Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περί βαθμολόγησης αγγελιών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος tommaσ στις 22-10-2006, 19:05. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-10-2006, 14:02 18891

    Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Θα έχετε παρατηρήσει οτι, εφόσον το σύστημα μας το επιτρέπει, αρχίσαμε (τουλάχιστον ο cgeo και εγώ) να βαθμολογούμε τις αγγελιες.

    Να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά το δικό μου σκεπτικό βαθμολόγησης (και ο Χρήστος εν συνεχεία μπορεί να αναλύσει το δικό του): Η βαθμολογηση σε αυτό το σημείο δεν έχει να κάνει με τον οργανισμό, τη θέση, ή το ενδιαφέρον που σκέφτομαι οτι πρόκειται να υπάρξει για την συγκεκριμένη αγγελία. Περισσότερο έχει να κάνει με το ίδιο το περιεχόμενο της αγγελίας, και το πόσο σαφής / ολοκληρωμένη είναι η περιγραφή της θέσης που προσφέρεται / ζητείται. Αυτό δεν σημαίνει οτι μια αγγελία που έχει βαθμολογηθεί ως "μετρια" αφορά μια μέτρια θέση, ή οτι μια αγγελία που έχει βαθμολογηθεί ως "εξαιρετική" αφορά μια "εξαιρετική" θέση. Σημαίνει μόνο οτι η ίδια η αγγελία είναι περισσότερο ή λιγότερο περιεκτική και ολοκληρωμένη.

    Αυτό προς αποφυγή οποιωνδήποτε παρεξηγήσεων (δεν έχουν υπάρξει, αλλά καλό είναι αυτά τά πράγματα να αποσαφηνίζονται).

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-10-2006, 14:17 18893 σε απάντηση της 18891

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Ααα, εσύ ήσουν που άρχισες να βαθμολογείς....

    Τα δικά μου κριτήρια για τις αγγελίες είναι 60% τα δικά σου, και 40% πόσο ενδιαφέρον/της προκοπής εκτιμώ ότι είναι η θέση.

    Όσο γενικότερα για το θέμα της βαθμολόγησης, είναι σαφές ότι είναι καθαρά υποκειμενικό. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει στραβομουτσουνιές σε περιπτώσεις που τα 1-2 άτομα που βαθμολογούν είναι "αλλού" σε κάποιο θέμα, αλλά αν δεν μας αρέσει αυτό, ή βάζουμε κι άλλους να αξιολογήσουν, ή καταργούμε την αξιολόγηση...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  20-10-2006, 14:24 18894 σε απάντηση της 18893

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Η αλήθεια είναι πως το ζήτημα είναι αρκετά λεπτό, γιατί κάποιος περίεργος δε θέλει πολύ να διαμαρτυρηθεί ή και να κατηγορήσει το forum για εκδήλωση προτιμήσεων, κάτι που θα θίξει την εικόνα της αντικειμενικότητάς του, όσοι και να είναι οι αξιολογητές.
    Μόνο αν η αξιολόγηση γίνεται επώνυμα και από ορισμένα για αυτό το σκοπό μέλη θα είναι δυνατή η "αποποίηση" ευθυνών από το dotnetzone.gr, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σκόπιμο κάτι τέτοιο, ούτε ότι θα προσφέρει περισσότερα.
    Δεν είμαστε βέβαια στην Αμερική, όπου οι μηνύσεις πέφτουν σαν χαλάζι, αλλά όσο πιο μπροστά θέλει να βγει κανείς στο φως των προβολέων τόσο πιο προσεκτικός πρέπει να είναι.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  20-10-2006, 14:30 18896 σε απάντηση της 18894

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Για το επώνυμο της βαθμολόγησης, μέχρις ενός σημείου ισχύει μια και μπορεί κανείς να δει νομίζω ποιοί βαθμολόγησαν τι.

    Παντως, αν πιστεύετε οτι η βαθμολόγηση των αγγελιών είναι μια λάθος κίνηση, ας το συζητήσουμε για να δούμε αν πρέπει να υιοθετηθεί κάποια άλλη στάση.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-10-2006, 14:44 18897 σε απάντηση της 18894

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Συμφωνώ με τη Νατάσα, όντως η βαθμολόγιση μπορεί να ενοχλήσει κάποιους ή να αποτρέψει κάποιους άλλους από το να δημοσιεύσουν την αγγελία τους. Αλλά το ίδιο δεν κάνουν και οι παρατηρήσεις που κάνουμε στους εργοδότες μέχρι τώρα (όσες έχουν γίνει) για την ποιότητα των αγγελίων;
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  20-10-2006, 18:43 18919 σε απάντηση της 18897

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Ίσως θα πρέπει να αποστέλεται ένα προσωπικό μήνυμα σε αυτούς που δημοσιεύουν τις αγγελίες επισημαίνοντας τυχόν παραλήψεις.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-10-2006, 18:50 18922 σε απάντηση της 18919

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Προσωπικά, Δημήτρη, το κάνω πολύ συχνά. Δυστυχώς όμως αντιμετωπίζουμε από πλήρη αδιαφορία ορισμένες φορές ως πλήρη ανταπόκριση κάποιες άλλες. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μάλιστα, οι συντάκτες αναθεώρησαν πλήρως τις αγγελίες τους. Δυστυχώς όμως αυτές οι περιπτώσεις είναι λίγες.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  22-10-2006, 15:28 18987 σε απάντηση της 18922

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Καταλαβαίνω... Είναι λογικό να θέλουμε οι αγγελίες που δημοσιεύονται εδώ να είναι πλήρεις, αντικειμενικές και αξιόπιστες. Σίγουρα δεν μπορούμε να το επιβάλλουμε. Μια λύση θα ήταν να μην γίνεται απευθείας δημοσίευση από τους ενδιαφερομένους αλλά να υπάρχει ένα link στο site που να λέει "Κάντε κλικ εδώ για να αποστείλλεται την αγγελία σας". Η άλλη λύση είναι να δημοσιεύονται ελέυθερα, να προτείνονται διορθώσεις από εμάς και ταυτόχρονα να βαθμολογείται η αγγελία, βάσει ενός συγκεκριμένου αριθμού αντικειμενικών κανόνων, οι οποίοι πρέπει να φαίνονται, έτσι ώστε να δικαιολογείται κάθε φορά η βαθμολογία της αγγελίας.

    Πάντα μιλάμε για βαθμολόγηση της πληρότητας της αγγελίας και όχι βαθμολόγηση της θέσης που απευθύνεται ή του εργοδότη κλπ.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  22-10-2006, 15:52 18992 σε απάντηση της 18987

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    Για σας!

    Δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο η αξιολόγηση των post , προσωπικά και με «1» να με βαθμολογήσουν, από τη στιγμή που ξέρω ότι έκανα ότι μπορούσα δεν με ενδιαφέρει, εκτός άμα ξέρω ότι κάτι με πίεζε κάτι(π.χ. ο χρόνος)οπότε θα κοιτάξω να μην το δημοσιεύσω … αν πάλι κάποιοι έχουν κάποιο είδους «μανίας» , προτείνω να σταματήσει η αξιολόγηση , αφού δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι, γιατί όση και να είναι η αξιολόγηση ο χρήστης τον τίτλο θα δει και αυτό θα του κινήσει το ενδιαφέρον να μπει…

    ΑΑααα!! Μπορείτε επίσης να περιελάβατε στους όρους χρήσης , το ότι δεν ευθύνεται το dotnetzone.gr ούτε η διαχειριστές του , για την μην αντικειμενική αξιολόγηση των post ή κάτι αντίστοιχο που θα καλύπτει και εμάς μέσα(χρήστες)!!!

  •  22-10-2006, 18:36 18994 σε απάντηση της 18992

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

     tomkarachris wrote:
    Δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο η αξιολόγηση των post , προσωπικά και με «1» να με βαθμολογήσουν, από τη στιγμή που ξέρω ότι έκανα ότι μπορούσα δεν με ενδιαφέρει, εκτός άμα ξέρω ότι κάτι με πίεζε κάτι(π.χ. ο χρόνος)οπότε θα κοιτάξω να μην το δημοσιεύσω … αν πάλι κάποιοι έχουν κάποιο είδους «μανίας» , προτείνω να σταματήσει η αξιολόγηση , αφού δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι, γιατί όση και να είναι η αξιολόγηση ο χρήστης τον τίτλο θα δει και αυτό θα του κινήσει το ενδιαφέρον να μπει…

    Θωμά, η συζήτηση είναι για τις δημοσιεύσεις με τις αγγελίες.

    Για τις γενικές δημοσιεύσεις ούτε γίνεται, ούτε θα γίνει ποτέ λόγος για να αξιολογούνται διεξοδικά. Αν σε κάποιον αρέσουνε, είναι καλοδεχούμενος, αν όχι... Δεν έχει να κάνει με κάποιο είδος μανίας που ξαφνικά άρχισε να κυκλοφορεί. Όπως λες και εσύ, ο τίτλος πρώτα από όλα είναι αυτός που θα κάνει κάποιον να πάει να διαβάσει μια δημοσίευση και όχι αν έχει αξιολόγηση ή όχι.

    Από εκεί και μέρα, την αξιολόγηση για τις γενικές δημοσιεύσεις, την θεωρούμε σαν μια παρότρυνση να συνεχίσει κάποιος που δημοσιεύει να συνεχίσει να το κάνει το ίδιο καλά - βαθμολογούμε κάτι καλό, για να το εντοπίζουν οι υπόλοιποι πιο εύκολα, και αυτός που το δημοσίευσε να έχει την χαρά ότι αυτό που έγραψε άρεσε στον κόσμο.

    Αυτό δεν ισχύει ανάποδα - βαθμολογούμε χάλια κάποια δημοσίευση γιατί πιστεύουμε ότι δεν πρέπει να δημοσιεύσει κάποιος, ή το θέμα δεν μας άρεσε!

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  22-10-2006, 19:05 18996 σε απάντηση της 18994

    Απ: Περί βαθμολόγησης αγγελιών

    λάθος μου! ευχαριστώ.πάντως το άλλο που λέω για την όρους χρήσης δεν είναι κακή ιδέα !θα απαλλαγείτε και εσείς από την ευθύνη.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems