Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò pappous12. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος pappous12 στις 18-12-2007, 16:35. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-12-2007, 20:13 38230

    Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Σας παρακαλώ βοηθήστε με!!! Εδώ και ένα μήνα παιδεύομαι με ένα πρόβλημα στο .net 2005 και τον sql server 2003. Φτιάχνω ένα πρόγραμμα βάσης δεδομένων για μια δισκογραφική εταιρία (ενός φίλου icon_biggrin.gif ) και έχω το εξής πρόβλημα: έχω δημιουργίσει μια φόρμα στην οποία υπάρχουν ένα listbox και 2 texboxes (αυτά είναι που μας ενδιαφέρουν) και έχω στην βάση έναν πίνακα με τρία κελιά: "όνομα", "e_mail", "διεύθυνση". Στη φόρμα το listbox δείχνει τα δεδομένα από το κελί "όνομα" και θέλω να γίνεται το εξής: όταν διαλέγω ένα όνομα από το listbox να εμφανίζει τα αντίστοιχα στα 2 textboxes, δηλαδή το "e_mail" και τη "διεύθυνση". ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΩ ΠΩΣ 076.gif !!!
    Έχω δοκιμάσει πάρα πολά πράγματα και δεν πιάνει τίποτα. Ξέρω ότι γίνεται με SELECT...FROM...WHERE...LIKE... αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα που είχα ποτέ ήταν να εμφανίζει στα textboxes "false". Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του... Α! και να μου πήτε και σε ποιο event του listbox πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία. Απλά οι γνώσεις δεν είναι και πάρα πολλές οπότε αν μπορείτε να μου απαντήσετε κάπως αναλυτικά... Ευχαριστώ πολύ! icon_lol.gif
  •  12-12-2007, 00:21 38233 σε απάντηση της 38230

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα για μια εταιρεία χρειάζεσαι βασικές γνώσεις τι οποίος φαίνεται ότι δεν έχεις. Οπότε χρειάζεσαι διάβασμα αρκετό. Ψάξε για tutorials για να μάθεις τα βασικά.

    Κατά τα άλλα, το event που θέλεις είναι το ListIndexChagned. Για τα υπόλοιπα πρέπει να μας πεις σε ποια γλώσσα γράφεις (VB/C#) και αν χρησιμοποιείς Windows ή Web Forms.
     


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  12-12-2007, 01:34 38234 σε απάντηση της 38233

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα γιατί ο φίλος μου έχει πρόγραμμα. Απλώς κάνω αυτό το project με ένα άλλο παιδί για να ασχολιούμαστε με κάτι... Big Smile Οπότε δεν έχουμε και υποχρέωση να το κάνουμε, απλά το κάνουμε! Τώρα όσων αφορά στο πρόβλημα έχουμε ψάξει πάρα πολύ... Σε πάρα πολλά forums αλλά και στα google groups μας έδωσαν κάποιες λύσεις οι οποίες όμως δεν δούλευαν. Γράφουμε σε VB και χρησιμοποιούμε windows forms. Το ξέρω ότι το να κάνεις κάτι τέτοιο με τις δικές μας γνώσεις είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο αλλά απ' όσο ξέρω αν δεν παιδευτείς με τον προγραμματισμό δεν μαθαίνεις Surprise!!! Απλά σε αυτό το θέμα παιδευτήκαμε πιο πολύ από τις "δυνάμεις" μας γι' αυτό και ψάχνουμε βοήθεια :-).
  •  14-12-2007, 23:27 38367 σε απάντηση της 38234

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Κάποιος? Help? [:-(]
  •  15-12-2007, 01:37 38370 σε απάντηση της 38367

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Είναι κάπως δύσκολο να λάβεις απάντηση στην ερώτησή σου καθώς είναι πολύ γενική και σχεδόν θέλεις να σου υποδείξει κάποιος πως να γράψεις το πρόγραμμα. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο και κατόπιν να επανέλθεις. Μπορείς να βρεις αρκετό υλικό στο Visual Basic Developer Center. Ιδιαίτερα κοίταξε τα "How Do I" videos και την κατηγορία Forms over Data Video Series.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  17-12-2007, 17:20 38437 σε απάντηση της 38370

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Συγνώμη αλλά ο λόγος που ζήτησα τη βοήθειά σας είναι γιατί έχω ψάξει πάρα πολύ γι΄αυτό το θέμα και δεν μπόρεσα να βρω μια λύση. Τώρα αν είναι τόσο δύσκολο και "αντιιδεολογικό" να μου δώσει κάποιος "ετοιμοπαράδωτη" ΜΙΑ γραμμή κώδικα, συγνώμη αλλά νομίζω πως τα forum αυτά τότε δεν έχουν τη χρησιμότητα για την οποία φτιάχτηκαν!
  •  17-12-2007, 19:50 38439 σε απάντηση της 38437

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Καταρχήν κρίνεις ένα forum με περισσότερους από 2500 εγγεγραμμένους χρήστες μόλις από την πρώτη ερώτηση που έχεις υποβάλλει. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι αυτό το forum έχει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη χρησιμότητα για την οποία φτιάχτηκε. Αν παραμείνεις εδώ θα το αντιληφθείς γρήγορα.

    Ο Μάνος σου έδωσε δυο links με πολύ χρήσιμο περιεχόμενο. Σε συμβουλεύω κι εγώ, αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το .net, να ρίξεις μια ματιά και γενικά να διαβάσεις αρκετά.

    Κατά τα άλλα αυτό που ζητάς δεν είναι μια γραμμή κώδικα.

    Πρέπει να συνδεθείς σε μια βάση (ado.net sqlconnection). Να διαβάσεις με ένα sql τα ονόματα (ado.net sqldataadapter, sqldatareader, datatable) και να τα βάλεις στο listbox. Να "πιάσεις" το event change του listbox (events στην visual basic.net) και να γεμίσεις τα textboxes ανάλογα με την επιλογή του πρώτου. Για πιο από όλα χρειάζεσαι βοήθεια;

    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις databinding.

    Για όλα αυτά, τμηματικά μπορείς εύκολα να βρεις απαντήσεις, μια που είναι πολύ βασικά πράγματα. Ελπίζω ο παραπάνω διαχωρισμός των εργασιών να βοηθάει.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  17-12-2007, 19:51 38440 σε απάντηση της 38439

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    πάρε κι ακόμα ένα χρήσιμο link: http://msdn.microsoft.com/vstudio/tour/vs2005_guided_tour/VS2005pro/Smart_Client/DataCentricOverview.htm

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  17-12-2007, 22:34 38449 σε απάντηση της 38440

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Συγνώμη για την αντίδρασή μου αλλά στα περισσότερα forum που ζήτησα βοήθεια είχα την ίδια απάντηση, με αξαίρεση κάποια μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού....... Τώρα πάνω στο πρόβλημα εγώ θέλω να βρω πως να πω τη .net να κάνει αυτό που έλεγα παραπάνω. Έχω κάνει όλα τα connections και τα λοιπά που αφορούν τη βάση και το πρόγραμμα (ούτος ή άλλος σε πολλές άλλες φόρμες λειτουργούν κανονικά) απλά σε αυτή δεν ξέρω τι να γράψω μέσα στο event του listbox.
  •  17-12-2007, 23:22 38450 σε απάντηση της 38230

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Public Class Form2
        Sub IntComp()
            Dim connectionString As String = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=K:\sp\data\Account.mdb"
            Dim connection As New OleDb.OleDbConnection(connectionString)
            Dim ds As New DataSet
            Dim Tb1 As String = "Λογαριασμός"
            Dim q1 As String = "SELECT * FROM  Λογαριασμός "
            Dim Adapter As New OleDb.OleDbDataAdapter
            Adapter.TableMappings.Add("Table", Tb1)
            Adapter.SelectCommand = New OleDb.OleDbCommand(q1, connection)
            Adapter.Fill(ds)
            Lv1.DataSource = ds.Tables(Tb1)
        End Sub

        Private Sub Form2_Load(ByVal sender As Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Me.Load
            IntComp()
        End Sub

        Private Sub Lv1_CellClick(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.DataGridViewCellEventArgs) Handles Lv1.CellClick
            Tb1.Text = Lv1.Rows(e.RowIndex).Cells(1).Value
            Tb2.Text = Lv1.Rows(e.RowIndex).Cells(2).Value
        End Sub
    End Class
  •  18-12-2007, 09:30 38451 σε απάντηση της 38450

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Την ίδια απάντηση δε νομίζω να είχες. Δεν σου είπαμε γενικά και αόριστα "τράβα διάβασε και ξαναέλα". Σου προτείναμε συγκεκριμένες πηγές, όπως θα παρατηρήσεις ότι γίνεται πολύ συχνά με όλους όταν ζητούν πληροφορίες που υπάρχουν κάπου αλλού έτοιμες. Αν είχες κάνει τον κόπο να αφιερώσεις 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα από τον χρόνο σου, θα είχες βρει την λύση πριν μερικές ημέρες καθώς είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει εδώ: http://msdn2.microsoft.com/el-gr/vbasic/bb643827(en-us).aspx?wt.slv=topsectionsee. Χρειάζεσαι μία γραμμή κώδικα (που είναι έτσι κι αλλιώς "ετοιμοπαράδωτη" καθώς την γράφει μόνος του ο wizard) αφού όλα τα υπόλοιπα τα κάνει το Visual Studio. Νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι "αντιιδεολογικό" δεν είναι αλλά τουλάχιστον χαζό να σου περιγράψουμε με λόγια αυτό που δείχνει το videάκι...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  18-12-2007, 10:33 38456 σε απάντηση της 38449

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    pappous12:
    Συγνώμη για την αντίδρασή μου αλλά στα περισσότερα forum που ζήτησα βοήθεια είχα την ίδια απάντηση, με αξαίρεση κάποια μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού....... Τώρα πάνω στο πρόβλημα εγώ θέλω να βρω πως να πω τη .net να κάνει αυτό που έλεγα παραπάνω. Έχω κάνει όλα τα connections και τα λοιπά που αφορούν τη βάση και το πρόγραμμα (ούτος ή άλλος σε πολλές άλλες φόρμες λειτουργούν κανονικά) απλά σε αυτή δεν ξέρω τι να γράψω μέσα στο event του listbox.

    Μήπως είναι ώρα να αναρωτηθείς γιατί δεν παίρνεις απάντηση? Εδώ ισχύει η παροιμία "Ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε". Αυτό που ζητάς, είναι στην ουσία να μάθεις τί είναι και πως δουλεύουν μερικές από τις πιο βασικές λειτουργίες μίας εφαρμογής σε .NET ... αλλά χωρίς να διαβάσεις. Αυτό που ζητάς είναι ένα εισαγωγικό άρθρο στο .NET (κάτι που θέλει μερικές ημέρες να γραφτεί) αλλά αντί για να ψάξεις γι αυτό, απαιτείς άμεσες απαντήσεις και κώδικα. Συνήθως τέτοιες ερωτήσεις ή δεν θα πάρουν καμμία απάντηση, ή μία απάντηση του στυλ "Διάβασε πρώτα", ενώ στα newsgroups μπορεί να πάρεις και πιο ... "χαριτωμένες" απαντήσεις. 
    Άσε που τον τελευταίο μήνα έχουν απαντηθεί αρκετά συχνά εισαγωγικές ερωτήσεις για το ADO.NET, στην κατηγορία "Πρώτα Βήματα".

    Αυτό που περιγράφεις είναι ένα bug το οποίο εμφανίζεται σε πολλούς νέους προγραμματιστές, και ανήκει στην γενική κατηγορία "Θέλω να μάθω αλλά δεν θέλω να ψάξω". Μάλιστα, υπάρχει και άρθρο για το bug στο Microsoft Knowledge Base με τίτλο ... How to ask a question που ασχολείται με το θέμα! Έκατσα και το μετέφρασα ΄στο "Πως να κάνετε ερωτήσεις" και το αδελφό site http://www.autoexec.gr/ το έχει βάλει και στις οδηγίες του site!
    Αντιγράφω κάποια κομμάτια γιατί έχουν πλάκα, αλλά για τις λύσεις θα πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα:

    ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

    Έχετε κάνει μια ερώτηση σε ένα τεχνολογικό forum ή newsgroup και αφού περιμένατε για λίγο λαμβάνεται μία από τις παρακάτω απαντήσεις από τα ενεργά μέλη του forum/newsgroup:
     

              "Η ερώτηση σας δεν περιέχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε. Παρακαλούμε ξαναγράψτε την ερώτηση και σιγουρευτείτε ότι παρέχετε όλα τα απαραίτητα στοιχεία και θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε."
     
    Άλλο σύμπτωμα αυτού του προβλήματος είναι η παρακάτω απάντηση:
     
              "Η απάντηση σας έχει απαντηθεί εκατοντάδες φορές. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα αξιοπρέπες search engine και/ή αναζητήστε στις παλαιότερες δημοσιεύσεις πριν κάνετε ερωτήσεις στο μέλλον "
     
    καθώς και άλλα παρόμοια συμπτώματα.
     
    Μπορεί να εμφανιστούν και άλλες απαντήσεις της ίδιας μορφής, ανάλογα με την ποιότητα και την ανοχή του
    forum/newsgroup.

    ....

    ΑΙΤΙΕΣ

    Τις περισσότερες φορές η εμφάνιση μιας τέτοιας απάντησης (επίσης γνωστής και ως "Flame") είναι ένδειξη ότι δεν έχετε κάνει τα κατάλληλα βήματα κατά τη διατύπωση της ερώτησης. Σε άλλες περιπτώσεις, αυτός ο τύπος απάντησης είναι ένδειξη ότι οι πληροφορίες που θεωρήσατε θεμιτό να παρέχετε στην αρχική σας ερώτηση ήταν πολύ λίγες, πολύ αργά, εντελώς άσχετες με την ερώτηση ή έλλειπαν εντελώς.

     

    Σκέψου πάντως ότι εμείς που απαντάμε στις ερωτήσεις κλέβουμε χρόνο από τη δουλειά μας και τις οικογένειες μας για να απαντήσουμε. Οι πιθανότητες να απαντήσουμε σε μία ερώτηση που δείχνει (δικαιολογημένα ή όχι) ότι αυτός που ρωτάει βαριέται να ψάξει μόνος του είναι ελάχιστες. Αν πρόκειται να απαντήσω μία ερώτηση στα κρυφά, ενώ έπρεπε να κάνω κάποια άλλη δουλειά, ποιά ερώτηση νομίζεις ότι θα διαλέξω για να απαντήσω?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-12-2007, 16:35 38471 σε απάντηση της 38456

    Απ: Πρόβλημα .NET 2005 και SQL 2003....

    Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους ξοδέψανε λίγο από τον χρόνο τους για να μου δώσουν απαντήσεις, ιδιαίτερα τον KelMan που το βίντεο ήταν πραγματικά κατατοπιστικό. Τελικά η απάντηση ήταν τελείως διαφορετική από ότι έψαχνα. Όσον αφορά τις απαντήσεις που δέχτηκα από τα υπόλοιπα forum στα οποία έψαξα, κ. Καναβέ, πιστέψτε με ήταν από τις πιο ειρωνικές που έχω πάρει στη ζωή μου γιατί από ότι φαίνεται ήταν κάτι τόσο εύκολο που καταντούσε γελοίο για τους χρήστες εκείνων των forum να απαντήσουν σοβαρά. Συγνώμη αν η συμπεριφορά μου δεν ήταν η κατάλληλη αλλά θεωρώ ότι αν ο χρόνος σας είναι τόσο πολύτιμος, που δεν αμφιβάλλω ότι είναι προς Θεού, τότε μου φαίνεται λίγο "χαζό" το γεγονός ότι ξοδέψατε αρκετό για να πάρετε αποσμάσματα από το άρθρο, να τα μεταφράσετε και να τα παραθέσετε μόνο και μόνο για να πείτε ότι ανοίκω σε "ένα bug το οποίο εμφανίζεται σε πολλούς νέους προγραμματιστές, και ανήκει στην γενική κατηγορία "Θέλω να μάθω αλλά δεν θέλω να ψάξω" ". Ούτος ή άλλος, δεν είναι πολύ σωστό να καταλήγετε σε συμπεράσματα για κάποιο άτομο, στην συγκεκριμένη περίπτωση εμένα, χωρίς να γνωρίζεται πόσο χρόνο μπορώ να αφιερώσω στον προγραμματισμό. Είπα και πιο πάνω ότι δεν ασχολούμε με τον προγραμματισμό σοβαρά ούτε έχω επαγγελματικές βλέψεις. Αυτό το πρόγραμμα που προσπαθώ να φτιάξω το κάνω για να ασχοληθώ και με κάτι άλλο πέρα από τα κλασσικά όσον αφορά τον Η/Υ και τις δυνατότητές του. Και γω κατέληξα σε λάθος συμπεράσματα κάτι για το οποίο ζήτησα συγνώμη και είδατε και ο ίδιος ποια ήταν η αντίδρασή σας, οπότε θα ήταν λογικό να μην κάνετε και σεις το ίδιο. Τέλος πάντων, ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας και ελπίζω να μην ξόδεψα πολύ από τον πολύτιμο χρόνο σας.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems