Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Filaretos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 17-07-2006, 21:45. Υπάρχουν 35 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (36 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-02-2006, 12:58 9448 σε απάντηση της 9446

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Στις διαδικασίες του helpdesk και του support μπορεί να γίνουν μετρήσεις, στα projects είναι που το θέμα μπλέκει. Στο helpdesk μπορείς να βάλεις τον αριθμό των incidents που έτυχαν, πόσο χρόνο πήρε το καθένα, και το βαθμό δυσκολίας τους. Το τελευταίο χρειάζεται γιατί άλλο διορθώνεις ένα κτυπημένο σκληρό σε 1 ώρα και άλλο να κάνεις reset ένα password στον ίδιο χρόνο.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-02-2006, 12:58 9449 σε απάντηση της 9446

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Πανο δεν θα ανοίξω νέο thread γιατί στη σειρά των μηνυμάτων υπάρχουν ψήγματα απαντήσεων που μπορεί να φανούν χρήσιμα στην αρχική ερώτηση.

    Απλά θα πρότεινα να επικεντρωθούμε στο να δώσουμε απάντηση στο ζητούμενο σε αυτο το thread και να δημιουργήσει κάποιος ένα νέο thread για τα υπόλοιπα θέματα.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  09-02-2006, 14:00 9454 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Μάλλον ο εργοδότης σου θέλει να μάθει ποιο είναι το κέρδος που αποκομίζει από την δουλειά σου. Προφανώς απέκτησαν καινούργιο Hr σύστημα που λαμβάνει υπόψιν του αυτή την παράμετρο και μεταφράζει σε χρήμα.

    Θα σου δώσω κάποιοες ιδέες, επειδή τον Ασφαλιστικό Κλάδο τον γνωρίζω τόσο καλά όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Σου αναφέρω απλά ότι κάνω development για τον κλάδο αυτό από το 1989 (15 χρόνια) και εχω αναπτύξει στο παρελθόν ένα πάρα πολύ γνωστό στην αγορά Ασφαλιστικό πακέτο για πρακτορεί και μεσίτες ενώ κάνω outsoursing για ασφαλιστικές εταιρίες.

    Αναφέρεις ότι η δουλειά σου είναι να φτιάχνεις Reports για την διοίκηση και Help-Desk για τους Ασφαλιστές. Αυτό σημαίνει ότι η δουλειά σου έχει να κάνει άμεσα με το πόσο σωστά είναι δομημένο το κεντρικό πληροφορειακό σύστημα της εταιρίας σου.
    ΠΧ Αν σου ζητηθεί να κάνεις για Cross Selling μία λίστα με κατανομή πελατών με ασφαλιστήριο αυτοκινήτου και χωρίς ασφαλιστήριο  ζωής ανά Παραγωγό, τότε αν η εταιρία σου είναι από εκείνες που έχουν άλλη βάση δεδομένων για κάθε κλάδο (όχι μόνο σε ασφαλιστήρια αλλά και σε Πελάτες) τα πράγματα είναι σκούρα. 

    Ας θεωρήσουμε ότι Μονάδα μέτρησης = Αξία παραγόμενου έργου / ανθρωποχρόνο

    Ο ανθρωποχρόνος  είναι δεδομένος, ενώ η αξία του παραγόμενου έργου είναι μεταβλητή γιατί έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους. Το πρόβλημα είναι η Αξιολόγιση του αποτελέσματος. Είναι ασφαλώς κάτι που δεν μπορεί να αξιολογηθεί εύκολα από την διοίκηση, πόσο μάλλον από τον Developer.
    Αν η δομή του πληροφορειακού συστήματος είναι κακή, τότε από την αξία του παραγώμενου έργου λείπουν κάποιες παράμετροι που πολύ δύσκολα πίστεψέ με λαμβάνουν υπ' όψιν τους οι εργοδότες και αυτές είναι οι συνθήκες.
    Εδώ προσπαθούν οι εργοδότες να κλέψουν από την δική σου μονάδα μέτρησης προς ώφελος της μονάδας μέτρησης για την αξιολόγιση της επιχείρησης ως προς τα εργαλεία που παρέχει στους Developers και την επένδυση που κάνει σε πληροφορειακά συστήματα.
    Βεβαίως θα μπορούσε κανείς να ρισκάρει στο να κατασκευάσει Reporting εργαλεία που θα επιταχύνουν την ανάπτυξη. Τότε μέχρι να γίνει η υλοποίηση αυξάνεται σημαντικά ο παρονομαστής άρα μικραίνει η μονάδα μέτρησης, αλλά αποσβαίνει σε βάθος χρόνου. Γι' αυτό είναι ρίσκο και πρέπει να καταβάλλει κανείς πολύ μεγάλη προσπάθεια στο να πείσει την διοίκηση για κάτι τέτοιο.

    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που η αξιολόγιση έχει πιο απλά κριτήρια.
    ΠΧ Αν η διανομή εκτυπώσεων παραγωγής και προμηθειών προς το δίκτυο πωλήσεων σήμερα γίνεται μέσω ταχυδρομείου (διόλου απίθανο) τότε μία remote client/Server εφαρμογή μέσω Internet μπορεί να αξιολογηθεί βάζοντας κάτω πολύ συγκεκριμένα νούμερα.
    Ο δε ανθρωποχρόνος όσο μεγαλύτερος και να είναι σε περίπτωση κακής δομής, αποσβαίνει σε βάθος χρόνου διότι η εφαρμογή θα μείνει ενώ τα έξοδα θα έτρεχαν κάθε μήνα.

    Εγώ λοιπόν στη θέση σου θα απάνταγα περίπου έτσι στην ερώτηση του τι θεωρώ μονάδα μέτρησης για την εργασία μου.

     


    Σταύρος Βαλσάμης
    Προγραμματιστής
  •  09-02-2006, 14:59 9457 σε απάντηση της 9454

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     SValsamis wrote:
    ΠΧ Αν σου ζητηθεί να κάνεις για Cross Selling μία λίστα με κατανομή πελατών με ασφαλιστήριο αυτοκινήτου και χωρίς ασφαλιστήριο  ζωής ανά Παραγωγό, τότε αν η εταιρία σου είναι από εκείνες που έχουν άλλη βάση δεδομένων για κάθε κλάδο (όχι μόνο σε ασφαλιστήρια αλλά και σε Πελάτες) τα πράγματα είναι σκούρα. 

    Παρένθεση Smile [:)]

    Ενώ αν είχε ένα Data Warehouse, θα ήταν παιχνιδάκι Wink [;)]


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  09-02-2006, 15:17 9458 σε απάντηση της 9457

    Yes [Y] Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Yes [Y] Φυσικά! Γιατί υπάρχουν άλλωστε και οι free launchers;
    Σταύρος Βαλσάμης
    Προγραμματιστής
  •  09-02-2006, 15:35 9459 σε απάντηση της 9448

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Νομίζω δεν έγινε σαφές το δικό μου point. Με όποιο κριτήριο ή μονάδα μέτρησης και αν μετρήσεις τον Φιλάρετο, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

    Έστω ότι ο Φιλάρετος έχει τις εξής μετρήσεις

    • 2400 γραμμές κώδικα την ημέρα
    • Επίλυση 25 προβλημάτων χρηστών ανά ημέρα
    • Κάνει 2 ημέρες ανά iteration

    Αν δεν υπάρχει άλλος developer στην εταιρία που να ασχολείται με περίπου τα ίδια πράγματα, τα παραπάνω νούμερα δεν δείχνουν τίποτα.... Τα νούμερα αυτά, δεν λένε αν είναι καλός ή κακός developer, αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι...

     


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  09-02-2006, 15:49 9460 σε απάντηση της 9459

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Γιατί δεν δείχνουν τίποτα Χρήστο ;

    Μείον λίγο τις γραμμές ... Βάλε καμιά 700 άρα νάσε μέσα και
    Αφού του ζητάν του ίδιου να τους πει "πόσα απίδια παίρνει ο σάκος" εγώ θα χαρακτήριζα
    τις παραπάνω επιδόσεις ως εξαιρετικές ...
    Χρήζουν και μιισθολογικής αυξήσεως, bonus, αυτοκινήτου, ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και βάλε....

    Αφήστε με ρε παιδιά γιατί αν είναι να το γυρίσουμε στην παλαβή !!!!
    Μου βγάζετε και φόρμουλες αποδοτικότητας .... 

    Ξεχάσαμε και το χρόνο που πάει για κατούρημα και πόσο γρήγορα τρώει το sandwich στο διάλλειμα ....


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 16:06 9463 σε απάντηση της 9460

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Να το πάρουμε αλλιώς;

    Μεταξύ μας, πώς θεωρούμε οτι μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα developer θετικά ή αρνητικά; Δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Υπάρχουν καλοί και κακοί και μέτριοι developers, και έστω και εμπειρικά ξέρουμε (αρκετοί από εμάς πιστεύω) να τους ξεχωρίζουμε. Πώς το κάνουμε αυτό;

    Αν μπορούμε να το κάνουμε, μπορούν κάποια από τα κριτήρια που χρησιμοποιούμε να προσδιοριστούν σαφέστερα και να αναχθούν σε κριτήρια που θα μπορούσαμε να προτείνουμε στον Φιλάρετο;

    Ας πούμε, για παράδειγμα:

    Σε έργα που τρέχουν με προθεσμία, είναι σημαντικό ο developer να μπορεί να αξιολογεί τις ενέργειες που θα πρέπει να κάνει προκειμένου το ζητούμενο έργο να πέσει "μέσα" στην προθεσμία. Αυτό προϋποθέτει τεχνική γνώση και μάλιστα πολλαπλών λύσεων για ένα ζήτημα, και αυξημένη εμπειρία που θα τον βοηθήσει να λάβει απόφαση για το ποιά λύση θα επιλέξει να υλοποιήσει έναντι των πιθανών προκειμένου να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, ακόμα και αν ορισμένες φορές δεν είναι η καλύτερη/αποτελεσματικότερη.

    Αυτό θα το μετέφραζα όσο μπορώ πιό κοντά στο ποσοτικό, σε "επίπεδο ορθολογικής λήψης αποφάσεων σε σχέση με τις λειτουργικές απαιτήσεις του έργου σε συνδυασμό με τους εκάστοτε ισχύοντες χρονικούς περιορισμούς". Αν και δεν μπορεί να μετρηθεί επακριβώς, ενδεχομένως ποσοτικά να μπορεί να μετρηθεί με απαρίθμηση αποφάσεων που έπρεπε να παρθούν και επιτυχή / ανεπιτυχή κατάληξη της κάθε μιας από αυτές σχετικά με τον εκτιμώμενο χρονο και κόστος, ασχετα από την έκβαση του συνόλου του έργου.

    Για να γίνει κατι τέτοιο όμως θα πρέπει να υπαρχει κάποιο σύστημα καταγραφής challenges / risks, πιθανών λύσεων, εκτίμησης και αποτελεσμάτων επιλεγμένης λύσης. Αρα το HR πιθανόν να έχει δουλειά εκεί, πολύ περισσότερη από το να ρωτήσει τον developer "πες μου τι θεωρείς μέτρο απόδοσης για σένα"!

    Παρ'όλα αυτά, είναι ένα κριτήριο το παραπάνω. Εχουμε άλλα τέτοια;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  09-02-2006, 16:31 9464 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Μου θυμίζει ζαχαρία η όλη ιστορία. Άσχετοι managers οι οποίοι θεωρούν ότι η δουλειά ενός προγραμματιστή είναι ντετερμινιστικά αξιολογίσιμη...
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  09-02-2006, 16:36 9466 σε απάντηση της 9463

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Παιδιά θέλετε να μιλάμε θεωρητικά για να καταλάβω :

    Με το μπάχαλο (γιατί αυτός είναι ο ακριβής ορισμός) και τη γενικότερη σύγχηση που επικρατεί στην Ελλάδα,
    μου λέτε ότι όλες οι άλλες παράμετροι είναι μετρήσιμες και το μόνο που μένει είναι να φτιάξουμε μία φόρμουλα
    για να βγάζει κάποιος (υποψιασμένος ότι οι ΙΤ κοστίζουν πολύ γενικά) στο HR τις πίτες του στο Excel;

    Agile methodologies, metrics, χρόνοι υλοποίησης και τα ρέστα ...
    Ποιος τα ακολουθεί ρε παιδιά αυτά;
    Μη μου λες Σωτήρη ότι φεύγω εκτός θέματος γιατί πολύ φοβάμαι ότι βλέπετε τα πράγματα όπως
    θα έπρεπε να είναι ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 16:42 9467 σε απάντηση της 9463

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     cap wrote:
    Αυτό προϋποθέτει τεχνική γνώση και μάλιστα πολλαπλών λύσεων για ένα ζήτημα, και αυξημένη εμπειρία που θα τον βοηθήσει να λάβει απόφαση για το ποιά λύση θα επιλέξει να υλοποιήσει έναντι των πιθανών προκειμένου να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, ακόμα και αν ορισμένες φορές δεν είναι η καλύτερη/αποτελεσματικότερη.

    Συμφωνώ απόλυτα. "Ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται".

    Θα ήταν πάρα πολύ ωραία να είχαμε τον απεριόριστο χρόνο στο να αναπτύξουμε μία εφαρμογή και να την κάνουμε όσο πιο σωστά γίνεται, ενώ ταυτόχρονα να μας πλήρωναν γι' αυτό και να μην τους ένοιαζε πότε θα τελειώσουμε.

    Paradise [ip]"Ομορφος κόσμος Μαγικός Αγγελικά πλασμένος".

    Ομως νομίζω ότι ο Filaretos παρόλα αυτά θα ήθελε να δόσει μία απάντηση συγκεκριμένη και όχι να μαλώσει με τον εργοδότη του.

    Είναι έτσι Filaretos.

     


    Σταύρος Βαλσάμης
    Προγραμματιστής
  •  09-02-2006, 16:49 9469 σε απάντηση της 9454

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     SValsamis wrote:
    Ας θεωρήσουμε ότι Μονάδα μέτρησης = Αξία παραγόμενου έργου / ανθρωποχρόνο

    Ο ανθρωποχρόνος  είναι δεδομένος, ενώ η αξία του παραγόμενου έργου είναι μεταβλητή γιατί έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους. Το πρόβλημα είναι η Αξιολόγιση του αποτελέσματος. Είναι ασφαλώς κάτι που δεν μπορεί να αξιολογηθεί εύκολα από την διοίκηση, πόσο μάλλον από τον Developer.
    Αν η δομή του πληροφορειακού συστήματος είναι κακή, τότε από την αξία του παραγώμενου έργου λείπουν κάποιες παράμετροι που πολύ δύσκολα πίστεψέ με λαμβάνουν υπ' όψιν τους οι εργοδότες και αυτές είναι οι συνθήκες.
    Εδώ προσπαθούν οι εργοδότες να κλέψουν από την δική σου μονάδα μέτρησης προς ώφελος της μονάδας μέτρησης για την αξιολόγιση της επιχείρησης ως προς τα εργαλεία που παρέχει στους Developers και την επένδυση που κάνει σε πληροφορειακά συστήματα.
    Βεβαίως θα μπορούσε κανείς να ρισκάρει στο να κατασκευάσει Reporting εργαλεία που θα επιταχύνουν την ανάπτυξη. Τότε μέχρι να γίνει η υλοποίηση αυξάνεται σημαντικά ο παρονομαστής άρα μικραίνει η μονάδα μέτρησης, αλλά αποσβαίνει σε βάθος χρόνου. Γι' αυτό είναι ρίσκο και πρέπει να καταβάλλει κανείς πολύ μεγάλη προσπάθεια στο να πείσει την διοίκηση για κάτι τέτοιο.

    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που η αξιολόγιση έχει πιο απλά κριτήρια.
    ΠΧ Αν η διανομή εκτυπώσεων παραγωγής και προμηθειών προς το δίκτυο πωλήσεων σήμερα γίνεται μέσω ταχυδρομείου (διόλου απίθανο) τότε μία remote client/Server εφαρμογή μέσω Internet μπορεί να αξιολογηθεί βάζοντας κάτω πολύ συγκεκριμένα νούμερα.
    Ο δε ανθρωποχρόνος όσο μεγαλύτερος και να είναι σε περίπτωση κακής δομής, αποσβαίνει σε βάθος χρόνου διότι η εφαρμογή θα μείνει ενώ τα έξοδα θα έτρεχαν κάθε μήνα.

    Εγώ λοιπόν στη θέση σου θα απάνταγα περίπου έτσι στην ερώτηση του τι θεωρώ μονάδα μέτρησης για την εργασία μου.

     


    Ενώ αν τους πει αυτά υποθέτω ότι έχει πολλά να κερδίσει;
    Το γεγονός ότι πρέπει να πει οποσδήποτε κάτι δεν σας ανησυχεί;

    Δουλειά άλλων είναι παιδιά και πολύ δύσκολη μάλιστα...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 17:06 9472 σε απάντηση της 9466

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     axaros wrote:

    Μη μου λες Σωτήρη ότι φεύγω εκτός θέματος γιατί πολύ φοβάμαι ότι βλέπετε τα πράγματα όπως
    θα έπρεπε να είναι ...

    Πανο, δεν έχεις άδικο σε καμμία περίπτωση. Δεν είναι επαρκώς μετρήσιμα τα πράγματα και δεν μπορούν εύκολα να μπουν στις "νορμες" ενός HR. Πόσο μάλλον όταν το HR θέλει να βάλει τον ίδιο τον developer να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

    Για το αν είσαι εκτός θέματος όμως, θα επιμείνω, γιατί ο Filaretos έχει θέσει ένα συγκεκριμένο ερώτημα. Δεν μας ζήτησε να του πουμε αν πρέπει ή δεν πρέπει να δώσει την πληροφορία αυτή, ούτε μας ζήτησε τις απόψεις μας σχετικά με αυτά που του ζητούνται. (Θεωρώ, παρ'όλα αυτά, οτι πιθανώς να ενδιαφέρεται, και όχι μόνο εκείνος, για τις απόψεις μας). Ομως, μας ζήτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο και φοβάμαι οτι του έχουμε απαντήσει με λιγότερα στοιχεία από ο,τι θα μπορούσαμε αν επικεντρωνόμασταν πραγματικά στην ερώτηση.

    Το ίδιο πράγμα μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν. Θετω μια ερώτηση "πώς κάνω αυτό;" και μεταξύ των απαντήσεων βρίσκεται κάποιες φορές και το "γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό έτσι, γιατι δεν το κάνεις αλλιώς, μπλα μπλα μπλα". Σωστό, μέχρι ενός σημείου. Αλλα ορισμένες φορές δεν μπορώ ή δεν έχω την επιλογή βάσει συνθηκών να κάνω κάτι διαφορετικό. Αν η συζήτηση αναλωθεί στο "γιατί" και οχι στο "πως", απαντηση τελικά δεν παίρνω.

    Ελπίζω να είναι κατανοητά τα παραπάνω. Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα ειπώθηκαν, και από εσένα και από τους άλλους συναδέλφους, όμως το 50% αυτών που ειπώθηκαν δεν απαντούν την ερώτηση που τέθηκε.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  10-02-2006, 14:11 9511 σε απάντηση της 9472

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     cap wrote:
     axaros wrote:

    Μη μου λες Σωτήρη ότι φεύγω εκτός θέματος γιατί πολύ φοβάμαι ότι βλέπετε τα πράγματα όπως
    θα έπρεπε να είναι ...

    Το ίδιο πράγμα μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν. Θετω μια ερώτηση "πώς κάνω αυτό;" και μεταξύ των απαντήσεων βρίσκεται κάποιες φορές και το "γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό έτσι, γιατι δεν το κάνεις αλλιώς, μπλα μπλα μπλα". Σωστό, μέχρι ενός σημείου. Αλλα ορισμένες φορές δεν μπορώ ή δεν έχω την επιλογή βάσει συνθηκών να κάνω κάτι διαφορετικό. Αν η συζήτηση αναλωθεί στο "γιατί" και οχι στο "πως", απαντηση τελικά δεν παίρνω.

    Ελπίζω να είναι κατανοητά τα παραπάνω. Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα ειπώθηκαν, και από εσένα και από τους άλλους συναδέλφους, όμως το 50% αυτών που ειπώθηκαν δεν απαντούν την ερώτηση που τέθηκε.

    Μα Σωτήρη με αυτό ακριβώς διαφωνώ ... Δεν ρωτάω "γιατί θες να το κάνεις έτσι;" αλλά "γιατί να το κάνεις;".
    Δεν είστε χθεσινοί ρε παιδιά ... Και εμφανίζεται κάποιος ξαφνικά που λέει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ή μάλλον
    τον έκαναν να πιστέψει ότι έχει κάποιο, και προσπαθείτε να εκλογικεύσετε το σενάριο και να δώσετε μία λύση.

    Είναι δυνατόν να είστε τόσο ρομαντικοί και να πιστεύετε ότι η κίνηση αυτή από τη μεριά της εταιρείας του Filaretou
    γίνεται με αγαθά κίνητρα και για να του πουν μετά τη διαδικασία ότι "είναι καλό παιδί και άξιο παλλικάρι" και να τον ανταμείψουν
    για την αποδοτικότητα του, χωρίς όπως είπε και ο Χρήστος να έχουν καν κάποιο συγκριτικό μέγεθος.

    Αν διαφωνούμε σε αυτό, ζητώ συγνώμη για τα σχόλια μου και δεν ξαναγράφω ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-02-2006, 14:19 9513 σε απάντηση της 9511

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     axaros wrote:

    Μα Σωτήρη με αυτό ακριβώς διαφωνώ ... Δεν ρωτάω "γιατί θες να το κάνεις έτσι;" αλλά "γιατί να το κάνεις;".
    Δεν είστε χθεσινοί ρε παιδιά ... Και εμφανίζεται κάποιος ξαφνικά που λέει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ή μάλλον
    τον έκαναν να πιστέψει ότι έχει κάποιο, και προσπαθείτε να εκλογικεύσετε το σενάριο και να δώσετε μία λύση.

    Μα, για πολλοστή φορά, λεω οτι έτσι δεν απαντάμε στην αρχική ερώτηση. Η ερώτηση δεν αφορούσε το αν είναι σωστό, αν πρέπει ο Φιλαρετος να εναντιωθεί ή να συμφωνήσει, αν πρέπει να επαναστατήσει ή οχι. Για να μην παρεξηγηθώ το λέω και πάλι: ΣΥΜΦΩΝΩ με οσα γράφτηκαν και πιστεύω οτι ΔΕΝ ειναι σωστό. Οταν όμως δεχόμαστε μια συγκεκριμένη ερώτηση, όσο περίεργη και να μας φαίνεται, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να την εκλογικεύσουμε (οπως λες) και να δώσουμε μια απάντηση!

    Τα υπόλοιπα ανήκουν σε άλλη συζήτηση, που καλώς γίνεται, αλλά δεν απαντούν στην ερώτηση.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 2 από 3 (36 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems