Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Filaretos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 17-07-2006, 21:45. Υπάρχουν 35 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (36 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-03-2006, 10:51 10598 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Ως προς την αξιολόγηση δεν μπορώ να πω metrics γιατί θεωρώ πως δεν υπάρχουν.

    Προσωπική μου άποψη για το πως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν ένας developer
    είναι καλός ή όχι όμως είναι η εξής :

    Το μόνο που έχει να κάνει κάποιος "manager" είναι να ξέρει να παρατηρεί.
    Ανθρώπους όχι κώδικα.
    Αν βλέπεις ότι τον συγκεκριμένο developer η υπόλοιπη ομάδα τον ρωτάει και γενικά
    τον συμβουλεύεται σε τεχνικά θέματα και ο ίδιος βοηθάει την υπόλοιπη
    ομάδα, τότε αυτό είναι σίγουρα σημάδι ότι είναι καλός developer.

    Το κακό είναι ότι στην ελληνική πραγματικότητα δεν έχω δεί πουθενά και σε καμμία
    εταιρία που έχω δουλέψει ή που δουλεύουν φίλοι μου ούτε τέτοιους managers,
    ούτε πολλές ομάδες που να έχουν "δέσει" σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται το παραπάνω.

    Στις περισσότερες ομάδες παίζονται ίντριγκες γιατί όλοι θέλουν να φανούν πιο
    πολύ απο τον άλλο και δεν είναι team-players. Οι δε περισσότεροι developers
    αυτοθεωρούνται seniors και ως εκ τούτου ντροπή να ρωτάνε.
    Βλέπουν το δένδρο και όχι το δάσος.

    Σημαντικότερο ρόλο παίζει ο "manager" όμως. Γιατί εκείνος έχει το επίσημο χρίσμα
    του ηγέτη της ομάδας. Εκείνος πρέπει να κάνει την ομάδα να "δέσει" ή να αλλάξει
    συστατικά της όταν αυτά δεν γίνονται mix.

    Με επαναφέρω όμως. Στην ελληνική πραγματικότητα δεν έχω δεί πουθενά κάτι τέτοιο. Μα πουθενά.

    Εσείς μήπως ?
  •  13-04-2006, 11:21 11851 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

     

     Filaretos wrote:

    Ο ρόλος μου στο συγκεκριμένο τμήμα έχει να κάνει με την δημιουργία και διανομή report προς την διοίκηση, με την ανάπτυξη υποστηρικτικών εφαρμογών (client-server ή web-intranet) και help desk προς τους πωλητές-ασφαλιστές  για τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν.

    Υποτίθεται με την μέτρηση που θα δώσω και θα συμφωνήσουν θα γίνει αξιολόγηση μου.

    Θα ήθελα να μου πείτε ποια ή ποιες είναι η μονάδες μέτρησης για την εργασία ενός developer ;;;

    Γεια χαρά σε όλους.

    Επειδή έχουν γραφεί ήδη αρκετά σε σχέση με την ύπαρξη KPI's (Key Performance Indeces) για τους developers, άποψή μου είναι οτι σίγουρα υπάρχουν. Αυτοι βέβαια μπορεί διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία, και έχει να κάνει και με τον προσανατολισμό της εταιρίας στον τρόπο που θέλει να κατευθύνει τη δουλειά των ανθρώπων της (π.χ. ενα software house μπορεί να θέτει ως performance κριτήριο το χρόνο που βγαίνει κάθε project να μην ξεπερνάει τον 1 μήνα, ή ακόμα και τη συγγραφή 10,000 γραμμών κώδικα ανα εβδομάδα), κριτήρια που είναι απολύτως μετρήσιμα αλλά ως αποτέλεσμα μπορει να έχουν την παραγωγή προχειρο-εφαρμογών και σκουπιδο-κώδικα. 

    Βασική παράμετρος για να ορίσεις τέτοια κριτήρια, μιας και σου δίνεται αυτή η ευκαιρία, είναι ο ρόλος (ή job description) πράγμα σπάνιο σε ελληνική εταιρία μιας και οι περισσότεροι ψάχνουν τον άνθρωπο ελβετικό σουγιά-τα-κανω-ολα-και-συμφέρω.

    Στο post σου διακρίνω 3 ρόλους. Help-desk, reporting, software development.

    Για το Helpdesk εγώ θα σκεφτόμουνα ως performance κριτήριο το χρόνο για το acknowledgement του προβλήματος - βάση του priority (αν υπάρχει) να μην ξεπερνάει τις 3 ώρες, και χρόνος επίλυσης του προβλήματος βάσει της σοβαρότητας του  (π.χ. total system unavailability να έχει λυθεί σε 8 ώρες από το acknowledgement, και για κάθε άλλο πρόβλημα μικρότερης σοβαρότητας επίλυση από 10 έως 20 ώρες).

    Σε ότι αφορά το reporting + s/w development υπάρχουν κάποιες ομοιότητες στο οτι πρέπει να οριστούν προδιαγραφές για το report ή την εφαρμογή, να γίνει κάποια ανάλυση, και τελικά η συγγραφή κώδικα και παράδοση στο χρήστη.

    Επειδή τα reports συνήθως δεν κάθεται κανένας να τα τεστάρει (ο χρήστης το θεωρεί δεδομένο οτι ειναι σωστό χωρίς να το χει δει καν) το βάρος πεφτει σε σενα, οπότε ένα performance index θα μπορούσε να είναι ο αριθμός των διορθόσεων σε λάθη που αναφέρουν οι χρήστες (οχι πρόσθετα που μπορεί να θέλουν περαιτέρω)- αν και δεν ξέρω αν σε συμφέρει - ή επίσης η παράδοση μέσα στα ορια του χρονοδιαγράμματος.

    Τέλος για το s/w development θα πήγαινα σίγουρα ως κριτήριο με τη συμμόρφωση στο χρονοδιάγραμμα, με την προυπόθεση βέβαια ότι δουλεύει έτσι η εταιρία. (σημείωση ότι αυτά που θυμούνται οι χρήστες μια μερα πριν το launch της εφαρμογής δεν αποτελούν μέρος των προδιαγραφών κι ετσι αν βγει "εκτός" χρόνου δεν θα πρέπει να το χρεωθείς μείον)

    Sorry αν πλάτειασα, αλλά το performance evaluation είναι πολύ ανοιχτό θέμα και έχει να κάνει με τον τρόπο που δουλεύει η εταιρία που είσαι, όπως πρέπει να περιλαμβάνει και ποιοτικά χαρακτηριστικά πέρα απο τα "νουμεράκια", όπως είναι το πνεύμα συνεργασίας με τους συναδέλφους/πελάτες, ευρηματικότητα, δυνατότητα για μάθηση, προσαρμογη και άλλα τέτοια. (Κυρίως πρέπει να δουλεύεις πολύ καλά το παπαρόlogy για να τη βγάζεις λάδι)

     

     

  •  13-04-2006, 13:35 11860 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    πολύ τεχνοκρατικό ... Μια πιο lite προσέγγιση ...

    Porting ότι έτοιμο υπάρχει καθώς και develop from scratch σε κάτι που δεν υπάρχει . Όποιοι μπορούν να κάνουν και τα δύο ,τότε είναι αρκετά καλοί και χρήσιμοι.
  •  19-05-2006, 21:03 13026 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Από περιέργεια...η δουλεία ενός administrator μπορεί να αξιολογηθεί;
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  17-07-2006, 21:11 14855 σε απάντηση της 9414

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Καλησπέρα,

    Ξέρω ότι κάνω bump ένα παλιούτσικο θέμα αλλά μόλις έκανα register και ξεσκονίζω ό,τι μπορώ (και προλαβαίνω :) ).... Η αφορμή για το register ήταν η τελευταία ιστορία του Ζαχαρία σχετικά με το περιβάλλον εργασίας την οποία έλαβα με mail σήμερα. Όπως και οι προηγούμενες που είχα πάρει, έκανε κρα ότι είναι γραμμένη από developer και είναι αυτό που λέμε βγαλμένες μέσα από τη ζωή :)

    Τη σημερινή την αναφέρω λοιπόν γιατί τη θεωρώ απόλυτα σχετική με το θέμα αξιολόγησης της εργασίας ενός developer. Αν κάποιος μπορεί να μετρήσει πόσες ώρες (μέρες κλπ) περνάει κοιτώντας το monitor με τα νεύρα σπασμένα από τα τηλέφωνα κλπ ή πόσες ώρες χαλάει για τα μικροθεματάκια τύπου "έλα-μωρέ-1-λεπτό-είναι", τότε μπορεί να μετρήσει και την εργασία του.

    Με άλλα λόγια δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τον Axaro!
    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  17-07-2006, 21:45 14860 σε απάντηση της 14855

    Απ: Πως μπορεί να αξιολογηθεί η εργασία ενός developer

    Δεν υπάρχουν παλιά και καινούρια θέματα, μια και όλα είναι επικαιρα και όλα μας "καίνε", ειδικά τα εργασιακά.

    Σε αυτή τη δημοσίευση θα βρείτε και σχετικο υλικό για συζήτηση.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 3 από 3 (36 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems