Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Γνώμες γύρω από το Silverlight

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Δημήτρης Γκανάτσιος στις 02-11-2009, 21:52. Υπάρχουν 24 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (25 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-07-2008, 15:08 43249

    Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Χαιρετώ.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας γύρω από το Silverlight και εξηγούμαι:

    Θέλω να φτιάξω μια καινούργια web application για Data entry και data viewing.  Είναι ώριμο το silverlight για τέτοιες δουλειές?
    Όταν ξεκίνησε το SilverLight είχα την (προφανώς λαθεμένη) εντύπωση πως πρόκειται απλώς για ένα αντι-flush. Βλέποντας όμως τα καλούδια της Dev Express νομίζω ότι μπορώ να στηρίξω πάνω του ένα web app. Βέβαια από ότι βλέπω είναι όλα σε beta. Και τα add in για το VS που δίνει η MS και καλούδια όπως αυτά της Dev Express είναι pending (αρκετά από αυτά τουλάχιστον)
    • Έχει ασχοληθεί κανένας να μας δώσει μια inside γνώμη για το Silverlight?
    • Μήπως υπάρχει ενδιαφέρον να φτιαχτεί ξεχωριστή κατηγορία εδώ στο φόρουμ?
    • Είναι σταθερό ή να περιμένω κανένα χρόνο πριν αρχίσω τις δοκιμές? 
    • Είναι απλό στη χρήση του ή πρέπει να ξανακαλύψω το τροχό?
    είπα στο αντικείμενο είμαι αδαήςWink.
    Manos
  •  04-07-2008, 18:38 43259 σε απάντηση της 43249

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    To "για Data entry και data viewing" είναι πολύ γενικό για να επιτρέψει σαφή άποψη. Λογικά και με Clipper (που το θυμήθηκα ο άτιμος) κάνεις την δουλειά σου Big Smile

    Σοβαρά τώρα, όπως σωστά λες, το Silverlight δεν είναι απλά ένα αντι-Flash. Γενικά, ως τεχνολογία σου επιτρέπει να δημιουργείς RIA που στηρίζονται όμως στο .NET Framework με όλα τα πλεονεκτήματα που συνεπάγεται με αυτό. Ως προς την οριμότητα, απλά θα σου έλεγα ότι το site των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου θα είναι σε Silverlight (θα σερβίρει video σε HD 720p). Από εκεί και πέρα, όπως είχα γράψει και στο blog μου, αν απλά επιχειρήσεις να μεταφέρεις μια web ή winform εφαρμογή σε Silverlight τότε το νέο περιβάλλον δεν θα σου προσφέρει και πολλά, ενδεχομένως να σε δυσκολέψει κι όλας καθώς τα web apps ή τα winform apps έχουν καθιερωθεί και ως εκ τούτου παρέχουν οτιδήποτε χρειάζεται ένας developer (εργαλεία, controls, resources, μεθοδολογίες, documentation, best practices, κλπ) για να φτιάξει την εφαρμογή που θέλει. Αν όμως επιχειρήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή, τότε οτιδήποτε άλλο εκτός από Silverlight δεν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

    Ως προς τις υπόλοιπες ερωτήσεις (που δεν απαντήθηκαν από τα παραπάνω):

    • Προς το παρόν το Silverlight καλύπτεται από την κατηγορία WPF καθώς αποτελεί υποσύνολό της, ωστόσο αν δούμε ότι αυξάνονται τα posts, δεν μας εμποδίζει τίποτα να φτιάξουμε δική του κατηγορία.
    • Άλλο η απλότητα και άλλο η ανακάλυψη του τροχού. Απλό όχι, δεν είναι (αν και δείχνει). Στηρίζεται στο WPF και το WPF είναι τεράστιο, υπάρχει ένα υπολογίσιμο learning curve. Ως προς την ανακάλυψη του τροχού, τι ακριβώς εννοείς;

    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  05-07-2008, 21:06 43276 σε απάντηση της 43259

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Το Silverlight, με βασικά όπλα το .NET και το "εκπληκτικο-ανεπαναλητο-πανίσχυρο-χρηστικότατο-εύκολο-αποδοτικό" (οοουυυφφφ) Visual Studio, συνδυάζει τις αρετές διάφορων τεχνολογιών που έχουμε ήδη γνωρίζει: Java Applets, Flash, ActiveX Controls, Click-Once. Με την βοήθεια και των third-party components (dev express/infragistics κλπ.) νομίζω ότι κανείς μπορεί να κάνει εκπληκτικά πράγματα. Μόνο η ωριμότητα των windows forms/asp.net του λείπει. Αν δεν σε πειράζει να κάνεις το clean start... go for it!!!

    Κι αν είναι και λίγο beta δεν πειράζει! Αλήθεια, πότε περιμένουμε την τελική release του Silverlight 2;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  07-07-2008, 10:50 43297 σε απάντηση της 43259

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    KelMan:
    Αν όμως επιχειρήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή, τότε οτιδήποτε άλλο εκτός από Silverlight δεν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

    Ναι ακριβώς τέτοιου είδους εφαρμογή θέλω να φτιάξω Stick out tongue. (τουλάχιστον να προσπαθήσω να φτιάξω)
    Μάλλον για να είμαι πιο ακριβής μια εφαρμογή που να προσφέρει "πλούσια εμπειρία" στον χρήστη.

    Θα βουτήξω και θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

     



    Manos
  •  08-07-2008, 16:59 43355 σε απάντηση της 43297

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    manosB:
    KelMan:
    Αν όμως επιχειρήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή, τότε οτιδήποτε άλλο εκτός από Silverlight δεν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

    Ναι ακριβώς τέτοιου είδους εφαρμογή θέλω να φτιάξω Stick out tongue. (τουλάχιστον να προσπαθήσω να φτιάξω)
    Μάλλον για να είμαι πιο ακριβής μια εφαρμογή που να προσφέρει "πλούσια εμπειρία" στον χρήστη.

    Θα βουτήξω και θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις



    θα σου πάρει μόνο 2-3 χρόνια για να την φτιάξεις Geeked
    Χωρίς πλάκα με wpf που παίζω τον τελευταίο μήνα έχω τρελαθεί...
    Δεν μιλάμε για learning curve... μιλάμε για άλλον κόσμο...
    Και ότι έχεις συνηθίσει από IDE που σέβονται τον Developer... ξέχασε τα...

    Δεν σου λέω να μην ακολουθήσεις... και εγώ όσο και να βρίζω, εκεί κολλημένος είμαι γιατί όντως κάνει ωραία πράγματα...

    Καλή συνέχεια σου εύχομαι... και αν θέλεις κάνε μας και εσύ update για το πως τα βλέπεις τα πράματα στο wpf...





    The Bible was written by the same people
    who said the Earth was flat.
  •  08-07-2008, 17:30 43358 σε απάντηση της 43355

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    2-3 χρόνια ίσως όχι, ωστόσο αν δεν έχεις έναν designer στο πλευρό σου, είναι εξαιρετικά δύσκολο εγχείρημα.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  08-07-2008, 20:13 43362 σε απάντηση της 43355

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    entrodus:
    manosB:
    KelMan:
    Αν όμως επιχειρήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή σαν κι αυτή, τότε οτιδήποτε άλλο εκτός από Silverlight δεν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

    Ναι ακριβώς τέτοιου είδους εφαρμογή θέλω να φτιάξω Stick out tongue. (τουλάχιστον να προσπαθήσω να φτιάξω)
    Μάλλον για να είμαι πιο ακριβής μια εφαρμογή που να προσφέρει "πλούσια εμπειρία" στον χρήστη.

    Θα βουτήξω και θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις



    θα σου πάρει μόνο 2-3 χρόνια για να την φτιάξεις Geeked
    Χωρίς πλάκα με wpf που παίζω τον τελευταίο μήνα έχω τρελαθεί...
    Δεν μιλάμε για learning curve... μιλάμε για άλλον κόσμο...
    Και ότι έχεις συνηθίσει από IDE που σέβονται τον Developer... ξέχασε τα... 


    Φίλε μου τα κατάφερες να με αγχώσειςTongue Tied

    Πάντως γιατί έχω την εντύπωση ότι στο SilverLight χρησιμοποιώντας πάντα third party εργαλεία (π.χ. dev express) τα πράγματα είναι πιο απλά???
    Εντάξει δεν λέω να φτιάξω μια τρελή εφαρμογή όπως τα παραπάνω demo, αλλά κάτι θα μπορούμε να σκαρώσουμε!!!


    Manos
  •  08-07-2008, 22:37 43368 σε απάντηση της 43362

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    manosB:

    Φίλε μου τα κατάφερες να με αγχώσειςTongue Tied

    Πάντως γιατί έχω την εντύπωση ότι στο SilverLight χρησιμοποιώντας πάντα third party εργαλεία (π.χ. dev express) τα πράγματα είναι πιο απλά???
    Εντάξει δεν λέω να φτιάξω μια τρελή εφαρμογή όπως τα παραπάνω demo, αλλά κάτι θα μπορούμε να σκαρώσουμε!!!



    Manos μη μασάς...
    Φυσικά και θα τα καταφέρεις, και αξίζει να επενδύσεις σε wpf/silverlight.
    Και εμείς εδώ μαζί σου ότι απορίες έχεις... (όσο ξέρουμε δηλαδή)

    Αντε να δυναμώσει και λίγο το community σε wpf γιατί δεν βλέπω πολύ κίνηση...

    (Απλά πάντως δεν είναι Big Smile )
    The Bible was written by the same people
    who said the Earth was flat.
  •  09-07-2008, 11:28 43376 σε απάντηση της 43368

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    entrodus:
    Αντε να δυναμώσει και λίγο το community σε wpf γιατί δεν βλέπω πολύ κίνηση...


    Σαν πρώτο βήμα κάποιος moderator παρακαλώ να μεταφέρει το topic στο WPF!! Smile

    Manos
  •  09-07-2008, 11:34 43377 σε απάντηση της 43376

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    manosB:
    entrodus:
    Αντε να δυναμώσει και λίγο το community σε wpf γιατί δεν βλέπω πολύ κίνηση...


    Σαν πρώτο βήμα κάποιος moderator παρακαλώ να μεταφέρει το topic στο WPF!! Smile

    Done.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-07-2008, 11:46 43378 σε απάντηση της 43377

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Ευχαριστώ, το κλείνω το θέμα και ....

    Καλή μου αρχή!!! Big Smile

    Manos
  •  26-10-2009, 17:42 54732 σε απάντηση της 43378

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Τελικά Μάνο, τί έγινε με την εφαρμογή σου;

    Τι τελευταίες εβδομάδες έμπλεξα κι εγώ πρώτα με WPF, και αμέσως μετά με Silverlight. Προς το παρόν, το WPF είναι ... οκ. Πολλές διαφορές απο traditional development, αλλά για καλό.
    Το Silvelight ...  το μίσησα. Είμαι σε Svlght 3 τώρα, κι ακόμα μου λείπουν βασικά στοιχεία του WPF ... ( τι βασικά στοιχεία δηλαδή .. ούτε design-time support δεν έχω στα XAML μου !!! )

    Ε,κι είπα πριν αρχίσω να βρίζω δίχως τελειωμό να ρωτήσω και την άποψη κάποιου που πέρασε τα ίδια με 'μένα Big Smile

    Που πάω και μπλέκω στα γεράματα ... άντε, πάω να περάσω το Blend 3 ...

    Angel
    O:]
  •  26-10-2009, 17:59 54733 σε απάντηση της 54732

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Βάλε Blend να δεις το φως! Big Smile Εγώ πάντως στο VS έχω απενεργοποήσει το design view και στο WPF και στο Silverlight και έχω πάντοτε ανοιχτό από δίπλα το Blend.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  26-10-2009, 18:36 54734 σε απάντηση της 54733

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    Μάλλον η πρώτη συμβουλή που θα έπρεπε να δίνει κάποιος σε σχέση με το Silverlight είναι .. " αν έχεις ένα project-άκι που μπορείς να το κάνεις με τις παραδοσιακές μεθόδους σε 2 μέρες, κι ο πελάτης σου το θέλει προχτές ... μην μπλέξεις με το Silverlight ακόμα " ...

    Τέλος πάντων, ίσως μιλάει η απελπισία και το ξενέρωμα που ασχολούμαι με UI πάλι.
    ( Σπουδάστε distributed systems μας έλεγαν ... για να κάνετε πιο ωραία UI μετά, όταν θα μεγαλώσετε )

    Angel
    O:]
  •  27-10-2009, 08:04 54740 σε απάντηση της 54734

    Απ: Γνώμες γύρω από το Silverlight

    anjelinio:
    Μάλλον η πρώτη συμβουλή που θα έπρεπε να δίνει κάποιος σε σχέση με το Silverlight είναι .. " αν έχεις ένα project-άκι που μπορείς να το κάνεις με τις παραδοσιακές μεθόδους σε 2 μέρες, κι ο πελάτης σου το θέλει προχτές ... μην μπλέξεις με το Silverlight ακόμα " ...  

    Αυτό στην ουσία έγινε που περιγράφεις. Καταλήξαμε σε πιο κλασσική αντιμετώπιση του προβλήματος. 

    Πάντως να πω αυτό που γενικότερα δούλεψε στην περίπτωση μας ήταν να ασχοληθεί κάποιος επισταμένα με WPF και οι υπόλοιποι να δουλεύουμε το middle κομμάτι. Δεν ήμουν εγώ αυτός ο ήρωας που ανέλαβε αυτό το ρόλο στην ομάδα και μπορώ να πω ότι νιώθω τυχερός για αυτό.Big Smile

    Κατά τα άλλα για να δουλέψω αυστηρά Silverlight να πω την μαύρη μου αλήθεια περιμένω την Dev Express να βγάλει robust εργαλεία που θα μου κάνουν την ζωή εύκολη και να μν ανακαλύψω εγώ τον τροχό από την αρχή. 
    Αυτό βέβαια αλλά και ένα χαλαρό project από αυτά ξέρεις που έχεις άπλετο χρόνο υλοποίησης και απόλυτα καθορισμένα specs. Ξέρεις από αυτά που συμβαίνουν συνέχεια στην καριέρα μας!!!Cool
     

    Manos
Σελίδα 1 από 2 (25 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems