Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 11-10-2009, 23:26. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-10-2009, 22:01 54334

    Synchronize SQL CE 3.5 Schema?


    Γεια σας παιδια

    Θελω τα φωτα σας.

    Έχω μια εφαρμογή που αποθηκεύει σε SDF αρχειο sql ce 3.5.
    Εγω θελω να κανω αλλαγές στην βάση όπως αλλαγή τυπου πεδιου ή κάποιες μετονομασίες προσθήκες ή διαγραφές,
    Πώς μπορω μεσα από vb.net να έχω εγω μια άδεια βαση με το "σωστο" schema και να το "ριξω" synchronize πανω σε αυτή των πελατών μου ωστε τα δεδομένα να μείνουν αθηκτα και να έχουν τις τελευταίες αλλαγες στην βαση!?? η εφαρμογή ειναι winform για desktop οχι pda.

    ψαχνω απο δω απο κει αλλα τιποτα χρήσιμο δεν βρίσκω, έστω στην χειρότερη ενα utilite που να το κανει υπάρχει και μάλιστα δωρεάν??Sad


    ευχαριστώ προκαταβολικά



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  09-10-2009, 08:28 54335 σε απάντηση της 54334

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    Επειδή και εγώ διάβηκα αυτό το σκόπελο, αναγκαστικά το έκανα μέσα από την εφαρμογή μου. 

    Δηλαδή κράταγα το version της βάσης σε ένα πίνακα και το version του προγράμματος σε ένα setting. Έτσι πχ άν η βάση ήταν σε έκδοση 2 και το πρόγραμμα σε έκδοση 4, στην αρχή έτρεχα τα script που αντιστοιχούσαν στα βήματα 3 και 4 και μετά έκανα update το version της βάσης σε 4. Τα script τα έβαζα στο setup να αποθηκεύονται κάπου στον χρήστη.

    Το αρνητικό σε όλο αυτό βέβαια ήταν ότι έπρεπε να κρατάς τις αλλαγές σου σε script για κάθε αλλαγούλα που κάνεις στην βάση. Βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις εργαλείο για να στο παράγει (της RedGate το κορυφαίο, SQL compare) .

    Πάντα κρατάς backup μέσα από το πρόγραμμα τη βάση του πελάτη πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή. (από πικρή εμπειρία...)




    Manos
  •  09-10-2009, 10:41 54336 σε απάντηση της 54335

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    Γεια σου Μανο,

    Εχεις κανα link πως ειναι αυτα τα script (sql proc δεν ειναι?)και πως να τα εκτελω μεσα απο τον κωδικα μου?

    τελος αν ειχα sql 2008 για παραδειγμα μεσα απο τον sql managmnet επελεγα create alter script και θα ειχα ετοιμα τα script για καθε πινκα, κανα σοβαρο editor για SQL CE 3.5 δεν μπορω να βρω!!!Sad

    χθες βρηκα το microsoft synchronization framework ctp 2 άραγε αυτο κανει αυτο που θελω?γιατι στο help βλεπω μονο παραδειγματα πινακα προς πινακα οχι βαση προς βαση update!....

    δεν ειναι λυση να κανω ενα ενα τον πινακα η βαση θα εχει δεκαδες πινακες στο μελλον δεν μπορω να ανανεωνω καθε ενα χωριστα, δεν υπαρχει κανενας τροπος αυτοματα να συγκρίνονται οι 2 βάσεις και να περνω το νεοτερο schema πανω στο παλαιο  για ολους τους πινακες μαζι?

    tnx again 



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  09-10-2009, 14:11 54343 σε απάντηση της 54336

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    Κοίτα για αυτή τη δουλεία εγώ χρησιμοποιώ το κορυφαίο κατά τη γνώμη μου SQL Compare της RedGate. Κάνει αυτό ακριβώς που θες. Θα τεστάρεις την βάση σου σε σχέση με μια πρότυπη βάση πελατών και θα σου κάνει generate αυτό το script των αλλαγών.  Με τον τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω μπορείς να το τρέχεις σε κάθε βάση του πελάτη. 

    Τώρα αν υπάρχει κάποιο free εργαλείο δεν ξέρω αλλά σίγουρα αν ψάξεις στο Google θα βρεις πολλά. Απλώς εγώ επειδή η βάση είναι το Α και το Ω σε μια data entry εφαρμογή δεν θέλω να ρισκάρω και χρησιμοποιώ κάτι που ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει απροβλημάτιστα. 


    Manos
  •  10-10-2009, 12:59 54365 σε απάντηση της 54343

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    δεν βλεπω να υποστηριζει SQL CE 3.5......Sad

    κανεις αλλος κανα αλλο τροπο?


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  10-10-2009, 13:25 54366 σε απάντηση της 54365

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    Κάτι που να σου λύνει το πρόβλημα OOB δεν έχω να σου δώσω, ωστόσο στο codeplex έχει δύο ενδιαφέροντα projects που ενδεχομένως να μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου:

    http://exportsqlce.codeplex.com/ Για να κάνεις export το schema (και τα data) από μια database SQL Server Compact

    http://dbschema.codeplex.com/ API για schema extraction που παίζει και σε SQL Server Compact

    Είτε με το ένα, είτε με το άλλο (με το δεύτερο μου φαίνεται σχετικά ευκολότερο), μπορείς να συγκρίνεις παλιά έκδοση με νέα έκδοση και να παράγεις σε script τις διαφορές.

    [edit] Και φυσικά μπορείς πάντα να παίξεις με το INFORMATION_SCHEMA http://technet.microsoft.com/en-us/library/ms174156.aspx


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  10-10-2009, 21:13 54371 σε απάντηση της 54366

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    Kelman εισαι Θεος.Geeked

    βασικα το πρωτο Plugin Που κανει τον SQL Managnet 2008 πραγματικα χρήσιμο και για SQLCE ειναι ΟΛΑ τα ΛΕΦΤΑ! και δεν κοστιζει τιποτα :) Ειναι αυτο το εργαλειο που Πάντα ήθελα!

    οσο αφορά το δεύτερο το μελετάω τωρα και μαλλον θα κανω μεσα απο αυτο την αυτόματη ενημέρωση που θελω προγραμματιστικά. 

    και οι 2 λύσεις ειναι κορυφαίες και σε υπερευχαριστώ!

    Αλλά.... θέλω vα βρω το SQL Managment Studio 2008 + SP1 MONO το Tool χωρις κανενα sql server μαζι του στο πακετο, και το site της microsoft ειναι αστα να παν.... ολο 300+MB μου βρισκει για downloan.

    Να ξεκαθαρισω θα ηθελα μονο το SQL Managment Studio 2008 (+sp1) ΄ωστε να κολησω και το plugin για SQLCE και να το εχω για περιπτωση αναγκης σε ενα Memmory Stick και να το εγκαθηστω στον πελατη οταν πρεπει οποσδοιποτε να παρεμβω στην βαση και να κανω επι τοπου αλλαγες, χωρις να χρειαζεται να εχει Visual Studio, ή SQL Server εγκατεστημενο.

    Εχεις κανενα "μαγικο" link for this Tool only to download from Microsoft?


    Σε ευχαριστω πολυ.Yes


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  10-10-2009, 23:36 54372 σε απάντηση της 54371

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    TO SQL Server Management Studio δεν υπάρχει σαν σκέτο download καθώς είναι Tool που δίνεται μόνο μαζί με SQL Server. Αυτό που υπάρχει είναι το SQL Server Management Studio Express που μπορείς να το βρεις εδώ.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  10-10-2009, 23:49 54373 σε απάντηση της 54372

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    yeap αυτο ηθελα.Yes

    Thanks!


    α και κατι ακομα, στο ιδιο site ειχα βρει και ενα projectaki SQL CE Editor που μπορουσες να ανοιξεις τους πινακες και να δεις εγγραφες (κατι που δυστιχως αυτο το plugin που εδωσε o KelMan δεν το κανει, και απορω γιατι δεν προσθεσαν την δυνατοτητα αυτη)

    τελος παντον, ηθελα να πω οτι το sqlce editor ΔΕΝ παιζει σε x64 συστηματα και ετσι κατεβασα το source code, του εκανα τις απαραιτητες αλλαγες και αφου του ανανεωσα λιγο και τα παλαια εικονιδια τωρα παιζει και σε x64.

    αυτο σε συνδιασμο με το SQL Managment Studio 2008 + sqlplugin ειναι οτι πρεπει για ολες τις αναγκαίες διορθώσεις εν θερμό.

    μπορει οποιος θελει να κατεβασει την βελτιωμενη εκδοση που εκανα του SQL Editor v3.5 απο εδω



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  11-10-2009, 23:26 54392 σε απάντηση της 54366

    Απ: Synchronize SQL CE 3.5 Schema?

    KelMan:
    http://dbschema.codeplex.com/ API για schema extraction που παίζει και σε SQL Server Compact

    Είτε με το ένα, είτε με το άλλο (με το δεύτερο μου φαίνεται σχετικά ευκολότερο), μπορείς να συγκρίνεις παλιά έκδοση με νέα έκδοση και να παράγεις σε script τις διαφορές.

    Χα, πως δεν το σκέφτηκα να φτιαξω ένα τέτοιο demo; Η αλλαγή από μια βάση στην άλλη;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems