Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 14-09-2007, 10:19. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-05-2007, 17:32 31858

    Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Προτείνω να δημιουργηθεί και μια νέα κατηγορία δημοσιεύσεων εκτός από τις γνωστές (ιστολόγια, συζητήσεις κλπ) η οποία θα περιέχει κομμάτια κώδικα και how to

    Νομίζω ότι έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς εξαιρετικά κομμάτια κώδικα στο site που είναι κρίμα να χάνονται στον κυκεώνα των συζητήσεων.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα να αναφέρω την κλάση για εκτύπωση σε Dot Matrix η οποία θα έπρεπε να υπάρχει σε ξεχωριστό χώρο.

    Επίσης όταν θες να κάνεις κάτι αλλά δεν ξέρεις πως να το αναζητήσεις μια τέτοια  κατηγορία θα σε βοηθήσει να δεις κάποια πράγματα για να καταλάβεις πως μπορείς να κινηθείς.

    Πολλά forum του εξωτερικού έχουν μια τέτοια κατηγορία. Γιατί όχι και εμείς?

    Τι λέτε??Hmm

    Manos
  •  16-05-2007, 18:11 31859 σε απάντηση της 31858

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Στο dotNETZone.gr εχουμε συζητήσει εδώ και καιρό το ενδεχόμενο του να δημιουργηθεί κάτι παραπλήσιο. Ουσιαστικά είχε γίνει μια πρόταση παλαιότερα για δημιουργία μιας βιβλιοθήκης code snippets για reusable πράγματα τα οποία περνούν από τα forums (και όχι μόνο).

    Ειναι νομίζω καιρός να συνεχίσουμε αυτη τη συζήτηση...

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-05-2007, 16:48 31936 σε απάντηση της 31859

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Επανέρχομαι στο θέμα για να υπερθεματίσω για τη δημιουργία βιβλιοθήκης code snippets.

    Βέβαια θα μπορούσαν να μπουν και μικρά how to's που αν τα ξέρεις κάνουν την ζωή σου πιο εύκολη.

    Τι γνώμη έχετε σεβάσμια μέλη του forum??

    Manos
  •  18-05-2007, 18:16 31939 σε απάντηση της 31936

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Πριν κάμποσο καιρό υπήρχαν "Άρθρα"  έτσι δεν είναι; Δεν μπορούμε να τα ξαναβάλουμε;
  •  18-05-2007, 18:47 31940 σε απάντηση της 31939

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Αλλο το ένα, άλλο το άλλο...θέλουμε κάτι σαν code library, οπου το snippet μπορεί να είναι από 3 γραμμές ως 3 σελίδες. Δεν ξέρω αν τα "άρθρα" εξυπηρετούν κάτι τέτοιο, με την έννοια οτι υπάρχουν δεκάδες κατηγοριοποιήσεις στα snippets, εκτός από το θέμα του μεταβλητού μεγέθους.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-05-2007, 19:14 31941 σε απάντηση της 31936

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Αναφερόμουν σε αυτό:
    manosB:
    Βέβαια θα μπορούσαν να μπουν και μικρά how to's που αν τα ξέρεις κάνουν την ζωή σου πιο εύκολη.
  •  18-05-2007, 20:58 31943 σε απάντηση της 31941

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Οκ κατάλαβα τώρα, στην αρχή νόμιζα οτι τα άρθρα θα έπαιζαν το ρόλο των snippets.

    Τα άρθρα όμως είχαν ένα ελάττωμα: Ηταν μέρος των blogs των χρηστών, που σημαίνει οτι μονο οι χρήστες με blog θα ήταν υπεύθυνοι για να "περάσουν" κομμάτια εκεί και να βγούν aggregated μετά στο γενικό (και πάλι όμως χωρίς ιδιαίτερα ισχυρή κατηγοριοποίηση).

    Από την άλλη, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα blog-κουβά για αυτά τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα ανταποκρινόταν σε αυτό που ζητάμε.

    Πιστεύω οτι το καλύτερο είναι κατι πιό ισχυρά κατηγοριοποιημένο, ακόμα και αν δεν είναι CS αλλά π.χ. DNN με κάποια extra modules. Ωπ! Τι είπα μόλις τώρα; Χμμμ....:) Λες; :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-05-2007, 19:52 31972 σε απάντηση της 31858

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Νομίζω ότι το καλύτερο , για να κρατηθούν κομμάτια κώδικα , είναι να φτιαχτεί μια κατηγορία ονόματι «κώδικα»(πχ. Σαν το .NET Technologies) οπού θα έχει κάποιες υποκατηγορίες ( πρώτα βήματα κ.τ.λ.). Τα θέματα στις υποκατηγορίες θα είναι έτσι :

     

    Τίτλος «Πώς να γράψετε “Hallo World” στην c++»

     

    Και μέσα θα έχει σαν κείμενο :

     

    #include <iostream>

     

    Using namespace std;

     

    // example1.cpp : main project file.
    #include "stdafx.h"
    #include <iostream>

    using namespace std;

    int main(void)
    {
    cout << "Hello World";
    return 0;
    }

    Βέβαια θα χρειαστεί να μπει και άλλο ένα πλαίσιο στα δεξιά( όπως το «Πρόσφατες Δημοσιεύσει») . Διότι δεν θα πρέπει να εμφανίζονται μαζί με τις ερωτήσεις.

  •  21-05-2007, 16:01 32053 σε απάντηση της 31972

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    tommas:

    Νομίζω ότι το καλύτερο , για να κρατηθούν κομμάτια κώδικα , είναι να φτιαχτεί μια κατηγορία ονόματι «κώδικα»(πχ. Σαν το .NET Technologies) οπού θα έχει κάποιες υποκατηγορίες ( πρώτα βήματα κ.τ.λ.).


    Συμφωνώ με τον Tommas αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται με τη συντήρηση του.
    Π.χ σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει έλεγχος στο τι ανεβαίνει μέσα από κάποια διαδικασία έγκρισης (π.χ όπως είναι στην αναζήτηση συνεργατών)

    Μακάρι να προχωρήσει όμως διότι σίγουρα θα δώσει added value στο Site.

    Νομίζω ότι το μπαλάκι είναι στο γήπεδο των moderators τώρα. Κάτι με μαχαίρι και καρπούζι λέει ο λαός αλλά πρόσκαιρα μου διαφεύγει (χαχαWink

    Manos
  •  12-09-2007, 13:49 34955 σε απάντηση της 32053

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Μιας και μπήκε το Φθινόπωρο και γυρίσαμε όλοι στους κανονικούς μας ρυθμούς (@#!$%!#@%) νομίζω ότι ήρθε η ώρα να επαναφέρω την πρόταση μου. (Διαβάστε τα προηγούμενα Post του θέματος.) Είχαμε μείνει ότι γενικά είναι καλή ιδέα αλλά από ότι κατάλαβα κόλλαγε στην υλοποίηση της.

    Τι λέτε? Hmm


    Manos
  •  12-09-2007, 20:08 34963 σε απάντηση της 34955

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    εγω ειμαι μέσα πάντος ... Stick out tongue
  •  12-09-2007, 20:12 34964 σε απάντηση της 34955

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    manosB:
    Μιας και μπήκε το Φθινόπωρο και γυρίσαμε όλοι στους κανονικούς μας ρυθμούς (@#!$%!#@%) νομίζω ότι ήρθε η ώρα να επαναφέρω την πρόταση μου. (Διαβάστε τα προηγούμενα Post του θέματος.) Είχαμε μείνει ότι γενικά είναι καλή ιδέα αλλά από ότι κατάλαβα κόλλαγε στην υλοποίηση της.

    Τι λέτε? Hmm

    Ναι, είναι καιρός πλέον.

    Είχα ξαναναφέρει πριν μερικές μέρες, ότι με την κυκλοφορία του CS 2007 SP3 θα περάσουμε στην νέα πλατφόρμα. Θα προσπαθήσω μέχρι τα Χριστούγεννα να το module. Επίσης σκέφτομαι να επαναφέρω και το WiKi, που ενώ υπήρχε στην προηγούμενη έκδοση του dotNETZone, έχει βγει από αυτή.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-09-2007, 09:26 34980 σε απάντηση της 34964

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Οκ Yes
    Να ρωτήσω αν έχεις καταλήξει σε μια βιβλιοθήκη code snippets ή σε μια custom κατηγορία post που να περιέχει και άλλα καλούδια?

    Manos
  •  13-09-2007, 10:41 34986 σε απάντηση της 34980

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    Είμαστε όλοι σέ αναμονή.


    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  14-09-2007, 07:26 35001 σε απάντηση της 34980

    Απ: Πρόταση για νέα κατηγορία Δημοσιεύσεων

    manosB:
    Οκ Yes
    Να ρωτήσω αν έχεις καταλήξει σε μια βιβλιοθήκη code snippets ή σε μια custom κατηγορία post που να περιέχει και άλλα καλούδια?

    Έχω καταλήξει να φτιάξουμε μια βιβλιοθήκη code snippets σε στυλ - codeproject.com/planet-source-code.com.

    Πως σας φαίνεται αυτό;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems