Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Filaretos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 17-07-2006, 21:45. Υπάρχουν 35 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (36 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-02-2006, 22:35 9414

    Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Είμαι αρκετό καιρό μέλος του συγκεκριμένου forum και μέσα από συζητήσεις που γίνονται έχω βρει σωτήριες λύσεις.

    Το συγκεκριμένο forum είναι το καλύτερο που υπάρχει αυτή την στιγμή στην Ελλάδα γιατί έχει και γρήγορη ανταπόκριση αλλά κυρίως για τις λύσεις που δύνονται στα θέματα που εισάγονται.

    Θα ήθελα και εγώ να βάλω ένα θέμα που με ¨βασανίζει¨.

    Δουλεύω στην υποστήριξη των πωλήσεων σε μια από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρίες της Ελλάδος.

    Ο ρόλος μου στο συγκεκριμένο τμήμα έχει να κάνει με την δημιουργία και διανομή report προς την διοίκηση, με την ανάπτυξη υποστηρικτικών εφαρμογών (client-server ή web-intranet) και help desk προς τους πωλητές-ασφαλιστές  για τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν.

    Μου ζητήθηκε στα πλαίσια ενός συστήματος αξιολόγησης να δώσω τι θεωρώ ως μονάδα μέτρησης για την εργασία μου.

    Υποτίθεται με την μέτρηση που θα δώσω και θα συμφωνήσουν θα γίνει αξιολόγηση μου.

    Θα ήθελα να μου πείτε ποια ή ποιες είναι η μονάδες μέτρησης για την εργασία ενός developer ;;;


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  09-02-2006, 07:40 9425 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Δεν μπορώ να σκεφτώ οτιδήποτε άλλο εκτός από τις ώρες που αφιερώνεις στον εργοδότη σου. Ακόμα και οι ώρες που είσαι στην εταιρία αλλά δεν κάνεις τίποτα μετράνε.

    Η αξιολόγηση όμως τι νόημα έχει; Θα αλλάξει ο μισθός σου με βάση την αξιολόγηση; Θα σε συγκρίνουν με κάποιον άλλο υπάλληλο αντίστοιχης θέσης;

    Μπορείς βέβαια και να απαντήσεις ότι θέλεις να αξιολογηθείς με βάση των αριθμό των click που κάνεις με το ποντίκι σου ημερησίως. Βάλε ένα counter, και κάνε run το warcraft :-)


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  09-02-2006, 09:10 9426 σε απάντηση της 9425

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Δεν είναι εύκολο να σκεφτείς ποσοτικά metrics... Και τα ποιοτικά metrics δεν έχουν και τόσο μεγάλο νόημα όταν δουλεύεις μόνος σου. Για παράδειγμα, αν ήσασταν ομάδα, ο manager θα μπορούσε να βάλει ένα κριτήριο αξιολόγησης σχετικά με το πόσο compliant είσαι με τα workgroup standards, πόσο συνεργάσιμος είσαι στο group, κλπ. Μετά, μπορείς να μετρήσεις για παράδειγμα πόσα bugs βγαίνουν στον production κώδικα και πόσο καιρό σου παίρνει να τα επιλύσεις. Άλλα metrics που μπορώ να σκεφτώ είναι αν τα projects σου είναι on-time και αν είναι on-budget. Αλλά όλα τα προηγούμενα παίρνουν πολύ κουβέντα. Για παράδειγμα, αν σε φορτώνουν projects και σου δίνουν ασφυκτικά deadlines αυτό θα έχει επίπτωση. Αν δεν έχεις επαρκή resources πάλι το ίδιο. Οπότε μονάδα μέτρησης είναι δύσκολο να βρεθεί. Ωστόσο, αξιολογώντας τα παραπάνω έστω και με soft κριτήρια και όχι με απόλυτα νούμερα, μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το πως δουλεύει το υποσύστημα στο οποίο εντάσσεσαι και πως μπορεί να βελτιωθεί.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  09-02-2006, 09:25 9428 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Αυτή είναι ερώτηση-παγίδα, γιατί πολύ λίγα πράγματα στη δουλειά ενός developer αξιολογούνται με ποσοτικά κριτήρια, ενώ για όλα τα υπόλοιπα μόνο ποιοτική αξιολόγηση μπορεί να γίνει.

    Εφόσον όμως οι "πελάτες" σου ανήκουν στην ίδια εταιρεία με σένα, η αξιολόγηση της δουλειάς σου μπορεί να γίνει με βάση την "ικανοποίησή" τους από αυτήν, και ειδικότερα:

    • Την πληρότητα των προδιαγραφών που συγκεντρώνεις όταν ξεκινά ένα project και τη διαθεσιμότητά τους στα εμπλεκόμενα μέρη.
    • Τη συνέπειά σου στις χρονικές προθεσμίες που εσύ έχεις ορίσει ή τουλάχιστον συμφωνήσει (αν δεν έχεις συμφωνήσει άστο καλύτερα).
    • Το χρόνο που απαιτήθηκε από τη στιγμή που εσύ θεώρησες ένα project ολοκληρωμένο μέχρι την τελική του αποδοχή από τους χρήστες.
    • Το πλήθος των σφαλμάτων που παρουσίασαν οι εφαρμογές σου από τη στιγμή που μπήκαν σε παραγωγική λειτουργία.
    • Το μέσο χρόνο που έκανες να διορθώσεις ένα σφάλμα αφού σου αναφέρθηκε.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  09-02-2006, 10:50 9434 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     Filaretos wrote:
    Είμαι αρκετό καιρό μέλος του συγκεκριμένου forum και μέσα από συζητήσεις που γίνονται έχω βρει σωτήριες λύσεις.Το συγκεκριμένο forum είναι το καλύτερο που υπάρχει αυτή την στιγμή στην Ελλάδα γιατί έχει και γρήγορη ανταπόκριση αλλά κυρίως για τις λύσεις που δύνονται στα θέματα που εισάγονται.Θα ήθελα και εγώ να βάλω ένα θέμα που με ¨βασανίζει¨.Δουλεύω στην υποστήριξη των πωλήσεων σε μια από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρίες της Ελλάδος.

    Ο ρόλος μου στο συγκεκριμένο τμήμα έχει να κάνει με την δημιουργία και διανομή report προς την διοίκηση, με την ανάπτυξη υποστηρικτικών εφαρμογών (client-server ή web-intranet) και help desk προς τους πωλητές-ασφαλιστές  για τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν.

    Μου ζητήθηκε στα πλαίσια ενός συστήματος αξιολόγησης να δώσω τι θεωρώ ως μονάδα μέτρησης για την εργασία μου. Υποτίθεται με την μέτρηση που θα δώσω και θα συμφωνήσουν θα γίνει αξιολόγηση μου. Θα ήθελα να μου πείτε ποια ή ποιες είναι η μονάδες μέτρησης για την εργασία ενός developer ;;;

    Και εσύ τσίμπησες ;
    Να βάλουμε τα χεράκια μας να βγάλουμε τα ματάκια μας ;

    Ρε παιδιά τι λέμε τώρα ; Το φιλοσοφείτε κιόλας ; Μιλάτε για deadlines και millestones και εν ολίγοις τρίχες και μάλιστα κατσαρές όταν οι εργοδότες του filaretou ουσιαστικά δεν ξέρουν γιατί τον πληρώνουν και του ζητούν να τους δώσει ο ίδιος την προδιαγραφή για το "τι φοριέται";

    Θα τρελλαθούμε τελείως ;
    Από που και ως που αυτό που σου ζήτησαν είναι δουλειά σου ;

    Αφού θέλουν να σε "αξιολογήσουν" ας φέρουν consultants που θα κάνουν αυτή τη δουλειά....


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 11:18 9436 σε απάντηση της 9434

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Συμφωνώ με τον axaro. Αυτά που λέει ο Kelman είναι σωστά, αλλά για ανθρώπους που τα καταλαβαίνουν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον πρέπει να διερευνηθεί το πως θα αξιοποιηθούν αυτά τα στοιχεία μήπως καταλάβουμε ακριβώς τι θέλουν και τι εννούν...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  09-02-2006, 11:33 9438 σε απάντηση της 9436

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Axaros++ ...
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  09-02-2006, 11:41 9439 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Να συμπληρώσω ότι (όπως και φαίνεται και από τα posts των mns και axaros) το πράγμα εξαρτάται και από τις προθέσεις αυτών που το ζήτησαν.
    Αν υποψιάζεσαι ότι είναι εκ του πονηρού, τότε βρες τρόπο να αποκρούσεις το μπαλάκι.
    Αν θεωρείς ότι οι προθέσεις είναι αγαθές, το πράγμα μπορεί να οδηγήσει σε δύο τινά. Το πρώτο είναι απλώς να βρεθεί μια φόρμουλα για να πάρεις κάποιο bonus ή κάποια αύξηση. Το δεύτερο και ίσως σημαντικότερο, είναι να εντοπιστούν τα σημεία που είναι προβληματική η συνεργασία σου με τους "πελάτες" σου, προϊστάμενους και υφιστάμενους έτσι ώστε τελικά να βγαίνει καλύτερα η δουλειά σου και να είναι πιο ποιοτική
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  09-02-2006, 12:03 9441 σε απάντηση της 9439

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Μάνο επιμένω :  δεν είναι δουλειά του να ασχοληθεί.
    Αυτά συνήθως είναι τερτίπια νεωτεριστών Hrιστών που απασχολούμενοι με τη γενική έννοια του time-management
    προσπαθούν να βρουν νόρμες για το ρόλο του καθενός σε μία επιχείρηση.

    Έλα όμως που με τους developers, ξέρετε αυτούς τους ακοινώνητους που μιλάνε ακαταλαβίστικα τα βρίσκουν σκούρα ...

    Αλλά εδώ δεν ξέρουν καν τι κάνει πόσο μάλλον αν κάνει το κάνει "καλά" ή "μη-αποδοτικά"...
    Γι' αυτό και τον ρωτάνε : "Τι κάνεις;"

    Εγώ θα απαντούσα "μια χαρά ... Δόξα τω Θεώ ... Εσείς ;"


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 12:14 9442 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Εγώ το βλέπω αλλιώς... Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι σε μια εταιρεία που υπάρχει πνεύμα συνεργασίας, μπορεί να βρεθεί μια νόρμα. Και σε πολλές εταιρείες που δεν ανήκουν στο ΙΤ industry και έχουν μικρό τμήμα μηχανογράφισης, είναι (μερικές φορές) λογικό ο προϊστάμενος να μην έχει μεγάλη σχέση με το άθλημα καθώς μπορεί να μην είναι καν μηχανογράφος (να είναι ο οικονομικός για παράδειγμα). Γι αυτό ας ημν τα χρωματίζουμε όλα άπρα ή μαύρα... Δεν είναι καλό να έχουμε πάντα πολεμική διάθεση... Υπάρχει και το γκρι Smile [:)], έχουμε και το μυαλό και σκεφτόμαστε... Εξάλλου, καλύτερα να σε ρωτάνε, παρά να σου επιβάλλουν. Αν ένας εξυπνάκιας HRάκιας του επιβάλλει του ανθρώπου ότι θα χρησιμοποιεί τον Team Server για να παίρνει reports από metrics, θα είναι λογικό;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  09-02-2006, 12:27 9443 σε απάντηση της 9442

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Γιατί νομίζεις ότι ο filaretos έχει option να πει "παιδιά δεν είναι η δουλειά μου;" ...
    Αφού τα ξέρεις ρε συ Μάνο ... Μη με τρελαίνεις ...

    Και να στο πω αλλιώς : εάν ήθελαν να αξιολογήσουν τη δουλειά του filaretou γιατί δεν πληρώνουν εσένα ή κάποιο σαν εσένα (certified)
    να τους πει την άποψη του;

    Και στο τζάμπα πάνε να την βγάλουν και να τον βάλουν να φορτωθεί σαμάρι ο ίδιος ...

    Όσον αφορά στο πολεμικό κλίμα απλά κοιτάξτε τριγύρω σας ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-02-2006, 12:36 9444 σε απάντηση της 9442

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Έχετε και οι δύο δίκιο. Δεν μπορείς να αξιολογήσεις το άτομο έξω από το πλαίσιο της ομάδας του και των έργων που του αναθέτεις. Ούτε μπορείς να αξιολογήσεις κάποιον όταν δεν καταλαβαίνεις τί κάνει. Δεν υπάρχει κάποιος "αντικειμενικός" δείκτης απόδοσης για προγραμματιστές. Ποιά είναι η μονάδα μέτρησης για ένα μηχανικό αυτοκινήτων? Για ένα χειρούργο? Για ένα δικηγόρο?

    Μόνο ποιοτικά και προσεγγιστικά μπορείς να αξιολογήσεις ένα project και την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να έχει ασχοληθεί κάποιος με ένα project για να μπορέσει να αξιολογήσει τα άτομα που συμμετείχαν σε αυτό.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-02-2006, 12:41 9445 σε απάντηση της 9443

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Ααα, ναι. Να σας πω και τη μόνη "αντικειμενική" και πραγματοποιήσιμη μέτρηση που έχω υπόψη. Είναι η "ταχύτητα" σε ένα agile project, δηλαδή ο αριθμός των user stories που ολοκληρώθηκαν σε ένα iteration επί την δυσκολία τους. Κι αυτή ακόμα είναι ακατάλληλη για αξιολογήσεις γιατί θα είναι απαραίτητα χαμηλή στην αρχή του project ενώ το iteration θα κρατάει πολύ. Στη συνέχεια βέβαια ανεβαίνει ενώ τα iterations μειώνονται στις 2-3 εβδομάδες.

    Αααα, ναι. Και πως αξιολογείς ένα πολιτικό μηχανικό? Όχι πάντως με τα πόσα κυβικά μπετό έριξε ...
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  09-02-2006, 12:43 9446 σε απάντηση της 9434

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Να κάνω μια εικαστική παρέμβαση και εγω: Συμφωνώ τόσο με τις απόψεις του Μανου όσο και του Πάνου. Από τη μία ο Πανος έχει δίκιο οτι πάνε να "φορτώσουν" την εύρεση των κριτηρίων αξιολόγησης στον εργαζόμενο, πράγμα μη ορθό κατά τη γνώμη μου, από την άλλη ο Μάνος λέει οτι κάποιος τρόπος υπάρχει να οριστεί κάτι τέτοιο, και υπάρχουν λόγοι για τους οποίους κάποιος developer θα έπρεπε να βοηθήσει να βρεθεί μια νόρμα για αυτό.

    Ομως, ο filaretos δεν ρώτησε αυτό και δεν απαντήσαμε στην ερώτησή του. Η ερώτηση του ήταν, ανεξαρτήτως από το αν πρεπει ή δεν πρέπει να γίνεται αυτό, το πώς θα μπορούσε να ορίσει κάποιες μονάδες μέτρησης για την απόδοσή του ως developer.

    O Χρήστος, η Νατάσα και ο Μάνος αρχικά προσδιόρισαν κάποια πράγματα. Θα πρότεινα να απαντήσουμε αναλυτικότερα στον filaretos για το τι πιστεύουμε οτι αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης ωστε να δώσουμε μια απάντηση στο ερώτημά του, και κατόπιν να συζητήσουμε (ίσως και σε νέο thread) για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται αυτό.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι η απόδοση δεν είναι ποσοτικό κριτήριο για ένα developer. Είναι καθαρά ποιοτικό, εκτός αν η παραγωγή είναι "βιομηχανοποιημένη". Λύσεις όπως "οι γραμμές κώδικα που παράγει ανά μήνα" για μένα είναι κακές.

    Ενα καλό κριτήριο που μπορώ να σκεφτώ (depend on context πάντα) είναι το "πόσα incidents που χρειάστηκαν λύση από τον developer προκειμένου να δοθεί μια βοήθεια σε συνάδελφο ή προκειμένου να συνεχίσει η ανάπτυξη κάποιας εφαρμογής επιλύθηκαν με επιτυχία, σε σχέση με το σύνολο των incidents", απλά για να κάνω την αρχή.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  09-02-2006, 12:52 9447 σε απάντηση της 9446

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     cap wrote:

    Ομως, ο filaretos δεν ρώτησε αυτό και δεν απαντήσαμε στην ερώτησή του. Η ερώτηση του ήταν, ανεξαρτήτως από το αν πρεπει ή δεν πρέπει να γίνεται αυτό, το πώς θα μπορούσε να ορίσει κάποιες μονάδες μέτρησης για την απόδοσή του ως developer. O Χρήστος, η Νατάσα και ο Μάνος αρχικά προσδιόρισαν κάποια πράγματα. Θα πρότεινα να απαντήσουμε αναλυτικότερα στον filaretos για το τι πιστεύουμε οτι αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης ωστε να δώσουμε μια απάντηση στο ερώτημά του, και κατόπιν να συζητήσουμε (ίσως και σε νέο thread) για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται αυτό.

    Συμφωνώ ... Σωτήρη άνοιξε νέο thread ...
    Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι o Filaretos, αν τελικά έχει option, να μην εμπλακεί καν στην διαδικασία που του ζητάνε ...


    Πάνος Αβραμίδης
Σελίδα 1 από 3 (36 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems