι αποφάσισα να το διορθώσω , γιατί πια έχουμε γίνει ξένη στο τόπο μας και δεν ξέρεις από πια χωρά είναι ο άλλος, προαιρετικά…

    Στο θέμα μας , το πρόβλημα είναι το εξείς : δεν θα χρειάζεται μια εταιρία ένα πρόγραμμα αφού θα λέει:

    ΦΤΙΑΞΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΕΔΔΟΜΕΝΩΝ

    ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ : ΤΟΜ ΜΕ ΚΟΔΙΚΟ : 3294 ΚΤΛ

    ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ : ΤΟΜ

    Και επίσης μια λεπτομέρεια ο tomkarachris είμαι … αλλά λόγω ότι είμαι διακοπές , και μπαίνω από café internet , δεν θέλω να μου πάρουν τον κωδικό(έκανα και εγώ παρόμοια παλιά), και έφτιαξα ένα άλλο accound


    ΥΠ : Αν είναι δυνατόν θα ήθελα να με επικαλείται GreekMan (χωρίς κανένα υπονοούμενο προς εσάς! )
  •  29-08-2006, 22:53 16116 σε απάντηση της 16070

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Ε για να τα κάνει όμως αυτά, κάποιος θα πρέπει να το εχει προγραμματίσει για το πως θα τα κάνει..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  29-08-2006, 23:09 16117 σε απάντηση της 16115

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Σίγουρα :P το σκέφτηκα και εγώ … αλλά μετά??? Θα το φτιάξει μια εταιρία , και μετά? Εμείς? Άντε για κανένα πενταετία να βγαίνουν επεκτάσεις ! THE END!



    Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι , θα γίνει σαν τα φάρμακα , και να βρεθεί το φάρμακο για τον καρκίνο(αν δεν έχει βρεθεί), δεν θα κυκλοφορήσει για οικονομικούς λόγους !!!


    ΥΠ : Αν είναι δυνατόν θα ήθελα να με επικαλείται GreekMan (χωρίς κανένα υπονοούμενο προς εσάς! )
  •  29-08-2006, 23:24 16118 σε απάντηση της 16115

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Θωμα Θωμα...και να σου κλέβανε τον κωδικο, εμείς γιατί είμαστε εδω ;)

    Τωρα όσο για το θέμα μας, στα πολύ απλά που λες ναι ομολογώ οτι κάποτε μπορεί και να γίνει. Αν του πούμε όμως του υπολογιστή "φτιάξε ένα τραπεζικό σύστημα"; ΠΟΣΑ τραπεζικά συστήματα πρέπει να ξέρει; Πόσες λεπτομέρειες; Πόσα πράγματα θα πρέπει να έχουν προ-καταχωρηθεί; Για πόσους τομείς; Για τραπεζικά συστήματα; Για την αεροπορία; Για βιομηχανίες; Για τι;

    Ητοι καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι αν ο υπολογιστής καταλήξει το τζίνι που πραγματοποιεί τις ευχές μας τότε θα είναι η στιγμή που κανείς μας δεν θα έχει λόγο ύπαρξης. ΠΑΝΤΑ θα έχουμε λόγο ύπαρξης.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  30-08-2006, 00:04 16122 σε απάντηση της 16101

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

     agmarios wrote:

    προφανώς αναφέρεσαι (κι ας μην το ξέρεις ) στον ορισμό του Turing για την τεχνιτή νοημοσύνη. Πιθανότατα κάποια στιγμή να γίνει πραγματικότητα.


    Προσωπικά, δεν είμαι και πολύ σίγουρος επ' αυτού... Smile Σχεδόν όλα τα (ενδιαφέροντα) πράγματα στην ΤΝ καταλήγουν σε NP-hard προβλήματα. Οπότε εκτός κι αν τελικά φτιάξουμε κβαντικούς υπολογιστές, ή φτιάξουμε n-core επεξεργαστές, με n πολύ-πολύ μεγάλο (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, που να κάνει περίπου το P=NP), δεν νομίζω ότι μια ΤΝ θα μπορεί να φτιάχνει "σοβαρά" προγράμματα (δηλ. όχι τύπου Hello world).

    Αρα: το μέλλον των προγραμματιστών μάλλον είναι εξασφαλισμένο, τουλάχιστον όσον αφορά την απειλή από την ΤΝ. Wink
  •  30-08-2006, 00:09 16124 σε απάντηση της 16117

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Έχεις κάτσει ποτέ να φτιάξεις ιστοσελίδα;

    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Notepad για να φτιάξεις ιστοσελίδες.

    Αλλά βγήκε το Frontpage. Τρομερό εργαλείο.

    Το Dreamweaver είναι επίσης τρομερό εργαλείο.

    Όμως επειδή βγήκαν και εξελίχθηκαν αυτά τα υπερεργαλεία δε σταμάτησε η εξέλιξη στον προγραμματισμό WEB. Βγαίνουν συνέχεια νέες τεχνολογίες όπως ASP.NET, AJAX.

    Μου θυμίζεις μια ιστορική ρήση του Bill Gates: "Στο μέλλον 640kb μνήμης θα είναι αρκετά για οποιαδήποτε εφαρμογή".

    Κάποτε πίστευαν ότι στον κόσμο θα υπάρχουν μόνο 4-5 υπολογιστές. Τώρα; Τώρα υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο κατασκευάζονται πάνω από 8 δισεκατομμύρια επεξεργαστές (τσιπάκια) για υπολογιστές, κονσόλες, κινητά, ραδιόφωνα, τηλεοράσεις, κάμερες, στερεοφωνικά, τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό, λοιπές φορητές συσκευές, ιατρικό εξοπλισμό, αμυντικό εξοπλισμό, ρομπότ κτλ. Το λογισμικό και το ηλεκτρικό ρεύμα τα κάνει όλα αυτά να παράγουν έργο.

    Κάποιος προγραμματιστής έφτιαξε το ελληνικό teletext. Κάποιοι προγραμματιστές έφτιαξαν το quicktime που χρησιμοποιεί η ψηφιακή φωτογραφική σου μηχανή για να τραβά video.

    Όπως καταλαβαίνεις το να προγραμαμτίσεις κουμπάκια "ΟΚ", "Ακύρωση" και κάποιους πίνακες με αριθμούς είναι ένα ασύμαντο δείγμα του εύρους του προγραμαμτισμού.

    Κάποτε γράφανε οικονομικές και εμπορικές εφαρμογές σε Cobol. Επειδή όμως βγήκε το Excel και η Cobol εξαφανίστηκε δε σταμάτησε ο προγραμματισμός.

    Όσο για τα φάρμακα δουλεύουν με διαφορετικό μοντέλλο. Όταν βγει στην αγορά το φάρμακο θα στοιχίζει ο κούκος αϊδόνι. Η εταιρεία θα έχει πατέντες και μονοπώλειο στα συστατικά του φαρμάκου για 20 χρόνια. Στο διάστημα αυτό πρέπει να αποσβέσει τα υπέρογκα ποσά έρευνας που έχει δαπανήσει και να βγάλει και κέρδη. Την επόμενη μέρα που θα έχει λήξει η πατέντα, θα υπάρχουν στο εμπόδιο νόμιμες απομιμίσεις από άλλες εταιρείες και το κόστος του φαρμάκου θα έχει πέσει κατα 90%.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  30-08-2006, 11:33 16133 σε απάντηση της 16117

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Η τεχνητή νοημοσύνη είναι αρκετά "πιασάρικο" θέμα, έχουν ειπωθεί πολλά και έχει γίνει αφορμή για ένα σωρό ταινίες.
    Το πότε - και αν - θα καταφέρει ένας υπολογιστής να σκέφτεται σαν άνθρωπος, να έχει ανθρώπινη αντίληψη, διαίσθηση και συναισθήματα, δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει εύκολα. Στη δεκαετία του 60 πίστευαν ότι στις ημέρες μας θα είχαμε καταφέρει να φτιάξουμε υπολογιστές με τέτοιες δυνατότητες. Σίγουρα δεν έγινε το 2001 (εξαιρετική ταινία - ορόσημο) αλλά με αρκετή σιγουριά δεν πρόκειται να γίνει σε δέκα - είκοσι χρόνια.
      Το θέμα όμως δεν είναι τόσο απλό. Ίσως, τότε, οι προγραμματιστές να είναι αναγκαίοι, αφού θα υπάρχουν παντού υπολογιστές. Σκεφτείτε όμως τι θα γίνει σε όλα τα επαγγέλματα, αν αντικατασταθούν άνθρωποι από μηχανήματα. Φαντάζεστε υπολογιστές να προσπαθούν να σας πουλήσουν ρούχα -θα σας έπειθε ένας υπολογιστής ότι το τάδε σας "πάει" ή όχι;- , να προετοιμάζουν το φαγητό, να διδάσκουν σε σχολεία και πανεπιστήμια, να γράφουν μυθιστορήματα, να παίζουν στο θέατρο;
      Διορθώστε με, αν κάνω λάθος, αλλά πιστεύω ότι τέτοιες εικόνες, οι σύγχρονοί μας θα δούμε μόνο σε λογοτεχνία και κινηματογράφο.

    Βαγγέλης Λαμπρινίδης.
  •  30-08-2006, 11:54 16134 σε απάντηση της 16124

    Απ: έχει μέλλον Ο Προγραμματισμός?

    Κοίτα προγραμματιστές πάντα θα χρειάζονται, το θέμα είναι πόσοι......

    και στο συγκεκριμένο μάλλον θα πρέπει να απαντήσει κάποιος μη-προγραμματιστής... (εμείς θα ακολουθήσουμε το αν δεν πενεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει). Σίγουρα ανάγκες θα υπάρχουν αλλά πως θα καλυφθούν αυτές οι ανάγκες......

    βέβαια μπορεί να εμφανιστούν κοινωνίες πολλών ταχυτήτων και οι απαιτήσεις να διαφέρουν δραματικά από κοινωνία σε κοινωνία....

    Σίγουρα θα υπάρξουν νέες τεχνολογίες αλλά και οι παλιότερες θα παραμείνουν για πάαααρα πολύ καιρό ακόμα... γενικά είμαι της άποψης πως εφόσον μια κατάσταση όπως η πληροφορική "ωριμάζει" η αλλαγή για την αλλαγή παύει να ισχύει.....

    υγ1. ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία/πλατφόρμες για πιστωτικές κάρτες το VisionPLUS είναι φτιαγμένο σε cobol και συνεχίζει να παραμένει πιστό σε αυτή!. Επίσης είχα δει ότι είχε βγει Cobol 2005 και κάτι λέγανε για .NET...

    μήπως τελικά πρέπει να βγάλουμε από τα υπόγεια και την GWBasic και να κατεβάσουμε κανένα update για .net????? :D

    υγ2. για το υπονοούμενο δεν ξεκαθάρισες εάν αναφέρεσαι στο Greek στο power ή στο man
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems