Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò M1ke. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 28-05-2008, 02:18. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-05-2008, 13:45 42401

    Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Γεια σε όλους!

    Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσετε εδώ το υλικό από τα community events?

    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  26-05-2008, 15:13 42410 σε απάντηση της 42401

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Εκτός από τα τελευταία 3 events, για όλα τα προηγούμενα events, κώδικας και presentations υπάρχουν στις αρχειοθήκες μας. Υπάρχουν screencasts για κάποια από τα τελευταία μας events, αλλά προς το παρόν δεν είμαστε σε θέση να τα δημοσιεύσουμε, λόγω των περιορισμών που έχουμε στο hosting μας. Πιστεύουμε ότι στο σύντομο μέλλον το πρόβλημα αυτό θα ξεπεραστεί και θα είναι διαθέσιμα.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-05-2008, 13:22 42430 σε απάντηση της 42410

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    καλησπέρα σας,

    κάτι άλλο σχετικά με τα events. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο (ή κάποια) στο μέλλον σε άλλες πόλεις πλην της Αθήνας;

    Βλέπω τα θέματα που συζητάτε σε αυτά και "κλαίω" που δεν μπορώ να παραστώ σε αυτά.

    Ευχαριστώ,

    Νίκος Σ.

  •  27-05-2008, 13:48 42431 σε απάντηση της 42430

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Harkon:

    κάτι άλλο σχετικά με τα events. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο (ή κάποια) στο μέλλον σε άλλες πόλεις πλην της Αθήνας;

    Υπάρχουν πολλά θέματα που πρέπει να λυθούν για να γίνει κάτι τέτοιο... π.χ. να βρεθεί παρουσιαστής, κοινό και βέβαια χώρος να φιλοξενηθεί το event. Όλα αυτά ίσως θα μπορούσαν να γίνει για τη Θεσσαλονίκη ίσως, αλλά δύσκολα για αλλού. Φοβάμαι ότι η συμμετοχή δεν θα είναι σημαντική.

    Φυσικά δεν απαγορεύει κανείς κανένα να οργανώσει μικρά user groups σε διάφορες πόλλεις που θα μαζεύονται σε ένα μέρος για να συζητήσουν. Ίσως να μπορούμε να στείλουμε και video των events που γίνονται εδώ για να παιχτούν offline σε άλλες πόλεις. Γιώργο;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-05-2008, 14:08 42432 σε απάντηση της 42431

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Επίσης, θα μπορούσαν ενδιαφερόμενοι από άλλες πόλλες να οργανωθούν μέσα από αυτό το forum ώστε να έχουμε μια ένδειξη για τη συμμετοχή. Πχ θα μπορούσαν οι Θεσσαλονικείς να ξεκινήσουν ένα thread με θέμα "Event στη Θεσσαλονίκη". Από τη μεριά μου, δοθέντος ικανού χρόνου, δεν το βλέπω δύσκολο να έρθω κατά κει. Πάντως, αν η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών είναι από την Αθήνα και μαζεύουμε (στην καλύτερη περίπτωση) 30 άτομα στα events, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το πόσοι τελικά θα μαζευτούν σε πόλεις της περιφέρειας.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-05-2008, 14:17 42433 σε απάντηση της 42432

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    5 άτομα που θα μαζευτούν π.χ. στα Ψηλά Αλώνια στην Πάτρα, νομίζω ότι είναι αρκετά για να γίνει ένα event. Δεν είναι ανάγκη να μαζευτούν 30 άτομα, ας γίνει η αρχή και θα μαζευτούν κι άλλοι. Εξάλλου, η Πάτρα έχει αρκετά ισχυρό φοιτητικό παράρτημα του IEEE. Κάτι μου λέει ότι ο κόσμος θα μαζευτεί, αν το ξεκινήσει κάποιος.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-05-2008, 14:34 42434 σε απάντηση της 42433

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Χμμμ... Υπάρχει και μία άλλη σκέψη. Δεν ξέρω κατά πόσο διαφοροποιούνται τα μέλη μας με τα μέλη του StudentGuru, ωστόσο ίσως άξιζε να εξετάσουμε ένα joint event.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-05-2008, 14:37 42436 σε απάντηση της 42433

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Μην ξεχνάτε ότι στην Αθήνα παίζουν ρόλο και οι αποστάσεις. Εγώ ήθελα τουλάχιστον μιάμιση ώρα να έρθω στα events. Οπόταν οι πλείστοι εργαζόμενοι από το κέντρο και προς νότο είναι πολύ δύσκολο να έρθουν. Σε μικρότερες πόλεις θα είναι πολύ διαφορετικό
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-05-2008, 14:54 42438 σε απάντηση της 42436

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

    τα προβλήματα είναι σίγουρα κατανοητά και αναμενόμενα. Η προσέλευση κυρίως είναι το μεγαλύτερο ζήτημα. Μένω Λάρισα και παρότι τα events γίνονται περί τις 19:00 και με λίγο ζόρι και τρέξιμο θα μπορούσα να τα προλάβω δυστυχώς δεν τα κατάφερα ακόμα συν πως σκέφτομαι σαφώς και το οικονομικό μιας και λιγότερα από 100ε δεν την βγάζεις. Νομίζω πως event 2-3 ωρών για την επαρχεία δεν θα πρόσφερε και πάρα πολλά μιας και τα θέματα είναι ανεξάντλητα. Ίσως 2ήμερα -3ήμερα να ήταν η καλύτερη λύση αλλά οργανωτικά θα ήταν πολύ δυσκολότερο από αυτό που συζητάμε. Όπως ειπώθηκε, ας οργανωθούμε ανά πόλη χωριστά στην αρχή να δούμε πόσοι και που είμαστε και σιγά σιγά ίσως γίνει κάτι.

    Είδωμεν.

    και πάλι Ευχαριστώ

    Νίκος Σ.

  •  27-05-2008, 16:12 42440 σε απάντηση της 42438

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Όπως είπε και ο Harkon, έτσι και εγώ που σπουδάζω Γιάνεννα έβλεπα τα events και πέθαινα λίγο μέσα μου.

    Όσον αφορά την Πάτρα και το παράρτημα της IEEE, μην ξεχνάμε ότι η Πάτρα έχει από τα καλύτερα Πολυτεχνεία στην Ελλάδα για ηλεκτρολόγους μηχανικούς και μηχανικούς υπολογιστών. Όσο για τις άλλες πόλεις που έχουν πανεπιστήμια Πληροφορικής, εκεί υπερισχύουν οι ομάδες του "αντίπαλου δέους" (Linux).

    Δεν νομίζω ότι τα events θα μπορούσαν να γίνουν σε άλλες πόλεις πλην Αθήνας - Θεσσαλονίκης. Θα ήταν πολύ μεγάλος κόπος για πολύ λίγα άτομα...

    Και μια ιδέα που δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει... Video Conference?

    Έτσι θα μπορεί να στεγάζεται το event στην Αθήνα και να συμμετέχουν και όλοι οι ενδιαφερόμενοι από άλλες πόλεις.

    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  27-05-2008, 16:29 42442 σε απάντηση της 42440

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Μου φαίνεται ότι μπλέκουμε τα event της Microsoft με αυτά του DotNetZone. Ολοήμερα, διήμερα, τριήμερα με ομιλητές και συμμετοχές και 50-200 άτομα αυτά είναι τα event της Microsoft. Τα δικά μας είναι μάζωξη 5-10 νοματαίων με κοινό ενδιαφέρον, το οποίο τυγχάνει συνήθως να έχει και ομιλητή. Το ότι έχουμε φτάσει και τα 30 max αυτό απλά είναι ωραίο. Υπάρχουν όμως και φορές που είμαστε 5-6 μόνο.

    Θα διαφωνήσω καθέτως πάντως στο ότι τέτοιες συναντήσεις δεν μπορούν να γίνουν εκτός Αθηνών-Θεσσαλονίκης, καθώς η ιστορία αποδεικνύει το αντίθετο. Ήμουν φοιτητής στην Πάτρα όταν πρωτοξεκίνησε το Gardening μεταξύ 5-10 τρελλαμένων Amigo-Atarάδων ως συνάντηση για να δείξει ο καθένας τα τρελά demo που είχε φτιάξει (σε assembly φυσικά). Ήταν επίσης η περίοδος όποι οι κάτοχοι PC είχαμε τρελαθεί με το ModPlay και τις "κάρτες ήχου" που φτιάχναμε κολλώντας αντιστάσεις στην παράλληλη, γιατί η φθηνότερη κάρτα, η AdLib κόστιζε 13 χιλιάρικα, όταν εμείς έπρεπε να βγάλουμε το μήνα με 60-70.

    Τα Ψηλά Αλώνια και η Πλατεία Όλγας ήταν το σημείο συνάντησης όλων των (ανεπισήμων) μελών, με τη συμμετοχή να περιορίζεται από το πόσα τραπεζάκια μπορούσαν να κολλήσουν, ποιός κανόνισε το ραντεβού, και άλλες τέτοιες ανεπίσημες καταστάσεις.

    Δεν θα διαφωνήσω πάντως ότι οι φοιτητές της Πάτρας είναι και οι πρώτοι!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-05-2008, 17:59 42448 σε απάντηση της 42442

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Για Θεσσαλονίκη το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεθεί χώρος.. Παρουσιαστές βρίσκονται παντα (περιλαμβάνω και τον εαυτό μου καθώς Θεσσαλονίκη μένω, μην ξεχνιόμαστε :P).. Αλλα ούτε εγω συμφωνώ ότι θα μαζευτούν λίγοι.. Στην αρχή μπορεί, αλλα σιγά σιγά μαζεύονται κι άλλα άτομα.. Αρκεί να βρεθεί χώρος..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  27-05-2008, 18:17 42449 σε απάντηση της 42448

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Που ξέρεις, μπορεί να βρεθεί κανένας καλός άνθρωπος και να προσφέρει το meeting room της εταιρείας του για τις πρώτες φορές και να .... "πάρουνε φωτιά τα τόπια".Stick out tongue (Ο νοών νοήτω)


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-05-2008, 20:16 42451 σε απάντηση της 42449

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Έχω την αίσθηση ότι αν ρωτήσουμε γνωστους και φίλους στην αγορα της πληροφορικής της Θεσσαλονίκης κάποιος θα μπορούσε να βρεθεί να να παραχωρίσει τον χώρο του για να κάνουμε μια συνάντηση.

    Και είναι σίγουρο ότι αυτα που θα συζητηθούν θα είναι ενδιαφέροντα

     


    Don't try to argue with the machine
    Elias Markelis
    MCPD,MCT
  •  27-05-2008, 20:36 42452 σε απάντηση της 42451

    Απ: Σχετικά με τα dotNetZone.gr Community Events

    Γεια σας και από μένα. Ένα "πουλάκι" μου σφύριξε ότι έχετε πρόβλημα να βρείτε χώρο στη Θεσσαλονίκη για events.

    Σας παραχωρώ τον δικό μου χώρο αφιλοκερδώς, στο SystemPlus Κέντρο Πληροφορικής στη Περαία Θεσσαλονίκης. Υπολογίστε ότι μπορώ να διαθέσω μια αίθουσα που χωράει περίπου 25 άτομα καθιστούς χωρίς υπολογιστές. Σας έρχομαι από το "αδερφό" site το Autoexec.gr


    Chris Spanougakis MCT
    MVP Directory Services
    [email protected]
    http://www.systemplus.gr
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems