Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχολές πληροφορικής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Χρήστος Γεωργακόπουλος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος tommaσ στις 31-08-2006, 01:11. Υπάρχουν 37 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (38 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-08-2006, 22:57 16150 σε απάντηση της 15956

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    Το ίδιο πράγμα με μένα λες.. Το Χαροκόπειο δεν έχει ούτε καν ενα τμήμα για την ακρίβεια, θέλει να κάνει.. Άλλο γιαλαντζί "προγραμματιστές" που δεν μαθαίνουν τίποτα, και άλλο όσοι ασχολούνται και ξέρουν παραπάνω πράγματα, πιστοποιημένα κλπ..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  31-08-2006, 01:11 16164 σε απάντηση της 16150

    Απ: Σχολές πληροφορικής




  •  31-08-2006, 09:21 16169 σε απάντηση της 16164

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    Να σου πω έχεις δίκαιο στο περί δημοσίου.

    Και ο πατέρας μου μου λέει να κοιτάξω το δημόσιο.

    Υπάρχει κανείς εδώ που δε θα έδινε συμβουλή στο παιδί του να κοιτάξει να βρει δουλειά στο δημόσιο;


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  31-08-2006, 09:34 16172 σε απάντηση της 16169

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    Εγώ ! Καλύτερα να μου κοβόταν η γλώσσα, παρά να καταντήσει το παιδί μου σαν τους καραγκιόζηδες που βλέπω που αφιερώνουν τη ζωή τους για την πιο ηλίθια θέση δημοσίου. Στόχος ζωής είναι να βρεις καλή θέση με καλές αποδοχές και συνθήκες, όχι να βρεις θέση στο δημόσιο όπως και να είναι.
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  21-09-2006, 13:59 17019 σε απάντηση της 15956

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    η όλοι κουβέντα φίλε Cgeo για απαραίτητους υπάλληλους σε μία επιχείρηση

    όμως μου θυμίζει ένα εξαιρετικό άρθρο που έιχε εμφανιστεί στο eeea.gr

    σας παραθέτω ένα link από αναδημοσίευση :

    http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-34485.html

    Όσον αφορά φίλε thrylos για την ελληνική πραγματικότητα παραμένει ακόμα σε πολύ μεγάλα ποσοστά αυτό που πολύ έυστοχα περιγράφεις .

  •  21-09-2006, 21:04 17027 σε απάντηση της 15956

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    Καλησπέρα σας!

    (Να ανοίξω εδώ μια παρένθεση. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που δεν έχω ιδέα από dot Net και που ξέρω μόνο "Γλώσσα" και κάτι λίγα από Java. Απλά έδωσα κι εγώ πέρυσι Πανελλαδικές και χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα επιτέλους ένα forum στο οποίο γίνεται συζήτηση για τα περί Πανεπιστημίων Πληροφορικής κλπ. Αν υπάρχει πρόβλημα let me know και να διαγραφεί ο λογαριασμός... :))

    Μπαίνοντας στο ψητό, 3 πράγματα εγώ έχω να σημειώσω:

    1) Οι βαθμοί από το Λύκειο, αν όχι καθόλου, ελάχιστη σχέση έχουν με την "αγάπη" και το μεράκι του καθενός για την Πληροφορική, τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές, κλπ. Το βρίσκω άδικο να κρίνεται κάποιος για την ικανότητά του από τους βαθμούς του. Πόσοι και πόσοι μαθητές ξέρουν αμέτρητα πράγματα (HTML, XHTML, C++, VB κλπ) αλλά είχαν βαθμούς κάτω του 15 και πόσοι δεν ξέρουν τίποτα (ούτε πως ανοίγει ένα PC που λέει ο λόγος) και είχαν από 18 και πάνω...

    2) Άρα, τι μπορεί να σημαίνει ότι έπεσαν οι βάσεις; Μήπως θα χάσουμε, ως χώρα, επιστήμονες; Ή μήπως θα μείνει πίσω ο τομέας IT στην Ελλάδα; "Πότε είχαμε;", η αντι-ερώτηση στην πρώτη μου ερώτηση, "Τώρα είμαστε μπροστά ή έστω στα ίσα;", η αντι-ερώτηση στη δεύτερη ερώτηση...

    3) To να πάρουμε 10 σχολές ως δείγμα και να εξάγουμε συμπεράσματα είναι λάθος. Εντάξει, μπορεί να έπεσαν οι βάσεις στα Top 10 αλλά ανέβηκαν σε άλλα τόσα που βρίσκονται χαμηλότερα (βάσει βαθμού).
  •  22-09-2006, 09:11 17042 σε απάντηση της 17027

    Απ: Σχολές πληροφορικής

     BubyDudy wrote:
    (Να ανοίξω εδώ μια παρένθεση. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που δεν έχω ιδέα από dot Net και που ξέρω μόνο "Γλώσσα" και κάτι λίγα από Java. Απλά έδωσα κι εγώ πέρυσι Πανελλαδικές και χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα επιτέλους ένα forum στο οποίο γίνεται συζήτηση για τα περί Πανεπιστημίων Πληροφορικής κλπ. Αν υπάρχει πρόβλημα let me know και να διαγραφεί ο λογαριασμός... :))


    Όσοι έχουν άποψη είναι ευσπρόδεκτοι, και ας μην ξέρουν από .net. (ποτέ δεν είναι αργά :-). Welcome !

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  22-09-2006, 09:26 17045 σε απάντηση της 17042

    Απ: Σχολές πληροφορικής

    Εξάλλου, όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου, δεν είμαστε "κλειστοι", μια και συμμετέχουν σε αυτή την κοινότητα ακόμα και άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τον προγραμματισμό αλλά ενδιαφέρονται για διάφορα άλλα σχετικά με software θέματα.

    Για τους βαθμούς θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου. Ομως, πρέπει να κανουμε ένα διαχωρισμό μεταξύ εμπειρικής και formal γνώσης. Ο μαθητής που ψάχνεται με τις τεχνολογίες αποκτά αξιοσέβαστη εμπειρική γνώση. Η formal γνώση παρέχεται από τα πανεπιστήμια. Οι δυο γνωστικές περιοχές ενδέχεται να μην έχουν κοινά σημεία (μπορεί να ξέρεις τα πάντα από design methodologies αλλά να μην μπορείς να ανοίξεις τον υπολογιστή σου; - Πιθανό!). Παντως και οι δύο τομείς γνώσης είναι αξιόλογοι, και φυσικά πιό αξιόλογος είναι ο συνδυασμός τους.

    Σχετικά με τις βάσεις: Αλλού πιστεύω οτι είναι το πρόβλημα. Αντε και έβγαλες αλλους 100 επιστήμονες πληροφορικής φετος, του χρόνου, κάποτε. Τι θα τους κάνεις; Υπάρχουν ΤΟΣΕΣ θέσεις στην Ελλαδίτσα των λογιστικών / εμπορικών πακέτων; Αρκετοί γίνονται εισηγητές ECDL (χωρίς να είναι κακό αυτό, απλά έχουν περισσότερες δυνατότητες που θα πρέπει να τους δοθεί η ευκαιρία να εκμεταλλευθούν) και αλλοι απλά ακολουθούν μια μέτρια υπαλληλική "καριέρα".


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 3 από 3 (38 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems