Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Κοστολόγηση εφαρμογής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 20-03-2010, 08:38. Υπάρχουν 25 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (26 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-03-2010, 22:28 57774 σε απάντηση της 57773

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Δεν υπάρχει καμία απάντηση που να εκκρεμεί, που σημαίνει οτι μάλλον δεν την καταχώρησες. Ξαναδοκιμάζεις;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-03-2010, 22:28 57775 σε απάντηση της 57757

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Σωτήρη τι λες? Έναν μόνο ξέρεις και κακώς μιλάς στον πληθυντικό. Το ότι χρησιμοποιώ το janag δεν σημαίνει πως μας ξέρεις και τους 2 πολύ καλά... Σε δύσκολη θέση γιατί βρίσκεσαι? Και τι θα έπρεπε να ξέρουν οι υπολοιποι?Φτάνει που σε ξέρω και με ξέρεις...Άλλωστε όλο αυτό ξεκίνησε επειδή από κάποιον φίλο πήρα το ποσό των 500€??? Είναι τόσο κακό? Αν δηλαδή σου ζήταγε ένας φίλος το ίδιο πραγμα δεν θα υπήρχε η περίπτωση να το κάνεις και τζάμπα? Και κάτι τελευταίο, εσύ ήσουν αυτός που απάντησες σε μήνυμα του janag και μάλιστα ακούστηκες όντως σκληρός ενώ δεν είσαι...Όσο για το από που γνωριζόμαστε? Μα ήμασταν συνάδελφοι για 2 1/2 χρόνια...και δεν θα το έλεγα "παλιοί γνωστοι...".Αν ήθελα τώρα πραγματικά να συζητήσω κάτι σε επαγγελματικό επίπεδο μαζί σου...θα σε έπαιρνα τηλέφωνο να τα πούμε και από κοντά...και δεν θα περίμενα το facebook,linkedin ή το dotnet για να κάνει τη δουλειά αυτή.
    Με εκτίμηση
    Φρόσω

    http://www.createweb.gr
  •  19-03-2010, 22:29 57776 σε απάντηση της 57773

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    janag:
    Σωτήρη?Που είναι η απαντησή μου? Την έκοψε η λογοκρισία?
    Κάνε την post
    http://www.createweb.gr

    Συγγνώμη που το λέω, αλλά μόνο αναστάτωση έχει προκαλέσει ο τρόπος σου και καλό θα ήταν προτάσεις/κινήσεις εντυπωσιασμού και εντυπώσεων όπως "Την έκοψε η λογοκρισία" κλπ να αποφεύγονται. Ούτε λογοκρισία υπάρχει, ούτε τίποτα. Τα Forums είναι ανοιχτά για να γράφει ο κάθενας την γνώμη του. Μάλλον εσύ δεν πάτησες post.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  19-03-2010, 22:38 57777 σε απάντηση της 57776

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Εκανα λάθος.δεν το εκανα για εντυπωσιασμό...

    http://www.createweb.gr
  •  19-03-2010, 22:45 57778 σε απάντηση της 57775

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    janag:
    Σωτήρη τι λες? Έναν μόνο ξέρεις και κακώς μιλάς στον πληθυντικό. Το ότι χρησιμοποιώ το janag δεν σημαίνει πως μας ξέρεις και τους 2 πολύ καλά... Σε δύσκολη θέση γιατί βρίσκεσαι? Και τι θα έπρεπε να ξέρουν οι υπολοιποι?Φτάνει που σε ξέρω και με ξέρεις...Άλλωστε όλο αυτό ξεκίνησε επειδή από κάποιον φίλο πήρα το ποσό των 500€??? Είναι τόσο κακό? Αν δηλαδή σου ζήταγε ένας φίλος το ίδιο πραγμα δεν θα υπήρχε η περίπτωση να το κάνεις και τζάμπα? Και κάτι τελευταίο, εσύ ήσουν αυτός που απάντησες σε μήνυμα του janag και μάλιστα ακούστηκες όντως σκληρός ενώ δεν είσαι...Όσο για το από που γνωριζόμαστε? Μα ήμασταν συνάδελφοι για 2 1/2 χρόνια...και δεν θα το έλεγα "παλιοί γνωστοι...".Αν ήθελα τώρα πραγματικά να συζητήσω κάτι σε επαγγελματικό επίπεδο μαζί σου...θα σε έπαιρνα τηλέφωνο να τα πούμε και από κοντά...και δεν θα περίμενα το facebook,linkedin ή το dotnet για να κάνει τη δουλειά αυτή.
    Με εκτίμηση
    Φρόσω

    Φρόσω, για να είναι πιό ξεκάθαρα τα πράγματα:

    Εσένα ξέρω καλά, τον Γιάννη δεν τον γνωρίζω καθόλου καλά. Το "καλά" αναφέρεται σε εργασιακά θέματα και αφορά την περίοδο που ήμασταν συνάδελφοι, πολλά χρόνια πίσω. Για να ξέρουμε με ποιόν μιλάμε κάθε φορά, (επειδή ο Γιάννης υπέγραψε στο "ας γνωριστούμε" αλλά κατάλαβα από την αρχή οτι μιλάω μαζί σου), να σας παρακαλέσω να φτιάξετε δύο ξεχωριστούς λογ/σμούς, έναν για τον καθένα σας. Η, φτιάξτε ένα λογ/σμό με το όνομα της εταιρίας σας και υπογράφετε ανάλογα με το ποιός μιλάει κάθε φορά (δεν το συστήνω - προτιμούνται οι δύο λογ/σμοί).

    Για το θέμα του τι θα έπρεπε να ξέρουν οι υπόλοιποι: Η συζήτηση είναι δημόσια, συνεπώς δεν φτάνει που σε ξέρω και με ξέρεις, ίσως θα πρέπει και οι άλλοι να κατανοήσουν γιατί ισχυρίζεσαι οτι "στον Ιστό έφτιαξα μια εφαρμογή σε 10 ώρες" - πράγμα απολύτως ανακριβές. Αλλά παρόλα αυτά σταματάω εκεί, έχοντας απλά ενημερώσει τους υπόλοιπους οτι υπηρξαμε συνάδελφοι παλιότερα, όπως ανέφερες και εσύ.

    Για το θέμα των 500 ευρώ: Ολη η συζήτηση (και από ο,τι έχεις καταλάβει έχουν εμπλακεί αρκετοί συμμετέχοντες) δεν ξεκίνησε επειδή ανέφερες οτι υπό μορφή φιλικού διακανονισμού πήρες από ένα φίλο αμοιβή πολύ λιγότερη από την αναμενόμενη για κάποιο έργο, αλλά λόγω του ότι σε όλους (και σε μένα) έδωσες να καταλάβουμε οτι αυτή ειναι η "σωστή" προσέγγιση και οτι η εταιρία σου λειτουργεί με αυτό το μοτίβο, και μάλιστα προτρέπεις έμμεσα και άλλους να κάνουν το ίδιο. Εκεί υπήρξαν οι αντιδράσεις (με την καλή έννοια, συζήτηση κάνουμε). Από εκεί και πέρα, όλα τα άλλα που συζητήθηκαν εγώ τα ονομάζω "κοκκορομαχίες" και προτιμώ να τα αγνοώ γιατί δεν προσφέρουν τίποτα ουσιώδες στη συζήτηση.

    Για το επαγγελματικό επίπεδο και τον τρόπο επικοινωνίας: Facebook, linkedin και dotnetZONE (όπως ονομάζεται το συγκεκριμένο forum) είναι τρία διαφορετικά πράγματα. Κανένα δεν κάνει τη "δουλειά" μας για μάς, απλά και τα τρια, με διαφορετικό τρόπο το καθένα, χρησιμεύουν στο να "χτίζουμε" την εικόνα που έχουμε προς τα έξω, επαγγελματικά η/και προσωπικά. Σε αυτό το επίπεδο, το dotnetzone με έχει εμένα προσωπικά, όπως και αρκετούς άλλους συναδέλφους, βοηθήσει αρκετά, συνεπώς δεν θα το υποβάθμιζα ως προς τη σημαντικότητά του.

    Να θυμίσω οτι αυτή είναι μια δημόσια συζήτηση, δεν μιλάμε μόνο οι δυό μας, συνεπώς το αν ήμασταν συνάδελφοι ή οχι στο παρελθόν λίγο ενδιαφέρει τους περισσότερους. Επειδή τυχαίνει να έχω και την ιδιότητα του moderator σε αυτό το forum, είμαι υποχρεωμένος εκ των πραγμάτων να επαναφέρω τη συζήτηση στο αρχικό θέμα της που ήταν η κοστολόγηση εφαρμογών. Αν λοιπον έχουν να ακουστούν απόψεις επάνω σε αυτό, ας ακουστούν και ας συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση μιλώντας για το κύριο θέμα μας.



     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-03-2010, 22:52 57779 σε απάντηση της 57778

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Εχεις απόλυτο δίκιο..Έτσι ξεκίνησα και τη συζήτηση αυτή άλλωστε χωρίς να αφήσω το υπονοούμενο ότι η εταιρία του άντρα μου λειτουργεί έτσι. Σε παρακαλώ λοιπόν να αφαιρεθεί το post που αναφέρεται στην εμφάνιση του site που εγώ εφτιαξα και στα μάτια μου φαίνεται καλό. Δεν ζήτησα την γνώμη κανενός αν του αρέσει ή όχι...Αν είναι θα κάνω ένα ξεχωριστό post γι αυτό...
    Ευχαριστώ

    http://www.createweb.gr
  •  19-03-2010, 23:04 57780 σε απάντηση της 57779

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να αφαιρέσω πράγματα από τη μέση του thread χωρίς να επηρεάσω τα υπόλοιπα posts. Παραπέμπω το μήνυμα στον gcapnias (admin), ο οποίος μπορεί να αποφασίσει για το αν θα πρέπει να διαγραφεί όλο το thread από ένα σημείο και κάτω ή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε με αυτό.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-03-2010, 23:09 57781 σε απάντηση της 57780

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Ευχαριστώ...
    http://www.createweb.gr
  •  20-03-2010, 01:36 57782 σε απάντηση της 57781

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Θα αφήσω στην άκρη τις κανά-δυο-τρεις (και βάλε) παραβάσεις  των κανονισμών του φόρουμ που παρατηρήθηκαν σε αυτό το thread,για τον απλό λόγο ότι είμαι σίγουρος ότι δε θα ξανασυμβούν.Θα προσπαθήσω επίσης να μη φανταστώ πόσο θεωρεί ο δημιουργός του thread και υποβολέας της αρχικής ερώτησης ότι απαντήθηκε το ερώτημά του.

    Ως ταπεινός και ασήμαντος αναγνώστης του φόρουμ οφείλω να επισημάνω μια μικρή παρατήρηση: δεν είναι το πρώτο thread στο οποίο παρατηρεί κανείς αντιπαράθεση κύρους μεταξύ των μελών του site,με κυμαίνουσα ηπιότητα ανά περίπτωση και μικρό χρονικό διάστημα μεταξύ των περιστατικών.Δεν αμφιβάλω ότι είναι εύκολο να πέσει κανείς στον πειρασμό να επικαλεστεί την επιτυχία της εταιρείας του,τις προσωπικές του επιτυχίες,τα πτυχία,τα μεταπτυχιακά,τον έπαινο από τον Scott Guthrie κ.τ.λ κατά την ανάπτυξη των επιχειρημάτων του.Μόνο που εκτός του ότι είναι δίκοπο μαχαίρι,δεν συμφωνεί με την πρωταρχική λειτουργία του site,την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των μελών μιας κοινότητας προγραμματιστών.Ας αφήνουμε λοιπόν όλοι μας έξω από την "πόρτα" του dotNetZone οποιαδήποτε ιδιότητα πλην του μέλους αυτής της κοινότητας και των γνώσεων που επιθυμεί να παραλάβει ή να προσφέρει,των αποριών που θέλει να λύσει ή των εμπειριών που θέλει να μοιραστεί.Ας ανησυχούν τα μέλη του site για το 'χτίσιμο' ή την υπεράσπιση της εικόνας τους οπουδήποτε αλλού εκτός από εδώ.

  •  20-03-2010, 01:46 57783 σε απάντηση της 57782

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Συμφωνώ. Υπάρχει μια "λαική" έκφραση για αυτό που κάναμε σε αυτό το thread (τελειώνει με τις λέξεις "και ψόφησε" :) ) 

    Αν συμφωνεί ο Γιώργος προτείνω να το κλειδώσουμε και να ξεκινήσουμε τη συζήτηση εκ νέου σε νέο thread.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-03-2010, 08:38 57784 σε απάντηση της 57783

    Απ: Κοστολόγηση εφαρμογής

    Η συζήτηση έχει ξεφύγει από το αρχικό της θέμα και για αυτό το thread κλειδώνεται - θα ήθελα να παρακαλέσω να μην επαναληφθεί τέτοιου είδους αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Σελίδα 2 από 2 (26 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems